Vestička Vestička komentáře u knih

Bratrovrah a tvůrce státu Bratrovrah a tvůrce státu Michal Lutovský

Sice nic převratného jsem se nedozvěděla, pro mě je Boleslav I ten nejlepší z potomků Přemysla Oráče už dloho. Poučné to ale bylo.Mám bohužel jen první vydání, chybí mi tech 60 stran navíc.V knize mi také chyběla jedna zásadní otázka : Kdo měl zájem na svatořečení Václava který jistě nebyl svatý. A proč vládnoucí Boleslavové dopustili jeho připomínku a zviditelnění . Potřebovala země tak nutně svého svatého? Byl původnĕ považován za vraha Boleslav, nebo se to na nej hodilo až už se nemohl bránit? A komu se hodilo udělat z Českých knížat potomky vraha?
Mám teorii :Jsme zřejmě jediný národ na světě, který se nechat přesvědčit, že jeden z největších panovníků a zakladatel státu je vrah. komu se to hodilo? Těm co si dnes říkají Němci, a dívají se na nás opovržlivě dnes , tak jako před tisíci lety.

04.02.2021 5 z 5

Mandľová madona Mandľová madona Marina Fiorato

Jednoduchý příběh, u kterého se člověk i spoustu dozví, i když se to tak třeba ani nezdá. Velké plus za to. A za itálii , mám další místa, kam se chci , musím podívat. Velké minus za překlad. Příběh krásný, kulisy úžasné. Lidé milí, styl vyprávění laciný, červená knihovna hadr.

31.03.2020 4 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Já to vzdávám po 400 stranách. Těžce se to čte, děti přemýšlejí a mluví jako filosofové, autor se vyžívá v popisech věznic. A že byl francouzský král epileptik si budu pamatovat do smrti, protože mi to autor zopakoval 20 x na jedné stránce a pak ještě na další.

05.03.2020

Odvaha Odvaha Markéta Lukášková

A zjištuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém , jako nacisté, pane bože, kam až ta drzost v překrucování dějin zajde.....

02.06.2024

Vraždy v klášteře Vraždy v klášteře E.M. Powell

Tak když jsem se dočetla, že se tento díl bude odehrávat v odlehlém, sněhem odřízlém klášteře, že půjde o vraždy, sodomii a jiné hříchy , tak nebylo nad čím váhat. Kromě pozitiv, jako že zajímavý náhled do života mnichů, napětí a čtivost , je jinak tento díl plný nešvarů současné nejen_ anglosaské literatury. Sodomie se nakonec dočkáme, ale úplně jinak, než jsem si představovala . SPOILER Jako proč mu to vykládal, ubožák, nějákou sto let starou špínu, autorita v kýblu., nechápu. Ale anglosasům se to takhle asi líbí.Já se spíš divím, spoplu s uživatelem Babička Amálka, a říkam si proč? No asi pro to, že teplouši v současné literatuře musí být, i kdyby dědečka věšeli. O tom ani nemluvě, že místo zajímavého zločinu, se spoustou příčin a následků, jsme se dočkali zase a opět pouze jednoho sadistickýho blázna. Ale jinak dobrý. no.

01.06.2024 4 z 5

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

Jednoduchá kniha, kterou asi většina čtenářů rychle přečte a rychle zapomene. Spousta mrtvých. Zajímavé téma, ale jinak nic... Zajímavě působila pouze dobová naivita co se "manželského života " týče... Paradoxně oproti tomu vyšetřovatelé hned v oběti rozpoznají teplouše, až by to jednomu mohlo být podezřelé... Méně citlivý čtenář si asi ani neuvědomí, jak době poplatná tato kniha je. Nemá cenu polemizovat nad rolí legií v Rusku při vzniku Republiky, ani nad tím , že autor vlastně, opět paradoxně nahrává té nejhorší ruské propagandě, když odcizení ruského zlatého pokladu českými legionáři bere jako fakt. A pomalu veškerý úspěch první republiky je postaven na oné krádeži. Asi ani nemá cenu připomínat že odtrhnuté Čechy a Morava patřily k nejprůmyslovějším a tedy nejbohatším částem bývalého mocnářství a že Rašín byl génius. Dále pak že celý náklad zlata hlídalo pouhých slovy osm legionářů, a jeden vagon sem, jeden vagon tam... no..... To snad ani za zmatků velké války určitě nee..... A v seriálu Čt První republika jsou také legionáři ti zlí? To je ale překvapení, no jo, lůzu je potřeba vychovávat soudruzi......

29.03.2024 2 z 5

Devět křížů Devět křížů Roman Kulich

Velice nudné a zdlouhavé.

18.03.2024 2 z 5

Hříbě ze zlata Hříbě ze zlata Věra Mertlíková

Koupila jsem si historický román z Velké Moravy a dostala jsem fantasy s rusalkami vodníkem, lesním mužem a kobylí bohyní léta, drakem a hadem, Tak teda nevím, jak to mám hodnotit, když vydavatel lže. Navíc Milana mi přišla jak Angelika de Pejrak. Protože několikrát unikla znásilnění a několikrát i sňatku.

04.11.2023 3 z 5

Od Rusi k Rusku Od Rusi k Rusku Lev Nikolajevič Gumiljov

Konečně historie jinak, než podle té krvelačné , rozpínavé , hamižné anglosaské hordy. (Udivuje mě , że to tady moderátoři, jinak hystericky cenzurující nechali. Hanobit národ ústava čr zakazuje). A ještě k tomu od syna mé nejoblíbenější básnířky. Jen těch jmen bylo moc. A mapu do ruky.

25.09.2023 3 z 5

Tajemství Anny z Lampersdorfu Tajemství Anny z Lampersdorfu Naďa Horáková

Trvám na tom, že sexuální zážitky z kolejí a fantazie si měla paní autorka nechat pro sebe. A jestli si myslíte že kniha bude mít stejnou úroveň jak první kapitola tak nee. Tak aspoň že Rupert byl.

03.09.2023 2 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Dobrá , ale z těch 3 co od Sarah Pinborough vyšly, ta nejméně originalní, nejméně napínavá. A to klišééé. Brrrrrrr.

18.07.2023 3 z 5

Satanovo jaro Satanovo jaro Zdeněk Pošíval

Tak jako super, lepší než první díl , krasný, nádherný jazyk, podle kterého bych autora snad i poznala. Tíživá doba pobělohorská, i když Jožík má skvělou rodinu a velké štěstí. A příběh, napínavý , neotřelý. Jen ty starosti komediantů a jiných lehkoživků mě nedojímaj. Zato- nejdřív jsem myslela, že homopletka nebude. Pak že bude odbytá jednou větou , a nakonec se ukázalo , že autor knihou z roku 2005 předešel dobu o 15 roků. Doporučuju všema deseti všem.

14.07.2023 5 z 5

Co zpívá Sojka Co zpívá Sojka Lenka Poláčková

Možná k dokonalosti chybí nevypsanost autorky, to mám za to, že kupuju a čtu hlavně začínající české autory. Ti vypsaní se zase jen opakují, tak co. Zajímavý příběh, hezký jazyk, převratná doba. Možná mi vadilo střídání vypravěčů, možná mohla paní Lenka přidat na popisech a dialozích a ubrat na patosu. Možná to chtělo lépe, více dramaticky vystavět příběh. Taky jsem se docela dlouho bála, že se s knihou politicky neshodnu, ale zbytečně, vždyť bylo jasné, proč Sojka nemůže navštívit svoje děti , i když řečeno to nebylo. Podle anotace jsem čekala komorní drama ala Daněk, ale byl to normální román, a zavede vás až do Benátek. Ve zkratce jde o to, že Svatopluk se dostal na Knížecí stolec zradou, a žáci Cyrila a Metoděje dostávají (zřejmě) ochutnávat vlastní meducínu. A pokud by vás zajímalo vyznění příběhu, tak vězte že: "Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, byl bych jen dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všemu tajemství a obsáhl všechno poznání, ano kdybych měl takovou velkou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nejsem nic. "

30.06.2023 4 z 5

Přízeň Fortuny Přízeň Fortuny Colleen McCullough

Recenzi píšu pod silným dojmem z konce knihy, z pohřbu Julie a Cinilly. Kdy se autorka jakoby nadechla, a vymáčkla ze sebe to nejlepší. Ano, to mělo šťávu, na pohřbu Julie, jako by byl člověk opět v tom Římě. "Život ženy tkví v jejich mužích, Caesare, nikoliv v ženách, kterým dala život. Ani v dětech, které pak ony porodily. Žádná žena si příliš neváží svého údělu, je nevděčný a neblahý. Světem hýbou muži, a muži ho také ovládají, nikoliv ženy. Inteligentní ženy žijí svůj život skrze muže. " (tohle je tak znepokojivá myšlenka, a chce takový nadhled, že si ji může dovolit vyslovit snad jen bezdětná žena)
Jinak to ovšem nestálo za nic. Jednak tím, že já jako typický polovzdělanec vím kdo je Caesar, Pompeius a Crassus. Ale neměla jsem tušení kdo byl Marius a Sulla a co se s nimi stalo. Takže první díly měly napětí a člověk zíral , co všechno neví.
Člověk si ty dva tak moc oblíbil, Ale Marius byl mrtvý, a Sulla už nebyl Sulla. Otravoval mě ten jeho debilní románek . A přitom ze vztahu prvního muže Říma a herce se dalo vyždímnout tolik. Dneska je to v každé knize, v každém filmu zpracované mnohem líp. Naprosto nerealisticky podané to bylo. Popisy válečných střetů byly na jedno brdo a tažení do Hispánie, obrovská nuda. Spoustu informací si mohla autorka odpustit, jako třeba že Caesar měl muňky a jak se jich zbavil. A nebo to bylo zaneseno do Zápisků z války galské?
Nové hlavní hrdiny jsem si nedokázala oblíbit, štvala mě i Aurélie. Ale Caesar nejvíc, nejlepší největší , vojevůdce, advokát, nejkrásnější, nejlepší milenec s nejvěětším mentulou v Celém Římě a možná i Itálii, idol všech žen a teploušů... no kdo by ho neměl rád, že....

18.04.2023 4 z 5

Zrození českého státu Zrození českého státu Jan Bauer

Čtivá, poučná, souhrnná kniha. Žádné bláznivé teorie nebo otravné citoslovce jsem nezaznamenala. Takže komentář pode mnou. Velký :-(
Problém bude v tom, že většina lidí nerozlišuje mezi literaturou populárně naučnou a odbornou. DK taky ne.
A. taky v tom, že pokud si pan Bauer udělá čas, a napíše ještě někdy něco kvalitního, tak by měl použít pseudonym. A to vzhledem k jiným jeho dílům- perlám. Kdo četl, ten chápe

14.09.2022 4 z 5

České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava České země za prvních Přemyslovců v 10.-12. století. I. díl, Čeleď sv. Václava David Kalhous

Na 150 stranách stihneme rozebrat prameny , ze kterých historici čerpají. A vše od konce Velké Moravy až po Přemysla Otakara jedničku. Ovšem s konstatováním, že ten už sem vlastně nepatří. Nejhodnotnější je historka o Lžibiskupovi. Renhardovi, kterému chudák kníže Svatopluk dvojka určitě zaplatil spousu peněz za vysvěcení kostelů. A pak museli světit znova a asi 2x. A samozřejmě závěr- polemika nad vztahem Čech a říše. Díky tomu kniha má aspoň nějáký smysl. A s autorem souhlasím. Dochází k závěru, že pro němce jsme byii jen barbaři. , pokud se jim to hodilo. A nezáleželo na tom, jestli pok`tění nebo ne. A samozřejmě pokud jsme byli. poslušní tak vše v pořádku. Že to jde i jinak, ale chce to odvahu, nám ukázali první i poslední Přemyslovci, Husiti. I Masaryk. Ovšem dnešní politici radši služební novej Mercedes a obědy pod stříbrným poklopem až do kanceláře, že Markéto.
edit lžibiskup se jmenoval Rotpert

24.03.2022 3 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Docela dobrá zápletka, určitĕ ta z lepších. Ale průmĕrné zpracování, styl psaní velmi jednoduchý. Autor uráží múj dobrý vkus tĕmi hloupými historkai se sklepnicemi a Otou, kterého každá chce. Pořád se to opakuje, a já myslím že Vondruška ženy vůbec nezná a nerozumí jim. Plus za Krále, tentokrát přítomného . Sám v tom dost plave, zdá se. Jak já ty přemyslovce miluju. Dala bych za ně pravou ledvinu.

13.11.2021 3 z 5

Hrad mrtvých Hrad mrtvých Jan Bauer

Milé dialogy typu: " tady s tebou šoustat nebudu. " Popř. " Já jsem královský rádce ty zmrde. " a nebo " co kdybych ti udělal miminko?" Hezký rozjezd , hrozný konec. Nedozvíte se nic. Vyšetřování po hospodách a sklepnice, prsaté a vilné. Mrzelo mě, že Melichar podvádí ženu. To je Fuj. Zato se mi líbilo staročeská jména v knize použitá. Mám inspirace, že můžurodit do sta. Jako audiokniha dobrý, hezky načteno.

21.07.2021 3 z 5

Slované Slované Magdalena Beranová

(SPOILER) Kniha mě dost zklamala. Měla jsem chuť přečíst si něco o Slovanech ale neochota autorky udělat čtení aspoň trošičku zajímavé to kazila. Zabývá se Slovany pouze v rámci archeologie. nepřidává téměř žádné souvislosti, dějiny z kronik, mýty. Žádné zajímavosti, postřehy, nic. Takže se dozvíme , že v Chorvatsku bylo hradiště a v Kyjevě taky. Kniha je nevyrovnaná. jak už tu někteří psali, je to tím, že to je příliš rozsáhlé téma na malý počet stran a na monografii. Pokud bych to vzala od toho nejhoršího, tak v některých pasážích , zvláště tam, kde autorka zjevně není doma, kniha působí jak výpisky studenta archeologie z pondělní přednášky v 7 hodin ráno po nedělním flámu. To se týká hlavně nejstarších dějin Slovanů .Málo se toho dovíte o polabských Slovanech, o Polanech, o Velké Moravě, O Bozích, o Kyjevské Rusi, o Bulharech... Dobré je, že se toho dozvíte mnoho o zemědělství, jídle(ten chleba na obrázku je placka, protože je překynutej), řemeslech a obyčejném životě , o pohřbívání a stavebnictví.

14.04.2021 3 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Kniha má velký formát A 4 (zbytečně) A když ji otevřete , vypadá jak noviny. Má několik částí. Kalendárium světců - to nemá cenu číst, na každý den v roce jsou asi tak 4. Něco o průběhu mše a vývoji . To jsem nečetla ,nezajímá mě to, ale třeba se k tomu dostanu časem. Velmi zajímavé jsou zvyky popsané od ledna až do prosince. Ani tuto část nemám přečtenou úplně celou, ale naše vánoce letos vypadaly úplně jinak, díky Vondruškovi. Tak např . máme asi 30 ovocných stromů, a každý dostal zbytek z večeře. Dívala jsem se do kaluže a nic neviděla, vyšla jsem si za obec a taky nic. Rozbila jsem ořech , a mám se na co těšit. už advent vypadal jinak, na Ondřeje jsme věštili, a budu bohatá. O Lucii jsem byla za Lucku a byla to legrace veliká. Nakonec si s Vondruškovými můžete upéct nebo uvařit. Třeba kubu. Na knize se mi nelíbila zbytečná barevná příloha uprostřed. Některé části nemusely být vůbec, jiné měly být delší. Dohromady je to takový slepenec, nemá šanci zaujmout každého od začátku a ž do konce. A kdo potřebuje kalendarium světců? Ale to je asi můj problém, měla jsem si koupit tu druhou knihu od Vondruškové.

25.12.2020 4 z 5