Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Jack Kerouac mi otevřel zcela nový obzor, zcela novou zkušenost a rozšířil mé povědomí a vnímání světa. Sal Paradise alias Jack Kerouac a jeho přátelé v čele s Deanem Moriartym, představitelé "beat generation", protestního hnutí vůči měšťáckému způsobu života úspěšně se rozvíjející poválečné společnosti v USA, nikam nemířícího, bez snahy jakkoli vývoj změnit, jen před společností prchající, toužící dosáhnout jakési volnosti a blaženosti. Styl života vandráků a tuláků zajišťujících si prostředky na základní životní potřeby krátkodobými námezdními pracemi, krádežemi a žebrotou, stále však ve zvláštním stavu mysli a opojení, ať již pod vlivem alkoholu a tehdy dostupných drog, nebo občas i bez nich.
Moc se mi líbil autorův jazyk, velmi bohatý, květnatý, spontánní, chrlící úchvatná slovní spojení. Ačkoli děj nemá zápletku, vývoj, organizaci ani rozuzlení, je kniha podnětným obrazem autentické části společenského spektra dané doby. Určitě se k této knize po čase opět vrátím.

29.11.2019 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Autentický příběh, silný a působivě psaný, Připomíná hrůzy války, které by neměly být nikdy zapomenuty. Popisuje i těžká osobní rozhodování jednotlivých postav v kritických situacích. Velmi kladně hodnotím i závěrečný komentář k dalším osudům hlavních osob.

20.05.2019 5 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Skvěle! Nenuceně navazuje na postavy předchozích knih.
Velmi přívětivý styl doplňený šokujícími zvraty hned od začátku, nápadité zápletky a více se rozbíhajících dějových linek, občas poměrně drsné scény, celkově velmi uvěřitelný příběh. Čtivé od první do poslední stránky.
Po přečtení knihy jsem autory zařadil mezi své oblíbené. Doporučuji!

18.03.2019 5 z 5

Ikarus Ikarus Deon Meyer

Lepší než 7 dní, ale ne tak dobré jako Kobra či Ďáblova hora. Některé příliš popisné pasáže (rodinná historie FdT) však přerušovaly jinak pěkný vývoj vyšetřování vraždy ER a stupňující se napětí. Benny svými alkoholovými eskapádami také přidal na zajímavosti, takže určitě pěkné počtení, ale na 5 hvězdiček to tentokrát nebylo.

29.05.2023 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje první kniha od SK, ke které mne přivedla čtenářská výzva 2023. Ačkoli tento žánr nepatří mezi mé favority, kniha se mi dobře četla, příběh měl gradující vývoj, líbil se mi autorův vypravěčský jazyk. Líbily se mi i dialogy Louise s Judem. Stojí za přečtení.

09.03.2023 4 z 5

Muž, který nedržel basu Muž, který nedržel basu Christof Weigold

Skvělý detektivní román, který vás vtáhne nejen do poutavého příběhu, ale i do atmosféry Hollywoodu dvacátých let minulého století. Neotřelé, realistické, autentické čtení, dobře osvětlené postavy, sympatický hlavní hrdina, nikoli však přehnaně akční či snad nesmrtelný, jak to někdy bývá. Vzhledem k počtu stran nelze přečíst na jeden zátah, ale těžko se kniha odkládá. Pokud bude další anoncovaný díl, ihned po něm "sáhnu"

04.02.2023 5 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Moje druhá kniha od Pollocka, již dle hodnocení jsem tušil, že nebude tak dobrá jako Nebeská hostina. Jistě Pollock není čtení pro každého, jeho knihy jsou drsné, naturalistické, mnohdy vulgární a syrové. Ale i takový styl psaní může mít hlubší myšlenku, symboliku, obraz určité časti společnosti, jistou vypovídací hodnotu, být sondou do lidských duší. To se v Nebeské hostině podařilo sice o trochu lépe, ale ani Ďábel není nezajímavou knihou. Byl jsem zvědav, jak se jednotlivé dějové linie protnou a ten závěr skutečně gradoval.

15.04.2022 4 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Kniha, u které nebudete potřebovat záložku. Vtáhne vás, pohltí a nepustí. Moje třetí kniha od Jiřího Šulce a opět velká paráda. Historicky a fakticky přesné (zvláště si cením závěrečnou poznámku autora a upřesnění reálných detailů), přímé, pragmatické, žadné zbytečné odbíhání, přesto však emocionálně bohaté a samozřejmě napínavé. A že víme jak to dopadne? Samozřejmě, vždyť je to literatura faktu.

15.03.2021 5 z 5

Velmi silný příběh podněcující hluboká zamyšlení. Nastoluje mnoho podstatných témat, ne vždy jsou rozvinuta, jak by mohla, ale přesto ve srovnání s přínosem jiných knih, s dojmy, které ve mě zanechaly, je 5* adekvátním hodnocením. Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020 a díky za to!

21.10.2020 5 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

I čtvrtý díl Přemyslovské epopeje je úchvatným dílem a věrným obrazem dané doby. Historická fakta úžasně zapracovaná do poutavého příběhu. Poučné, přínosné i zábavné. Jen škoda, že tolik informací nedokážu v hlavě udržet :-(.
Těším se na Husitskou epopej, kterou mám již připravenou v knihovně!

27.07.2020 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Další napínavý thriller z pera Jo Nesba, ve kterém se HH vrací z Hong Kongu, aby pomohl Olegovi, který se dostal na šikmou plochu nejen užívání a prodeje drog, ba co více i vražd. Do hry se vrací Ráchel a snad poprvé v této sérii to vypadá, že tentokrát HH nepřežije.
Promyšlené, uvěřitelné, zkrátka kvalitka od Jo Nesba.

16.01.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Pěkné, čtivé, napínavé, místy černě humorné. První dvě třetiny knihy na 5 hvězdiček, ale závěr - a tím i celá pointa - překombinované, zbytečně složité, čekal jsem sofistikovanější vyvrcholení. Po dalších knihách autora ale určitě sáhnu.

25.10.2023 4 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Poměrně silná káva, tento příběh. Anotace vypadala celkem "nevinně", obzvláště první polovina knihy však obsahovala dosti drsné pasáže. Jinak ale velmi uvěřitelné a čtivé. Zajímavé dialogy, prostředí, přiměřené množství postav a jejich dějových linek.

29.07.2023 4 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Na přebalu knihy je uvedeno hodnocení Stehena Kinga - nervy drásající thriller. Akorát že neuvedli, že až od strany 430. Prvních 300 stran se dalo zredukovat maximálně na padesát, další stovku jsem si říkal, že bych to měl dočíst, ať zjistím, jak to tedy vlastně je, respektive bylo. Teprve od čtyřstovky to začalo být zajímavé no a závěr byl výborný, už jsem v to ani nedoufal.

23.07.2022 3 z 5

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

Zkusit se má všechno, tak jsem "sáhl" i po knize Charlese Bukowskiho. No, chvilku jsem lapal po dechu, pak si začal zvykat a zhruba někde od povídky "ubožákův smutek" se i bavit. No, některé povídky jsou úsměvné, některé k zamyšlení, některé ze "slabšího soudku", ale název "těžký časy" perfektně sedí. Suma sumárum - dobrá magořina :-)

09.03.2022 3 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Ken Follett opět nezklamal. Pěkný špionážní thriller z druhé světové války odehrávající se v Egyptě, který mi přinesl i nové poznatky o pohledu egypťanů na Němce a spojence. Příběh má napětí, dynamický vývoj, velmi srozumitelně a přirozeně se čte.

25.05.2020 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Historická sonda do 10. století, skutečné postavy - král Ota I, zlý synovec Gero, princ Havolanů Tugumír. Kromě poutavého příběhu též zajímavý pohled na dějinné události mezi německy mluvícími zeměmi a slovany z druhé strany - tedy z pera německé autorky. Slované viděni jako nižší národ, který je třeba si podmanit, inkasovat tribut a obrátit jej na svoji víru. Stále aktuální!

09.02.2020 5 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

Třetí díl Přemyslovské epopeje opět nezklamal. Skvělá sonda do významného období naší historie, literatura faktu i poutavý román. Je až neuvěřitelné, jak autor dokáže propojit dochované informace z kronik s vlastním vtělením lidských příběhů a tváří, vzájemných vazeb a kontextů. Přemyslovská epopej by měla být povinnou středoškolskou literaturou, ideálně ve vázané knižní formě, jelikož již sama obálka knihy čtenáře přenese do atmosféry dané doby.

26.08.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Ke knize mne navedla nápověda u čtenářské výzvy 2019, že prý se děj knihy odehrává v Ostravě. Nevím který vtipálek to tam dal a já povídku od povídky čekal, kdy se Ostrava objeví :-) ! Nestalo se. Samozřejmě je to brak a mimo mé čtenářské zájmy, ale jak jsem se "pročítal" k té Ostravě, začal jsem se bavit. Knihu je potřeba brát s velikým nadhledem a nadsázkou ale musím říci, že Kotletův černo - suchý humor mne párkrát opravdu hodně rozesmál. V porovnání s knihami, které běžně čtu nemohu dát více než 3 hvězdičky, ale je docela pravděpodobné, že se u nějaké další knihy Františka Kotlety ještě pobavím :-)!

20.03.2019 3 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Velice zajímavá kniha! Předkládá čtenáři několik témat, zdánlivě nesourodých. Začíná jako špionážní román, do něj se vmísí politicko-ekonomicko-sociální situace světa, vztahy národů a národností a to, co stojí v pozadí a 'tahá za šňůrky". V těchto pasážích mne až mrazilo, jak za ta léta od napsání knihy jsou popisy stále velmi aktuální a v některých směrech asi ani nezměnitelné! To je velmi přesné a trefné. Je tam trochu akce, trochu dobrodružství, trochu humoru, výborné dialogy. Pěkné vykreslení válečné a poválečné situace v Japonsku. Lehce pomalejší byla pasáž 3 let Nikolaje ve vězení, to mi připomnělo Tuláka po hvězdách od J.Londona a pak mi přišla zbytečné dlouhá pasáž průzkumu jeskyně v Baskicku. Má sice následnou návaznost, ale nemusela být tak dlouhá. Hvězdičku za to ale neubírám, podnětnost uvedených myšlenek a pravd v průběhu celého příběhu to výrazně převáží. ŠIBUMI řadím na svoji VIP poličku.

28.10.2023 5 z 5