whack whack komentáře u knih

Zvířata jsou naši bližní – výbor z děl světových humanistů a křesťanských myslitelů Zvířata jsou naši bližní – výbor z děl světových humanistů a křesťanských myslitelů Jan Čejka

"Tato kniha je psána především pro ty, kteří prožívají zklamání nad lhostejností církve a kteří se potřebují zahledět nad církev a najít oporu v Písmu, jehož pravá zvěst byla tak často církví potlačena." Vždy, keď čítam takéto spisy, srdce mi obmäkne k pojmu viera svätá - keď človek vie, že niektorí jednotlivci nie sú pokrytci a berú na vedomie aspoň ten základný boží zákon - nezabiješ. Nemôžem si pomôcť, ale aj napriek tomu mi to všetko nejako smrdí antropocentrizmom, proste sa mi to s vierovyznaniami spája. Ale určite odporúčam túto knihu podsunúť otcovi alebo mame, ak je veriaca a ohŕňa nos pri zmienke o vegetariánstve. Taktiež odporúčam každému, kto sa zaujíma o religionistiku.

24.09.2015 5 z 5

Terorismus v ČR Terorismus v ČR Miroslav Mareš

Komplexný prehľad "terorizmu" nielen v ČR. Jednoznačne najviac ma zaujala kapitola Ekologický terorismus (online na Googli pod "Ekoterorismus v České republice"), hoci by som mal pripomienky k objektívnosti, lebo podľa knihy snáď takmer všetky aktivity spadajú pod (mikro)terorizmus, extrémizmus, alebo fanatizmus. Uvedený citát nejakého antropocentristu z Greenpeace démonizujúceho hlbokú ekológiu, ma privádza k otázke, prečo autor neuviedol aj nejaké rozumné citáty niektorého z predstaviteľov hlbokej ekológie. Namiesto toho ponúka zázračné "výsledky amerických výskumov", ktoré zistili, že "ekoteroristi" sú mladí, senzitívni, naivní, zmanipulovaní, osamelí, nešťastní, neakceptovaní ľudia, atď... Pohľad druhej strany pre ich pochopenie nečakajte. Podľa knihy, straight edge "zajímá nepřátelský postoj někdy i k sexu", pričom zabudol pridať najdôležitejšie slovko "promiskuitnému". Ďalej, VHEMT, napríklad, je založené čisto na báze dobrovoľnosti a osvety, a nie na aktivitách a už vôbec nie násilných, takže označenie za "zcela fanatický proud" by som nepoužíval. Atď. Je to asi len vec názoru a chápem, že terorizmus je veľmi široký a ťažko definovateľný pojem, a nechcem kritizovať Marešovu prácu, je v nej neskutočne veľa informácií, ktoré inde ťažko zoženiete. Informácie o neznámych skupinách ako Druhá fronta odporu, ale aj o histórii známych, ako Hnutí DUHA, NESEHNUTÍ, či o prepojení českej HC-punkovej scény s Animal Liberation Front, a pod. V podkapitole Anarchistický terorismus sa čitateľ dozvie o skupinách ako Česká RAF, Fronta individuální svobody, Buňky aktivního odporu, Revoluční partyzánská autonomie, 1155 Kolektivně proti kapitálu, ktorých taktiky sú porovnateľné so súčasnou skupinou Síť revolučních buněk... V tejto knihe si určite každý nájde to svoje, či už ho to pohorší, alebo nadchne.

19.09.2015 4 z 5

Veganův průvodce Veganův průvodce Karolína Rathousová

Knižku som si kúpil na Vegánskych hodoch v Bratislave, kde ju autorka aj prezentovala. Je to skvelá príručka pre začínajúcich vegánov a pre všetkých, ktorých vegánstvo zaujíma – vegánstvo nie len ako stravovací návyk, ale ako filozofia a životný postoj. Autorka vysvetľuje, ako a prečo by sme sa mali snažiť vyhnúť živočíšnym potravinám a prísadám, produktom z vlny, hodvábu, periu, kožušinám a kože, zoologickým záhradám, cirkusom so zvieratami, akváriám a produktom testovaným na zvieratách (vrátane cigariet). Inšpirácia!

19.09.2015 5 z 5

Homo Homo Anton Uherík

Túto knižku som dostal na akcii "Nájdite sa!", ktorú každý rok organizuje Aliancia združení ochrancov zvierat. Je o vzťahu človeka a zvieraťa, konkrétne, malého chlapca a šimpanza, ktorý chcel byť slobodný a mimo ZOO. Niekomu knižku darujem, je asi pre 8 ročných.

19.09.2015

Adamova dieta - Vitariánské recepty od Evy Adamova dieta - Vitariánské recepty od Evy Eva Neumannová

Jednoduché recepty na chutné zdravé vitariánske jedlá z dostupných surovín zodpovedajúcich ročným obdobiam. Nie sú tu recepty z obilnín a niektorých strukovín, ale sú tu recepty z čerstvej, tepelne neupravovanej zeleniny, ovocia, semien, orechov a bylín, ku každému jedlu (a nápoju, polievke, šalátu, omáčke, torte, nátierke...) je aj fotka. Inšpirácia!

12.09.2015 5 z 5

Osivo Osivo Fran Ray

"Profesorovi biológie niekto odreže hlavu a na krk mu prišije hlavu potkana. Ide o boj proti pokusom na zvieratách?" kvôli tejto upútavke som si kúpil túto knihu, na ktorú mi padol zrak lebo bola zľavnená z 15€ na 2€, ale rozoberá najmä viaceré iné problematiky dneška, akými sú napr GMO, kontrola dodávok osiva a preľudnenie. Napínavý ekologický triler, ktorému by som dal aj plný počet bodov, keby v ňom nebolo niekoľko názorových rozporov pre mňa – forma akou chceli korporácie kontrolovať pôrodnosť bola trochu prehrotená (a keby to skončilo o posledných 15 riadkov skôr - po rozhovore so Sylviou... bolo by to silné, ale ten gýčový koniec to pokazil), na druhej strane environmentálne skupiny neboli vykresľované negatívne, čo je dobre. Veľa mien a striedanie príbehov ktoré do seba začnú neskôr zapadať, zo začiatku pôsobia trochu neprehľadne, ale vo výsledku spokojnosť.

09.09.2015 4 z 5

O původu člověka O původu člověka Charles Darwin

Najviac sa mi páčili kapitoly, v ktorých Darwin hľadal dôkazy o existencii ľudských charakteristík u zvierat, boli to určite prvé kroky k vzniku dnešného dôležitého odboru Zvieracie štúdie (Animal studies). Darwin dokonca tvrdí, že by sme nemali človeka radiť do zvláštnej skupiny mimo zvieracej ríše a vysvetlí aj že prečo. K úplným počiatkom ľudstva sa dostane v kapitole VI, ale v podstate v skoro každej kapitole vysvetľuje evolučnú teóriu z iného pohľadu a to sa oplatí prečítať, hoci človek musí trošku prekusnúť časté nálepky ako "primitívni divosi" a "barbari" s vedomím, že vtedy (1870) boli takto domorodé kmene označované úplne bežne.

31.08.2015 5 z 5

Pôvod druhov Pôvod druhov Charles Darwin

Hlbšie v čase smerom k vzniku druhov sa Darwin venuje až od kapitoly IX., sú to zaujímavé postrehy, avšak nevysvetľujú prvotný vznik života, ak by to niekto očakával. Predošlé kapitoly rozoberajú Darwinovu teóriu evolúcie najmä na príkladoch prirodzeného kríženia plemien a domestikácie, divergencie, modifikácie, aklimatizácie, tieto odborné pojmy sú ale zrozumiteľne popísané. Vzhľadom k tomu, že kniha vznikla pred viac ako 156 rokmi, nebral som ju ako zdroj nového poznania, úžasné je na nej samozrejme to, že je v nej zaznamenaná raná forma jednej z najdôležitejších teórií v histórii ľudstva.

15.08.2015 5 z 5

Když sloni pláčou Když sloni pláčou Jeffrey Moussaieff Masson

Na rozdiel od väčšiny behavioristov zaujímajúcich sa správaním zvierat, ktorí sa antropomorfizmu stránia, Jeffrey Moussaieff Masson v tejto knihe s podnázvom „Emocionálny svet a citový život zvierat“ antropomorfizmus (hľadanie dôkazov o existencii ľudských charakteristík u zvierat) opatrne využíva na príklady, kedy sú emócie a city u zvierat zrejmé. A funguje to stopercentne, príbehy chytia, sú smutné, iné dojemné, a je z ich jasne vidieť, že zvieratá majú city a emócie. Ďalej, v Závere a v Prílohe (v českom vydaní str 216-246, v slovenskom vydaní bohužiaľ Príloha chýba) autor popisuje pozitíva a negatíva prisudzovania ľudských charakteristík zvieratám a je to naozaj dobré prečítať. Zvieratá cítia a mali by mať uzákonené práva.

08.08.2015 5 z 5

Zelená zleva? Historie ekologických stran v Evropě Zelená zleva? Historie ekologických stran v Evropě Pavel Pečínka

Podrobný prehľad vývoja zelených parlamentných a neparlamentných politických strán 47 európskych (a euroázijských) krajín, vrátane Slovenska a Česka, a ich napojenie na rôzne politické a environmentálne prúdy. Od extrémizmu po vrcholovú politiku, hoci to na začiatku autor trochu škatuľkuje (doteraz neviem, koho označoval pod „sektármi“ ale asi hlbinných ekológov). Zaznejú aj mená ako Ulrike Meinhof, Pentti Linkola, Arne Næss. Tiež som rád, že na konci knihy je zoznam skratiek strán s názvami v pôvodných jazykoch, pretože v celej knihe autor používa len preložené názvy (náhodou som si všimol, že chýba zmienka o zaujímavej nemeckej strane Tierschutzpartei). Každopádne sa v tejto knihe dozviete nové veci a nové mená.

22.07.2015 5 z 5

150 najzdravších potravín na svete 150 najzdravších potravín na svete Jonny Bowden

Až na kapitolu 8 ("Mäso, hydina a vajcia") a kapitolu 9 ("Ryby") sa mi kniha celkom páčila, obsahuje plno informácií o asi 39 druhoch zeleniny, 28 druhoch ovocia, 12 druhoch orechov a semienok, ďalej o potravinách zo sóje, o obilninách a strukovinách, bylinách, klíčkoch a iných potravinách.

20.07.2015

Kytice z bajek, pohádek a pověstí vegetariánských Kytice z bajek, pohádek a pověstí vegetariánských Eva Linhartová

Poviedky sú tak ujeté, až sú dobré. Nemyslím to v zlom. Človek to musí brať s nadhľadom, aby si o vegetariánoch nepomyslel, že sú to nejakí zvrhlíci. O malej Evičke ktorá bodla svoju babičku nožom lebo nechcela jesť mäso, o husej rodinke ktorá sa rozhodla spáchať samovražedný atentát na civilné lietadlo, proste niečo pre milovníkov čierneho humoru. Cieľom knihy nie je tváriť sa vážne a dokonalo, je to úlet, obalený vážnou tematikou utrpenia zvierat.

14.07.2015 4 z 5

Poselství Luny Poselství Luny Julia Butterfly Hill

O Júlii som videl niekoľko dokumentárnych filmov, ale až pri čítaní tejto knihy som si uvedomil, čo vlastne dokázala. Nie, nezastavila holoruby na svete, dokonca nezachránila ani väčšinu prastarého lesa, na ktorého strome 738 dní sedela. Dostala však problematiku vyrubovania lesov do najväčších médií, do politiky a (čo je najdôležitejšie) medzi verejnosť. Väčšina deja tejto 240 stranovej knihy sa odohráva na Júliinej plošine umiestnenej 55 metrov nad zemou, a pritom ani chvíľu nenudí. Je to výnimočná kniha od aktivistky, ktorú by sme si mali vziať za vzor.

13.07.2015 5 z 5

Zvířecí práva Zvířecí práva Georges Chapouthier

Autor nie je žiadny ochranár, ale člen výskumno-vývojovej organizácie CNRS - to len ak by niekto mylne očakával, že táto kniha bude obhajovať práva zvierat. Snaží sa všemožne písať objektívne, nepodstrkovať názory a presvedčenia, a na 90% sa mu to darí, ale predsa trošku cítiť jeho nesympatie k aktivistom, najmä aktivistom za zrušenie pokusov na zvieratách. Píše nestranne, no tvrdí, že pokusy sú pre zvieratá nebolestivé a že aktivisti zveličujú. Rozoberá práva zvierat ako filozofiu, nie je to ale žiadna obhajoba zástancov, ani odporcov práv zvierat. To, že kniha je z roku 1992, pri väčšine kapitol ani tak nevadí, pretože časť venuje histórii, siaha až do antiky, no aj tak verzia 2016 by bola k nezaplateniu.

03.07.2015 3 z 5

Tajná řeč stromů Tajná řeč stromů Erwin Thoma

Autor rozoberá využitie stromov pre ľudské účely, ide o pohľad ekonóma, nie ekológa. Zaujali ma kapitoly 6-8, ktoré približujú život lesov a reč stromov. Fascinujúce, napríklad ako stromy predpovedajú zmenu počasia, alebo ako komunikujú s inými stromami a organizmami cez korene a cez listy. Od deviatej kapitoly sa kniha zaoberá forme spracovania dreva "Holz100", je to vlastne taká skrytá reklama autorovej firmy Thoma Holz GmbH. Autor tvrdí, že preľudnenie a iné kľúčové problematiky dneška nie sú problémami, keby všetci bývali v masívnych drevodomoch. Bývať v drevodome je asi príjemnejšie ako v betóne, no forma, akou autor prezentuje svoje sympatie k stromom, mi pripomínajú poľovníkovu lásku k zvieraťu priklincovanému na stene jeho obývačky. Proste nesadlo mi, ako píše.

23.06.2015 3 z 5

Hlboká ekológia Hlboká ekológia Bill Devall

Hoci by som ocenil, keby sa autori venovali niektorým témam viac (decentralizácia, preľudnenie) a niektorým menej (životopisy), ide rozhodne o najlepšiu knihu, ktorá podrobne rozoberá hlbokú ekológiu – smer environmentálnej filozofie, ktorý nahliada na človeka ako na súčasť prírody. Plnohodnotná kniha, ktorá pre svoju nekonfliktnú formu interpretácie informačného obsahu nesklame nikoho – ani kritikov biocentrizmu. Každopádne odporúčam každému, kto sa zaujíma o akýkoľvek smer ekológie.

20.06.2015 5 z 5

12 krokov k surovej strave 12 krokov k surovej strave Victoria Boutenko

Inšpiratívne čítanie, ktoré podporí každého, kto prechádza na vitariánsky štýl stravovania. Kapitoly o zelených smoothies potešia, no niektoré kapitoly boli zas možno trošku prikrášlené, autorka vitariánom pripisuje skoro nadprirodzené schopnosti. Aspoň mne to párkrát tak prišlo. A chýba mi tam pár viet o etických stránkach vitariánstva, lebo autorka rozoberá výlučne zdravotné stránky. Inak zaujímavá kniha, ktorá sa dobre číta a na konci je pár strán vitariánskych receptov :)

04.06.2015 4 z 5

Po loveckých stezkách Po loveckých stezkách Jaroslav Müller

Človek má z príbehov v tejto knihe dojem, že poľovníci majú k prírode, a dokonca k zvieratám, skutočne cit. Padne síce niekoľko výstrelov a jeden nemiestny vtípek na norovanie ("Psíčku, kam jsi dal rozum? V které jezevčí či liščí noře jsi ho zapomněl?"), rozhodne ale nejde o ódu na poľovníctvo. Hlavné postavy "lovia" prevažne kamerami a foťákmi, padne aj otázka, načo sa vlastne tie zvieratá strieľajú, a v hororovej kapitole "Halál" sa čitateľ vžije do skutočnej pohromy, ktorou je pre prírodný svet priehrada. "Kdyby se jen protrhla!" řekne stíněně František.

30.05.2015 3 z 5

Jóga Jóga André Van Lysebeth

Podrobné postupy ako dýchať pri cvičení som preskakoval, pretože jógu praktikovať sa nechystám, hoci to nie je zlá vec. Knihu som prelistoval len zo zaujímavosti, zaujali ma kapitoly "Masožravec nebo vegetarián" a "Jezte obilí".

25.05.2015

Myslet jako hora Myslet jako hora Arne Næss

Bežný človek, ktorý nemá cit pre hlbšie vnímanie ekológie, bude hlbinnú ekológiu, vďaka spôsobu, akým je v tejto knihe prezentovaná, považovať za new age sektárstvo. Nejde tu však o filozofické vysvetlenie hlbinnej ekológie a už vôbec nie biocentrizmu, v tejto knihe autori a autorky popisujú rituály a meditácie, ktorými cítia so Zemou a so všetkými živými bytosťami. Ide o pohľad spiritualizmu, ktorý neprezentuje filozofiu hlbinnej ekológie, ale iba duchovný smer, ktorý nemusia zdieľať všetci jej priaznivci. Ja by som sa takýchto sedení nezúčastnil. Stačia mi fakty, štatistiky, výsledky pozorovaní a vlastný mozog na to, aby som videl, že Prírode treba pomôcť, a k biocentrizmu ma vedie prirodzenosť, nie hippie rituály. Najzaujímavejšia pre mňa bola kapitola Evoluční rozpomínání. Aj tak si myslím, že by sa malo rozlišovať medzi hlbokou ekológiou (pozri knihu Hlboká ekológia od Bill Devall, George Sessions) a hlbinnou ekológiou (čo je vlastne hlboká ekológia obohatená o to duchovno - vysvetľuje to aj Erazim Kohák vo svojej knihe Zelená svatozář).

02.05.2015 4 z 5