yerry yerry komentáře u knih

Třetí moc Třetí moc Clark Darlton

Dočítal som tento 2. zošit a zostávam bezradne čumieť v nemom údive :D Podobné príbehy som kedysi za socíku čítal v časopise Elektrón ako prvotiny 9-10 ročných prispievateľov :D Musím napísať uau, som ohromený. V 1. zošite boli aspoň vtipné dialógy a aký-taký dej. Tu sa to hemží liatajúcimi generálmi v povetrí, mačkaním červených atómových tlačítok. Atómové bomby tu lietajú hlava-nehlava a Perry Rhodan sa s nimi hraje ako s papierovými lietadielkami. Vrcholom všetkého je keď sa atómové rakety zabodávajú do zeme tam odkiaľ štartovali. Kozmická loď Stardust sa stáva nepriateľom svetových mocností číslo jedna. Dočítal som to až dokonca lebo moju zvedavosť držal v šachu autor tým, akú blbosť si ešte vymyslí a musím uznať, že frekvencia a intenzita tých blbostí sa zvyšuje zároveň so zvyšujúcim sa počtom prečítaných stránok. Som totálne paralizovaný a už aj hľadám 3. zošit, moja zvedavosť narastá do absurdných rozmerov :-)

04.01.2012 odpad!

Harkonnenové Harkonnenové Kevin J. Anderson

Miestami som mal dojem ako keby sa autori tohoto dielu snažili naplniť dohodnutý počet strán s vydavateľom. Inak ale kvalita textu nie je zlá aj napriek dosť veľkej kritike na internete na adresu týchto pokračovaní. Krutosť Harkonnenov sa mi zdala byť miestami dosť samoúčelná a čiernobielo vykresľovaná. Taktiež osudy rodu Verniovcov z Iksu sú trochu neprirodzene ukončené na môj vkus a odpor niekoľkých jednotlivcov toľké roky na samotnom Ikse nereálny až naivný. Osudy ostatných postáv sú opisované dobre a dokážu zaujať, ich konanie je však dosť predvídateľné. Autori zbytočne viackrát omieľajú už známe fakty a to dokonca nielen tie z predošlého dielu ale aj z tejto knihy. Za prečítanie však knižka stojí, ale na plný počet bodov nemá, takže hodnotím ako trochu lepší priemer a dávam 4*.

Operace Stardust Operace Stardust Karl Herbert Scheer

Tieto zošity o Perry Rhodanovi mi už riadne dlho nečítané zapadaly prachom. Vždy som ich ako nečitateľný brak odkladal kdesi za ostatnú neprečítanú pulpovú literatúru. Keďže mám momentálne rozčítaný iný sci-fi románový cyklus, trochu náročnejší na sústredenia a chcel som si od neho trochu oddýchnuť, rozhodol som sa siahnuť na tento typ oddychovej literatúry. A myslím že som urobil dobre :-)

Táto časť sa dobre čítala, dej má rýchly spád, na pár stranách ľudstvo v zastúpení Perryho Rhodana po prvý krát pristane na mesiaci, nadviaže kontakt s mimozemskou civilizáciou, zistí, že krásne mimozemšťanky s červenými očami z civilizácie vyspelejšej o 4 stupne môžu mať tiež svoje vrtochy a pomocou malého strojčeka sa dá zabrániť jadrovej vojne. Pár vtipných hlášiek tiež dokreslí atmosféru. A koniec koncov aj poučenie, že pri preťažení 7 G nie je moc dobrý nápad vkladať jazyk medzi zuby, tiež nie je na zahodenie :-) Na plný počet * to síce nemá, tak dávam aspoň 4*

Trpaslík v akci Trpaslík v akci Georges Jean Arnaud

Ústrednou postavou tejto časti sa stáva tpaslík z divadla, ktorému Yeuze zverila Jdriena - Lienovho syna pred tým než ju uväznili za vraždu dôstojníka transibírskej spoločnosti. Začína byť zrejmé, že Jdrien má telepatické schopnosti a vie si získať ľudí. Trpaslíkovi spoločne s Jdrienom a ešte jednou herečkou sa podarí utiecť na územie Australazijskej spoločnosti kde začne podnikať, spočiatku sa mu darí, ale keď napokon takmer zbankrotuje dostane ponuku od Mikada, majiteľa jednej z najväčších spoločností australázijskej a ako neskôr vysvitne, ktorý je tiež miešancom človeka ľadu a človeka tepla, dostane jeho život nový smer. Lien Rag naopak začína vystupovať v čoraz negatívnejšom svetle. Prispeje síce k vyslobodeniu Yeuze z trestaneckého vlaku transibírskej ale tá ho kvôli jeho chladnému vzťahu napokon opúšťa a vydáva sa hľadať Jdriena. Lien Rag sa zdá byť nadobro pohltený svojim úspechom, kariérou a Mrs. Dianou, ktorá si ho dokázala dokonale omotať okolo prsta.

Seriál sa už vetví na viac príbehových vlákien. Tento diel bol pomerne pútavý a aj vďaka charakterovým zvratom u hlavnej postavy a hlbšiemu rozvíjaniu sociálnych aspektov u rôznych spoločností ho hodnotím ako mierne nadpriemerný.

Zajatci ledu Zajatci ledu Georges Jean Arnaud

Liena Raga skutočne zachránil pirát Kurts na objednávu Skolla, ktorý sa medzičasom stal významnou postavou novovovznikajúceho šátu ľadových ľudí. Yeuze s Lienovým synom padne do zajatia Sibírskej spoločnosti. Po tom, čo odhalí jeden z dôstojníkov fakt, že Lienov syn je miešanec, ho Yeuze zabije, bude však odhalená a odsúdená. Medzitým Lien preniká ako špión ľadových ľudí na územie Panamerickej koncesie, kde sa aj vďaka svojej novej ochrankyni Mrs. Diane stane docela veľkým zvieraťom. Na záver sa konečne dozvie o osude Yeuze. Mrs. Diana mu prisľúbi pomoc.

Táto časť mala trochu väčší spád ako predošlá, ale nevykročila stále z tieňa priemernosti. Autor tu vnáša trochu absurdné prvky určené na efekt, napríklad mäsožravé kone kŕmiace sa mŕtvolami a pod..

04.01.2012 3 z 5

Dítě Dítě Georges Jean Arnaud

Lien žije spoločne s Jdrou, svojim malým synom (krížencom človeka tepla a zrzavej ženy) na jednej z mestských kopúl. Vykonáva si rodičovské povinnosti aj za Jdrou, ktorá o dieťa neprejavuje veľký záujem. Jednej noci sa však Jdrou aj so svojim kmeňom podkopú pod oceľové zábrany a ujdú. Lien zostáva s dieťaťom sám. V tomto dieli je Lien na sústavnom úteku, zabije vraha Jdrou, ktorú dostanú aj s jej kmeňom opätovne lovci zrzavých ľudí a uteká stále viac na sever, kde ho zo spárov takmer istej smrti vyslobodí osoba o ktorej by to nepredpokladal. Yeuze sa medzitým podarí zachrániť jeho malého syna. V tejto časti sa Lien Rag zoznámi aj s vyznavačmi slnka, ktorí sa snažia o obnovenie dopadu slnečných lúčov na Zem, keďže jej atmosféru zahaľuje nepreniknuteľná vrstva prachu po explózii mesiaca, čo sa však vôbec nehodí neokatolíkom ktorým najviac vyhovuje daný stav.

Tento diel sa mi zdal trochu rozťahaný a tak mi pripadá ako keby autor trochu tápal a nevedel sa rozhodnúť ako dej ďalej rozvinúť. Záver však predznamenáva, že dejové vlákno konečne našiel. Tentoraz hodnotím ako slabší priemer.

04.01.2012 2 z 5

Lovci ledových lidí Lovci ledových lidí Georges Jean Arnaud

Lien Rag zostane u drevorubača Hansena kvôli svojej láske Jdrou, ktorá patrí medzi zrzavých ľudí, teda stáva sa z neho dezertér. Medzičasom vďaka vojne na dvoch frontoch so Sibírskou a Panamerickou spoločnosťou ale aj vďaka rasistickej kampani neokatolíkov odchádzajú zrzaví ľudia hromadne preč, čo má za následok nedostatok pracovnej sily na tie najťažšie práce. Transeurópska spoločnosť preto podniká kroky na využitie zrzavých ľudí ako novodobých otrokov, začína veľký lov. Počas jednej cesty do mesta, kedy Lien ani Hansen neboli prítomní, bola Hansenova farma prepadnutá lovcami ľudí, Hansenova manželka bola znásilnená a Jdrou s ostatnými zrzavými ľuďmi odvlečení. Lien sa Jdrou vydá okamžite hľadať. Musí však prekonať niekoľko úskalí, dokonca aj väzenie. Napodiv snaží sa mu pomôcť aj jeho bývalá láska - sexuálne nenásitná, zvrhlá a nymfomanická Flo Sandová ale aj jeho druhá láska Yeuze. Na konci tohoto dielu čaká Liena prekvapenie.

Zdá sa mi, že úroveň tohoto serálu každým ďalším dielom stúpa. Nájdu sa, ale naivných prvkov je v príbehu čoraz menej, naopak, príbehy získavajú realistickejší nádych. Opis postáv je plastickejší a má ďaleko od čierno-bieleho videnia. Hodnotím ako nadpriemer.

Ledový národ Ledový národ Georges Jean Arnaud

Táto časť sa nesie v znamení vojnového konfliktu medzi Transeurópskou a Panamerickou spoločnosťou. Lien Rag bol vzatý na milosť s tým, že vo vojnovom stave poskytne svoje služby Transeurópskej spoločnosti. Opäť sa tu stretne so starými známimi Skollom a Harnom Merlom. Nový problém sa vyskytne v Glass Station, kde dobyvateľské jednotky Transeurópanov narazia na tvrdý odpor, nie však ako predpokladali zo strany panameričanov ale zrzavých ľudí s laserovými zbraňami čo je veľmi čudné, keďže títo za ľudí vpodstate nie sú ani považovaní kvôli svojej mentálnej úrovni paleolitického človeka. Ich spoločnosť sa začína formovať a prerastať do akejsi marxistickej formy feudalizmu. Z pozadia za nitky ťahajú neokatolíci, ktorí na jednej strane podporujú rasové pogromy na zrzavých ľudí a na strane druhej organizujú aj revolučné brigády tejto rasy. Po stroskotanom vzťahu s Flo Sandovou, sa ochladzuje aj vzťah Liena k Yeuze. Naopak erotické vášne u Liena vyvolá mladá a krásna chlpatá "zrzaňa" Jdrou. Zopár erotických pasáží teda nebude chýbať ani v tejto časti. Tentoraz dávam maximálny počet bodov.

04.01.2012 5 z 5

Atreidové Atreidové Kevin J. Anderson

Fenomén Duna. Ak by som sa tu o knižke rozpisoval, asi by som nosil drevo do lesa. Doposiaľ som Dunu nečítal, keďže som sa orientoval na iný podžáner sci-fi literatúry, videl som však filmy, hral online aj hru na PC - kedysi dávno. Pôvodne som uvažoval, že len preradím na iného autora, keďže z Asimova som už unavený, ale asi mám rád hrubé a mnohozväzkové knihy. Túto knižku som zhltol za dva večery a noci. Koncepcia aj rozsah časového obdobia príbehov Duny je podobný ako u Asimova, ale toto je iné kafe. Minimálne o 2 triedy lepšie ako Asimovov epos (zisťujem, že toho som vo svojich hodnoteniach dosť nadhodnotil). Knižka má všetko čo má mať, hutný viacvláknový príbeh, akcie, myšlienky, napätie, kvalitný opis hlavných postáv, ktorých je neúrekom, kvalita. Proste literatúra na oddych aj zamyslenie, a to som ešte nečítal pôvodné diely Duny od F. Herberta na ktoré sa teším, Asimov bude musieť počkať ;) Dávam maximálny počet bodov.

04.01.2012 5 z 5

Nekroskop Nekroskop Brian Lumley

Brežnev, Andropov, KGB, mŕtvoly, nekromanti, duchovia, to ešte nie je všetko, ak vám chýbajú upíri alebo Drakula, všetko máme - všetko dáme, potrepeme, zatrasieme, preistotu ešte zamixujeme, nech jej tej krvi a stupidity čím viac. Okoreníme, posolíme, štipka cukru nezaškodí a k tomu ešte zeleninová obloha. Ja neviem... moc často sa mi nestáva aby som knižku nedokázal dočítať, ale Nekroskop nado mnou zvíťazil, úplne ma rozobral, vyšťavil a odrovnal. Zvládol som 80. strán, anciáša Drakulovho, čo je v tých ostatných dieloch?

Tak som sa ku knižke s menším časovým odstupom vrátil a prinútil som sa sledovať dej až do konca. Ono práve tam, kde som prestal, to začalo byť docela zaujímavé. Ale koniec je doslova príšerný. Teraz neviem, či si autor robí z čitateľa dobrý deň, alebo spraviť z príbehu čiernu moru je zámer. Príbehy Johna Sinclaira od Jasona Darka sú oproti Nekroskopu krásnou literatúrou s reálnejšími prvkami...

27.08.2011 1 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Tento diel Nadácie pozostáva z dvoch častí, tá prvá bezprostredne nadväzuje na 2. diel Nadácie, Mezek v nej hľadá Druhú Nadáciu a snaží sa ju zničiť. Táto časť má väčší spád ako druhá časť knihy, tam pre zmenu chce zničiť Druhú Nadáciu samotná Nadácia. Druhá časť je dosť prehustená dialógmi, hypotézami o umiestnení Druhej Nadácie a naskytne sa tu aj jedna malá vojna (válka), ako inak, aby sa tí géniovia z Druhej Nadácie nenudili a obhájili svoju opodstatnenosť. Samozrejme bojovať za nich bude niekto iný. Pomaly ale iste ma začína to omielanie Seldonovho planu unavovať, nerád by som autorovi do deja nejako vstupoval ale niekedy mám chuť napísať takú malú poviedočku, kde by nejakí chlpatí, svalnatí a sprostí, ľuďom podobní tvori, kijakmi rozbili obe Nadácie a bol by pokoj. Vďaka autorovmu vnímaniu dejinných súvislostí začínam chápať, prečo vznikol taký kultúrny fenomén ako primitivizmus a začínam oceňovať jeho kvality. Napriek tomu knihu zaraďujem medzi priemer.

27.08.2011 3 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Túto knižku tvorí ako keby súbor poviedok, akýchsi výrezov z rôznych časových úsekov zo života Nadácie (Základne) zaznamenávajúci priebeh udalostí počas niekoľkých generácií (storočí) po tom čo encyklopedistov vystriedala autokratická moc v rôznych obmenách.

V 1. polovici knižky autor opisuje útok Ríše proti Nadácii a čelenie tejto kríze zo strany Nadácie. V 2. polovici knižky je opisovaná kríza medzi až príliš autoritatívnou vládou Nadácie a jej demokratickou opozíciou v podobe slobodomyselných obchodníkov, do ktorej však zasiahne nepredvídateľný faktor v podobe nezvyčajnej bytosti - mutanta, ktorý má zvrátiť priebeh dejín a postaviť tak Sheldonovu psychohistóriu naruby. Knižka má pomerne spád, viac ako dej samotný ma zaujali Asimovove konštrukcie a myšlienky, ktoré sú v knižke zväčša len naznačené. V niektorých okamihoch som nadobúdal dojem, že čítam politologickú príručku, čo mi ani veľmi nevadilo. Hodnotím ako lepší priemer. Možno by som dal aj viac, ale knihu som čítal s časovými odstupmi, takže sútredenosť nebola najvyššia, mohla mi ujsť niektorá z poínt.

Nadace Nadace Isaac Asimov

Potom, čo som si prečítal 7. časť o Nadácii - A zrodí se Nadace, ktorá chronologicky predchádza túto 1. časť, rozhodol som sa, že podstúpim opätovné riziko masochizmu a dočítam komplet celú Nadáciu. Ale v tejto časti je to opäť starý Asimov, takže táto hrozba odpadla. Je to akoby iný štýl, buď je to prekladom, alebo niektoré časti sérií skutočne píšu iní ľudia, neviem... Viem však, prečo je Asimov taký neobľúbený hlavne u fanúšikov fantasy. Jeho diela nemajú kladných hrdinov a emócie sú Asimovovi cudzie. V knihách uprednostňuje kalkul. Nezaprie sa ani jeho židovský pôvod (nechcem tu rozvádzať antisemitské teórie).

Psychohistória matematika Hariho Sheldona nie je nič iné, ako Kabala pretavená do sci-fi. Teda je to reč čísel, ktorá dokáže predpovedať sociálne pohyby ľudstva a vesmíru v perspektíve 10-100000 rokov. V Asimovovej sérii o Nadácii jednotlivec neznamená prakticky nič, cieľom je vybudovanie nového impéria (nechávam na čitateľoch, či to stačí), pričom ovplyvňované sú iba kľúčové udalosti, ostatné takmer nemá význam. Ľudský rozmer sa stráca, cieľu je podriadené všetko učel svätí prostriedky. Z tohoto dôvodu sa mi viac páčili skoršie Asimovove diela o robotoch, ktorým tento ľudský rozmer nechýbal. Nadácia nie je zlá knižka, ak ste pripravení na hľadanie súvislostí a trendov. Hodnotím ako lepši priemer, predsa len knižka vás donúti premýšľať.

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Môj pocit po prečítaní tejto časti Nadácie je dosť rozpačitý a to je ešte dosť mierny výraz. Som sklamaný. Ústredná postava Hari Sheldon tu vyznieva ako egoista, na ktorého makajú desiatky rokov iní ľudia. V knihe som nenašiel žiadnu hlbšiu myšlienku okrem opisu úpadku impéria na príklade váľajúcich sa odpadkov na chodníku, nedostatku kreditov na jeho projekt a až smiešne vyzerajúcich pouličných bánd, keď 70 ročný dedko jednou ranou svojej palice zrazí na zem troch z nich a následne je označený za útočníka :-)

Aby som len nekritizoval, v knihe som našiel aj pár miest, ktoré ma trochu zaujali, napr. že daň na hlavu (v Anglicku známa Poll Tax železnej lady) vedie k sociálnej destabilizácii a pod.. To sú akože psychohistorické postrehy Hariho Sheldona po niekoľkých desaťročiach matematických výskumov.

Knihu som napokon s heroickým úsilím zdolal a oddýchol som si. Moje hodnotenie: ak by som začínal touto knihou, asi by som po ďalších Asimovových knihách nesiahol, je to tuším to najhoršie, čo som od neho doposiaľ čítal.

27.08.2011 1 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Knižka je síce v poradí 6. dielom v seriáli o Nadácii, ale chronologicky 1., preto som začal týmto dielom. Dej ako to už u Asimova býva samozrejme, je dosť popisný a miestami zdĺhavý.

Matematik Hari Seldom tu začína pokladať základy novej vedy zvanej psychohistória, ktorá by mala pomôcť ľudstvu predísť chaosu a ochrániť ho tak ako celok. V príbehu sa stretneme so starým známym zo série románov o robotoch, viac neprezradím. Hari Seldon na úteku pred cisárskou administratívou Trantoru navštívi viaceré sektory tejto hlavnej planéty impéria. Neunikne mu jedna zvláštnosť, zvyky a kultúra v jednotlivých sektoroch sa veľmi líšia...

Niektoré opisy príbehu sú trochu zdĺhavé, jednanie a dialógy hlavných hrdinov ale aj jednanie protistrany je miestami trochu naivné. V knižke je pár akčných prvkov, ale len toľko aby to bol stále Asimov. Hodnotím ako lepší priemer.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Perfektná knižka na odreagovanie, wogonská poézia je špica a najdepresívnejší robot ktorý v dôsledku rozhovoru o zmysle galaxie s hlavným počítačom nepriateľskej lode ho primäje k samovražde to sú len niektoré perličky z mnohých dialógov, ktorými je pretkaná táto kniha. Fanúšik tradičného sci-fi si možno na svoje nepríde, lebo toto je čosi iné, niečo ako osviežovač mozgovej kôry. Dávam maximálny počet bodov.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Výborná sci-fi na ktorú ale treba mať náladu. Opisnosť pocitov, citácií z rôznych fiktívnych prameňov, opis planéty a množstvo technických termínov sú pomerne rozsiahle. Príbeh je veľmi zaujímavý a netradične pojatý. Tajomná mimozemská inteligencia v podobe oceánu v spojení s zhmotnením myšlienok pozemšťanov vyznieva docela tajomne...

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Napriek tomu že Noc Trifidu ako pokračovanie Dňa Trifidu napísal iný autor a s pomerne veľkým časovým odstupom, na deji to nie je takmer poznať. Simon Clark ako autor tohoto pokračovania sa svojej úlohy zhostil takmer dokonale. Kontinuita aj tempo príbehu zostali zachované, takisto aj odkaz knihy. Príbeh sa začína odvíjať trochu pomaly a dosť opisne, zato asi od tretiny knihy dej graduje a je pretkaný množstvom akcií a toto trvá až do konca.

Na Zemi zostalo žiť odhadom asi len milión ľudí, ľudstvo opäť začína... Aby ľudstvo prežilo, zostávajú mu na výber vpodstate 2 cesty - rano-demokratická až anarchistická spoločnosť so svojimi neduhmi alebo militantná otrokárska spoločnosť korystiaca zo slepcov a tých slabšich. Alebo existuje aj iná cesta? Ale to všetko je v knižke, kde svet je zahalený zo začiatku do absolútnej tmy a neskôr do červenkastého šera postkatastrofického sveta v ktorom sa masívne rozmnožujú rôzne mutácie inteligentných mäsožravých rastlín zvaných Trifidi a útočia na ľudí. Dávam plný počet bodov.

27.08.2011 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Naozajstná lahôdka zo žánru klasického sci-fi. Túto knižku som už raz čítal pred viacerými rokmi, teraz s odstupom toľkých rokov som ju zdolal opäť, nové dojmy, nová kvalita. Niet asi už viac čo dodať. Hlboko sa skláňam pred týmto majstrovským dielom a vrhám sa na voľné pokračovanie Noc Triffidu, tentoraz z pera Simona Clarka... Pevne dúfam, že to bude stáť zato...

Petrolej Petrolej Upton Sinclair

Už som mal pár kníh od Sinclaira prečítaných, preto som sa tešil (no bolo to už dosť dávno) aj na túto rozsahom objemnejšiu knihu. Našiel som ju v jednom antikvariáte. Začal som ju čítať asi 3x no ani raz som ju nedočítal. Text je to dosť ťažký a depresívne ladený. Množstvo politických klišé v prípade Sinclaira z ľavej strany odrádzalo od ďalšieho čítania. Je to skrátka politický román typu hard a za bývalého režimu bolo podobných kníh u nás publikovaných kvantá, preto som to bral viac ako agitku a odložil medzi knihy viac nečítané. Viem si predstaviť, že vo svojej dobe a v mieste vzniku mohol mať nejaký prínos, u nás však podobná literatúra nejaké pozitívne pocity už nevyvolávala i keď sa v nej nachádza kopec faktov.

25.08.2011 2 z 5