xxiixxi xxiixxi komentáře u knih

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Kniha na mě udělala opravdu velký dojem a ačkoliv tam nedošlo k žádným velkým zvratům, tak dokázala vytvořit nezapomenutelnou atmosféru, kdy mi při čtení napětím a očekáváním běhal mráz po zádech. Závěr se mi svým způsobem také velmi líbil, protože tam bylo napětí až do poslední stránky. Trochu mě mrzí občasné skoky v ději a že byly napsány další díly. Kdyby to skončilo tímto dílem, tak by to pro mě mělo větší kouzlo, takhle je to další upadající série o mnoha dílech.

25.06.2017 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Knížka měla moc krásnou tajemnou atmosféru a přinesla pohled do japonské kultury pro nás velice exotické. Úplně mne to vtáhlo do děje a prožívala jsem všechny strasti s hlavní hrdinkou. Příběh na mne udělal veliký dojem a na konci jsem si připadala, jako když něco velkého skončí. Uvědomila jsem si, jak je lidský osud nevyzpytatelný.

28.10.2012 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha na mne udělala dojem i přes roztříštěný styl vyprávění. Poslední kapitola se tam hodila a neuvěřitelně mě dráždilo, že nevím, jak se hlavní postava jmenovala, co se stalo s její rodinou, jak vůbec došlo k takovým společenským změnám, co se s ní dělo po skončení příběhu a moc bych chtěla zjistit, jak to vlastně bylo - ale zároveň jsem za takovou knihu ráda, je jako výzva - ne vždy chci mít všechno naservírované jako na podnose, chci mít prostor pro fantazii.
Pravděpodobně vyhledám i seriál, abych mohla porovnávat.

08.07.2018 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Stroncium mám moc ráda, je pravda, že hlavní hrdina je až moc nesmrtelný i na nesmrtelného, mrtvých je tam víc než mraky a po celou knihu jsem si říkala, že mi asi něco uniklo, že to nějak nedává smysl... Ale jako u všech Kulhánkových knížek se vše na konci vysvětlí a knížka už pak dává vlastně smysl. A nápad se mi moc moc líbí, pro mne to naopak bylo po celou dobu velice originální (ale žádné klasické sci-fi jsem ještě nečetla). Závěr opravdu dobrý, musím říct, že takhle nějak si představuji budoucnost naší planety, bohužel...

23.08.2012 5 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Dokonale propracovaná sága! Četla jsem všech 32 dílů, které u nás zatím vyšly. Obdivuji autorku, která dokázala dokonale vylíčit dobovou atmosféru, zvyky, vztahy ale i oblečení a jídlo, že jsem si to všechno dokázala nádherně představit. Někoho by ovšem dlouhé popisy mohly omrzet, ale já Dynastii Morlandů miluji. Líbí se mi i propojení se skutečnými postavami!
Nejraději mám první díly, protože stejně tak mým oblíbeným obdobím je středověk s rytíři a králi.
První díl mě zaujal tím, že obsahuje výborný popis tehdejšího života a zvyků (sítina na zemi, okna bez skla, celá rodina v jedné místnosti), domluvená manželství bez lásky. Velmi doporučuji!

25.05.2012 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Sáhla jsem po knize náhodou a možná až v polovině jsem zjistila, že je součástí série a že se jedná o knihu české autorky - do té doby jsem byla naivně hrdá, že si vybrala českého kriminalistu jako zpestření děje :-D Líbil se mi popis ostrova, zvyků místních lidí a tak. Příběh téměř bez chybičky, postupně jsem podezírala snad všechny obyvatele ostrova, ale pravého vraha bych asi neodhalila.

08.07.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Skvělé dílo, které skutečně donutí člověka k zamyšlení. Atmosféra knihy vás zasáhne do morku kostí a pak vás napadne, jak to mohlo dojít tak daleko a jestli se to může stát i nám.

27.03.2013 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

AUDIOKNIHA:
Wow, tak přesně tohle je moje noční můra! Jednoho dne zjistit, že v mé blízkosti je skrytý psychopat.
Zápletka mě tedy celkově překvapila a konec ještě více.

21.08.2021 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsem opravdu ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst, zanechala na mě hluboký dojem a zároveň mě navnadila k poznávací návštěvě Brna. Ale zpět ke knize - všechno tu už asi bylo řečeno, jen asi vyzdvihnu, že tolik nespravedlnosti člověk nemůže ve zdraví přečkat, Gerta to zvládla vcelku dobře. V těchto knihách mě vždy rozruší, že my jako čtenáři toho víme víc (proč se ostatní nějak chovají, jaké měli důvody atd), než jednotliví hrdinové, kteří pak dělají chybné soudy, a pravdu se nikdy nedozví. Kdyby udělali jiná rozhodnutí, tak by to s nimi dopadlo lépe atd. Připomíná mi to osudy hrdinů knihy Hana.
No, dodala bych, že jsem se dozvěděla dost nového a obávám se, že všechny události se opravdu staly...

14.04.2019 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Knihy ze série jsem četla na přeskáčku, ale i tak se mi celá série moc líbí, je tam napětí, i moment překvapení a nejvíc se mi líbí, že se i o samotném pachateli dozvíme víc - často mi ho (v tomto případě jí) bylo i líto, můžeme i tak trochu pochopit, proč se zachoval, tak jak zachoval. V některých jiných detektivkách takový pocit nemám, tam je to prostě padouch a basta. Adler-Olsen je v současné době můj nejoblíbenější autor detektivek.

27.07.2018 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tento díl se mi tolik nelíbil, přesně řečeno, nevyrazil mi dech tolik jako předchozí díly. Žádné velké napětí, překvapení a tak. Mimojiné mě mrzelo, že se nejednalo o starší případ, ty odložené a znovuotevřené staré případy pro mě mají větší kouzlo.

20.04.2018 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jako první jsem viděla film a ten na mne tentokrát zapůsobil více než samotná kniha. Při knize jsem pak už nebrečela, přesto ve mne vyvolala obrovský obdiv a úctu vůči těm, kteří prožili něco podobného. Neumím si představit být na jejich místě a čekat na to, zda náhodou přežijete další útok. Myslím, že by se tato kniha a jí podobné měly více číst. Dnešní zhýčkaný člověk už si ani nedokáže představit, jaké hrůzy museli naši předci v zákopech prožívat.
Asi jediné, co bych knize vytkla, je, že byla celkem krátká, klidně bych uvítala více popisů prostředí a více osudů.

08.09.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tolik jsem se těšila, ale naprostá ztráta času a peněz! A to jsem doteď si myslela, že čtu hlavně braky, ale tohle se nedá srovnat, zlaté Harlequinky! O svém znechucení bych mohla také napsat celou knihu, ale vše již bylo řečeno, takže jen ve zkratce. Hloupá hlavní hrdinka, hloupé opakování slovních spojení (už nikdy nechci slyšet "nekousej si ten ret!"), hloupé podání sub/dom vztahu, hloupé jednání postav (Grey je přece tak hroozně moc dom a zná jen š*kání, ale jejda přišla maminka, pojď se s ní rychle seznámit, už se přece známe asi dva dny....uuf), hloupé "ty bláho" na každé stránce a vrcholem v údajně erotickém románu byly neuvěřitelně NUDNÉ erotické scény. A čtivé mi to nepřišlo ani trochu, knihu jsem neustále odkládala a dočetla jsem ji jen s velkým přemáháním. Hodnotím kladně jen obálku a začátek knihy, podle kterého jsem si najivně myslela, že se bude jednat o nějakou slaďárnu a ne o takový nesmysl. Opravdu aspirant na nejhorší knihu mého života.

21.06.2013 1 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Výborně propracovaná kniha a člověk si díky ní uvědomí, jak je dnešní čeština oproti té předválečné chudá. Ale moc mi nevyhovoval styl, kterým byla její velká část psána - jako novinové výstřižky. Pro mě dost nepřehledné, ale možná to bylo tím, že jsem ji četla jako e-book, jak vypadá originál, netuším, třeba je to nějak lépe formátované :-). Obsahuje pravdivé myšlenky a poučení. Ale dost se to vleklo, na posledních několika stránkách se to rozhýbalo a pak konec přišel moc rychle. Nepodobá se knihám, které obvykle čtu (dívčí románky :-D) a pro mě je to příliš těžká literatura, ale je to pěkná kniha.

28.11.2012 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(Audiokniha) Kniha na mě udělala obrovský dojem. Téměř neustále mrazivá atmosféra vyvolávající mrazení v zádech nebo nevolnost...
Do mobilu jsem si stáhla plánek moskevského metra, abych byla stále v obraze.

01.12.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(audiokniha :-))
Docela dost jsem se těšila, podle ohlasů kniha měla obsahovat má oblíbená témata - historie, Skotsko, romantika, erotika, nadpřirozeno a další. Ale nebylo to úplně ono. Chvílemi byl pro mě děj až moc romantický, kýčovitý, všechno na růžovo (a to proti červené knihovně vůbec nic nemám, spíše naopak) a na další stránce hned zase vcelku brutální. Dojem mi kazily vcelku nereálné události a to rozhodně nenarážím na čarodějnice :-D Postavy sice ne nezranitelné, ale samozřejmě nesmrtelné a vždy ve správný čas na správném místě. Hlavní hrdinka se až překvapivě snadno srovnala s pobytem v 18. století, její okolí to vzalo také bez problémů. Místy ale reagovala hystericky a to zrovna v situacích, které mi nepřišly až tak vyhrocené. Také mi přijde, že se námět knihy dal využít lépe, např. využít schopností a vědomostí hlavní hrdinky, skotských reálií a historické doby, takhle mi v hlavě zůstanou hlavně hrátky ve křoví na sto způsobů a útěk z místa na místo. Kladně hodnotím vyzdvižené bylinkářství.
Zatím jsem viděla první díl seriálu a také jsem si z něj nesedla na zadek, ale celkově nechci tuhle sérii vzdávat, možná byla na vině audiokniha. Další díl si chci určitě přečíst, pár věcí mě tam zajímá :-)

21.11.2018 3 z 5

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Takové divné dialogy, jako mezi moderními lidmi někde ve velkoměstě, spousta vět dokončena jenom třemi tečkami, kraťounké odstavce. Nemastný děj nejprve se vlekoucí a pak splašeně utíkající. Nejvíc se mi líbila obálka :-D
Předcházející knihy o Karlu IV. se mi moc líbily, ale tohle byl přešlap.

20.08.2018 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jedna z těch knih, kdy si mocně přejete, aby měla hlavní postava po sérii smůly už konečně štěstí. Tady se to snad nedá už ani nazvat smůlou. Během knihy jsem změnila na některé postavy názor, je hrozné, jak se člověk nechá ovlivnit několika prvotními dojmy a dle toho pak usuzuje :-(

08.07.2018 5 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Tato kniha mě bohužel zklamala, děj takový nemastný, tedy, že tam šlo hlavně o církev, bych ještě pochopila, ale rušivě na mě působili už zde zmínění psi, nevýrazní detektivové a sem tam zdůrazněné těhotenství hlavní vyšetřovatelky. To vážně nebyly nijak obohacující prvky severské detektivky, ale pasovaly by spíše do červené knihovny pro ženy na mateřské dovolené. Postavu Sanny jsem vůbec nepochopila, ta se chovala, jak žačka pomocné školy, nevím, proč jí hlavní hrdinka vůbec pomáhala.

03.05.2018 3 z 5

Vyvolená Vyvolená J. R. Ward (p)

Na Xcora jsem se tolik těšila, ale kniha nesplnila moje očekávání. Vlastizrada byla příliš rychle a snadno odpuštěna, stejně tak jako nebezpečné výstřelky a neuposlechnutí rozkazu...Hlavním hrdinům fandím, to ano, ale tohle mi přišlo takové až moc prvoplánové a nedomyšlené a na mě to dělá dojem, že upíři z této knižní série neuvěřitelně rychle vyměkli a divím se, že je Vyhlazovací společnost dosud nerozdrtila.

20.01.2018 4 z 5