vvikingg vvikingg komentáře u knih

Ryby, měkkýši a korýši na nový způsob Ryby, měkkýši a korýši na nový způsob neznámý - neuveden

V knize pěkné foto pokrmů, fotografické postupy jak porcovat ryby, jak připravit kraba, jak na sepie, ústřice. kuchařka je spíše pro lepší restaurace a hotely na domácí vaření ji doma nevyužijete.

05.11.2021 4 z 5

Báječný svět hub - O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství Báječný svět hub - O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství Jiří Kamen

pěkné povídání o houbách, odkazy a úryvky z knih , kde se autoři zmiňují o houbách, zajímavosti ze života našich zakladatelů mykologie, Corda, Bezděk, Velenovský, Macků, J. Smotlacha M. Smotlacha, Pilát, pro milovníky hub a lesa oddechové a poučné počtení

29.10.2021 4 z 5

Hrajeme vám za trest Hrajeme vám za trest Ivan Mládek

pohodové, humorné čtení, většinou jednostránkové humorné zážitky autorových kamarádů, z kterých pod příběhem Mládek udělal text k písni

29.10.2021 4 z 5

Zápisník třinácti bobříků Zápisník třinácti bobříků Jaroslav Foglar

Tuhle brožůrku jsem jako 13 kluk měl doma, a plnil podle ní úkoly , pamatuji modrý život se vyplňovala okénka, modrou pastelkou při splnění, při nesplnění červenou ranní rozvička, mytí studenou vodou, úklid pokoje atd. věci které se běžně dělali na táboře, bobřiky jsem taky držel pamatuji nejtěžší byl mlčení,, škoda že brožůrku rad atáborové života nikdo ještě znovu nevydal, asi by to dnešní děti nepochopili, spíše by to brali jak bič na ně a omezování..

22.10.2021 5 z 5

Hacknutá čeština Hacknutá čeština Martin Kavka

U knihy jsem se pobavil i zasmál, pracuji v gastronomii a výraz babicovat mě dostal :-) cituji: vařit z náhražek surovin ( podobně jak Babica), které výrazně sníží chutovou i estetickou hodnotu pokrmu, například zaměnit hovězí svíčkovou :-) za telecí párky, smetanu za mléko s vodou,,, nebabicuj a dej tam co tam patří, už se vžilo u nás v práci, výraz babicárna taky má cosi do sebe špatná restaurace s hroznou kuchyní a skorocajt- městský policajt taky sedí,mě se slovník líbil, zajímavých výrazů je tam mnoho

22.10.2021 5 z 5

Perníková chaloupka a jiné pohádky Perníková chaloupka a jiné pohádky Karel Jaromír Erben

V dětství oblíbená knížka pohádek s moc hezkými barevnými obrázky jako dítě mě zaujal obrázek ježibaby na lopatě jak ji Jeníček s Mařenkou strkají do pece, nějak jsem to nemohl pochopit

Hašík a Pašík na vandru Hašík a Pašík na vandru Jozef Cíger Hronský

V mládí byla kniha u babičky a jako dítě jsem četl , příhody dvou prasátek v lidském světe , veselé čtení.

Pohádky dětského srdíčka Pohádky dětského srdíčka Jarmila Tesárková

Pamatuju z mládí kromě známých pohádek i neznámé O jehličkovi , Očarovaná kule, Vašíkovo štěstí, Kašpárek a drak...

21.10.2021 4 z 5

Jak přežít v extrémních podmínkách Jak přežít v extrémních podmínkách Peter Darman

Skvělá kniha, mám ji v knihovně hned jak vyšla, stále aktuální pro trampy, skauty, vyznavače woodcraftu, turisty..

19.10.2021 5 z 5

Dějiny Ruska dějiny občanské války v Rusku 1917-1921 Dějiny Ruska dějiny občanské války v Rusku 1917-1921 Andrej Bubnov

Oproti knize Dějiny Ruska - revoluce 1917 (Astrov, Sljepkin , Thomas) je tento díl, opět psaný bolševikem , lépe zpracovaný . Chronologicky seřazené boje ,, rudých,, proti ,, bílým,, a zahraniční intervenci. Zmínka je o o československých legiích, které dělali bolševikům těžkou hlavu od Penzy po Vladivostok. Zmínka o vydání bělogvardějského generála Kolčaka Čechy se souhlasem spojenců v Irkutsku ,, rudým,, a část carského zlatého pokladu , umožnila bezpečný průjezd do Vladivostoku se zajištěním 3 km koridoru podél trati. Bylo samozřejmě pamatováno i na české komunisty, kteří bojovali na straně ,, rudých, zmínka o Jaroslavovi Haškovi , který je podepsán za ústřední výkonný výbor komunistické strany v Samaře ve výzvě k českým legionářům aby hájili zájmy rudé revoluce a přešli k,, rudým.. na tuto výzvu zareagoval plukovník Švec z českých legií zastřelením, aby zabránil rozkladu své jednotky před komunistickými agitátory, tohle samozřejmě v knize Bubnov neuvádí. (pár knih o čs. legiich jsem četl) Z historického pohledu velmi dobrá kniha s množstvím informací o občanské válce v Rusku, spousta unikátních fotografií.

18.10.2021 4 z 5

Dějiny Ruska: revoluce 1917 Dějiny Ruska: revoluce 1917 Vladimir Astrov

tuhle knihu mi přinesl kamarád, čtu rád historii , docela mě překvapil na rok 1931 laminovaný přebal a množství řekl bych unikátních fotografii. Kniha je psána bolševiky takže jsem ji bral z rezervou, některé historické údaje byli překroucené, kniha začíná ,,Krvavou nedělí v Petrohradě 22.ledna 1905 , nepokoje ale byli zde permanetní jak v městech tak na venkově. V roce 1914 vstupem Ruska do 1.světové války a jeho neúspěchy na frontě, ekonomický chaos a sílící moc bolševiků situaci ještě přiostřili. 1917 únor abdikoval car Mikuláš II. prozatimní vláda,návrat Lenina z exilu v dubnu, neúspěšná revoluce v červenci 1917,Leninův útěk do Finska a konečné uchopení moci bolševiky v říjnu 1917. Některé pasáže , politická prohlášení jsem přeskakoval , ale i tak se zde dají dočíst zajímavá historická fakta.

15.10.2021 4 z 5

96krát žampióny 96krát žampióny Daniela Lukešová

v receptech kde jsou použity pěstované žampiony, lze je nahradit lesními houbami,,, vyzkoušeno u některých pokrmů

15.10.2021 4 z 5

Poslední ráj Poslední ráj Miloslav Stingl

(SPOILER) od Stingla mám knihy rád,četl jsem je už v mládí, v této knize líčí putování po Polynésii na Tahiti se setkal s českými rodáky v roce 1926 vyšla v Čechách kuriózní příručka : Tahiti a jeho kolonizační možnosti, dalo se shrnout , že český kolonista je na Tahiti vítaným živlem :-) Osud jednoho z kolonistů pan M. Ř. bohatý karlínský průmyslník v roce prohrál v ve známém kasínu v Monte Carlu značnou část peněz, sedl v Marseille na loď , která právě odjížděla do francouzských zámořských osad v Oceanii. Zalíbilo se mu na Tahiti ve městě Papeete hlavní měso francouzské Polynesii na Tahiti, kde zanedlouho otevřel první hotel. Za několik let velmi zbohatl a stal se nejznámějším tahitským podnikatelem. První skupina českých kolonistů dorazila zhruba 30 Čechů na Tahiti v roce 1925, Stingl se z některými osobně setkal. Na Tahiti žil i nějakou dobu francouzský malíř Paul Gauguin našel si i zde domorodou ženu , která mu sloužila i jako modelka , zde se nakazil syfilidou a v pozdější době propadl alkoholu a 1903 zemřel. Tehdy nebyl o jeho obrazy zájem, ale po smrti jeho obrazy scháněly nejbohatší galerie, Po čase se vynořili hledači jeho obrazů právě na Tahiti, jedním z nich byl i Rastislav Štefanik , který pobýval v té době v Paříži. Slovenský astronom měl jet na Tahiti, aby tam prováděl astronomická měření Halleyovy komety, jeho přátelé ho upozornily na tragický osud Gauguina i na možnost najít nějaké dílo zemřelého malíře.Štefanik byl úspěšný a v jedné chatrči Gauguinovi milenky našel dřevoryty malíře.Své cenné nálezy odvezl do Paříže a dal k dispozici našim malířům aby je opravili, dřevorytiny dostal na starost grafik Šimon, který provedl několik tisků tuží. Při své nejbližší cestě nabídl T. F. Šimon tisky Gauguinů pražské Moderní galerii , ale ta neměla peníze a Gauguin se do československých sbírek nedostal. V knize je i zajímavé vyprávění i o jiných Polynéských ostrovech a historických událostech, Západní Samoa,kterou chtěli kolonizovat Němci a střet obrněných lodí Německa, USA, Velké Britanie 1889 kdy tajfun zničil 7 lodí všech 3 státú,,,Knihy etnografa M.Stingla jsou poutavé i naučné ,,,

14.10.2021 4 z 5

Batovcův Příruční místopis Čech, Moravy a Slezska pro praktickou potřebu zvláště upravený Batovcův Příruční místopis Čech, Moravy a Slezska pro praktickou potřebu zvláště upravený František Bohuslav Batovec

Na tehdejší dobu precizně zpracováno, některé obce jsou dnes už součástí větších měst (viz Praha) atd, hodně německých i českých obcí zaniklo, velmi zajímavé historické počtení

14.10.2021 5 z 5

Co z levných druhů masa Co z levných druhů masa Daniela Tučková

využití hĺavně vnitřností, bůčku, žebírek, předního hovězího a mletého masa.

14.10.2021 4 z 5

Domácí zabijačka Domácí zabijačka kolektiv autorů

česká klasika od A do Z i když vesnických zabijaček ubývá,,,

Jak se vaří při Dunaji Jak se vaří při Dunaji Vilém Vrabec

Vilém Brabec nikdy nezklame, kdo má rád maďarskou kuchyni doporučuji

Myslivec a rybář v kuchyni Myslivec a rybář v kuchyni Vladimír Doležal

stará dobrá klasika , často podle ní upravujeme doma ryby i zvěřinu, zajímavé recepty

13.10.2021 5 z 5

Filatelistický atlas známkových zemí Filatelistický atlas známkových zemí Bohuslav Hlinka

Atlas skvělý i pro milovníky historie popis enkláv, autonomní území a i zaniklých států pro filatelisty cenné informace o vydání známek , rok, náklad , přetisky , mám vydání z roku 1971

12.10.2021 5 z 5

IQ Mensa 7: Nejen sirkové úlohy IQ Mensa 7: Nejen sirkové úlohy Václav Fořtík

dobrá zábava s krabičkou sirek na dlouhé zimní večery

09.10.2021 4 z 5