Wargo Wargo komentáře u knih

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Kniha mimo môj bežný žáner, ale o to viac som sa dokázal nadchnúť pri opisoch bažinnej flóry a fauny, životných peripetií hlavnej hrdinky ako aj brodením sa detektívnou časťou. Povrchne by som knihu definoval ako rozprávku pre dospelých, nakoľko hlavná hrdinka pripomínala skôr princeznú stratenú v čase a priestore, ale ako celok sa kniha čítala veľmi dobre, a neprišla strana, kde by som Kyí nedržal palce.

21.09.2022 5 z 5

Zrkadlový muž Zrkadlový muž Lars Kepler

Juj, toto bola lahôdka. Rýchlo prečítaná, do morku kostí zažratá, chlad a bezcitnosť vyžarujúca. Chcem 9tku !!

20.09.2022 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Čítal som aj dlhšie knihy, ale ani pri jednej som sa tak strašne nenudil, ako pri Stehlíkovi. Donna Tartt nám ponúkla detailný opis života jedného nešťastného mladíka, ktorý toho zažil až tak veľa, že sa sám v živote stratil. Taký som mal pocit ja. Kniha sama o sebe nieje natoľko zlá, že by som ju neodporučil. Iba by som pri nej spomenul, že "hrdina" má mierny sklon si život sám komplikovať. Po knihe som siahol vďaka Pulitzerovej cene, ale je to ako s ocenením vína, nie každému chutí.

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Ako čítam, problém mnohých. Zložitejšie sa mi orientovalo v deji vďaka postavám a ich menám. Napokon som si však zvykol, a ako celok hodnotím knihu ako dobrú. Budem sa snažiť zachovať si poradie čítania o Erike postupne, nech v tom nemám tak veľký chaos.

Lazar Lazar Lars Kepler

Toto je taká srdcovečka, celý Joona. Mnoho čitateľov sa sťažuje s rastúcou brutalitou každej knihy, mne to nevadí. Kniha má človeka zabaviť, pomocou knihy má človek myslieť na niečo iné a s podmanivou hudbou v ušiach (Hildur Guðnadóttir a jej soundtrack k Jokerovi odporúčam ;) ) je táto séria famózna !

20.09.2022 5 z 5

Tu žila Britt-Marie Tu žila Britt-Marie Fredrik Backman

Nie príliš záživná postava. Ove bol síce protivný, ale človek si k nemu cestu našiel. Britt-Marie mi bola v podstate ukradnutá počas celej knihy, a síce mám rád futbal, knihou som sa "dral" ťahšie než obvykle. Backmanovi dám ale opäť šancu..

Mizéria Mizéria Stephen King

Veľmi dobre King vedel, o čom píše. Jeho závislosť na kokaíne najmä v 80tych rokoch mu ponúkla mnoho skúseností, či zlých alebo dobrých. Tieto svoje "poznatky" využil pri písaní postavy Paula Sheldona a jeho závislosť na liekoch bola akoby spoveďou autora knihy. Hold, King mal na výber, Paul už ani tak nie. Annie je ale stelesnený diabol, dobre sa to čítalo. Kniha nebola príliš obšírna, a to deju len prospelo. Film som ešte nevidel, ale jedného dňa si ho isto pozriem.

19.01.2022 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Ďalšia skvelá kniha v tejto sérií. Vlastním každú, a som na to nesmierne hrdý. Opäť čakanie na ďalšiu časť, ale ako sa vraví, na dobré sa čaká. Mia a Munch sú dobré duo, a až napriek mierne rozpačitému a rýchlemu koncu s prekvapivým rozuzlením hodnotím veľmi dobre.

21.08.2019 5 z 5

Čas smrti Čas smrti Andreas Gruber

Milé prekvapenie. Thrillerov a detektívok som už prečítal zopár, a nie vždy je príbeh originálny. Tu sa mi ale páčilo asi všetko, od detailov jednotlivých prípadov, páchateľ a jeho príbeh, pátranie na viacerých frontoch, S. Sneijderova neznesiteľnosť až po uspokojivé finále. Slušné. Dvojke by som nepovedal nie.

10.07.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Je priam až neuveriteľné, ako chytľavo dokáže tento autor zachytiť osudy Medvedínčanov ! Každa strana knihy ma neskutočne brala, čítal som dychtivo a počas celého čítania som si vravel, ako krásne by sa na tento počin aj pozeralo, ak by to severania zhmotnili aj do seriálu. Násilie, hokej, vzťahy... to všetko s nečakaným a opäť dramatickým vyvrcholením ! Američania by to ukončili happy-endom, tu sa však (aspoň pre mňa) nekoná.

04.06.2019 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Surové, bez zlutovania, s výbornou zápletkou a opäť zaujímavým zvratom. Joona je naozaj veľmi sympatická a ľahko obľubiteľná postava. A Sagu by som chcel spoznať. Vďakabohu, že je táto séria taká početná...

24.04.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Čo je hokej ? Pre niekoho absolútne prázdne miesto, ktoré nepotrebuje zaplniť ničím, či už teoretickou znalosťou aspoň základnými faktamio tomto športe, zvučnými menami legiend dávnej či súčasnej histórie. Pre niekoho je však hokej dôvodom ráno vstať z postele a existovať ! V tejto knihe si nájde to svoje každý, z oboch vyššie uvedených skupín. Pre nehokejových fanúšikov je tam dej z mestečka, kde sa pomaly schyľuje k niečomu, čo zmení život väčšine obyvateľov. Pre hokejových fanúšikov je tam všetko ostatné, okorené skvelým dramatickým a pútavo rozpísaným príbehom. Avšak, ak tam toho hokeja je pre niekoho príliš, nezachráni to ani kvalitne vyvážený dej "okolo". Pre mňa veľmi dobré čítanie, seversky kruté, priame, v správnych chvíľkach ľadové. Teším sa na pokračovanie.

04.02.2019 5 z 5

Zmŕtvychvstanie: Revenant Zmŕtvychvstanie: Revenant Michael Punke

Na nešťastie som si nestihol knihu prečítať pred vzhliadnutím filmu, ale vzdávam hold ako autorovi tak aj predlohe. Či už to tak presne bolo, alebo nie, je to veľmi zaujímavý príbeh. A jasný príklad toho, kam až je človek ochotný zájsť, pre vôľu pomstiť sa !

11.01.2019 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Taká mierne sfetovaná fantasmagória. Pre deti určite zaujímavé a fantastické, pre dospelého človeka (mňa) už len povinnosť prečítať.

11.01.2019 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Moja najobľubenejšia knižná séria v danom žánri. Prvé 4 knihy som prečítal vo veľmi krátkom časovom slede, a už len z úcty a vedomia, že piata je posledná, som si ju nechával v knižnici dlhšie. Lyšiacky zvládnutý koniec, ktorý fanúšikov isto nesklamal, ba dokonca ostali aj pootvorené dvierka na prípadné neskoršie pokračovanie. Túto sériu odporúčam všade tam, kde niekto stojí o moju radu. PS: Bonus k dobru, že mám túto knihu aj podpísanú ;)

11.01.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Túto knihu by mali zaviesť ako povinné čítanie na stredných školách, po celej Európe, alebo svete. Je to mienkotvorná, dychberúca dráma, po ktorej prečítaní budete dúfať, že ste si práve prečítali kus dobrej fikcie. Ale vy dobre viete, že to tak nieje !

11.01.2019 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Do knihy sa mi začítavalo o niečo ťahšie ako pri dvoch predchádzajúcich, ale postupne, ked som sa v deji našiel som opäť hltal každú stránku a tešil som sa za nasledovnej. Servaz a "bláznivá" Christine boli dejovo tak fantasticky prepojený, že opäť vyše 600 strán bolo len k dobru, pretože niečo tak dôkladné nemôže byť iba na 400 stranách. Opäť veľmi dobrý diel.

24.10.2018 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Joona is back ! Či ? Výborné, so skvelým twistom na záver, ktorý som teda že vôbec nečakal. Hypnotizér z jednotky je späť a ja som hltal každú stránku. Výborná a napínavá kniha, pričom sa autor neštíti ani mäsovejších opisov zločinu. Hutná atmosféra od A po Z. PS: Znížiť hodnotenie len preto, že niekomu trvá dlho odhaliť vraha ?! Veď o to práve ide, tápanie až do poslednej strany je to, čo sa na detektívkach odjakživa cenilo !

11.10.2018 5 z 5

Za zatvorenými dverami Za zatvorenými dverami B. A. Paris (p)

Pomerne jednochý námet, ale kniha ma nejakým spôsobom prinútila to prekúsať rýchlo až na záver. Správanie hrdinky mi prišlo niekedy nelogické, ale ako 280 stranová chuťovka na krátke čítanie to nebolo zlé. Mnoho žien by si prialo, aby ich život s idiotom skončilo podobne... a nedokážu im pomôcť ani najbližší..

11.10.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do knihy sa mi začítavalo o niečo zložitejšie, pravdepodobne kvôli pre mňa neštandardnej štylizácií. Oceňujem originálny prístup "rozprávača - smrti samotnej". Autor venoval dostatok priestoru každej dôležitej postave, čo mi umožnilo dostatočne sa stotožniť najmä s Rudym, a obľúbiť si Liesel. No čo mne osobne prekážalo, bolo mierne"spoilerovanie" a oboznamovanie nás s tým, čo nastane možno až o pár desiatok strán. Nedá mi neporovnať knihu s iným dielom odohrávajúcim sa v podobnom prostredí a období, a to s knihou Svetlá ktoré nevidíme, ktorá sa mi páčila o niečo viac. Každopádne, záver je prekliato dojemný !

07.09.2018 4 z 5