veverrka11 veverrka11 komentáře u knih

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

I já jsem se na toto dílko vrhla díky seriálu, který plánuji v dohledné době zkouknout :-) Alina je sympatická a velmi důvěřivá, Temnyje jsem do půlky knížky milovala, o Malovi nevím, co si myslet a Žeňa mi k srdci nějak nepřirostla... Styl psaní je poutavý, děj většinou rychle ubíhá a čte se samo

16.05.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Knížka mě velice chytla. Četla jsem i Nyxii, ale nedají se srovnávat. Prvních 80 stránek jsem přemýšlela, že knížku odložím, ale tak moc jsem se těšila na samotný dostih, že jsem to neudělala. Dostih jsem pak přečetla jedním dechem, jen mě mrzel, že nevyhrál můj favorit. Kapitoly Pippy psané v mě nezvyklé du formě mne také velmi zaujaly.

05.05.2021 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Miluju tě je podle mě asi o 100% lepší než Navždycky. Avu jsem v Navždycky nemusela, podle mě se chovala hoodně podivně, ale tady jsem ji žrala. Co na tom, že jsem už od přečtení anotace věděla, kdo je Will :-)
Na druhou stranu mi strašně vadilo písmo, díky kterému se mi několikrát stalo, že jsem se v odstavci ztratila.

29.04.2021 3 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Tak za mne by tahle knížka vůbec nemusela být. Jsem z ní a z chování LJ i Petera hodně zklamaná. LJ jsem chápala v první půlce knížky, kdy řešila přijetí na univerzity. Peter se od půlky knížky choval jako sebestředný pitomec a korunu tomu nasadila jeho matka...

25.04.2021 2 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

Ač už nejsem cílovka, k iPohádce se budu vracet. Moderní pohádka, která dnešním dětem možná řekne víc než ty klasické :-)

10.02.2021 5 z 5

Biochemie: chemický pohled na biologický svět Biochemie: chemický pohled na biologický svět Milan Kodíček

Nikdy jsem si nemyslela, že se skripta dají napsat i zábavná :-)

19.08.2019 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

ve srovnání s Blackoutem je jiná, o trochu méně napínavá, ale pořád stejně zneklidňující. Kniha věrně popisuje nebezpečí moderních technologií, pokud je má pod kontrolou nesprávný člověk...

08.11.2018 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Poslechnuto jako audiokniha

Audiokniha je dobře namluvená a příjemně se poslouchá. Díky rozdělení kapitol se navíc neztrácíte v čase

Děj je rozkouskovaný na jednotlivé epizody odehrávající se v pěti letech následujících za sebou. Při každém setkání se mění vypravěč, ale i tak se v ději dobře orientuje. Příběh je zakončen i několika kapitolami Benova rukopisu, které ukrývají několik ne zcela ocekavatelnych zvratů.

Fallon mi ze začátku k srdci moc nepřirostla, ale postupem poslechu jsem ji vlastně i začala mít ráda. Naproti tomu Bena jsem si oblíbila hned od první kapitoly. O to více jsem byla překvapená, kam se postavy dostaly.

Mám ráda knihy, kde dochází k nějakému vývoji charakteru postav a na této to bylo dobře vidět. Když příběh začíná, je protagonistům okolo 18 let, takže v průběhu ještě dospívají. Pěkně je to vidět na některých jejich rozhodnutí.

Audioknihu doporučuji všem, kteří mají rádi nenáročné příběhy. Také těm, kteří mají rádi dobře načtené knihy. A také milovníkům romantiky, ta v téhle knížce nemůže chybět

06.03.2024 3 z 5

Cesta na vrchol Cesta na vrchol Ewelina Dobosz

Knížka je místy čtivá a dobře se čte. Už anotace slibuje velkou část děje odehrávající se v horách, jenže těch je tam pomálu.

Děj je místy téměř přitaženy za vlasy... Jako chápu, že když je to erotika, tak bude obsahovat scény žánru typické, ale že se tomu budou oddávat i v základním táboře? To je úplně na hlavu

Osobně se mi to četlo poměrně těžce hlavně kvůli postavám. Livie mi k srdci nepřirostla, prostě chladná tajnůstkářka, která jde za svým klidně i přes mrtvoly. Daniel pro změnu myslí tak akorát tím, co má v kalhotách a i když ho to dostává do problémů. Také má až příliš dobrý vztah s alkoholem.

Za sebe knížku doporučit nemůžu. Možná, kdyby tam bylo méně skučení a priblblych konverzací, které nikam nevedou, a naopak kdyby bylo více hor, dopadne hodnocení úplně jinak

19.02.2024 2 z 5

Chce to dva Chce to dva Natalie Cox

S touto knížkou jsem měla menší problém - slibuje nenáročnou oddechovou detektivku strihnutou romantikou, jenže... Člověk dostane splacane naivní cosi, kde se z hlavní hrdinky stává střídavě plačka a superdetektiv.

Navíc má mít v knížce velký prostor humor, který tu zoufale chyběl, vtipná byla spíše naivita hrdinky a nesmyslnost jejího jednání.

Hlavní hrdinka je až zoufale nudná, tedy až na její zajímavý koníček, který ale v ději zaujímá poměrně málo prostoru, a Karlíka Bucketa, který mi byl asi nejsympatičtější postavou.

Romantická linka také nebyla úplně zdařile napsaná a dalo se jí jen těžko věřit. Vzplanula z ničeho nic a stejně rychle z ní skoro sešlo.

Celkově se kniha četla poměrně těžce a děj se pořádně rozjede až v poslední třetině. S rozjetejsim dějem ale přichází i mnohem více nesmyslností v ději, pripitomelost jednání hlavní hrdinky a měknutí mozku vyšetřujícího detektiva.

Za sebe nemohu knihu úplně doporučit. Maximálně někomu, kdo si chce přečíst knihu s naivní hlavní hrdinkou.

21.01.2024 2 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Knížka je tenoučká a myslela jsem, že ji budu mít rychle přečtenou. To úplně nevyšlo kniha se mi četla špatně, což mohlo být i zvláštním stylem psaní a stylem jazyka.

Navíc mi téměř celou dobu čtení přišlo, že mi něco v knize chybí, nějaká důležitá informace... Přišlo mi, jako bych četla druhý díl bez znalosti prvního, kde by bylo popsané, jak funguje svět, kde se vzala nákaza apod.

Příběh je vyprávěn z úhlů pohledu všech hlavních postav, které se doplňují. Některé jsou výpravnější, některé filozofičtější, ale všechny jsou zajímavé.

I když mě kniha úplně nezaujala, jistě si své čtenáře najde. Doporučila bych hráčům Dračího doupěte a fanouškům epických fantasy bitev

21.01.2024 2 z 5

Otrávená Otrávená Jennifer Donnelly

Knížka je retellingem (upraveným převyprávěním) klasické pohádky o Sněhurce a má velmi krátké kapitoly, což je velké plus. Zároveň je velmi čtivá a děj ubíhá. Jen mi přišlo, že těch pokusů zabít Sofii bylo až moc.
Sofie během děje prochází obrovskou proměnou charakteru a deziluzí, což z její počáteční naivky dělá postupem času zajímavý a silný charakter. Trpaslíci nejsou popsaní vysloveně do hloubky, což je trochu škoda, stejně jako jejich podobně znějící jména. Skoro všichni se totiž jmenují od J a díky podobným charakterům se mi při čtení pletli jeden přes druhého.
Celkově jde o příjemné pohodové čtení, kde není o napětí a zvraty nouze. Knihu bych ale doporučila čtenářům mladší než jsem já, zejména díky tomu pohádkovému motivu a jednoduchému jazyku.

09.04.2023 3 z 5

Stručné dějiny drog Stručné dějiny drog Antonio Escohotado

Občas se stane, že se moje zapomnětlivá hlava zapomene a já vyrazím někam bez knihy i čtečky. Nebýt toho, tak se nikdy nedostanu k této velmi zajímavé knize.

Stručné dějiny drog, jak už název napovídá, popisují dějiny zneužívání některých látek a rostlin. Kniha se zaobírá i starověkými civilizacemi a legislativním bojem s omamnými a psychotropními látkami.

Nejde o úplně oddechové čtení, ale také ne o úplně odbornou knihu. Obsah není probraný úplně do hloubky a je zaměřený hlavně na USA a Střední Ameriku, o Evropě je v hlavní části prakticky jen pár odstavců.

Je zajímavé sledovat, jak se z léčiv, potažmo léčiv na závislosti, stávají zakázané návykové látky.

Doporučuji všem, které by zajímal vývoj historie drog.

19.03.2023 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Kniha se čte dobře a o zvraty v ní není nouze, ale... Pro mě byla celkem předvídatelná. co se stalo Izzy jsem částečně odhadla už po 20ti stranách. Je pravda, že ne vše se dalo odhadnout, ale tohle bylo docela zásadní a zkazilo mi to dojem z celé knihy.
Mým dalším problémem byl hlavní hrdina. Chápu, že prošel obrovskou ztrátou a traumatem. Jenže dle mého názoru není trvale udržitelné se huntovat, nalívat laciným kafem a hlavně spát DVĚ hodiny denně. Navíc důvěřuje pochybným lidem, třeba takovému Samaritánovi. I toho se mi ovšem povedlo celkem dobře odhadnout.
Celkově lze říci, že pokud si nepřečtete anotaci, tak si čtení užijete, protože nedokážete odhadnout další vývoj děje a dostanete tajemný napínavý thriller. Já anotaci bohužel četla.

10.02.2023 2 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Knížka je útlonká a upřímně jsem ji přečetla asi za hodinu přímo v knihovně. Děj obou spojuje nejen téma, ale také hlavní postava, o které se na těch pár stránkách nic moc nedozvíte (což vám ale v ničem nevadí).
První povídka je sice ztěžka, ale přece ještě celkem uvěřitelná, druhá je už uvěřitelná jen ztěžka.
postava vypravěče není úplně popsána, ale víme, že je mu v druhé povídce 28 let a pracuje v advokátní kanceláři. O jeho ženě nevíme nic moc, ale přijde mi, že je to protřelá kriminálnice. V podstatě vymyslela celý plán druhé povídky.
Celkově začínám tušit, že tento autor nebude moc pro mě. Četla jsem od něj i Podivuhodnou knihovnu a vím, že se mi nelíbila, protože jsem ji nechápala.
Nevím, komu přesně bych chtěla doporučit tuhle knížku, ale určitě by to mohlo být zajímavé vystoupení z komfortní zóny.

18.12.2022 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Severskou mytologii jsem spolu s další knížkou potřebovala přečíst při přípravě na zápočtový projekt do školy.
Autor nás seznamuje s osobnostmi i skutky severských bohů, kteří jsou známi dodnes. Jak se asi žije bohům na Asgardu? Jaké vztahy mezi nimi panují a kdo zaviní konec světa?
Knížka je souborem kratších příběhů, které ale vycházejí z legend, dochovaných z germánských dob. I když do nich občas autor přidává i vlastní představivost, jsou příběhy ucelené a neodklání se od předlohy. Seznamujeme se zde s nejvýznamnějšími Ásgarďany, ale také s počátkem světa a jeho koncem. Každá kapitola (nebo příběh) zpravidla pojednává o jiném bohovi.
Příběhy mají děj i určitou dávku humoru. Nechybí opulentní hostiny a hrdinné skutky, naproti tomu je poměrně odfláknutý popis Ragnaroku (konce světa).

07.11.2022 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

Tentokrát je knížka vyprávěna z více pohledů, což je ale krásně odděleno a popsáno. Děj ale díky tomu může být nepřehledný a lehce kusovitý. Navíc ne vždy následuje kapitola postavy, kterou byste čekali.
Děj je na pár místech téměř až překombinovaný a trochu mi připomínal systém Pata a Mata (ze špatného k horšímu). Autor sází na zvraty, které ale ne vždy dávají smysl.
Nyxia se stala jednou z mých oblíbených sérií a její autor má nepochybně dar velké představivosti. V tomto díle ale byly některé zvraty téměř na škodu a občas mi přišly jako umělé natahování děje.
Trilogii doporučuji všem, kterým se líbily Hunger games, Kolonie nebo si prostě jen chtějí přečíst young adult sci-fi.

06.11.2022 4 z 5

Případ prezident Případ prezident Marc Elsberg (p)

Tuto knihu jsem dostala od @kate_valter a @knihydobrovsky v rámci #spoluprace moc děkuji za projevenou důvěru
Na letišti v Athénách nechá Mezinárodní trestní soud zatknout bývalého amerického prezidenta. Jaký poprask se tímto činem vyvolá? A lze vůbec něco takového dotáhnout do zdárného konce?
Knížka je tak trochu bichlička a má bezmála 600 stran. Na každé z nich ale autor mistrně rozehrává mocenskou hru. Děj se odehrává během několika dní, na několika různých místech a se spoustou protagonistů, což může někomu ztěžovat čtení. Já sama jsem se ztrácela ve členech americké delegace.
Jak už je o autorovi známo, děj se částečně opírá o reálná fakta i instituce a příprava příběhu musela autorovi zabrat spoustu času. Sám autor v doslovu říká, že tato situace se zatím nestala, ale že nereálná také není.
Co bych knize vytkla jsou některé nepřesnosti, např. že v řecké věznici má převážná většina vězňů mobilní telefon nebo zapalovač. Dalším velkým problémem pro mne byl klíčový důkaz (nemyslím si, že by jeho pořízení mohlo takto proběhnout) a samotné chování řeckého soudu.
Velmi mě překvapilo, jaké background story autor postavám, zejména zaměstnancům Mezinárodního trestního soudu připravil.
Knížku bych doporučila všem, komu se líbily autorovy předchozí knihy. Také těm, kteří mají rádi příběhy typu, co by, kdyby... A také všem odpůrcům nejmenovaného amerického prezidenta

19.10.2022 4 z 5

Tygrovo prokletí Tygrovo prokletí Colleen Houck

Tahle knížka je moje srdcovka už od základní školy, kdy poprvé u nás vyšla.
Kelsey se po boku bílého tygra Rena vydává na dobrodružnou výpravu do indické džungle. Podaří se jí zlomit 350 let starou kletbu?
Knížka je nesmírně čtivá. Děj rychle ubíhá a o zvraty v ní není nouze.
Kelsey se až na konec knihy chová jako typická představitelka svého věku. Ren je téměř dokonalý, ale možná až příliš žárlivý. Pana Kadama bych si přála někdy potkat. Proč? Tak to si přečtěte sami.
Pro mě je tahle knížka dokonalou srdcovkou, která se nikdy neomrzí i přes svůj téměř pohádkový příběh. Jde o jednu z prvních knih s tématem mytologie, navíc jde o mytologii indickou, v literatuře hodně nezvyklou. Z knížky na vás dýchne horká atmosféra džungle a po přečtení se budete držet dále od opic.

19.09.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Knížka je zvláštní a syrová. Je zde hodně popisů a to včetně detailní prohlídky jatek a porážky. Jenže... Co se v knize vlastně událo? Děj hodně ustupuje právě oním popisům, většinu knihy čtete o tom, jak Marcos někam jede a co tam dělá.
Marcos mi k srdci taky moc nepřirostl. Jde o plochou postavu, která neustále zdůrazňuje, že jí zemřelo dítě a žena odešla a že pracovat musí, aby mohl platit tátovi dobrý domov důchodců.
Knížce také hodně škodí nevyjasněná časová osa. Druhá část knihy se odehrává min. 8 měsíců po první, ale hned na druhé straně se dočtete, že to bylo pár týdnů.
Celkově pro mě byla knížka zklamáním, po spoustě kladných recenzí a hypu okolo jsem čekala knihu, která mě svou bestialitou posadí na zadek a donutí přestat jíst maso.

11.09.2022 2 z 5