Wrent Wrent komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Dobré zakončení výborné série, autor vcelku dobře uzavře většinu dějových linek a nepřekvapivě ne vše dopadne úplně dobře. Nejzajímavější je určitě příběh Tianminga, jeho mozku a tajných pohádek.

Při čtení poslední části následující po konci exilové éry jsem si opravdu připadal trochu sureálně, podobně tomu, jak se asi musela cítit hlavní hrdinka. To se autorovi povedlo.

Trochu škoda, že hned na první stránce u přehledu časových os čtenář vytuší, jak to asi celé dopadne...

13.12.2019 4 z 5

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Vladimír Škutina

Během nedávného 50. výročí okupace bylo Pražské jaro v médiích rozebráno ze všech stran. Vzpomínky pana Škutiny překvapivě ukazují další nový úhel pohledu, který předpokládám může být obvzlášť zajímavý pro pamětníky, kteří pořady pana Wericha mohli přímo sledovat v televizi. Pro nás ostatní přináší kniha celkem zajímavý popis událostí předcházejících ruské invazi a ještě zajímavější představení různých pražských hospůdek a zákoutí šedásátých let.

15.04.2019 3 z 5

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci Yuval Noah Harari

Velmi čtivá populárně naučná kniha. Autor své názory a poznatky předkládá pomocí srozumitelných příkladů a historických paralel, takže ač má 500 stran, přečtěte knihu velmi rychle.

Cesta Sapiens na vrchol je bezesporu fascinující a z mnoha z dnešního pohledu "bezvýznamných" událostí jde mráz po zádech. Kniha skvěle dává do kontextu různá odvětví lidského poznání, což na ní hodnotím asi nejkladněji.

Na mnoha místech se samozřejmě autor nevyhne ani (často asi oprávněnému) moralizování, ale to i společně k možným výhledům do budoucna vede minimálně k podnětnému zamyšlení se.

Doporučuji jako nenáročnou knihu, ze které se můžete hodně dozvědět.

27.10.2018 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Neubráním se hodnocení, že první kniha byla lepší, ale některé hlášky, konstelace a momenty jsou úžasné, koncept restaurantu je tak úžasně divný a Adamsovský, že se v podstatě nemůžu dočkat, s čím přijde dál - i kvůli zvláštnímu vyvrcholení knihy, u kterého opravdu netuším, jak z něj vybruslí. A chudák Marvin...

05.09.2012 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Tady už bohužel 5/5 dát nemůžu, zábavnost se bohužel trochu snížila (= mohl jsem od toho v klidu odejít) a ačkoli je děj zajímavý, nemohl jsem se občas zbavit pocitu, že už jsem to někde viděl (dokonce i Matrix mi to připomínalo :D). Musím opět velice vyzdvihnout brilantní práci s vyprávěním příběhu skrz Katniss, protože její osobní pohled tomu dává trochu jiný rozměr a může nás v podstatě i odvádět od "pravděpodobné" reality.

Body také strhávám za podivný závěr. SPOILER ALERT. Kdo by si ku*va instaloval do města tolik pastí??? Tohle už je přehungergamesovaný, klidně by se to mohlo odpustit a vyznělo by to stejně, ale mnohem mnohem uvěřitelněji a logičtěji.

10.06.2012 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Zajímavý film mě navnadil k přečtení prvního dílu této velice úspěšné trilogie - a světe div se, ač jsem měl ještě v živé paměti děj filmu, který se od knihy v podstatě vůbec nelišil, bylo to skvělé, bylo to zajímavé, bylo to NAPÍNAVÉ. A bylo to lepší než film. Některé postavy (hlavně Peeta!!!) byly ve filmy vystihnuty neskutečně špatně, nevím jestli to způsobil herecký výkon či scénárista, každopádně v knize si o něm uděláte asi trochu jiný obrázek.

Trochu orwellovské 1984 téma zpracované pro mladší generaci s napínavou zápletkou a gladiátorským nádechem.

Co je na knize důležité si uvědomit, je, že celý děj je striktně vyprávěn v první osobě z pohledu hlavní hrdinky - a vše co čtete, jsou pouze její myšlenky, názory a obrazy. Když vám tohle dojde, uvidíte celý svět postapokalyptického panemu trochu jinou optikou. Méně "sebekritičtější" ke Katnyss, více realističtější a snad i lepší...

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Teď při třetím čtení knihy mě tak trochu překvapilo, že mě najednou mnohem více zaujali putovací pasáže s Frodem než příběhy ostatních členů společenstva (což je velký kontrast s filmovou verzí). Sugestivní popisování neskutečně těžké cesty skrz Mordorské pláně patří k Tolkienovým mistrovským dílům a samozřejmě ani ostatní pasáže knihy nemůžu nic jen chválit, Pán Prstenů se prostě dobře čte, i když už znám jeden každý moment knihy...

10.06.2012 5 z 5

Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Tim Harford

Podobných statisticko-psychologických knih jsem již četl víc a nepřijde mi, že by toto statistické desatero přinášelo nějaké převratné myšlenky, nicméně velmi dobrou formou poznatky shrnuje a v jednotlivých přikázáních je staví na sebe tak, aby dávaly smysl. Poslední kapitola o zvědavosti je už jen takovou třešničkou na dortu.

19.12.2023 4 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Podnětná kniha. Jako nejzajímavější postřeh si odnáším, že společnosti nesejde na pravdě a faktech, zvlášť u jevů okem nepozorovatelných, společnost vyžaduje do sebe zapadající vysvětlení založená na příbězích.
Srovnání se Slepými skvrnami se nabízí, ty se mi líbily více, ale i tohle je velmi inspirativní čtení.

15.01.2023 4 z 5

Hraje Bůh kostky? Hraje Bůh kostky? Ian Stewart

Velmi zajímavá kniha. Hlavní poselství mi docvaklo až někdy v poslední třetině knihy: chaos je nevypočitatelný a dlouhodobě nepředpovídatelný. A vždy bude. Protože počítače nikdy nebudou mít přesnost na nekonečně mnoho desetinných míst, zatímco chaos se právě díky i takto malým rozdílům může projevit a projeví. Navíc nikdy nebudeme schopni fyzikální jevy měřit s neomezenou přesností.

Kniha je nicméně poněkud hutná, ačkoli mám vzdělání blížící se matematickému (akorát tedy jde o trochu jiné odvětví matematiky), měl jsem často problém pochopit některé části. Autor si navíc snaží pomáhat různými metaforami, které ale jsou často dost podivné a možná by udělal lépe, kdyby uvedl i matematickou definici daného jevu.

Chcete-li se ale ponořit do matematiky chaosu a její historie, rozhodně knize dejte šanci!

16.03.2018 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kniha je sice rozdělena do částí, každá o několika kapitolách, ale jako by nebyla. Nezáleží na tom, jakou stranu nalistujete, vždy získáte hutný popis větších či menších amerických zapadákovů a drobných osudů lidí v nich se vyskytujících. Četl jsem spíš po kouskách, což ale rozhodně není na škodu. Je to jízda skrz naskrz Amerikou, zakončená až fantaskním marihuanovým raušem v mexické džungli.

24.01.2018 4 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

Podle názvu knihy se může zdát, že jde jen o další natahování komerčně úspěšné série. Můžu vás však ujistit, že z Lukjaněnkova Hlídkového světa se rozhodně nic neztratilo. Co na tom, že dějová linka dopadne ve finále pokaždé stejně, co na tom, že jsou všehny postavy už tak silné, že jakékoli souboje by teoreticky měly ztrácet na zajímavosti... Stejně budete hlídku hltat od začátku do konce.

Navíc o soubojích to vůbec není. Desítky stránek popisují pouhé filozofické debaty nad "podstatou Jiných" a ty stejně jako v ostatních dílech patří mezi to nejzajímavější, hned vedle autorova ironického pohledu na současné i minulé Rusko. (a nejen to...)

25.12.2012 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl pokračoval ve skvělém tempu dílu prvního (viz můj komentář tam...).

Za prvé, nekoukejte zezadu na obal knihy, protože vás to akorát donutí udělat si o druhém dílu pochybný obrázek ještě než ho začnete číst :D..

Každopádně už od prvních stránek je mnohem více cítit strach před všemocným Kapitolem, který se čím dál více vkrádá pod kůži obyvatel Panemu, děj má opět velké grády a podle mého je ještě zajímavější než díl první (ale u toho mi už děj bohužel vyspoiloval film). Řekl bych, že některé nevyužité nápady dostaly prostor zde a rozhodně to není na škodu.

Z té ich-formy pocity Katniss opět úplně čiší a navíc se vybarvují a objevují další velice zajímaví hrdinové. Rozhodně nezůstávejte u prvního dílu!

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Dlouho jsem tenhle kus odkládal a vlastně ani nevím proč, řadím ho v Čapkových divadlech hned za Bílou nemoc... I když teda děj moc překvapující není, ale to už se u profláklých děl asi stává. Některé dialogy jsou ale úžasné, musím uznat, že nejvíc se mi snad líbil úplný začátek.

10.06.2012 4 z 5

Příběhy Sherlocka Holmese Příběhy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Příběhy Sherlocka Holmese je povídkovým sborníkem relativně velkého počtu detektivových případů, které na sebe v podstatě nenavazují. Co jsem pochopil, tak by v podstatě mohly předcházet všem příběhům ostatním. Já jsem svou Sherlock mánii chytl někdy o prázdninách a tento v pořadí myslím třetí kus jsem dorazil až o poznání později, kdy nadšení trochu opadlo.

Ne že by povídky a případy byly o tolik slabší než takový Hund von Baskerville, ale musím uznat, že se Doyle neubránil opakování se. Případ od případu se sice trochu liší, ale neochvějná detektivova logika přestává postupně býti obdivuhodná a zábavná. I tak se mi ale hrozně líbí temná atmosféra mlhavého anglického venkova i špinavého Londýna z konce 19. století ...

Oceňuji, že když se zpětně podívám i na nejnovější SH film (myslím ten první, ne ten chystaný druhý), že vidím, jak autoři čerpali některé drobnosti i z těchto méně známých povídek.

14.11.2011 4 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Lidé žijící své životy v japonské metropoli, jejichž osudy propojuje jedna kočka (nebo snad její klon?). Bohužel spousta jednotlivých příběhů není dopovězena, ale to je jasné už od začátku knihy. Vždyť každý čtenář je vlastně jen zručným tatérem, který v každé kapitole vždy jen zaostří na konkrétní čtvrť na mapě Tokia, kterou se snaží přenést na kůži krásné tajemné dívky, aby se v další kapitole podíval zas jinam.
Skvělá kniha!

11.08.2023 5 z 5

Impérium jídla Impérium jídla Andrew Rimas

Autorům trvá přes 50 stran než se skrz popisování křehkosti potravinových říší dostanou k historii samotných impérií jídla, ale jakmile se jim to podaří, stává se kniha velmi zajímavou. Člověk z běžného studia historie většinou vůbec nezíská představu o tom, jak byly jednotlivé civilizace silně závislé na funkčnosti svých logistických a potravinových řetězců. Tato kniha to dokáže obstojně napravit, dozvíte se jak esenciální byla pro Římany rybí omáčka, jak benediktýnské kláštery stojí za rozvojem Evropy v raném středověku, či jak pro našince naprosto nepochopitelně a šíleně fungovaly asijské kolonie pod správou obřích obchodních společností. Na můj vkus je vyznění knihy moc pesimistické (zvlášť když jsme si, dle mého názoru poměrně úspěšně, světovou potravinovou krizí zrovna prošli) a myslím si, že autory navrhovaná řešení lze velmi těžko celosvětově aplikovat, zvlášť v lidnatých zemích třetího světa, ale i tak se jedná o velmi zajímavé čtení.

23.02.2023 4 z 5

Návrat do Valbone Návrat do Valbone Josef Habas Urban (p)

Byl bych hrozně zvědavý na to, co konkrétně se autorovi podařilo v Albánii vypátrat a co je pouhá fikce, která z knihy dělá takový průměrný thriller, který je napínavý, neurazí, ale ani nenadchne.
Věřím, že je klidně možné, že se nějaká místní mafie studentů zmocnila a klidně mohl v Albánii i kvést obchod s lidskými orgány, ale celosvětové spiknutí zahrnující Člověka v Tísni, pardon, People in Trap, americké generály, premiéra Kosova a další, je dost přitažené za vlasy. A jelikož autor nijak neodlišuje fantazii a investigativu, nevíme vlastně nic. Skoro to vypadá, že má v albánsko-srbském konfliktu sám velmi jasno a silně se staví na stranu Bělehradu.
V Albánii jsem byl a navštívil jsem i Valbonu, takže jsem na jednu stranu byl nadšen z toho, jak byla zachycena atmosféra hor a vesnic, na druhou stranu mě iritovali nepřesnosti typu, že Theth leží u hranic Kosova...

02.09.2022 2 z 5

All you need is kill - Stačí jen zabíjet All you need is kill - Stačí jen zabíjet Rjósuke Takeuči

All you need is kill je asi teprve třetí nebo čtvrtá manga, která se mi dostala do ruky, navíc ty předchozí jsem četl už dost dávno a ještě šlo o Warcraft mangy, u nichž předpokládám, že ty měly ke klasikám tohoto žánru daleko. Byl jsem tedy velmi zvědav, jak se mi kniha bude líbit, už čtení zprava do leva je celkem zážitek. Příběh je zajímavý a ačkoli jsem si při něm matně vybavoval Edge of tomorrow, jeho rozuzlení jsem už úspěšně zapomněl, takže o dějové zvraty jsem nebyl ochucen. Ačkoli toho příběhu se do těch dopodrobna rozkreslených bitev moc nevejde...

Právě v těch bitvách jsem se nejvíc ztrácel, respektive měl jsem tendenci panely jen přelétávat očima a moc je nezkoumat. Ale to může být mou neznalostí mangy.

Oddechové čtení na desítky minut.

12.04.2021 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Když jsem zjistil, že se knihy Zeměmoří dají opět koupit, neváhal jsem ani minutu. Přece jen už je to nějaký ten čas, kdy jsem je naposledy četl. Při tomto druhém čtení jsem měl zpočátku chvíli pocit, že je děj strašně zrychlený, až plytký (ale také jsem předtím četl Pána Prstenů, že...), což ale po několika stránkách (tak dvou?) okamžitě odeznělo. Ursula Le Guin nepotřebuje zabíhat do složitých podrobností, podivuhodný ostrovní svět dokáže popsat v odstavci a i tak si čtenář udělá obrázek o všem potřebném, což se ještě více stupňuje u postav. Spisovatelka vytvořila nádherný svět s úžasnou mytologií, kterou od ní později převzalo mnoho autorů fantasy a nechala oživnout podivuhodnou postavu čaroděje Geda, jehož mládí je představeno právě v této knize. Jeho syrově podaná cesta za vlastním stínem je prostě epická. Škoda, že tohle fantasy není vůbec tolik známé...

24.03.2012 5 z 5