yellowbanna yellowbanna komentáře u knih

Já, štěně Já, štěně Lenka Rožnovská

Začátek hodně, ale opravdu hodně připomíná Dášeňku, včetně zamotaného ocásku coby páté nožičky. Ale pak se příběh štěněte vydá vlastní cestou a jeho vyústění je opravdu moc fajn. Jen by nemuselo být Haf za každou větou. Tolik jsem se při večerním čtení ještě nikdy nenaštěkala! :-))

21.05.2020 4 z 5

Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy Proč bychom se nepřiznali aneb Jak to bylo doopravdy Zdeněk Šmíd

Oproti klasickým titulům pana Šmída musí tento hvězdičku ztratit, přeci jen je to jiný formát a má jiný cíl, který ne každému musí sednout. Já jsem se chtěla dozvědět, jak to vlastně s mou oblíbenou partou bylo doopravdy, ale přiznám se, že jsem se v množství reálných kamarádů, často se překrývajících v jednom z knižních charakterů často až ztrácela. Obzvláště v druhé části knížky mi připadlo, že autor už jen vypočítává: tato příhoda byla pravdivá, tato jen částečně a tahle je úplně vymyšlená. V tu chvíli bych možná raději vrátila čas, kdy Keny, Bongo nebo Kateřina (mé oblíbené postavy) vypadaly přesně tak, jak jsem si je sama představovala. I přesto však i z této knížky sálá to, co mě neustále pudí se ke knížkám Zdeňka Šmída vracet, co ve mně vzbuzuje vlny nostalgie a lehké závisti - opravdové kamarádství, založené na společných prožitcích v přírodě, přetrvávající léta i přes rozdílnost osudů všech hrdinů. V tu chvíli si vždycky říkám, jestli se mi ještě někdy povede se dostat z toho mého vzdáleného zakuklení....

10.05.2020 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Výborně se to čte. Pasáže o životě mezi vlky jsem hltala nejvíc. Fascinovalo mě množství detailů a málo známých faktů o těchto zvířatech. Klobouk dolů před pečlivou přípravou autorky. Hlavní zápletka je sice vystavěná dobře, ale nedokázala jsem v ní vidět to drama, které možná autorka zamýšlela, jen popis těžkého životního období jedné již rozbité rodiny.

03.05.2020 3 z 5

Valentýnka a narozeniny Valentýnka a narozeniny Ivana Peroutková

(SPOILER) Na knížku jsme se hodně těšily. Ostatně, dostala ji dcera Valentinka k narozeninám. Nejdřív byla trochu zklamaná, že ty narozeniny v knížce nejsou Valentýnky. Pak jsme docela s napětím sledovaly trochu zdlouhavé okolnosti přípravy narozeninového dárku a ke konci se nemohly dočkat rozuzlení zápletky! Jaké však bylo zklamání, když jsme se v poslední kapitole dočetly, že se to dozvíme v další knize o Valentýnce (kterou samozřejmě nemáme doma:-( ) Dcerka to dokonce trochu oplakala. Tohle se paní spisovatelce dle mého moc nepovedlo. Kniha není inzerovaná jako část série nebo na pokračování. Podobnému "rozuzlení" celou dobu opravdu nic nenapovídalo. Tohle se nedělá!

26.04.2020 2 z 5

Nejhorší děti na světě Nejhorší děti na světě David Walliams

Po úžasném úspěchu Hochů od Bobří řeky u mých dětí jsem se nechala nachytat a od nich doporučit další knihu k poslechu. Ta se ale vůbec nepovedla. Nejstarší syn prý od Walliamse četl jiné knížky, prý byly vtipné, tak jsme si koupili tuhle. No nevím, já se nesmála vůbec a děti docela sporadicky. Tuším, jaký byl autorův záměr (příběhy o dětských zlozvycích, pořádně zveličené), ale nějak se to zvrtlo v příběhy nevtipné, často nechutné a vysloveně nesympatické. Od hodnocení "Odpad!" audioknihu zachraňuje jen interpretace Jiřího Lábuse.

26.04.2020 1 z 5

Čekání na Velikonoce Čekání na Velikonoce Marek Kita

Pořád si myslím, že je to kniha spíš pro starší děti, a taky si myslím, že jsou lépe napsané velikonoční knihy. Četli jsme ji s dětmi opravdu poctivě, a přestože jsem si vědoma toho, že velikonoční příběh není jednoduché čtení, místy se mi zdála až příliš nestravitelná.

22.04.2020 3 z 5

Hoši od Bobří řeky (komiks) Hoši od Bobří řeky (komiks) Jaroslav Foglar

Nebyla jsem si jistá, jestli už na foglarovky nazrál čas. Máme doma pár komiksových verzí, protože jiné komiksy teď u kluků letí, ale tyto zatím míjeli bez povšimnutí. A pak přišlo audiozpracování v rozhlase a já zkusmo nabídla první kapitolu místo svého obvyklého večerního čtení. Chytlo se to! Oba mí synové se do poslechu opravdu ponořili, poslouchali bez dechu každý večer a kdybych náhodou chtěla zapomenout, oni se vždy připomněli. A když čtení skončilo, starší syn zvědavě sáhl i po knize. Musel přeci porovnat, jak se liší ilustrátorova představa hochů od té jeho a jestli Sluneční zátoka vypadá opravdu jako ta na Sázavě, kam jsme za Jestřábem zavítali v předloňském létě i my :-) A já se těším, že nám Hoši od Bobří řeky otevřeli cestu i k dalším foglarovkám.

09.04.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Už jednou jsem tuto knížku rozposlouchala, ale neměla příležitost si ji doposlechnout. Proto jsem teď ráda využila příležitosti na Českém rozhlase. Dokázala mě udržet v napětí, i když je primárně určená podstatně mladším čtenářům. Dětem určitě doporučuji!

08.04.2020 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Doufala jsem v lehkou, oddychovou knížku, která mě v současné době zvládne pobavit. Což o to, často pobavila, ale spíš stylem psaní a některými "hláškami" než lehkostí tématu. To rozhodně lehké nebylo a teď po skončení jdu hledat dál něco veselejšího.

*Čtenářská výzva - 6 - Kniha, která mě zaujala svým názvem

04.04.2020 4 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Povídky mě nijak nenadchly. Ztrácela jsem se v už tak minimálním ději, pointy mě často nezaujaly, nic mě ve čtení nepohánělo dál. Snad jen touha, aby už kniha skončila.

18.03.2020 1 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Nejsem běžně čtenářem detektivek a už vůbec ne těch klasických. I tato se ke mně dostala náhodou díky četbě na pokračování na ČRo2. A nepustila mě od první kapitoly.

01.03.2020 4 z 5

Prsten od vévodkyně Prsten od vévodkyně František Novotný

Tak vám nevím. Dojmy z tého knihy se ve mě podivuhodně střídaly, nechyběla zvědavost, trocha napětí, podivení nad nenadálým, těžko uvěřitelným zvratem, chuť knihu "odložit" (či už nezapínat rádio), pobavení nad tím gulášem. Bylo to rande na slepo s knihou, kterou zařadili jako četbu na pokračování v ČRo2. Motiv byl jasný, vždyť šlo zase o Boženu. Ale žánr? Detektivka? Fantasy? Historický román s erotickými prvky? Těžko říct. Asi vše dohromady. Prostě guláš. Doposlouchala jsem to do konce, protože zvědavost, jak to celé autor dovymyslel, tam byla, ale v duchu jsem stále lehce kroutila hlavou. Sugestivní hlas Martina Fingera určitě taky sehrál svou roli. Číst to jako knihu, asi bych ke konci nedošla.

Čtenářská výzva 2020 - 12. Kniha, která je v době čtení na Databázi knih méně než 20x v přečtených.
(v den kontroly 13/2/2020 - 19x)

17.02.2020 3 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Tahle knížka se opravdu povedla. A to i jako audiokniha. Poslouchali jsme v autě na cestách do školy a děti se dožadovaly každé nové kapitoly. Vtipná, plná originálních nápadů a výborných slovních hříček a odkazů. Hustý kakao!

11.02.2020 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

V těchto dnech bylo z pochopitelných důvodů Boženy Němcové všude plno a když v Rozhlase zařadili babičku, docela ráda jsem si ji připomněla. Verze s Růženou Noskovou jako vypravěčkou ještě přiživuje atmosféru. Do diskuzí o povinné četbě bych se nerada mísila, ale stejně si myslím, že Babička patří k základnímu kulturnímu přehledu. A mě baví i obsahem, asi stárnu! :-D

*Čtenářská výzva 2020 - 1. Kniha, jejíž autor (by) letos oslavil kulatiny

Četba na pokračování ČRo - čte Růžena Nosková

11.02.2020 4 z 5

První den mého života První den mého života Paolo Genovese

Silný zážitek. Nevěděla jsem, jestli téma nebude příliš těžké, ale zároveň mě lákalo. Čtyři neznámí, čtyři odlišné charaktery i životní příběhy. Čtyři naprosto rozdílné důvody k tomu svůj život ukončit. A jeden Neznámý s velkým N, který jim všem nabídne sedm dní k tomu, aby si své rozhodnutí mohli rozmyslet. I přes těžké téma, se kniha čte překvapivě lehce, i když o scény, při nichž čtenář tají dech, není nouze. Stejně tak, přestože si zahrává s věcmi mezi nebem a zemí, nepůsobí kýčovitě a přehnaně. Je napsaná tak uvěřitelně, že si člověk říká, co kdyby,...? Kolik tajemství nám zůstává ukryto? Co my vlastně víme?

*****Čtenářská výzva 2020 - 17. Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb******

*****Kniha v italském originále*****

04.02.2020 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Adina Mandlová mě překvapila. Svou otevřenou zpovědí, v níž popisuje svůj život tak, jak jej opravdu prožila. Bez ohledu na to, že řada jejích zážitků a postojů nevrhá nejlepší světlo na její charakter. Nedělám si iluze o životě herecké smetánky (tehdy, ale ani nyní), i tak mě ale překvapilo, s jakou lehkostí procházela vztahy, jak se neohlížela na nic a na nikoho. Musím však ocenit, že tak nečinila z prospěchářství nebo ze strachu, ale prostě proto, že se vždy chovala tak, jak právě cítila, že se zachovat chce a neplánovala, neintrikovala, byla trochu jako buldozer. Alespoň takový pocit ve mě zanechalo její vyprávění. Připravila si tak mnoho problémů a její život nebyl doopravdy šťastný. Až ke konci přišlo smíření sama se sebou, s tím, co bylo a snad i vnitřní klid. (tedy podle knihy. Wikipedie hovoří jinak...)

*Čtenářská výzva 2020 - 1. Kniha, jejíž autor (by) letos oslavil kulatiny

Četba na pokračování ČRo2 - čte Simona Peková

04.02.2020 4 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Nevěděla jsem, co čekat, a přiznám se,
že mě ke knize nalákal i fakt, že je jako audio načtena mými oblíbenými herci z Dejvického divadla. Čekala mě podivuhodná směsice originálních námětů a absurdních zvratů, odboček až za roh. Chvíli jsem si na ni musela zvykat. U druhé nejdelší povídky (Hlas vůně lesního jedu) už bylo těch absurdit až přespříliš a čekala jsem, kdy (už ani ne jak) to skončí. Ale naopak dvě poslední povídky jsem si vysloveně vychutnala. Není to asi styl psaní pro každého čtenáře, ale já si knížku nakonec velmi užila.

* 10. téma Čtenářské výzvy 2020 - Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli.

27.01.2020 4 z 5

Louskáček Louskáček An Leysen

Zasněný příběh (však se také odehrává ve snu) s něžnými ilustracemi a vánoční atmosférou (byť jsme s dcerou četly až po Vánocích). Nikdy jsem neviděla baletní zpracování, ale teď mám chuť na Louskáčka děti příští Vánoce vzít.

15.01.2020 4 z 5

Nikdy nevystoupat na vrchol Nikdy nevystoupat na vrchol Paolo Cognetti

Útlá knížečka mi dala zabrat, ale přikládám to spíš jazykovým těžkostem. Není v ní totiž příliš děje, jsou to spíš popisy horské krajiny a vnitřního rozpoložení poutníků, drobné filozofické úvahy, na což moje italština kolikrát nestačila. Určitě si budu chtít přečíst český překlad. Přesto se mi toto knižní putování Himalájí velmi líbilo, tím víc, že vychází z autorových skutečných prožitků.

06.01.2020 4 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Trochu mi to připomnělo "Celý život" od Seethalera. Jen u čtení této knížky (či v mém případě u poslechu) je třeba sedět zachumlaná pod dekou u praskajícího krbu, jinak ze všech těch závějí, sněhových bouří a ledových severáků pěkně zebe do noh! Každopádně příjemné, i když mrazivé, adventní ztišení.

17.12.2019 4 z 5