veverrka11 veverrka11 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnina zbožňuju snad ve všech jeho variantách, i když moje cesta k němu byla poměrně zdlouhavá. Ze začátku (to mi bylo nějakých 12?) jsem vůbec nechápala, proč o něm táta tak básní. Ale od té doby uběhla dlouhá doba a dnes je Saturnin jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Knížka je skvěle a vtipně napsaná, díky čemuž dej rychle ubíhá. Postavy jsou dobře vykreslené a chovají se přesně podle své charakteristiky. Se Saturninem vtrhne do života vypravěče obrovský chaos, který se dle slov autora podobal horské dráze. Souhlasím, tolik humorných situací jen tak nezažijete.

08.10.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jednoduše geniální...

07.02.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Knížku jsem četla už kdysi ještě na gymplu a když jsem ji náhodou potkala v knihobudce, musela jsem si ji vzít. A tak mi velmi přišlo vhod společné čtení.

Agatha Christie dokazuje, že napínavá detektivka se dá napsat i bez potoků krve. Knížka vás chytí hned na prvních stránkách a nepustí vás až do konce. Děj rychle ubíhá, snad až na pár stránek téměř na konci, kdy už postav zbývá málo a autorka se hodně zabývá jejich psychologií.
Postavy jsou napsané s jistou majoritní charakteristikou a každá má své tajemství.
Prostředí odlehlého téměř liduprázdného ostrova je velmi zajímavé, ovšem sneslo by trochu více popsat. Z knížky se dozvíme pouze, že je ostrov skalnatý a leží asi míli od nejbližšího pobřeží. Zajímavá je i psychologie postav a jejich vývoj poté, co vražedné řádění započne. Každá na nastalou situaci reaguje jinak.
Bohužel jsem si z minulého přečtení pamatovala jeden detail, který mi v polovině knihy sdělil, kdo je vlastně vrah. Zpětně si říkám, že to bylo vcelku jasné.

02.03.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tak do téhle knížky jsem se naprosto zamilovala :-) Animant je prostě moje krevní skupina (asi první knížka, kde je hlavní hrdinka stejný knihomol jako já). Už se těším, až si přečtu "pokračování"!
P.S: vůbec se Animant nedivím, že nechtěla chodit do archivu - taky by se mi tam nechtělo...

30.11.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Po minulém netypickém díle jsem se trošku bála, co přijde teď. Ale autor nezklamal a pátý díl je stejně vtipný a sarkasticko-cynický jako první tři. Konec jsem přečetla jedním dechem a doufám, že pokračování vyjde brzo.

10.05.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Tahle knížka je naprosto ze života. Sice ze života psa, ale i tak. Gump to v životě neměl jednoduché, zažil spíše to ošklivé než to hezké. Přesto se nikdy nevzdal, nepřestal věřit lidem ani svému srdci.

26.04.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

(SPOILER) Marťana jsem si chtěla přečíst už delší dobu, proto jsem byla ráda, že jsem ho měla zařazeného do dvanáctiměsíční challenge.
Marka Watneyho zapomněla posádka na Marsu. Nikdo neví, že žije. Zvládne přežít v nehostinných podmínkách? Zachrání ho někdo?
Knížka je převážně psaná jako deníkový záznam. Obsahuje spoustu výpočtů a vědečtějších poznatků, než může být člověku milé, což mě osobně nevadilo. Naopak, oceňuji autorovu práci a rešerše, protože výpočty dávaly smysl.
Děj je kromě příhod Marka na Marsu protkaný i střípky událostí na Zemi, zejména v NASA, které byly vsunuty tak příhodně, že vás nutily číst dál jen proto, abyste zjistili, jak to s Markem dopadlo.
Samotný Mark je popsán velmi lidsky a chová se velmi racionálně (i když některé jeho nápady jsou hodně riskantní). Dělá vše pro to, aby přežil, co na tom, že občas postupuje metodou "pokus-omyl" (mezi námi, ta funguje skvěle). Co se týče lidí z NASA, tam už moje sympatie k nim pokulhávají. Neříct posádce, že kolega nezemřel a že se snaží přežít? To je dle mého názoru dost hnusný.
Celkově jsem si čtení neskutečně užil a na spoustě míst jsem se pobavila. Hlavně když Markovi něco nevyšlo, protože autor má talent psát i katastrofy s humorem.
Doporučuji všem milovníkům vesmíru, vesmírných plavidel, ale hlavně chemie a fyziky!
Chemii zdar!

20.01.2023 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

už asi nepatřím úplně do cílovky. Knížka je čtivá, dá se přečíst i za jeden den, ale.. Z postav jsem si úplně vysloveně nezamilovala nikoho, některé situace mi přišly až přitažené za vlasy a děj je velmi předvídatelný. Na druhou stranu jsem se alespoň občas zasmála.

22.03.2021 2 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Narnie je pro mě jako návrat do dětství.
Kam se čtyři sourozenci dostanou starou skříní?
Jak to popsat. Narnii jsem jako malá strašně žrala a pomalu neminul rok, kdy bych alespoň jeden díl nepřečetla (a podle toho také teď vypadají). Nicméně jsem zjistila, že jsem na tuto sérii oficiálně stará. Ne že by se mi nelíbila, děj je čtivý a rychle ubíhá, ale zjistila jsem, že mi chování některých postav už nepřijde tak samozřejmé, jako tomu bylo dříve...

24.11.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Velmi pěkný a hlavně silný příběh se sympatickými hrdiny. Ukazuje, jak i na místě, kde vládne smrt a strach může vzniknout silné přátelství a láska. Asi tak do poloviny knihy jsem si myslela, že jde o fikci. O to větší bylo mé překvapení, že je kniha napsána podle skutečného příběhu. Doslov syna mi pak vehnal slzy do očí.

03.02.2021 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Je až neuvěřitelné, jak je dnešní člověk technikou ovlivněn. Trošku děsivé je zjištění, že způsobem popsaným v knize je skutečně možné blackout nastolit. Kniha byla velmi napínavá, nemohla jsem se od ní odtrhnout!

22.10.2018 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pravda nebo lež je moje první kniha od Colleen Hoover. Už dlouho jsem si od ní chtěla něco přečíst a tahle mi v knihovně padla do ruky. A jednoduše wow. Ze čtení Veritiny autobiografie mi běhal mráz po zádech, i když mi to občas přišlo až přehnané. Hlavní hrdinka mi sice moc nesedla, ale Jeremy to až do pár stránek na konci vyrovnával. A ten konec? Jakože cože? Jen mě občas připadalo, že jsou tam pasáže, které jsou zbytečné

03.08.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Prosím neukamenujte mě, ale mě se ta knížka nelíbila. Dlouhé popisy (které by ve většině případů šlo zkrátit tak na polovinu), dlouhé monology, téměř žádný děj v první a větší části i druhé části knihy. Asi jsem do ní ještě nedospěla, hodně jsem toho od ní čekala.

04.04.2021 2 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Hodnocení audioknihy
Audiokniha je načtena skvěle, Otakar Brousek se krásně poslouchá a dokáže vás skvěle vtáhnout do děje. Děj je proložený články z dobového tisku, které krásně dokreslují atmosféru a historický ráz knihy.

Děj je temný a akční hned od začátku, místy až nepředvídatelný. Autorovi se povedlo v knize rozjet několik dějových linek, které se v pravou chvíli spojí. Děj se točí okolo vyšetřování vraždy, které se postupně propojuje s životy postav a dalšími motivy

Co ale musím autorovi vytknout ten obrovský spoiler, který úplně zkazí dojem z velkého finále

Pokud budete knihu číst, připravte se na velkou spoustu německých slov, která nebudou přeložená. K ději to sedí a dokresluje atmosféru příběhu.

Celkově jde o skvělou knížku, kde můžete hádat, jak chcete, ale konec (jméno vraha) stejně neodhalite. Doporučuji všem, kteří chtějí číst mezi řádky a odhalovat jednotlivé střípky.

17.03.2024 4 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Také se vám už někdy stalo, že jste šli do knihkupectví tzv. "na kukačku" a přečetli tam knížku? Mě se to v pátek povedlo
Knížka popisuje přátelství a putování rokem něžné moudré pandy a malého roztržitého dráčka. Stejně jako jí podobná Chlapec, krtek, liška a kůň je doprovázená krásnými a velkými ilustracemi.
Knížka je i díky tomu jednoduše nádherná. Ještě nádhernější je ale samotný příběh nepříběh a přátelství obou postaviček.
Knížka je jednohubka. Na každé stránce se nacházejí max. 4 řádky textu, ale sdělení zůstává. V každém střípku najdete moudro, které vás chytí za srdíčko. Ke konci jsem měla slzy v očích.
Doporučuju všem, kteří si chtějí zlepšit den

04.09.2022 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Knížka je napsaná velmi čtivě, i když ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Ze začátku mi i nesedla postava Eden, ale to se naštěstí v průběhu změnilo. Paula jsem si zamilovala a velmi postrádám kapitoly z jeho pohledu.
Knížka je typická romanťárna a je v ní spousta klišé. Postavy jsou sympatické a jde o jednu z mála knížek, kde se chovají úměrně svému věku. Za mě byl trochu zvláštní zvrat ke konci knihy, neumím si představit, že by se to skutečně odehrálo.
Doporučuji všem romantickým duším, ale i cynikům nevěřícím na lásku. Koneckonců Eden jím ze začátku byla taky.

29.08.2022 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Tak tohle bylo naprosto skvěle napsané, mrazivé a napínavé! Děj je sice psaný trochu útržkovitě, střídají se přítomnost s minulostí, ale brzy se v příběhu zorientujete a nebudete chtít knihu odložit.
Maya je zvláštní, ale když časem přijdete na to, čím vším si prošla, nepřijde vám to nepatřičné. Detektivové hrají známou hru "hodný a zlý policajt", ale i u nich je to tak nějak dané předchozími zkušenostmi.
Knihu nedoporučuji slabším povahám, vyskytuje se zde velmi hodně a hojně popsané násilí a opravdu příšerný způsob smrti.

14.03.2022 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Moje tuším třetí knížka od Kasie West. Tak trochu jsem si zvykla, že když potřebuji zvolnit a na chvíli se zastavit, je tato autorka výbornou volbou.
Vrátí se kamarádi pro Autumn, která zůstala nešťastnou náhodou zamčena v knihovně? Nebo tam bude muset strávit prodloužený víkend ve společnosti podivného spolužáka?
West znovu nezklamala a já ji zhltla téměř na jeden zátah. Knížka je čtivá, dej vás chytí hned na prvních stránkách a Daxe si zamilujete s první zmínkou. Trochu jinak je tomu u Autumn, kterou občas nechápu. Nechápu, proč nechtěla říct svým přátelům o uzkostech, kterými trpí. Pak by si ušetřila jednu z posledních kapitol...
Knížka má přidanou hodnotu tím, že se snaží předat důležitost péče o své psychické zdraví a také o psychických poruchách, které nejsou na první pohled vidět, ale může jimi trpět kdokoli.

24.11.2021 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Když jsem tuhle knížku poprvé viděla na FB, prostě jsem ji musela mít! Knížka je přirovnávána k Malému princi. Právem. Tohle je tak nádherné. Příběh byste sice hledali marně, ale je v ní mnoho krásných myšlenek.

06.09.2021 5 z 5

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Naprosto úžasná knížka, která vás navnadí na léto. Porter jsem skvělý a pozorný kluk, Bailey není úplně typická postava z románků ale oba mají za sebou děsivý background story. A jedna nejmenovaná postava mě tam strašně štvala

17.06.2021 5 z 5