Vestička Vestička komentáře u knih

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Velmi moderní . Je vidĕt , čím se spisovatelé detektivek inspirovali. A jako by opakovali i chyby p. Šimáčka. Dĕj je dobrodružný, má spád , fakta z historie nechybí, ale... Postavy podivnĕ neživé, nic se o nich nedozvíme. Hlavní hrdina si ničím človĕka nezíská. A chybí ženy, a to tak, že jednu důležitou ani nevyslechnou. Na to jsem celou knihu myslela.

26.02.2022 3 z 5

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Krásná kniha, určitě to bude jedna z nejlepších tohoto roku. Ani slovo navíc, ani slovo nechybělo. V tak útlé knize se povedla vybudovat neuvěřitelná atmosféra. A to že je někdo příslušník nějáké sekty, ještě nedává právo určovat jiným, kolik utrpení ještě musí člověk zažít.

23.01.2022 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Poslouchali jsme s tátou při louskání ořechů. Táta dává ***, protože je až moc hodnej. Strašně nelogická kniha, psaná Češkou francouzsky pro Francouze. Paní Lenka je jistě Kundera, ale já od ní už nic číst nebudu. Děj zcela nelogický, naprosto o ničem. Ta proslavená jahodová!!! marmeláda koncem!!! srpna!!! je ještě logická v porovnání s tím, že např. no se vším. pozastavuji se nad tím, že spoiler: spolupracovnice a milenka neví o tom, že její muž má jinou rodinu. Že si mladá, samostatná žena vezme toho špatného bratra, že nezkušená dívka padne do náruče ruskému vojákovi po té, co ho viděla jen jednou z dálky, že je u toho nachytá její nevlastní otec, voják uteče a otec ji znásilní. A pak to dítě nechává trávit víkendy u toho , koho? Byl to její otec? A nebo otec byl ten voják? Je to lekce české historie pro Francouze, s poučením nakonec, že v Paříži je nejlíp. No dnes už určitě ne. A soudruh Da Vinči určitě učitelky neříkaly. Já vím , rozdíly mezi tímto a minulým režimem je příliš nepatrný, a tak je potřeba si vymýšlet a lhát, aby děti náhodou nepochopily.

26.11.2021 1 z 5

Tetovaná konkubína Tetovaná konkubína Laura Joh Rowland

Sano se snaží být dobrý, ale Je to komoří Janagisawa, který příbĕhu dodává šťávu. V hlavĕ to má bohužel značnĕ zpŕeházený. Škoda. Nebyl by tak špatnej. Fandím mu, ať se z toho dostane. Popis emancipace Reiko byl únavný. Jak k tomu příjde Sano, který nemůže kojit i kdyby chtĕl ale nikoho to nezajímá. ?? Erotické scény nebyly moc erotické a úchyláci opĕt za každým rohem.

30.08.2021 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ukecaná kniha , a autor, typicky pro germány, nemá cit a nezná míru. Je to jen čtivě popsaný sled nešťastných událostí , śpatných rozhodnutí a hnusu okolo. 4 části, každá je jiná, a to dělá knihu zajîmavou. První, začíná opravdu jak detektivka, nás dovede až k pitevnímu stolu. Zde si vnímavější ćtenář uvědomí, že toto byl zločin z vášně, a hlavně, že v působení utrpení už nelze zajít dál . V tomto ohledu autor opravdu dosáhl vrcholu žánru severská krimi, Druhá část šokuje , barokně rozjuchaná na začátku, a přitom je to horor. Je zároveň tou nejukecaněj, a nutí přeskakovat kapitoly . Takže já vlastnĕ nevím, jak chudàk k tĕm dluhům přišel. Třetí ćást připomíná ruskou klasiku, jen je moderně brutálnější a akčnější. Ale je v podstatě zbytečná. Poslední část, ve které hned na začátku pohřbíme a obrećìme jednoho z vyšetřovatelú, je nejlepší. I když byl vrah opĕt jen magor, tak za to, že nechybí tradičnì a oblíbené homotéma, palec nahoru. A prosimvás , jaký středovĕk proboha, ten skončil objevení Ameriky ne? Než umřu, tak se možná dozvím, že ve středověku se narodil i můj dĕda.

24.07.2021 2 z 5

Přesnĕ tak, perfektní začátek a konec. Člověku se z toho světa nechce odcházet. Ale prostředek zdlouhavější. A opravdu, je to mnohdy podezřele sluníčkové. I když toho jsem si začla všímat až po přečtení komentářů. V tom zacházení s vajíčky by se dala najít propagace potratů. Když milování, tak mezidruhové lezbické, a když láska , tak člověka ke stroji. Když koníček, tak ověřování faktů a uvádění věcí na pravou míru. Když rodiče, tak 2 tátové, A hlavně žádné zbraně!!!!

20.01.2021 4 z 5

Ovidius Ovidius David Wishart

Teorie jedna za druhou a žádné akce. Spousta postav, málo logiky. Chlapec má vlastní dům poblíž Livie, na Palatinu????!!! Ale na otce si stěžuje, a matku nenavštíví. A používání anglikanismů- jako sparingpartner- mohlo v originále působit dobře, ale v Češtinĕ to zní násilnĕ. Překladatel by mĕl mít víc citu, řekla bych.

04.11.2020 3 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

U historických detektivek tipicky slabší děj vynahrazuje dokonalá slovní zásoba, znalosti autora a neuvěřitelně milé postavy, jako bych u toho byla.

16.07.2020 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

nejdříve jsem ocenila, že mě autor ušetřil napětí, zda bude nebo nebude aspoň jeden homosexuál, a umístil ho do prvního odstavce. Takže pozorný čtenář hned ví, o co tu půjde. I když motiv jsem tedy neodhadla, i když pachatele ano. Příběh má napětí , a v určitých chvílích i atmosféru, občas se zdá, že i vyšetřovatel je sympaťák, ale ten patos, Ta rozvláčnost. Při čtení dopisů jsem se za Alberta styděla. Ano, žádný člověk by neměl dávat takto na odiv své city. Navíc za muže mluví činy, ne kecy na papíře. Připomínalo mi to, bůh ví proč, chaloupku strýčka toma. Ke konci se kniha zvrhla v cosi populárně naučného. Homosexualita je očividně to největší téma. Kdyby nebyla, všichni trpící by si ji musei vymyslet.

03.01.2024 3 z 5

Ewraker II Ewraker II Jan Podšera

Přečetla jsem si třetí díl, který bude součástí třetí knihy, spolu se čtvrtým dílem, až ho pan Podšera dopíše. Začíná to být takový standartní historický román. Už jsme v Praze konečně, ale nic zásadního se neděje. Autor při tom čekání dospěl, rozepsal se, ale mně je teda trochu smutno po prvním díle, který byt sice jednoduchý, ale s tou vší krví, sexem, rituály a obětmi přece jen mnohem zajímavější než nevraživost Drahomíry a Ludmily. To si jako přiznejme. Ale stejně moc děkuju, a těším se na čtverku.

03.08.2023 4 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Poslouchala jsem jako audioknihu, a kromě toho, že to bylo krásně načteno, to bylo napínavé, ladně napsané, a mělo to středověkého ducha. Václav II byl i tentokrát nepřítomen, na rozdíl od jiných knih, tady to byla škoda.

28.05.2023 5 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Občas si něco s Oldřichem přečtu. A snažím se to brát tak něják od začátku. Neuvěřitelné, že tohle je 20 let stará kniha. Dobře se čte. a nálada je opravdu taková adventní. Ne vždy se Vondruškovi podaří vytvořit aspoň trochu té atmosféry. A Oldřich jen málo umravňoval podřízené, zato málem sám smilnil. Jen o některých technických vychytávkách bych měla pochybnosti. Ženy tu byly opět velice nadržené, ale na rozdíl od jiných dílů, tady to mělo svou logiku. Chudoba je chudoba. Trochu mi na konci chyběl Přemysl Otakar, čekala jsem že přijede, všechny seřve a sebere stříbro.

07.03.2023 4 z 5

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

(SPOILER) Moc pěkné napsaná kniha s hlavním hrdinou, takovým lidským. Chybuje, hřeší, závidí... A má rád pacholka Guntera , kterému se všichni ostatní jen vyhýbají v tom lepším případě. Polidštěný
je i jeho nadřízený. Jedinou připomínku bych snad měla k celé detektivní zápletce Nelíbí se mi,. SPOILER !!! když je vrah jak z detektivek ze severu prostě jen blázen a uchylák.

09.08.2022 5 z 5

Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Jindra Jarošová

Nářez. Moje Jihomoravská duše plesá . Já chci zpět Velkou Moravu. Více dodám až to vstřebám.

27.06.2022 5 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

Ze začátku hezké, napínavé, prostředek až příliš fantasy, a konec bez pointy , opravdu zcela. Škoda dobrého příbĕhu, šlo to domyslet líp. Řadím to do imaginarní poličky další hokus pokus začínajícího autora. Aneb šup sem šup tam. A přitom by stačilo jen o nĕco víc péče.

11.12.2021 3 z 5

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Takový hokus pokus . Minus za strnulé neživé dialigy, málo napínavý , prostý děj a hlavní hrdiny, kteří jsou příliš mladí a proto takoví jednodušší. Plus za odvahu, homomodernu, ( svlékání šlo Ondřejovi dobře) :-)))))) a za mého Václava, který naštěstí absentoval.
Autorce vůbec ale vůbec nepomohl ten, co to načetl. Člověk zhýčkanej , čeká už nějákou úroveň. A tohle byl uspávač hadů

14.07.2021 3 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Není mi zcela jasné, proč měla autorku potřebu dělat hrdiny tak nesympatickými. Připravte se na to, že Michelangello je ušmudlanec, a chování jeho rodiny velmi zvláštní. Leonardo, chudák, to odnesl ještě vic. Nosí boty na podpadku, barevné oblečení, spoustu prstenů, voní po šeříku. A ke konci knihy má ruce jak slepičí pařáty. Neplní slovo, nedodělává věci. Co hůř, peleší se s týpkem, který ho okrádá. To není moc hodné Génia. Jo a zamyká lidi v márnici jak malej kluk. Kniha spíš pro obdivovatele umění italské renezance, než pro milovníky kvalitní literatury. Téma je zřejmě prokleté Kámen a bolest mi způsobil čtecí krizi na rok Krásná obálka a kvalitní tenký papír, to je potřeba ocenit. Dnes se většinou tiskne na tlustý, a knihy zabírají zbytečně moc místa v knihovně.

20.05.2021 3 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

(SPOILER) První dva díly jsem viděla na HBO jako Babylon Berlín. A bylo to skvělý, hlavnĕ po vizualní stránce. Oba hlavní herci naprosto úžasní, elegantní v kloboucích. Do toho nacisti, komunisti, ruští emigranti a vagon zlata. A ta Charlotina kamarádka , hrůza Druhá série mě až tak neohromila. Pak jsem v rámci boje proti imperializmu zrušila HBO a zaplatila si Audiolibrix. Dost mĕ překvapilo, že se Charlotta tak vyšvihla na společenském žebříčku. A bylo tam příliš mnoho omáčky, příliš mnoho Kirí, málo politiky. Jen ten Goldštajn byl velký sympaťák, jestlipak on nakonec nepracoval pro dona Corleona.

17.04.2021 4 z 5

S naším požehnáním S naším požehnáním Jo Spain

Nejvíc mě u knihy dojme, když se na konci dozvíte, že k napsání byl důvod. Trochu mě mrzíí, že vražda, vyšetřování a rozuzlení nebylo stejně originální jako námět.

04.03.2021 4 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Zločinci byli opět mimořádně odporní. Hlavní postavy byly zase moc milé, styl psaní a použitá slova a slovní obraty krásně dotvářely atmosféru. Potěšila vzpomínka na Václava II, i detektivní zápletka . Ta nebyla
něják objevná , ale napínavá byla. Tentokrát mi nevadila ani Richenza a Lipský. Příběh se posunul , a toto vážně není žádná Vaňková. Nemůžu vytknout ani ty manželské peripetie Lipského. Sice je to žánr sci fi a nebo večery pod lampou, ale zasmála jsem se. Snad jen ten Zdík by se nemusel tolik kát , a prostě si občas bez výčitek švihnout.

25.01.2021 5 z 5