vvikingg vvikingg komentáře u knih

100 a 1 pokrmů pro labužníky 100 a 1 pokrmů pro labužníky Stefan Farkas

zajímavé pikantní pokrmy naše i ze světových kuchyní

05.10.2021 4 z 5

100 a 1 lahůdek z králičího masa 100 a 1 lahůdek z králičího masa Jiří Eichner

Králíky jsme do roku 2004 pěstovali , tahle kuchařka našla uplatnění hodně zajímavých receptů na úpravu králičího masa

05.10.2021 5 z 5

100 a 1 jídel z hub a na houbách 100 a 1 jídel z hub a na houbách Oldřich Kosek

stará dobrá houbařská kuchařka, kromě staročeské klasiky, kuba, kulajda, hubník atd. hodně zajímavých receptů

05.10.2021 5 z 5

Nebezpečné stádo aneb Poslanec český a jiné retardované druhy Nebezpečné stádo aneb Poslanec český a jiné retardované druhy Martin Komárek

lepší než text autora, někdy i nudný jsou obrázky od Urbana

04.10.2021 3 z 5

Ryby podle baštýřek z Třeboňska Ryby podle baštýřek z Třeboňska Miroslav Hule

rybí recepty prověřené generaci baštýřek , originální a jednoduché pokrmy na úpravu našich ryb

04.10.2021 5 z 5

Česká kuchyně tradiční i dnešní, sváteční i všední Česká kuchyně tradiční i dnešní, sváteční i všední Juliana A. Fialová

jedna z výborných kuchařek , podle se dost často u nás vaří, klasika české i moravské kuchyně

02.10.2021 5 z 5

Proč bych měl mlčet Proč bych měl mlčet Miroslav Vacek

sloužil jsem 1981-1983 od roku 1983 byl Vacek náčelník štábu Západního vojenského okruhu, při jeho inspekci na útvaru v Kynšperku nad Ohří, která byla ohlášena jsem větší úklid v kasárnách nezažil ( a to byl útvar v Kynšperku nový od 1982) nová kasárna ( klasické 4 poschoďové paneláky), gumovali se zdi od šmouh, nikde ani lísteček ze stromu atd., chybělo už jen stříkání trávy na zeleno my vojáci z toho měli srandu, ale gumy lampásaci se třásli strachy všechny :-)

01.10.2021 3 z 5

Panoráma populární hudby 1918/1978 Panoráma populární hudby 1918/1978 Lubomír Dorůžka

Kniha se mi dostala do ruky jako 23 leté máničce, odchované na LP vozených tajně od šífáků z bývalé NSR, Jethro Tull,Pink Floyd, Genesis, Yes, King Crimson, Frank Zappa atd. Takže v knize jsem našel toho pro mě zajímavé málo zmínka byla jen Frank Zappovi a Pink Floyd, ale bylo pamatováno na sovětské umělce Alla Pugačevová,Bulat Okudžava, Vladimír Vysockij atd., tvrdá normalizace a oslava všeho sovětského. Kupoval jsem občas časopis Melodie, kde psal Dorůžka recenze , o umělcích z bývalého RVHP jste se dočetl o všech, podstatně lepší byl slovenský časopis Populár. O proti Melody Maker a popovém Bravu to byl ale hodně slabý odvar :-)

01.10.2021 2 z 5

Víkend na chate v chalupe pod stanom Víkend na chate v chalupe pod stanom Róbert Jedlička

na tehdejší dobu kniha aktuální, dnes už je všechno jinak....

01.10.2021 4 z 5

Chráněné rostliny České a Slovenské republiky Chráněné rostliny České a Slovenské republiky kolektiv autorů

Asi nejlepší kniha co u nás vyšla, co se týče chráněných rostlin, perfektní popis, unikátní fota, záměna, ekologie rozšíření. Občas v Českém středohoří, potkáme nějakou orchidej , třeba okrotici bílou, vstavač vojenský, v Polabí bledule jarní,sněženku jarní, křivatec žlutý a hlaváček jarní. V knize je 314 vzácných rostlin, jediné co se dá knize vytknout rostliny jsou abecedně řazeny podle latinských názvů první je Aconitum anthora-oměj jedhoj a poslední Viola epipsila- violka olysalá... jinak 100%

01.10.2021 5 z 5

Přírodní léčba a domácí léčba 1.-2. díl Přírodní léčba a domácí léčba 1.-2. díl Jan Šimsa

Tyhle obě knihy skoro 100 let jsem měl půjčené od kamaráda na rok 1923 velmi zachovalé v obou dílech je přes 350 černobílých ilustrací, 60 barevných tabulí a 2 modely -leporela rozkládací muže a ženy. Na tehdejší dobu velmi pokroková kniha, autor zde kromě popisu všech nemocí, které jsem ani neznal, jejich léčby domácími prostředky, pamatuje i na falšování potravin, ředění mléka vodou, pančování vín, alkoholu, nastavování koření,mouky jinými látkami atd. je zde pamatováno i na léčivé a jedovaté rostilny, jedlé i jedovaté houby , otravy rostlinami, houbami. Některé metody v knize jsou sice už zastaralé, ale kniha je pořád aktuální a v antikvariátech velmi ceněná i žádaná.

30.09.2021 5 z 5

Velká rodinná kuchařka Velká rodinná kuchařka Mary Berry

jedna z nejlepších zahraničních kuchařek co u nás vyšla

Houby v přírodě a na talíři Houby v přírodě a na talíři Renate Volk

netradiční recepty z hub, rady pro houbaře , malý atlas hub nejsbíranějších druh, výborná kniha

29.09.2021 5 z 5

Jak šmakuje Moravskoslezsko - Kuchařka krajových receptů Jak šmakuje Moravskoslezsko - Kuchařka krajových receptů Ema Havelková

skvělé krajové recepty fota velmi zdařilá

100 a 1 rybích jídel 100 a 1 rybích jídel Milan Pohunek

pár zajímavých receptů ze skandinávské kućhyně na rok 1982 1.vydání překvapilo, recepty z kuchyně SSSR kuchařka jen hýří ucha, šči, rassolnik, soljanka byla jiná doba

29.09.2021 3 z 5

Kulinaření s Hubertem Kulinaření s Hubertem Oldřich Koudelka

myslivecká kuchařka i když zvěřina na některé druhy už je vzácná chráněná...kamzík, medvěd, recepty sebrané ze starých kuchařek z 18- 19. století viz ptáci, havran, vrabec,sojka, sluka, tetřev atd. Spíš jako kuchařka kuriozit co se dřív jedlo :-) na klasickou zvěřinu je tu receptů málo

29.09.2021 3 z 5

Odvrácená tvář hákového kříže Odvrácená tvář hákového kříže Beatrice Heiber

Kniha konceptem připomíná knihy Dopisy Hitlerovi- Henrik Eberle a Dopisy z wermachtu-Marie Moutierová, v první části jsou dopisy lidu Hitlerovi u některých odpovědi říškého kancleřství, některé dopis lidu jsou opravdu fanatické jak lid Hitlera zbožňoval, třeba dops z12.7.1933 Ernst Selbachi:Vůdče povedlo se mi po dlouhé práci udělat housle v duchu budování národa,chci poprosit našeho Vůdce ,aby přijal moje housle jako dárek.Výzdoba je ode mně , všechno je ruční práce, ozdoby jsou ze dřeva a slonoviny na spodní a vrchní desce je 245 haknrajců. Odpověď říšského kancléřství 22.7.1933 : jsem pověřen Vám známit , že pan říšský kancléř vyslovuje upřimný dík za Vaší pilnou a krásnou práci, již jste udělal nesmírně mimořádnou radost. Zaujal i dopis z roku 1942 týkající se atentátu na Heydricha, a nás Čechů. 24.9.1942 Německý soud v Praze Himmlerovi: Prosím poručníka, aby vzal na vědomí následující podnět a dovedl jej k realizaci. Panenské Břežany budou i nadále trvalým bydlištěm Heydrichovy rodiny. Bylo by velmi žádoucí a v zájmu osiřelých dětí a také by odpovídalo myšlence odpykání české viny, kdyby Panenské Břežany měli čisté německé okolí, takže děti by měli vybranou německou školu. Vysídlení tamních Čechů a nové osídlení vybranými branně schopnými sedláky by se dalo v této úrodné krajině lehce provést,dáváme se v tomto směru plně k dispozici. Německý klín Panenské Břežany do Prahy by byl velmi vítán a paní Heydrichová a děti by jistě takové řešení uvítali. Děti by se necítili osamělé, měli by v bezprostřední blízkosti německé kamarády. Je to i nejúrodnější kraj v Čechách. Dopisů které zaujmou je zde mnoho , čtenář historické literatury faktu , knihu ocení.

26.09.2021 5 z 5

Kuchařka s fantasii Kuchařka s fantasii Viktor Adam

autoři se inspirovali knihou Veselé umění kuchařské od francouzského gastronona a autora Edouarda de Pomiane a kniha se jim povedla, oddechové čtení o jídle, výborné recepty

Veselé umění kuchařské Veselé umění kuchařské Édouard de Pomiane

Autorova nejslavnější kniha o kulinářském umění, která byla přeložena do mnoha jazyků u nás vyšla poprvé za první republiky 1937, kdo tuhle kuchařskou knihu měl, opatroval ji jak čeští bratři bibli kralickou,,nové vydání se moc neliší od původního, skvělé počtení i recepty za mě 100%

23.09.2021 5 z 5

Kuchyně chovatele a zahradkáře Kuchyně chovatele a zahradkáře Juliana A. Fialová

Kuchařka stará pomalu 50 let, ale kvalitní , recepty na vlastní vypěstovanou zeleninu a ovoce ze zahrádky,na chované domácí králiky, slepice,kachny, husy, krůty a je pamatováno i na houby v lese a naše ryby z řek,,,