Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Tak jsem to konečně dočetl. Po všech dílech přemyslovské epopeje a dobrém prvním díle husitské epopeje jsem ze druhého dílu lehce zklamán.
Líbilo se mi navázání na první díl, nenásilné připomenutí děje a postav předchozího dílu, kladně vnímám i srozumitelný vypravěčský jazyk, ale tento díl brzy ztratil poutavost. Vývoj událostí i osudů postav je velmi plochý, jednotvárný, mnohdy až nudný.
Promarnil šanci vypjaté atmosféry doby, kterou na čtenáře nepřenesl.
Nejsem žádný puritán, ale množství slov "suknice, zadnice, pomilovat" bylo přeci jen moc, no a v závěru to vypadalo, že většina žen tehdejší doby byly nymfomanky. Hlavní témata a události dané doby byla upozaděna, jejich potenciál nebyl využit.
Hlavní myšlence epopeje, jak ji vnímám, to hodně uškodilo. V knihovně mám všechny díly HE, takže do dalšího dílu se určitě pustím, jen doufám, že se vrátí na úroveň přemyslovské epopeje.

01.12.2020 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Podle předchozích komentářů bylo moje očekávání vyšší, než následný požitek z četby. Prvotní zápletka vypadala na zajímavý příběh, ale následující vývoj nebyl nijak zvlášť napínavý a poutavý, zdál se dost předvídatelný. Závěr se sice otáčí jinak, ale nijak přesvědčivě. Knihy hodnotím především podle dojmu, jaký ve mě zanechaly, zda mne podněcují k přemýšlení nebo vracení se k ději, inspirují k dalšímu čtení od autora či tématu. To v tomto případě nedá víc než 2*.

08.09.2020 2 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Moje pátá přečtená kniha od této autorské dvojice a opět výborná. Olivie vyšetřuje případ bombového útoku, který jí zavede až do Thajska, kde byl k činnosti aktivizován Tom Stilton a jejich vyšetřování se protnou. Mette předává své žezlo Olivii a prostor pro další pokračování je otevřen. Napínavé a svižné čtení, doufám že brzy budou další díly!

25.02.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

První část knihy byla zajímavá, uvěřitelná, napínavá, vypadalo to na 5*. Jak se ale děj vyvíjel dál, věrohodnost příběhu klesala a kniha ztrácela svoji poutavost. Vyvrcholení a závěr bylo již zcela mimo počáteční představu o kvalitě knihy a tak další hvězdička dolů. Reklama knižního titulu je posazená daleko výše, než je kniha sama, o čemž ostatně hovoří i výsledek recenzí.

01.01.2020 3 z 5

Fascinující kniha, ze které běhá mráz po zádech! Pocity, jenž tento realistický popis , kterému se naprostá většina předchozích historických pojednání vyhýbala, zalézají do morku kostí. Totální rauš významně rozšířil mé povědomí o dané době. Přečteno jedním dechem.

04.10.2018 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Kniha mi nepřišla jako příběh, spíše jen jako suchý popis událostí, které se staly. Možná jako prvotní skica pro obsáhlejší rodinnou ságu. Přehršel postav, povrchní, bez zajímavých dialogů, bez hlubších emocí, nic z toho ve mě nezůstalo. Základní téma dobré, ale absolutně nevyužité.

01.08.2023 2 z 5

Kobra Kobra Deon Meyer

Po lehkém zklamání ze třetího dílu série byla tato kniha parádní jízda, obdobně jako Ďáblova hora a 13 hodin.
Mistrovsky rozjeté dvě linie, neustávající napětí, perfektní zápletka, gradující vyvrcholení a závěr jak má být. Sympatické postavy, včetně "lumpa" Tyroneho. Výborné dialogy, oceňuji i závěrečný slovník. Pokračuji hned dalším dílem - Ikarus.

16.05.2023 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Bohatý, květnatý, dobový jazyk, na který jsem si rychle zvykl. Společenský román poukazující na rozmařilost, chamtivost, sobectví, bezohlednost jedněch a pozerství, hloupost, falešnost druhých, u některých dokonce vše v jednom. Zlatokopky byly, jsou a budou, vždy se našel, nachází a najde někdo, kdo jim to umožní. Zde je to vyvedeno až do absurdna, což předpokládám byl záměr. Některé pasáže byly ale zoufale nudné.

06.02.2023 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Z knihy mám smíšené, až rozporuplné pocity. Kunderova kniha Žert se mi líbila daleko více. Nesnesitelná lehkost bytí je "nabitá" myšlenkami, úvahami, filozofickými tématy, rozbory lásky atd atd, zkrátka mi toho tam přijde až moc, což činí knihu nesourodou, takovou "rozháranou". Ačkoli základní linka, tak jak je popsána v doslovu Chvatíka, je jasná a sama o sobě láká k přečtení knihy, stejný pocit mi vlastní četba nepřinesla. První polovina knihy byla na 5 hvězdiček, postupně jsem ale začal ubírat. Některé pasáže byly zbytečné, některé až "oplzlé". Znovu ji číst určitě nebudu a od dalších knih autora si dám určitě na čas "pohov". Po Žertu byla pro mne zklamáním.

03.08.2022 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbo je mým oblíbeným autorem, přečetl jsem celou sérii HH a některé další knihy. První povídkou Londýn nasadil autor opět vysokou laťku, další povídky už ale takovou míru očekávání nenaplnily a měly sestupnou tendenci. Přesto však dobrá oddychová jednohubka :-)

01.02.2022 3 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Moje druhá kniha od Tess Gerritzenové a podruhé trefa do černého! Příběh Maury Islesové je napínavým detektivním thrillerem, místy až s hororovými podtóny, který má vývoj, spád, zápletky, falešné stopy i nepředvídatelný závěr. Zařazuji Tess G. mezi své oblíbené autory a těším se na její další knihu!

16.02.2020 5 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

Kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem a podnítila mnohá zamyšlení.
Silný autentický příběh utrpení, odvahy i kamarádství zajatců budujících Železnici smrti za druhé světové války, psychologických aspektů osob na obou stranách, životních cest postav před válkou i po ní, velmi překvapivá prolnutí osudů, hledaných a nenaplněných lásek. Velmi promyšlená syntéza reality a doplněných příběhů a zápletek. Doporučuji.

06.12.2019 5 z 5

Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Jürgen Todenhöfer

Vážné, mrazivé čtení o IS. Cením autorovu snahu o objektivnost, o empatii do vidění světa přívrženců IS, o pochopení a přednesení důvodů jejich chování (leckdy oprávněných - viz neoprávněná válka G.W.Busche apod), která však vychází marně.
Vize a jednání ze strany IS jsou ve výsledku absolutně jednostranné, fanatické, neomluvitelné, směřující k nejrozsáhlejší genocidě v dějinách lidstva.
Velice oceňuji pragmatické shrnutí Jurgena Todenhofera ve formě otevřeného dopisu chalífovi v závěru knihy a samozřejmě odvahu jeho i společníků takovou cestu podniknout a s příslušníky IS nejen hovořit, ale snažit se jim vysvětlit neoprávněnost jejich jednání a nesoulad s Koránem a pravým islámem, na který se odkazují.
Ačkoli od napsání knihy uběhlo již pár let, stále neztratila na aktuálnosti.

15.06.2022 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Nebylo to špatné čtení, ale nijak zvlášť mne to "nevtáhlo". Nejvíce sympatická mi byla postava Flo, zvláště pak její asertivita, to mne skutečně bavilo. Dějová zápletka mi ale přišla překombinovaná, chyběl tomu ten správný "náboj".

14.06.2022 3 z 5

Třetí díl se mi líbil více než druhý. Myslím si, že Husitskou epopej je třeba se naučit číst. Nejsou to knihy, které lze číst po chvilkách a mezi tím je na čas odkládat. To se čtenář ztratí v ději i postavách. Tentokrát jsem se tedy do čtení opravdu ponořil, postavy i souvislosti jsem měl stále na paměti a tak jsem kromě faktických informací (které jsem samozřejmě dohledával i v encyklopediích a na netu) také dokonale "nasál" atmosféru dané doby a knihu si "užil". Na chvíli změním téma, ale na další část se již těším.

28.10.2021 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Symbolický až pohádkový příběh chlapce Santiaga putujícím za poznáním, přináší mnoho esenciálních životních pravd a podněcujících myšlenek.

14.03.2021 4 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

V knize vystupuje omezený počet postav a děj není příliš komplikovaný, takže se dobře čte i s pauzami, pokud nedáte knihu na "jeden zátah", rychle se vrátíte do děje. To ale neznamená, že by příběh nebyl zajímavý a napínavý. Závěr pro mne překvapivý v pozitivním slova smyslu. Dobrá kniha.

13.02.2021 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Moje druhá kniha od Jiřího Šulce a opět fantastické dílo.
Skvěle popisuje vývoj po 2. světové válce, židovskou otázku, vznik státu Izrael, vnitropolitickou situaci a komunistický puč, vše fakticky přesně a přitom velmi čtivě a srozumitelně. Jiřího Šulce přidávám mezi své oblíbené autory a Mosty do Tel Avivu na svojí VIP poličku.

20.01.2021 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Váhám mezi 3* a 4*. Sci-fi není mým oblíbeným žánrem, ale kniha měla spád, napětí, ani jedna nudná stránka, takže jsem se začetl a zajímalo mne, jak se to vyvine, co za tím příběhem stojí. Čekal jsem ledaco, ale ekologický závěr mne překvapil, ve smyslu udivil. To nic moc. Ale jelikož jsem od této knihy žádný hlubší smyl nečekal, jen zábavu na pár hodin čtení, hodnotím pozitivně 3,5*

21.06.2020 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Dnes už by se asi takový příběh nemohl odehrát, boj a obětováni za lásku se už moc nevidí.
Klasické dílo, které by si měl přečíst každý a ve školách by se měl jeho odkaz náležitě rozebrat, jelikož je stále velmi aktuální.

24.02.2020 4 z 5