VerronikaH VerronikaH komentáře u knih

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Tento díl opět nezklamal. Je tam vše, co od Zaklínače čekám. Čím víc poznávám tento svět ať už z knižní podoby nebo z PC her, tím více si čtení užívám a raduji se nad každou malou narážkou, které si snad všimne jen opravdový fanda tohoto světa. Hru už hraju podruhé a knížky si pěkně dávkuju, aby mi jejich čtení a radost vydržela co nejdéle. A až je všechny dočtu, tak si to dám celé ještě jednou od začátku. :)

04.12.2023 4 z 5

Nevěsta ze zámoří Nevěsta ze zámoří Hana Marie Körnerová (p)

Ano, není to nic přelomového ani to není litératně bůh ví jak úžasné. Přesto si mě tahle kniha získala. Autorka se zde nezdržuje každodenními podrobnostmi a chrlí na vás jeden zvrat za druhým. Neustále se něco děje, každá kapitola končí tak, že si prostě tu další musíte hned přečíst a po ní tu další a další a další... A nakonec je konec. Ani nevíte jak. Je to jednohubka, kterou shltnete během jednoho max dvou dnů a zanechá ve vás ten uspokojivý pocit, jako že jste prožili něco úžasného co ve vás hodně dlouho zůstane. Chvíli jsem přemýšlela, že knížce dám o hvězdičku méně právě proto, že občas to bylo trošku přitaženější za vlasy a že to literárně není nijak úžasné, ale ten neutuchající pocit uspokojení mě nakonec přiměl dát plné hodnocení. Vždyť co jíneho je u knižních příběhů tak důležité, jako právě pocity, které ve čtenáři zůstávají.

30.07.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Krásné čistokrevné fantasy, ve kterém si své najde i dospělý čtenář. Poslouchala jsem jako audioknihu, což můžu vřele doporučit. Vždycky jsem si při poslechu krásně odpočinula a zároveň mě příběh opravdu bavil. Už se těším na další díl.

22.03.2024 4 z 5

Mučitelův stín Mučitelův stín Gene Wolfe

Bohužel mě tohle vůbec neoslovilo. Fantasy mám ráda, ale tady jsem furt čekala, kdy se teda začne něco dít a ono furt nic. Žádný vývoj postavy, žádný děj, žádný cíl. Prostě nic. Jediným pozitivem byl snad jen zajímavě vystavěný svět. Na to, abych se pustila do dalšího dílu to ale nestačí.

11.10.2023 2 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Krásně obyčejný příběh o komplikovaném vztahu matky s dcerou. Matka měla dítě příliš brzy, na chlapy neměla štěstí a svou frustraci si vybíjela na své dceři. Dcera vyrostla s komplexem méněcennosti, ale zároveň se dokázala postavit čelem a s odhodláním každé situaci, kterou jí život nadělil. Zhltnuto v podobě audioknihy - hvězdička navíc za krásné zpracování. S hlavní hrdinkou jsem se dokázala lehce ztotožnit a po doposlouchání ve mně zůstal silný pocit melancholie.

02.05.2023 4 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Ze začátku jsem měla trošku problém se do knihy začíst, ale kladu to spíše za vinu seriálu Přátelé, od kterého jsem se v té době nedokázala odtrhnout. Poté jsem knize věnovala plnou pozornost a vyplatilo se to. Ke konci jsem si lehce poplakala. Nechyběl zde vývoj postav, čehož si cením. Náhled do indicko-anglické kultury byl zajímavý, i když mně osobně nijak blízký. Autorka však bravurně ukázala, jakou moc mohou mít knihy - jak dokáží člověka ovlivnit, jak pomáhají v těch nejtěžších chvílích najít novou víru v život. Myslím, že kniha potěší každého milovníka knih.

03.02.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Irsko je moje srdeční záležitost, můj druhý domov. A po Čajovně v Tokiu, která mě velmi bavila, jsem se na tohle počtení velice těšila. O to větší je pro mě zklamání, že jsem si knížku neužila ani z poloviny tak, jak jsem si myslela. Žádná z postav mě výrazně nezaujala, příběh působil zmatečně a jedinou záchranou tak zůstává vykreslení irských krás. Přesto na spisovatelku nezanevřu, protože myšlenka Romantických útěků mě velmi baví.

30.11.2022 3 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Dlouhojsem se rozmýšlela, jestli mám dát 3 nebo 4 hvězdičky hodnocení. Poslouchala jsem jako audioknihu a ze začátku jsem se sama pro sebe smála neustálé potřebě hlavní hrdinky všechno komentovat, vyplňovat každou situaci svými úvahami a neustále všechno opakovat, jen aby bylo každému jasné, jak moc je nezkušená, ale zároveň neohrožená atp. V některých pasážích tohle její omýlání zjevného docela zabíjelo vypjatost a spád situace, která by bez jejího žblebtání mohla působit mnohem dramatičtěji. Sama jsem proto byla velice překvapená, když jsem se do knihy zhruba v polovině skutečně zaposlouchala a ponořila tak, že jsem si ji pouštěla každou volnou chvilku. Sama sobě i všem dámám, které tohle budou číst, musím přiznat, že velkou část na tom nese peprnost milostných scén, kde už byla vášeň mezi hrdiny popsaná docela dost akčně a chytlavě (i když i tady to občas Poppy brzdila svými nekonečnými myšlenkami). Dalším důvodem je odkrývání skrytých pravd světa, o kterém vše, co jsme doposud věděli, bylo špatně. Vážně mě to bavilo a ačkoliv mi svědomí nedovolí dát tomu lepší hodnocení, určitě dám šanci dalšímu dílu.

29.01.2024 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Kdyby mi to databáze knih dovolila, dala bych 3,5 hvězdiček. Takhle dávám pouze 3. Nějak se nemůžu přimět k tomu, abych dala víc. Příběh byl velice zajímavý, originální a zatraceně dobře propracovaný, stejně jako svět, postavy, technické věci... jednoduše všechno. V čem je tedy ten háček? Sama na to nedokážu přijít. Tahle kniha je vlastně téměř dokonalá... až na jednu věc. Není vůbec čtivá. Trápila jsem se s ní téměř měsíc. Ke čtení jsem přistupovala téměř jako k povinnosti a neustále jsem se ztrácela v množství technických popisů a vysvětlivek, které můj mozek prostě po celém dni v práci nepobíral. Moc mě to mrzí, protože jsem se na knihu hodně moc těšila. Myslím, že druhý díl si nakonec taky přečtu, abych věděla, jak to všechno dopadne, protože tu Paolini rozehrál celkem zajímavou hru, ale rozhodně to nebude hned. Teď si potřebuju u něčeho odpočinout.

15.09.2023 3 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

V tomhle si svoje najde každý fanoušek Dračáku, takže pro mě to bylo to pravé ořechové. Ano, literárně to není nijak přelomové, z některých slovních obratů mi vstávaly vlasy na hlavě, ale ten pocit, že se můžu na chvíli ocitnout ve fantasijním světě, bojovat s nepřáteli a chránit slabší jsem si užívala plnými doušky. Jedinou výtku mám k tomu, že kdybych hrála podle pravidel, tak do konce příběhu snad nikdy nedojdu - ani nevím, kolikrát jsem zemřela jen proto, že mi zrovna vyšlo blbé číslo, ale začínat pokaždé od začátku, tak to mě fakt hodně rychle přešlo.

03.07.2023 4 z 5

Vlci Vlci Nicholas Evans

Kniha, ke které bych se bez čtenářské výzvy nejspíš nedostala. Brala jsem jí jako nutné zlo a vůbec nic jsem od ní nečekala... a jak moc mile překvapená jsem byla. Příběh mě po pár kapitolách vtáhl a už nepustil. Je tam spousta amerických stereotypů, ale všechny postavy jsou uvěřitelné a celý vývoj událostí taky. Ke konci jsem měla o Luka dokonce upřímný strach. Kniha byla vydaná před pětadvaceti lety, takže z ní na mě dýchla nostalgie devadesátkových amerických filmů a seriálů, kdy všechno bylo pohádkové a uvěřitelné.

26.06.2023 5 z 5

Spřádači snů Spřádači snů Barbara Erskine

Takové příběhy jsou důvod, proč vlastně čtu. Historické příběhy s kapkou magie a mystiky - co víc si může člověk přát? Příběh o lásce mezi dvěma mladými lidmi, kteří si nebyli souzení, ale jejich láska byla tak silná, že byla cítit i po staletích. Moc se mi líbila postava Bey a její manželství bylo vystavené tak hezky, že jsem se musela usmívat pokaždé, když byla na scéně se svým mužem. Navíc nápad, provdat postavu ezoterické čarodějky za církevního hodnostáře mě skutečně bavil. Hned jdu zkouma, jako další knihu si od autorky přečtu.

17.06.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Tak tohle byl pro mě zatím nejlepší díl. Nevím, jestli za to můžou moje rozbouřené hormony, ale tolik emocí ve mě žádná z předchozích knih od autorky nevyvolala. Už dlouho se mi nestalo, že bych hltala stránku za stránkou a nedokázala se od knihy odtrhnout. A dokonce mě konec dojal až k slzám. Poprvé mi byli oba protagonisté opravdu sympatičtí a žádná postava mi tu vyloženě nevadila. Jednoduše naprosto kouzelné.

07.04.2024 5 z 5

Hotel U devíti koček Hotel U devíti koček Radmila Tomšů

Jako milovnice koček a hrdá máma třech kočičích osobností jsem prostě musela do svého repertoáru přečtených knížek přidat něco s kočičí tématikou. Téma letošní čtenářské výzvy mě v tom ještě více podpořilo. Nevím však, jestli jsem zvolila úplně šťastně. Ano, bylo to chvílemi vtipné a každý kdo má kočky, se ve většině popsaných situací našel. Ale co si budem, žádné úchvatné literární dílo to není. Já od knih jednoduše očekávám nějaký příběh. Další díly bohužel oželím.

05.02.2024 2 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Další krásná jednohubka, na které nemá smysl hledat nějaké chyby.

02.02.2024 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

Jednoduché, krásné, hřejivé. Taková krásná jednohubka.

02.02.2024 5 z 5

Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Marie Curie-Skłodowská: Odvaha snít Susanna Leonard

Příběh jedné výjimečné ženy, bez které by dnešní svět vypadal úplně jinak. Literárně to není nijak úchvatné, ale zároveň kniha nenudí, příběh tak nějak plyne a hlavně se čtenář dozví spoustu zajímavých věcí. Pro mě byl hodně zajímavý pohled do polsko-ruských vztahů v 19. století. Nejvíce mě však kniha bavila zhruba od poloviny, kdy se začala zabývat Mariiným životem v Paříži a jejím výzkumem. Rozhodně stojí za přečtení.

29.10.2023 4 z 5

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Čekala jsem táhlé a vleklé vyprávění rodinné historie, dostala jsem svěží vyprávění několika zajímavých osudů. V této knize mě skutečně bavily změny pohledů vyprávění, zvlášť, když první kapitola každého nového pohledu zrekapitulovala události předchozí sekce z nového pohledu a uvedla děj do dalšího pokračování. Vážně se to četlo moc hezky a už jsem zvědavá na další díly. Věřím, že kdybych měla na čtení teď více času, přečetla bych tuto knihu za pár dnů.

09.10.2023 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Knize nemám co vytknout. Četlo se to dobře, postavy byly uvěřitelné a jako historická fikce to fungovalo velice dobře. Je to takový ten příběh, který neurazí, ale ani nenadchne. Není v něm nic nového, není v něm žádný wow efekt. Je to příjemné počtení pro každého, kdo má rád historii a zrovna se necítí na další megaromán od Kena Folleta. Myslím, že si časem ráda přečtu i další díly.

27.07.2023 3 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Moje asi první audio kniha, kterou jsem při procházkách nebo domácích pracech poslouchala skoro pět měsíců. Přesto mi neunikla důležitost, kterou v sobě příběh skrývá. Jako člověka, kterého tohle pojetí života dosti zajímá, jsem si v tom našla pár zajímavých podnětů k zamyšlení, ovšem chápu, že to asi není pro každého. Stejně tak je asi na uvážení každého jednotlivce, jak dalece bude pravdivosti příběhu věřit.

21.12.2022 4 z 5