Akvárium

Akvárium https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29719/bmid_akvarium-S78-29719.jpg 4 79 19

Akvárium je jedným z nejzajímavějších svědectví Viktora Suvorovova. Líčí v něm vlastní příběh a fungování sovětské vojenské rozvědky. "...Poslechni, Suvorove, na to se nikdy neptej. Akvárium má příliš vážný vztah ke svému utajení. Někoho se zeptáš, a budeš viset na háku. Nedělám si legraci. Za čelist nebo za žebro - a zvednou tě nahoru..." To řekl Viktoru Suvorovovi, autoru této knihy, když ještě sloužil ve speciálním komandu Sovětské armády, jeho velitel plukovník Kravcov. Ze Suvorovova vycvičili diverzanta a špiona a poslali ho do diplomatických služeb na Západ. V roce 1978 emigroval do Velké Británie. V Moskvě ho odsoudili k smrti zastřelením.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Naše vojsko

Akvarium , 1985

vvikingg
17.03.2024 5 z 5

Suvorov psát umí a ve svých knihách se zabývá zajímavými tématy k zamyšlení z bývalého SSSR, které byla před rokem 1989 tabu, nebo jsme znali jen kusé informace. GRU spolu s KGB měli prsty i v ,,Pražském jaru,, v roce 1968 nemluvě o SPECNAZ, kteří už před srpnem byli v Praze v hojném počtu, v létě navštívili město jako turisté. V knize je popsána hierarchie v GRU, chrti, verbíři, šifranti, navigátoři atd. Kniha z podobným tématech je od Ch. Andrew, V. Mitrochin Neznámé špionážní akce KGB Mitrochinův archiv. Pro zajímavost tehdejší šéf KGB Andropov, chtěl odvrátit světovou pozornost od ,, Pražského jara,, sabotážní akci na ropovodu mezi NSR a Rakouskem a tím způsobit ekologickou katastrofu v Bodamském jezeru, akci měli odnést ekologičtí aktivisté, k akci nakonec nedošlo. Podezřívám Suvorova, že je trochu i mystifikátor, ale jeho knihy se čtou dobře.

cidas
29.04.2023 3 z 5

Autor se v první polovině dílka značně chvástá. Chvílemi je to až úsměvné. V druhé polovině knihy už je trochu v normálu a kniha se stává i docela zajímavou. Koho zaujalo téma, doporučuji knihu z prostředí Mosadu - Lstí a klamem od Ostrovskiho.

jan7760
09.03.2023 3 z 5

Akosi mi ta kniha nesadla, neviem, či to bolo štýlom, akým je napísaná, alebo niečím iným. Je asi ťažké odlíšiť skutočnosť s fantáziou autora, čo naozaj autor zažil, čo už nie. Zopár zaujímavostí som sa dozvedel, je to však všetko v rovine dohadov...

kopeceli
30.01.2021 5 z 5

Knihu jsem četla jako literaturu, nikoliv jako vědecké pojednání. Je psaná velmi čtivě, dramaticky, téma se mi líbilo. Postupem času jsem se k ní několikrát vrátila, i když knihy dvakrát nečtu. Pro mne to byla příjemná oddychovka, nad kterou se dalo i přemýšlet.

DivnýJanko
01.10.2019 odpad!

písal to človek na objednávku, 1% pravdy 99% klamstva, ak niekto bude mať potrebu, túžbu, po Pravde, treba si zistiť prečo tento hajzlík sedel vo vezení? no prečo? potkančík na ôsmy deň o čať kožky prišiel? prišiel. a prečo? no prečo sa už dnes asi nikto nepýta, len sa žerie a žerie, očami ušami...

JP71
02.08.2019 5 z 5

Kniha se čte opravdu výborně. Proto bych chtěl na tomto místě vyzdvihnout především práci překladatele. Český překlad je lepší ruského originálu.

edy-boy
11.10.2018

Autor mel 2 rozsudky trestu smrti v SSSR... Kniha super czetl jsem asi 4 krat.

Babo
02.05.2018 4 z 5

Autor přibližuje život špiónů v SSSR a pro mě je to důkaz,že je to svět sám pro sebe .Kniha je napsaná velice čtivě , takže si své čtenáře jistě najde .

konicekbily
29.03.2018 5 z 5

Asi úplná faktografie to nebude, ale tak nějak to asi u tajných služeb funguje, Hlavně, že se četla výborně. Četl jsem ji již dříve, nyní po aféře s ruskými přeběhlíky se k ní vracím. Kdybych tak věděl, co je pravda a co je smyšlenka!

los
20.02.2018 3 z 5

četl jsem před 20 lety a tehdy na mne příběh velmi zapůsobil, pravděpodobně bych byl dnes daleko kritičtější, ale doporučuju

Sambóši
12.11.2016 4 z 5

Příběh člověka, vojáka, který se dostává výš a výš v hierarchii sovětské armády a na vysněné pozici, začíná padat.... Kniha se zdá být malou sondou do komunistického řežimu, kde boj o moc je to první i poslední a ten, kdo je nepohodlný je odstaven nebo zlikvidován. Autor píše velice poutavou formou a umí vtáhnout do děje.

MaxQ
07.11.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, především první polovina, kdy se Suvorov šplhá nahoru z velitele tanku až do GRU. Práce v GRU už tak napínavá není, což je zřejmě tím, že kniha se blíží spíše literatuře faktu než Jamesu Bondovi. Nicméně Suvorov psát umí a číst jeho knihy je zážitek.

ruzer
05.01.2016 3 z 5

zaujmava kniha ale na moj vkus az prilis zbytocneho materialu, kludne to mohlo mat o 70 stran menej, kazdopadne niektore pasaze sa vryli do pamati.. tazko hodnotit co je pravda a co fikcia ale myslim si, ze o fungovani vtedajsej tajnej sluzby sa nieco dozvieme

konicekbily
26.10.2015 5 z 5

Asi úplná faktografie to nebude, ale tak nějak to asi u tajných funguje, Hlavně, že se četla výborně.

pavel80
18.10.2015 4 z 5

Knížku jsem shltnul jedním dechem, opravdu člověka vtáhne do děje. Nicméně s autenticitou je to přinejlepším sporné, ale i přes to mám Suvorova (alias V.B. Rezuna) pro jeho čtivý způsob psaní rád.

Koňadra
13.07.2014 3 z 5

Nooo ... že by som to bral ako faktografiu ... neviem, ale číta sa to ľahúčko, tak na pol dňa. Suvorov vie písať pútavo.

Vartan
14.03.2014 5 z 5

Super kniha.

PavelR
06.01.2013 4 z 5

Výcvik, práce a každodenní realita důstojníka GRU, čtivá a akční knížka. spíš román než "Fakta a svědectví".

1Franta2
13.06.2012 5 z 5

Komunisti z těchto knížek nemají asi radost. Major GRU, Sovětský občan....a náhle se český človíček zpracovaný českou komunistickou propagandou dozvídá z povolaných úst o komunistických koncentrákách a sovětských cílech na ovládnutí světa. To je divení.