Vixiene Vixiene komentáře u knih

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

U Sebeastiana Fitzeka máte jistotu, že když sáhnete po jeho knize, dostanete jeho standard. Je potom otázkou, jestli čtenářovi sedne typický autorův styl příběhu, respektive jeho rozuzlení, či nikoli. Já jsem si v příbězích oblibu rozhodně našla. Promyšlené od začátku do konce, když si na konci příběhu promítnete scény ze začátku, vše se vám krásně spojí a vše vám docvakne.

Jako všechny Fitzekovy knihy je i Balíček napsán čtivě a úderně, s krátkými kapitolami a příjemným členěním. A typickou parádní obálku snad ani nemusím zmiňovat :)

Příběh vypráví o psychiatričce Emmě, která je po konferenci znásilněna na svém hotelovém pokoji takzvaným "Holičem", sériovým vrahem, který ohrožuje mladé ženy. Emma narozdíl od těch ostatních však zůstala naživu...

Pokud jste Fitzeka ještě nezkoušeli, doporučuji. Autor si to zcela jistě zaslouží.

30.12.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Musím říct, že tím jak byla kniha prezentovaná, tak jsem čekala nějaký výživný thriller. Nicméněobsahem knihy je něco krapet jiného. Jedná se spíše o jednoduché vyprávění o tom, jak svět napadl virus, který infikoval všechna zvířata a proto lidé nyní nemají na talíři vepřové, ani kuřecí maso, nýbrž lidské.

"Speciální lidé", jinak také chovné kusy, samice, samci, maso, atd jsou chováni, množeni a následně pojídáni. Knihou nás provází hlavní postava Marcos, který je ředitel mrazíren. Marcos přemítá, zda je aktuální žití tou správnou cestou a postupně se dostává na hranice, které jsou společensky nepřijatelné.

Upřímně si myslím, že kdyby kniha nebyla tak krátká, tak bych ji ani nedočetla. Děj je velice plytký, víceméně celou knihu sledujeme jen vývoj hlavní postavy, avšak je vyprávěna tak, že pokud se snažíte si to promítnou to aktuálního reálného světa, tak máte velice nepříjemný pocit. O postavách se vlastně nic moc nedozvíte, velké mínus má kniha za scénu se štěňaty :/

Úplné zakončení se mi celkem líbilo, ale znovu se do knihy už nepustím.

Myslím, že ten obrovský boom a marketing okolo této knihy jí spíš uškodil, než pomohl. Kdybych neměla tak vysoká očekávání, možná bych si ji užila více, ač se snažím nebrat ohled na vnější vlivy :)

03.12.2022 2 z 5

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Samotka je druhým dílem povedeného románu Lockdown. Alex se pokouší utéct z Výhně, což je ukrutné vězení pod zemí, odkud se nikdy nikdo nedostal, ale do cesty se mu staví mnoho překážek. Tento díl je plný temnoty, smrti a beznaděje a bavila jsem se u něj stejně dobře jako u prvního dílu.

Nečetli-li jste první díl, určitě jej vyzkoušejte, knihy jsou krátké a svižné a myslím si, že je škoda, že se jim dostává poměrně málo pozornosti a nečetlo je až tolik lidí.

08.09.2022 4 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Tak jsem se po nějaké době opět vrátila k Sebastianu Fitzekovi a znovu WOW. Má prostě perfektní psychothrillery. Ikdyž musím přiznat, že pokud objevíte, v čem má autor zálibu z hlediska rozuzlení příběhu, tak vám může pomalu začít docvakát, kam příběh směřuje. Já jsem tentokrát lehká tušení měla, ale o finální boooom ze závěru jsem rozhodně nebyla ochuzena, ba naopak :-D Cesta domů je čtivá, svižná, napínavá, psycho, místy mrazivá.

Některé scény jsou poměrně brutální, v knize je celkem dosti násilí - ať už fyzického, psychického, tak i sexuálního. Ani jsem netušila, že na světě existuje něco jako doprovodná linka, kam můžete zavolat, když jdete sami pozdě v noci domů a máte podezření, že vás někdo sleduje, či jen strach z toho, co by se mohlo po cestě stát.

No a mimochodem ta obálka (a celkově zpracování knihy) je prostě nádhera!

12.03.2022 5 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Hodně rychlá jednohubka. Lockdown je kniha, po které jsem sáhla vyloženě naslepo. Dostala jsem ji jako dárek k nějakému nákupu na Knihy Dobrovský a příjemně mě překvapila. Vězení, do kterého je mladý Alex neoprávněně zavřen se velice odlišuje od těch, která znám z reálného života a dá se říct, že se tam děje cosi nezdravého. Ani chvilku jsem se nenudila, kniha byla protkaná akcí, je čtivá a svižná a pokud pominete lehkou absurditu toho, že obyčejný smrtelník by takový vězeňský režim nepřežil, tak ani nebudete najednou vědět, jak jste se ocitli u konce knihy. Klasický otevřený konec má nalákat na další díl a u mě rozhodně účel splnil.

12.03.2022 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

První díl ze série Scholomance. Hlavní hrdinka Galadriel navštěvuje čarodějnou střední školu, která ale nemá žádné vyučující - škola je učí sama, a to mnohdy poměrně brutálním způsobem. Úrazy a smrt nejsou vyjímkou a zdá se, že hlavním cílem není studium, ale přežít. Jakmile jsem viděla obálku a přečetla si anotaci, byla jsem v pasti. :-D Málokdy knihu přečtu bezprostředně po její koupi, ale toto byl přesně ten vzácný případ. Čarodějná škola, netvor na každém rohu a kouzelnické rodiny. Určitě po přečtení tohoto si mnoho lidí řekne - ajó další Harry Potter. Ale ne, kromě kouzelnické školy to k HP nemá vůbec blízko :-)

Je tam rozhodně ještě prostor pro zlepšování, magie a její zákonitosti mohly být lépe rozepsané, vysvětlené - klidně i za cenu toho, že by pár stran v knize přibylo. Občas se mohlo zdát, že děj se nikam moc neposouvá, ale vzhledem k tomu, že i přesto mě kniha držela, tak bych to nebrala jako úplné negativum. Sarkastická hlavní hrdinka trochu lezla na nervy, ale zároveň i pobavila. Možná i díky tomu se maličko (ale opravdu jen MALIČKO) nemohu ubránit přirovnání k vynikající Nikdynoci :-)

Dejte mi prosím další díl! :D

25.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

"Líbilo se mi to, ale Hana se mi líbila víc". Prostě se nedovedu ubránit srovnání s Hanou. Pravděpodobně je to tím, že jsem od Aleny Mornštajnová četla zatím právě jen tyto dvě knihy. Přitom ale když bych měla říct proč - nedovedu přesně definovat. Styl psaní je vynikající, to prostě autorka umí. Příběh mi ale přišel zlehka utahaný, prokládaný méně zajímavými scénami. Někdy jsem se v ději i trochu ztrácela. Kniha se na můj vkus až příliš přímočaře zaměřovala na postavy, chyběla mi tam nějaká okolní omáčka.

19.09.2021 4 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

POZOR, POTENCIÁLNÍ SPOILER (přirovnání k jiné knize)

Když jsem si na čtení brala Terapii, doufala jsem, že mi Pacient od stejného autora nenasadil příliš vysokou laťku a já budu moct dát stejně vysoké hodnocení i Terapii. Kniha je to skvělá, držela mě od začátku do konce, autor se nám snaží zamotat řádně hlavu, ovšem nevím jestli to bylo tím, že jsem čekala stejný "mindfuck" jako v případě Pacienta nebo čím...ale bohužel jsem hlavní pointu odhadla už v ranné fázi knihy a to mi prostě zkazí finální dojem :-( Shledávám zde maličkou podobnost s knihou Útočiště a myslím, že právě tím, že jsem Útočiště četla relativně nedávno a zůstalo mi ještě v hlavě, tak jsem si to nějak přebrala. Druhou variantou, která by mě zklamala více by bylo to, že jsou Fitzekova díla na "jedno brdo", to ovšem nemůžu tvrdit, vzhledem k tomu, že Terapie je teprve druhou knihou, kterou jsem od něj přečetla. Co panu autorovi ovšem neodpustím, je otřesná scéna se psem. Snesu hodně, ale některé naturalistické popisy jsou moc i na mě.

Nicméně rozhodně Terapii ke čtení doporučuji, pořád je to šíleně napínavý a psycho thriller, který (pokud si sami nezkazíte překvapení :D ) vyústí v šokující konec - obzvláště, když vezmu v potaz, že je to autorova prvotina!

13.03.2021 4 z 5

Zatímco spíš Zatímco spíš Alberto Marini

4,5/5

Zatímco spíš je knihou o psychickém teroru zdánlivě normálního a přátelského vrátného jednoho činžovního domu, Cilliana. Cillian ale není tím, kým by se zdál být, hlavním důvodem jeho života je totiž utrpení druhých. Potřebuje jejich bolest, ale ne tu fyzickou, nýbrž psychickou. Svou čirou nenávist zaměří na jednu nájemnici Claru s jediným cílem - zničit jí život. Nebojí se ovšem během toho škodit a páchat menší zlo i ostatním nájemníkům. Ostatně tím, že má jako vrátný klíče od všech bytů se mu to značně
usnadňuje....

Výborně vymyšlený thriller ze kterého mrazilo, a když bych si některé situace promítla do reálného života, tak je to opravdu děsivé. Koneckonců na světě je spousta lidí, kterým dělá dobře cizí utrpení a bolest. Jen buďme rádi, že ne každý toto realizuje jako Cillian. Ač se mi některé scény zdály "až moc" a úplně nevím, jak by to mohlo fungovat, je Zatímco spíš jedním z nejlepších psychothrillerů, které jsem četla a to právě díky svému hlavnímu a do reálu velice snadno promítnutelnému námětu - potřeba jedince psychicky ubližovat a škodit druhým.

Zároveň s knihou vznikl i stejnojmenný film, ten se mi ale líbil o něco méně - chyběly zde některé postavy a hlavně konec byl dle mého mnohem lepší v knize. Ve filmu mi chyběly hlavně Cillianovy myšlenkové pochody a pocity, které byly důležité právě pro detailnější vykreslení Cillianovy nátury.

Bylo zajímavé pro změnu číst knihu z pohledu záporného charakteru :-)

Malé ponaučení nakonec - kdyby měla Clara psa nebo kočku, zkrátka domácího mazlíka, Cillian by si ani neškrtnul :-D

29.01.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Tak jsem konečně dolouskala závěrečný díl série Griša. A i po jejím dočtení si stojím za tím, že nejlepšími postavami jsou Temnyj a Nikolaj a naopak hlavní hrdinka Alina mě absolutně nudila. Přišlo mi, že za celé ty tři díly se vůbec nikam neposouvala.

Konec nebyl nijak překvapivý, skončilo to asi tak, jak většina čtenářů očekávala (a doufala), ikdyž abych se přiznala, mně by se to líbilo malinko jinak, ale tak nemůžeme chtít všecko, že jo. :-) Za mě byl ten konec prostě takový nemastný, neslaný, až příliš pohádkový. Některé postavy by si zde zasloužily více prostoru.

Zkrátka, pokud jste zarytí fantasy fanoušci, tak vás tato série rozhodně nenadchne. Nicméně, pokud chcete něco oddechového, od čeho zároveň nemáte velká očekávání - jděte do série Griša. Na čtení je to opravdu velmi příjemné, děj ubíhá většinou rychle, čtivě napsané a některé postavy přece jen nejsou úplně k zahození :-)

Ikdyž tuto sérii hodnotím průměrně (první díl 3/5, druhý díl 2,75/5 a třetí 3/5), tak se k ní velice pravděpodobně někdy (třeba za nějakých pár let) vrátím. "Grišavers" mi byl prostě sympatický, líbilo se mi, jaký svět spisovatelka vymyslela a hodně se těším na Šest vran i Zjizveného krále :-)

Jen malé rýpnutí nakonec - kdo je mrtvý, měl by zůstat mrtvým! :-D

13.01.2021 3 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Audiokniha - Příběh není kdovíjak poutavý ani originální, ale pokud chcete něco, u čeho si odpočinete a sem tam se i usmějete, tak mohu doporučit. Načtena je kniha velice pěkně, myslím, že dětem se v této formě bude líbit :-)

06.01.2021 4 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Do Krvavých svatebních šatů jsem nešla raději s žádným očekáváním, protože jsem si ani nečetla celou anotaci, kromě toho, že je to "neobyčejně drsný thriller"... a udělala jsem dobře! Ideálně si u této knihy nečtěte celou anotaci ani žádné rozebírání děje, abyste o ní věděli co nejméně.

Kniha je rozdělena na tři části, přičemž abych se přiznala, první část mě až tak moc nebavila, narozdíl od zbytku knihy, ale samozřejmě byla naprosto nepostradatelná, a když si na konci vzpomenete, co vše se dělo, tak vše najde svůj smysl a zapadne do sebe. Od druhé části dál jsem se nemohla odtrhnout a upřímně se mi párkrát nervozitou až rozbušilo srdce, když "šlo do tuhého" ???? A ten konec? Božiiiii ????

Pokud váháte, rozhodně si knihu přečtěte, necelých 270 stran vám uběhne opravdu rychle.

07.12.2020 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Vysoká očekávání bohužel nebyla naplněna, relativně průměrná kniha, jejíž námět byl sice fajn, ale autorka ho pojmula tak nějak "ploše". Mnoho nelogičností, nedostatečně propracovaný svět a jeho historie. Nicméně konec vylepšil dojem :-) Jinak je ale kniha napsaná čtivě a bylo to pro mě fajn oddechové čtení, ke kterému se ale nejspíš už nevrátím.

12.11.2020 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

(SPOILER) Typický výplňkový díl série. I tak mě ale čtení bavilo, ikdyž hlavní hrdinka Alina je mi protivná, stejně jako Mal. Naopak velké plus za Nikolaje alias Sturmhonda, ten velice příjemně okořenil příběh. Nicméně, to množství chyb v knize je otřesné a hodně to sráží celkovou kvalitu knihy.

13.10.2020 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Poslouchala jsem formou audioknihy před pár měsíci a upřímně to bylo jedním uchem tam a druhým ven, proto už si bohužel ani nepamatuji detaily. Vzhledem k tomu, že to je už druhá kniha od autora, která mě nějak zvlášť nenadchla, tak uvidíme, jestli v něm ještě budu pokračovat.

16.09.2023 2 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha je to bezpochyby čtivá, jedinečná a svým způsobem děsivá. Na mě byla však příliš dlouhá, některé pasáže mě nudily a nedovedla jsem ji patřičně ocenit, konec taky nebyl nic pro mě.

Mám z toho podobné (ikdyž lepší) pocity jako u Zlodějky knih - velké očekávání, které bohužel nebylo naplněno. Je možné, že mi ale nesedl styl psaní, proto se zkusím podívat i na seriál.

16.09.2023 2 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tohle je prostě moc faajn. Rhysand je prostě zlatíčko, svět je pořád stejně super a i přes počet stran jsem se rozhodně nenudila a bavila mě prakticky každá stránka. :)

Bohužel se mi ale během čtení ošoupala stříbrná písmenka a naprosto se mi rozlomil hřbet, tolik ke kvalitě zpracování a měkké vazbě vs spoustě stran :(

06.08.2023 5 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Musím říct, že jsem ráda, že nebude třetí díl (teda snad). Malorie všeho všudy nebyla špatná kniha, ale ta hutná děsivá atmosféra se mi mnohem lépe vnímala v prvním dílu. A byť jsem u prvního dílu byla trošku zklamaná z toho, že se nedozvídáme nic konkrétnějšího o Tvorech, tak s odstupem času to vnímám jako skvělý krok autora a u druhého dílu mi naopak trochu vadilo, že se Tvorům snaží dát trochu konkrétnější charakteristiku. To, o čem člověk nic neví, je právě to nejděsivější.

Co mě tady ale vytáčelo doběla byla samotná Malorie a nebudu lhát, že jsem si párkrát nepřála, aby v tom příběhu vůbec nebyla. Celkově mi příběh přišel až moc natahovaný a kdyby autor ubral na stránkách, myslím, že by tomu jen prospělo.

Malorie nedoporučuju číst bez přečtení prvního dílu, úzce na něj navazuje. Kdybych si však měla zvolit, jestli si znovu přečtu celou duologii nebo jen první díl, rozhodně volím první díl a k druhému se již nejspíše nevrátím.

06.08.2023 3 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Romány nečtu moc často, proto Malibu v plamenech pro mě bylo příjemným překvapením. Dvě časové roviny se zde střídají velice efektivně a autorka nenechá čtenáře se nudit. Díky nim proniknete ještě hlouběji do života a nitra jednotlivýsch postav, naučí vás některé nenávidět a některé mít rád.

Jakmile se děj knihy překlenul na anotací avizovanou párty, začal mi příběh připadat trochu stojatý, objevovalo se hodně postav, které vlastně nebyly ničím podstatné a měla jsem v tom akorát guláš. Přišlo mi, že by se z konce dalo vyždímat ještě trošičku víc, ale i tak mě kniha poměrně solidně zabavila a mohu doporučit :)

17.04.2023 4 z 5

Izolovaný Izolovaný Sebastian Fitzek

Tento poklad se už dnes nedá moc sehnat, proto jsem ráda, že mně se poštěstilo, hodlám mít totiž celou sbírku Fitzeka :D

Zatím asi nejkratší, ale rozhodně ne méně kvalitní autorův příběh. Drželo mě to od začátku do konce a byť se to maličko vymyká standardu rozuzlení, který je pro S. Fitzeka nyní již typický, tak jsem se parádně bavila a i s koncem jsem nadmíru spokojená. Velice mě bavily surové scény a popisy, nad kterými se mi při představách mnohdy zkřivila tvář.

Kromě toho jsem zjistila, že existuje i filmová adaptace, což mě nesmírně potěšilo (dokonce i s celkem hezkým hodnocením).

Fitzekovy knihy prostě stále doporučuji všemi deseti.

18.03.2023 5 z 5