Vixiene Vixiene komentáře u knih

Až na sever! Až na sever! Albína Mrázová

Cestovatelské příběhy mě hodně chytly! :) a jakmile se vyprávění týká severu, nic mě nezastaví :D povídání cestovatelky Albi, která je z Česka, ale už několikátým rokem žije v Dánsku a cestuje po světě ubíhalo rychle, bylo plné inspirací a vtipných příhod. Nečekejte turistického průvodce, ale souhrn zážitků jedné mladé dívky, která se rozhodla nesedět doma na zadku a poznávat to, co život nabídne :)

19.05.2024 5 z 5

Island - život mezi živly Island - život mezi živly Nína Björk Jónsdóttir

Od mojí návštěvy Islandu nemohu tuto zemi vůbec pustit z hlavy. Proto si občas ve volných chvílích nakoukávám videa, čtu články a nedávno jsem narazila na tento knižní skvost. Kniha je napsaná dvěma islandskými děvčaty, proložená nádhernými fotografiemi a dozvíte se spoustu zajímavostí z Islandských tradic, kultury, přírodních zajímavostí. Nečekejte cestopis, kde vám autorky poradí itinerář k vaší dovolené, spíše povídání o zemi jako takové.

Knihou je opravdu radost si i jen tak listovat a rozhodně se k ní budu opakovaně vracet :-)

05.03.2024 5 z 5

Faerské ostrovy Faerské ostrovy Veronika Škvárová

Po knize jsem sáhla s nadšením, jelikož dostupných zdrojů na téma Faerských ostrovů mnoho není. Bohužel se ale musím podepsat pod komentář rikke. Kdyby tento průvodce byl jediný zdroj, ze kterého bych čerpala inspiraci na potenciální dovolenou na Faery, tak bych se jim mileráda vyhla. Celé povídání na mě působilo nesmírně negativně, autorka víceméně shazovala celou kulturu, protože "no co jiného chcete na takovém místě dělat", "všecko je zde stejné, pokud vidím útes z tohoto místa, není nutné jet na jiné místo, protože je to jak přes kopírák" atd.

Kromě hmatatelné negativity si autorka mnoho věcí domýšlela a vlastně jsme se nic nedozvěděli - například cestovala kolem "něčeho" co vlastně nevěděla co bylo a místo nějakého drobného researche to v knize zaobalila jako "myslím si, že...".

Kdoví, třeba se po mé nadcházející návštěvě ostrovů pod některý z těchto názorů sama podepíšu, ale upřímně dost pochybuji.

Doporučuji tuto brát jako takové vyprávění z deníčku cestovatelky o jednom z výletů, než opravdu regulérní cestopis, či průvodce, který by vám měl něco dát. Protože číst si o tom, kolik má autorka přátel na facebooku, a že nepřijímá žádosti od cizích lidí, atd., o to příliš v cestopise nestojím :-)

14.02.2024 1 z 5

Island Island kolektiv autorů

Krásný průvodce pro základní toulky po Islandu "do kapsy". Vždy jsem si v den před prozkoumáváním oblasti přečetla danou sekci a několikrát jsem objevila skvělé tipy, které jsem sama neměla v už připraveném itineráři (a že už byl nabitý :D ). Jsou tam i tipy na oblíbené restaurace, kavárny, muzea, atd. Nebrala bych jej jako jediný základ, dle kterého výletovat, ale jako doplnění je to moc fajn.

11.07.2023 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

2,5/5

Nebylo to špatné a četlo se to rychle a snadno, ale že bych dovedla teď, po asi měsíci říct, o čem kniha byla - to nehrozí. A to bohužel není nikdy moc dobré znamení. Hodně přemýšlím, jestli se budu chtít někdy vůbec pustit do dalších dílů, ale knihám hodně hraje do karet, jak jsou kratičké, byť na 160 stranách se toho moc nedozvíte, rovnou se pálí do akce.

Kdo má rád sci-fi, tak pro něj asi ideální jednohubka na odpoledne, která neurazí, ani nenadchne.

17.04.2023 3 z 5

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Tak tohle mě moc nenadchlo upřímně.. mám ráda nechutné popisy, surovost v knihách, inspiraci na základě skutečných události...

Když to vezmu s odstupem, nebyl to vyloženě propadá, ale bylo to "hloupě" nechutné a prvoplánové... dovedu si představit, že kdyby to autor pojal trošku jinak, více by mi to sedlo. Nemohu však upřít čtivost a to, že stránky vám ubíhají pod rukama. Na autora nezanevřu a ráda si za čas přečtu jinou jeho knihu, ale k této se už nevrátím.

19.03.2023 1 z 5

Hostinec duchů Hostinec duchů Jason Dark (p)

Ne :-D Bylo to teda lepší, než Kyvadlo, u Hostince duchů jsem zvládla aspoň dočíst cca do strany 60 a pak to přeskákat k rozuzlení a tím jsem s touto sérií skončila :-D Neměla jsem vůbec přehnaná očekávání (neměla jsem vlastně skoro žádná) a i tak jsem byla překvapená, jak je to špatné. Na druhou stranu, když si to promítnu k tomu, že je kniha (asi) pro mladší čtenáře a ještě vydaná roku 1998, tak OK, ale ani tak jí to nedovedu odpustit. Dle hodnocení ostatních čtenářů si však nějaké své najde, což je samozřejmě dobře, já už jsem ji i s Kyvadlem odstěhovala do jedné z brněnských knihobudek :-)

05.03.2023 1 z 5

Kyvadlo Kyvadlo Jason Dark (p)

Bohužel tragédie. V kuse jsem zvládla číst zhruba na stranu 40, zbytek jsem přeskákala. Moc nedovedu identifikovat, pro jakou sortu čtenářů je toto určeno, ale bylo to až bolestivě jednoduché a do kategorie "horory" je to řazeno neprávem, nejspíše pro zmatení nepřítele :-) Mám doma ještě Hostinec duchů ze série, tak ten ještě přelousknu, ale pak už to nejspíše nebudu chtít nikdy vidět.

11.02.2023 odpad!

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Před nedávnem jsem se pustila do této série a byť nespadám už úplně do její cílovky, byla jsem zlákána pozitivním hodnocením a zjistila jsem, že je dokonce zfilmovaná. Na filmy se ovšem vrhnu až po dočtení všech tří dílů.

Gwendolyn je hlavní hrdinkou tohoto příběhu a jednoho dne se zničehonic přemístí v čase, ikdyž se to u ní vůbec neočekává. Gwendolyn se tedy začíná učit chápat problematiku cestování časem, do toho ale vstupuje samozřejmě zalíbení v mladém Gideonovi, který je taktéž jedním z cestovatelů.

Tématiku cestování časem mám hodně ráda, zde je pojata celkem originálně. Kniha je psána velice jednoduchou a čtivou formou, takže ikdyž děj místy poměrně vázne a nic moc zajímavého se neděje, tam vám stránky mizí pod rukama. Nicméně jsem čekala možná malinko víc, děj a hlavně chování hlavních hrdinů je někdy hodně naivní (což ale vzhledem k věmu je poměrně snadno odpustitelné).

Myslím, že bohužel není žádná postava, která by mi tam byla nějak zvláště sympatická, ono prakticky ani v celém příběhu nejsou nijak zvlášť popsané, kromě toho, že se asi 40x dozvíte, že celá rodina od Gwendolyn jsou zrzci :-D

Škoda, že jsem se k sérii nedostala dříve, věřím, že by mě i víc bavila :-)

08.09.2022 3 z 5

Milosrdná vrána Milosrdná vrána Margaret Owen

Někdy prostě nevím, jestli je knihu lepší nehodnotit. Milosrdná Vrána mě opravdu hodně lákala - obálka, anotace, téma. ALE nedokázala jsem se do ní začíst. Je to už nějakou dobu, co jsem to zkoušela, ale po cca 80 stranách jsem to vzdala a knihu vrátila zpět do knihovny. Kdybyste mě zabili, tak si teď, po asi měsíci od "čtení" ani za mák nedovedu vybavit, o čem bylo alespoň těch první 80 stran. Věřím ale, že své čtenáře si najde :-)

08.12.2021 1 z 5

O dívce, která vládla příběhům O dívce, která vládla příběhům Martin Drtina

Tuto knihu jsem si koupila jednoduše kvůli obálce a názvu :-D tyto dva faktory mě zaujaly pro začátek, anotace mě poté utvrdila v tom, že může být opravdu zajímavá. I tak jsem ale nakonec dostala něco, co jsem vlastně od knihy nečekala. Přečetla jsem ji celou (ikdyž se musím přiznat, že některé části jsem přeskakovala). Sám o sobě příběh vůbec nebyl špatný, námět se mi líbil hodně a ta část knihy, kdy příběhy doslova ožívaly byla perfektní. Za mě ale kniha měla dva mínusy. Jeden menší - postavy mi nebyly vůbec sympatické. Ten druhý mínus byl to, že jsem vůbec nepoznala, pro koho má být kniha určena. Styl vyprávění byl až "pohádkový", že si člověk říkal - aha, tak to je cílené spíše na děti nebo mladší čtenáře? Ale násilné, případně sexuální scény, plus vulgarismy to vyvrátily. A právě tento "mix" v mých očích knize hodně škodilo a vůbec mi to nesedlo.

Jinak se kniha četla hezky (byť chyby tisku takové, že chybělo třeba několik písmen vždy na jednom místě na stránce mě fakticky štvaly), děj chvílemi stagnoval, ale většinu času ubíhal... Jako celek bych knihu hodnotila jako takové průměrné oddechové čtení na jedno/dvě odpoledne, ke kterému se ale už nevrátím.

23.12.2020 3 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

3,75/5
Meta je další kniha, která prosvištěla (nejen) instagramovým světem, ale tak nějak jsem si pořád říkala, že to není nic pro mě, takže jsem se jí vyhýbala. Nakonec si ke mně ale svou cestu našla a svým způsobem jsem i ráda. Hodně mě bavilo české prostředí - respektive prostředí Prahy; mám čím dál radši knihy právě z prostředí naší malé zemičky, nejspíš je to proto, že je to něco "známého" :-). Kniha je psaná hodně nespisovnou češtinou a hlavně tak, jak se mezi sebou baví dospívající (anglicismy, vulgarismy, ...). Což je na jednu stranu super, protože to vyvolává tu správnou atmosféru, na druhou stranu se mi hlavně zezačátku četla hůř, než jsem si zvykla číst něco jiného, než je spisovná čeština :-D.

Pokud bych byla o pár let mladší, asi by mě knížka bavila víc, nicméně i takto byla fajn (přece jen jsem ji přečetla za dva dny), jen to nebylo nic závratného, z čeho bych si sedla na zadek, což jsem právě podle všech těch pochvalných recenzí čekala. Občasné opravdu mrazivé scény střídaly relativně nudné dialogy dvou studentek vysoké školy, kdy celou knihou se nese "poselství", že vlastně každý (nebo aspoň většina) mužů jsou hulváti, kteří neumí ovládat sebe a své pudy, což byla druhá věc, která mi na knize vadila. Jako chápu, na co chtěl autor upozornit, co tím myslel a co bylo tou skutečnou myšlenkou knihy, ALE takto to působilo na mě (dokonce chvílemi i dost agresivně) a to se mi prostě nelíbilo. Ale jinak jsem spoko a Projekt Kronos, který na mě čeká v poličce už nějakou dobu si snad také brzy přečtu. Takže doporučuji, ale spíše mladším čtenářům :-)

16.12.2020 4 z 5

Kvásek Kvásek Robin Sloan

Tato kniha neměla nic, co by mě donutilo ji dočíst do konce. Ze slibné anotace a námětu jsem se radovala, nicméně jsem byla hořce zklamaná.

12.09.2020 1 z 5

Tajemství kočičího lidu Tajemství kočičího lidu Peter Horn (p)

Za mě je to bohužel nejhorší díl série, bez pořádného nápadu, odfláknuté.

04.06.2020 2 z 5