vvikingg vvikingg komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

po dlouhé době jsem si knihu opět přečetl , v knize jsou trefně zachycené rysy totalitních režimů, viz podobenství se Stalinovým SSSR, stavba větrného mlýna jasně naráží na Leninův plán o elektrifikaci GOERLO

26.04.2023 5 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Tuhle knihu jsem měl v dětství rád, trochu připomínala starý český film Cesta do pravěku, který byl na svoji dobu a z dětského pohledu ohromný. Ve stáří poslechnuto jako audio kniha, při sestupu do podzemí na Islandu jsem si vzpomněl na bájnou říši Agartha :-), potěšilo že pan Verne už tehdy když knihu psal věděl, že nejhlubší důl je v Čechách v Příbrami, jak poznamená profesor a sdělí Alexovi, jsme hlouběji než je hloubka tohoto dolu. Při pití vody, padne padne poznámka , že je železitá jako v Teplicích :-), byl Verne v lázních Teplice v Čechách ?? Stářím mění člověk pohled na knihu a všímá si jiných věcí. V městské knihovně mají audio verneovek více, opět nějakou poslechnu je to příjemné odreagování a vzpomínání na mládí.

03.03.2024 5 z 5

Ke Švejkovi se vracím, dokonalá příručka na přežití i v dnešní době.....

02.01.2024 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Poslechnuto jako audio kniha skvělý přednes Filipa Švarce zaujal hned na začátku. Když člověk klesne až na dno, je těžké odrazit se vzhůru, někomu se to podaří někomu ne. Drsné, místy i úsměvné postřehy autora z protialkoholické léčebny. Formánek se ode dna odrazil , od roku 2015 nepije, při poslechu se mi honili hlavou myšlenky, na ty kteří to nedokázali, patřili k nim i dobří kamarádi. Stáhnul jsem film stejného názvu a ten není vůbec špatný,

08.03.2024 5 z 5

Poslechnuto jako audio kniha a 3 hodiny uběhly jak nic. Veronika Khek Kubařová má skvělý přednes a některé hlášky jsou fakt parádní ,, otec se rád seznámil s každým kdo mu za to zaplatil, otec se podepisoval jako Bída z Chudova , tlustá kočka Carevna z USA, atd.. perfektní odreagování, rozhodně lepší než poslouchat Rudu z Ostravy. Díky tomu o dílu jsem poslechl i ostatní Aristokratky, tenhle díl považuji za nejpovedenější.

13.02.2024 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Na tuhle knihu jsem čekal přes 30 let. Magor byl svůj a jeho temný až démonický aspekt nedokáže mnoho lidí pochopit, paradox je, že po 1989 nic hodnotného nevytvořil, nejlepší věci napsal za normalizace. Po roce 1989 zůstal stejně radikální a jeho komentáře si tehdy noviny oblíbily,o Česku tehdy mluvil jako o diktatuře zvrhlého neokapitalismu. Skvělá kniha pro toho kdo dobu normalizace prožil a zajímal se a poslouchal underground, pan Švehla odvedl vynikající práci. Kniha zaujímá čestné místo v mé knihovně.

18.12.2022 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Knihu jsem četl před pár lety a k Forsythovým knihám se rád vracím, v napětí je čtenář od záčátku až do konce. Hon na řezníka z Rigy E. Roschmanna, se na konci knihy dovíme, bylo i soukromé vyučtování novináře Millera, z Tauberových deníků se dověděl, že Roschmann zabil jeho otce kapitána kriegsmarine, když zabavil jeho sanitní loď při útěku z Pobaltí. Mistrně Forsyth do děje zapojil lovce nacistů Wiesenthala a izraelský Mosad. Organizací na pomoc bývalým příslušníkum SS bylo v Německu více, třeba Stille Hilfe , kterou finančně podporovala a byla členkou Gudrun Burwitzová , dcera H. Himmlera. Známá je i organizace HIAG , veteránská organizace příslušníků SS, která pořádá srazy bývalých příslušníků SS, třeba právě v Rize ( Litva) 16. března každý rok.

11.05.2024 5 z 5

Konec civilisace Konec civilisace Aldous Huxley

Klasika, vyšlo u nás poprvé v roce1970. Zmiňovaná droga soma na které každý v knize ujíždí je známá z indických zápisků Rgvéda z doby starých Árjů. Sómu tvoří halucinogenní rostliny jako prostředník pro styk s bohy, patří sem třeba muchomůrka červená. Heče peče Ford a špás spoj se s dívkou hned naráz, chlapci , dívky v roztoužení , teď dojdete uvolnění, heče peče...

29.01.2024 4 z 5

Blitzkrieg do Francie byl na metamfetaminu založen, v Rusku už jen pomáhal vydržet a přežít, list se obrátil. Velmi dobrá kniha , mnoho neznámých informací, třeba o trestném ,,Schuhläuferkomando,, které testovalo v koncentračním táboře Sachsenhausenu boty pro německou armádu značek Baťa, Salamander, Leiset, na podzim1944 pro námořnictvo látku D IX pro posádky miniporek a žabí muže. Za mě plný počet hvězd, doporučuji.

03.05.2023 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

pamatuji z dětství oproti českým pohádkám, některé pohádky až moc kruté

Český Honza Český Honza Jiří Horák

v knihovně máme od dětství, ted z ní čtu vnoučatům , když u nás spí o víkendu

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

jako bývalá mánička si normalizaci dobře pamatuji, kniha zaujala i byla zfilmována

07.03.2021 5 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Mňačko patří k mým oblíbeným autorům knihu jsem četl kdy byla zakázaná Mňačko byl u soudruhů v nemilosti. Objevil jsem ji v knihobudce a dokonce vydání z roku 1968, divná doba fronty na knihy už se nestojí, protože kvalitní už vycházejí málo a kvalitní četba se vyhazuje z knihovny :-). V knize je dobrá pasáž jak pozvou soudruzi švédského diplomata na lov pstruhů, ale do chovné stanice pstruhů, švédský diplomat , odvětí jsem rybář ale ne vrah a odejde. Soudruzi často svým zahraničním soudruhům rádi připravovali nevšední lovecké zážitky, Fidel Castro si v roce 1972 přijel zastřílet na Slovensko chráněné kamzíky.

24.02.2024 5 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Poslechnuto jak audio kniha se skvělým a procítěným přednesem Rudolfa Hrušinského, který je také rybář. Asi nejlepší povídka je Bílá míle, kdo nechodí na ryby nepochopí.

30.01.2024 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

jedny z nejhezčích českých pohádek co u nás vyšly, úspěšné filmové zpracování mnoha z nich hovoří za vše

Akvárium Akvárium Vladimir Bogdanovič Rezun

Suvorov psát umí a ve svých knihách se zabývá zajímavými tématy k zamyšlení z bývalého SSSR, které byla před rokem 1989 tabu, nebo jsme znali jen kusé informace. GRU spolu s KGB měli prsty i v ,,Pražském jaru,, v roce 1968 nemluvě o SPECNAZ, kteří už před srpnem byli v Praze v hojném počtu, v létě navštívili město jako turisté. V knize je popsána hierarchie v GRU, chrti, verbíři, šifranti, navigátoři atd. Kniha z podobným tématech je od Ch. Andrew, V. Mitrochin Neznámé špionážní akce KGB Mitrochinův archiv. Pro zajímavost tehdejší šéf KGB Andropov, chtěl odvrátit světovou pozornost od ,, Pražského jara,, sabotážní akci na ropovodu mezi NSR a Rakouskem a tím způsobit ekologickou katastrofu v Bodamském jezeru, akci měli odnést ekologičtí aktivisté, k akci nakonec nedošlo. Podezřívám Suvorova, že je trochu i mystifikátor, ale jeho knihy se čtou dobře.

17.03.2024 5 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Před měsícem jsem jako audio knihu poslechl D. Brauna Andělé a démoni , slušně zpracováno 3 hodiny napětí. V týdnu jsem si půjčil Šifru mistra Leonarda a myslel jsem že zešílím po 43 kapitole , když jsme se dostali do švýcarské banky vyzvednout kryptex , jsem to psychicky nevydržel a CD ve formátu Mp3 vypnul, audio kniha (2CD) trvá celkem 19 hodin a 13 minut :-) :-) ano čtete správně 19 hodin 13 minut, přednes knihy o 433 stranách. Strašný přednes Renaty Wolfové strašný výklad na úkor posunu děje, dopravdy psycho :-). Audio knihy mám rád , příjemný relax i u toho člověk může dělat různé nenáročné práce, aby mu nic neuniklo , ale tohle byl spíše očistec...

10.03.2024

Hvězda jihu Hvězda jihu Jules Verne

Po mnoha letech poslechnuto jako audio kniha, průměrná verneovka nedosahující kvalit Tajuplného ostrova, Dvacet tisíc mil pod moře, Dva roky prázdnin , ty považuji za nejlepší. Verneova vize o výrobě diamantů se splnila , dnes se vyrábějí umělé diamanty průmyslově zcela běžně.

03.03.2024 4 z 5

Nikola Tesla - Zbraňové systémy Nikola Tesla - Zbraňové systémy Nikola Tesla

Tesla byl génius a vizionář a mnoho jeho projektů a vizí se splnilo. V knize je mnoho článků publikovaných v tehdejším tisku zajímavý je článek z The Sun z roku 1914 a pohled na začínající I. světovou válku, současná válka skončí třemi způsoby, měl 3 scénaře a 2 se splnily , zhroucení Rakouska - Uherska, vyčerpání a porážka Německa, třetí scénář dobytí Anglie Německem se nesplnil. Kromě vědeckých článků ohledně zbraní i jiné techniky mě utkvěl v paměti článek z roku 1938 z Times, kdy pracoval u Edisona, ten mu slíbil 50 tisíc dolarů za roční vykonanou práci. Když požadoval Tesla odměnu, Edison se mu vysmál, pořád se chováte jak Pařížan až budete dokonalý Američan oceníte americké vtipy, samozřejmě slíbenou odměnu nedostal a rozešli se. Po jeho smrti zabavila FBI jeho deníky a po dobu co žil v USA , kde dostal i občanství, byl sledován FBI. Kniha je čtivá i když některé odborné články jsou spíš čtení pro absolventy elektrofyziky, jinak kniha nemá chybu.

29.02.2024 5 z 5

Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Dan Brown

Poslechnuto jako audio kniha (6 CD), výborný přednes M. Táborského, líbilo se mi proložení CD úryvky gregoriánských chorálů , které navozuje atmosféru tajemna a chrámů.

11.01.2024 5 z 5