veriszv veriszv komentáře u knih

Tajemství Querburů Tajemství Querburů Michal Vlk

Tahle middle grade je plná napětí, dobrodružství a navíc předává nenásilnou formou i spoustu životní moudrosti. Pro mě, jako milovníka přírody, je ale asi největší plus v tom, že kniha u dětí nenápadně prohlubuje i kladný vztah k přírodě.
Příběh je doplněn krásnými ilustracemi a kniha přišla zabalená tak, že je vidět, že si s tím autor opravdu vyhrál do nejmenších detailů.
Zkrátka skvělý, jsem příjemně překvapená a těším se až ji budu číst se synem. A taky se těším na pokračování!

09.01.2022 5 z 5

Ariadnina niť Ariadnina niť Jan Bajtlik

Ariadnina nit je kniha plná velkoformátových bludišť a z každého musíte najít cestu ven. Navíc se při tom dozvíte všechno o řecké mytologii, navštívíte olympiádu i řecké divadlo. Zpracovaná je kniha opravdu na jedničku a já jsem z ní nadšená!
Zkrátka skvělý předávání znalostí hravou formou.
Víc takových knih!

09.01.2022 5 z 5

Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Sarah Harvey

Já na ty self-help knihy moc nejsem, ale jednou za čas se do nějaké ráda pustím. V rámci mé aktuální fascinace Japonskem jsem tuhle moc chtěla zkusit.
Kniha je rozdělena do několika částí. Nejprve autorka představuje samotnou metodu a potom se věnuje její aplikaci v různých oblastech života - zdraví, práce, peníze, domov a vztahy.
Mě osobně nejvíc zaujaly části domov a peníze, protože například o zdraví se zajímám dlouhodobě, a tak většinu rad už aplikuju nebo se o to alespoň snažím. Oceňuju, že je kniha napěchovaná praktickými příklady a nápady na konkrétní změny. Některé, jako třeba strávit hodinovou pracovní pauzu na oběd v galerii umění, mi sice přišly úsměvné, ale většina z nich byla opravdu aplikovatelná.
Z knihy jsem se sice nedozvěděla nic převratného, na co by člověk po nějaké úvaze nepřišel. Ale na druhou stranu jsem se hlouběji seznámila s metodou Kaizen, o které jsem měla spíš jen letmé povědomí a během čtení jsem měla neustálé nutkání knihu odložit a začít něco dělat, takže bych řekla, že účel určitě splnila.
A nesmím zapomenout zmínit ani to, že ta kniha je nádherná a po grafické stránce je naprosto vymazlená.
Pokud uvažujete, že chcete v životě něco změnit, ale přijde vám to moc složité nebo pokud chcete třeba jen zjistit, co to ten Kaizen vlastně je, určitě knihu zkuste!

08.01.2022 3 z 5

Léčivá příroda: Jak může šinrin joku, uzemnění, pobyt venku nebo jen otevřené okno uzdravovat Léčivá příroda: Jak může šinrin joku, uzemnění, pobyt venku nebo jen otevřené okno uzdravovat Alice Peck

Alice Peck dala v této knize dohromady neskutečné množství informací a zajímavostí, které jsou o prospěšnosti přírody dostupné. Není to kniha nijak odborná, spíše tak letem světem proletí různé poznatky a pokud budete chtít vědět víc, odkáže vás na příslušné výzkumy. Vše je doplněno krásnými fotografiemi a praktickými příklady, jak dary přírody využít.
Pokud máte i vy rádi krásné knihy plné zajímavostí, mohla by se vám líbit!

04.12.2021 4 z 5

Střípky hvězd Střípky hvězd Tereza Janišová

Střípky hvězd jsou závěrem trilogie a pořád platí to stejné, je to milý, pohádkový a kouzelný příběh.
Tento díl mě bavil asi nejmíň, ale to je jen můj pocit. Nejvíc mě naopak bavil díl druhý v čele se Ziou. Celkově se mi série ale moc líbila, skvěle jsem si u ní odpočinula. A moc mě bavilo několika generační vyprávění.

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Moc se mi líbil nápad napsat knihu v dopisech, bylo to originální a četlo se to skoro samo.
V knize je dost postav a podle mě jsou skvěle napsané. I když mi nebyli všichni sympatičtí, tak jsem všechny (až teda na Laurelinu mámu) dokázala pochopit.
V knize je spousta zajímavých myšlenek a spousta velice důležitých témat, a přitom na mě žádné z nich nepůsobilo, že by tam bylo vložené nějak na sílu.
Na konci knihy je i seznam míst, kam se můžou čtenáři obrátit, pokud by s něčím potřebovali pomoci, jako Linka bezpečí, Česká asociace pro psychické zdraví a podobně.
Ta kniha mi zlomila srdce a ač jsem to nečekala, opravdu mě zasáhla.

Písečný vlk Písečný vlk Åsa Lind

Ta knížka je skvělá! Zacharína objeví při hře na pláži písečného vlka a hned se spolu spřátelí. Navíc písečný vlk rád odpovídá na otázky, občas i docela složité. Co je to vesmír? Proč mají dospělí pořád něco na práci? Čím jsme byli než jsme se narodili?
Jednotlivé kapitoly na sebe vyloženě nenavazují, Zacharína něco prožívá a neví si rady, zajde za Písečným vlkem, proberou to spolu a Zacharína má jasno. Jednotlivé příběhy jsou skvělá zamyšlení a schovává se tu i spousta krásných myšlenek.
Kniha je přirovnávána k Malému princi a něco společného pravděpodobně mají, minimálně to, že se dívají na svět jinýma očima. Myslím si, že z ní budou nadšení jak děti, tak dospělí.
Jo, tuhle jsem si užila, dětské knihy se vyplatí číst.

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

Kouzla na obzoru jsou druhý, a jelikož jsem už slyšela všechny tři, tak můžu říct, že za mě i nejlepší, díl trilogie Erilian.
Druhý díl se mi nejvíc líbil proto, že mi Zia Arkandela byla prostě a jednoduše z celé rodiny nejsympatičtější. Taky mi přišel tento díl o dost akčnější a dýchala z nej vůně dálek.
Musím říct, že mi na této sérii trochu vadí, že mi přijde hrozně nezařaditelná, co se týče cílovky. Vůbec netuším, komu je primárně určená. Příběhem mi přijde spíše pro mladší, třeba kolem 12-13 let, na druhou stranu je tu spoustu narážek, které by mladší úplně číst nemuseli.
No... pokud budete chtít, najdete si tu spoustu věcí, které by vám mohly vadit. Já ale doporučuju se na to vykašlat a ten pohádkový příběh si prostě užít. Mě se díky němu opět podařilo odplout pryč od všech starostí. Svou jednoduchostí a lehkostí byl pro mě totiž v tuto dobu to pravé.
PS: Audioverze opět výborná!

22.03.2021 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Nenechte se odradit pomalejším rozjezdem. Říkala jsem si totiž, že jsem asi fakt sáhla vedle. Samé klišé, stereotyp a taky trochu nuda. Když se ale hlavní hrdinové ocitli v divočině, nemohla jsem se odtrhnout a hrozně mě to bavilo.
Když už jsem u těch hlavních hrdinů, tak ti byli skvělí. Obě hlavní postavy měly spoustu chyb a byly díky tomu pro mě opravdu uvěřitelní.
Hodně oceňuju to téma rodinných problémů, který tu knihu za mě hází o příčku výš. Dalo to knize rozměr a myslím, že to je pro spoustu lidí téma bohužel blízký a důležitý.
Je to příběh, u kterého tušíte jak skončí, ale není to jen nějaká prvoplánová romantika. Je to příběh se spoustou silných momentů, odehrávající se v super zajímavém prostředí divočiny národních parků. Skvěle jsem se u něj pobavila, odpočinula si a je to ideální příklad důvodu, proč i ve svém věku ráda občas sáhnu po young adult knize!

22.03.2021 4 z 5

Rok v přírodě - Zvířata a rostliny od jara do zimy Rok v přírodě - Zvířata a rostliny od jara do zimy Helen Ahpornsiri

Tahle kniha je překrásná, zajímavá a ještě jednou překrásná :)

22.03.2021 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

No... není to úplně prvoplanová romantika, to se musí nechat, a má to být série, takže ještě uvidím jak to cele dopadne, ale dalo se to přečíst i jako jeden díl s otevřeným koncem. Každopádně musím přiznat ze jsem z knihy úplně nadšena nebyla, četlo se to strašně dobře, to jo, mělo to nápad, ale bylo to strašně natahované, pořad nějaká husí kůže z dlouhých pohledů a zrychlený dech... a mě to prostě přišlo dlouhé. A pořád dokola. Navíc jsem asi v polovině knihy uhodla kam to celé směřuje... a bohužel jsem uhodla správně, protože ten konec mě celkem naštval...

04.02.2021 3 z 5

Atlas literárních míst Atlas literárních míst Cris F. Oliver

Kniha je krásně graficky zpracovaná a sem tam se dozvíte nějaké zajímavosti o autorech nebo okolnostech vzniku příběhu, ale jinak mě to opravdu moc nenadchlo. Knihy, které jsem nečetla, mě ani moc nebavily, ale může vás to třeba na příběh nalákat.
Pokud chcete mít krásnou knihu v knihovně, pořiďte si ji. Ale pokud chcete příběhy, raději si pořiďte ty knihy, o kterých se v téhle knize píše. Tahle vám toho moc nového opravdu nepřinese...

22.12.2020 2 z 5

Rút - žena z Moábu Rút - žena z Moábu Francine Rivers

Krásně zpracované! První část knihy sice trochu pomalejší, ale pak to dostalo zase spád a příběh se mi moc líbil. :)

22.12.2020 5 z 5

Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Lenka Vacvalová

Tuhle knihu jsem si užila, strašně moc. A i když je nad moje chápání, jak to může někdo dokázat, uběhnout 770 km za 16 dní, a Lenku neskutečně obdivuju, bylo mi trochu líto, že neběžela dýl, abych mohla dýl číst. Tahle kniha není jen o vášni pro běh, ale četla jsem v ní i vášeň pro život. Je to kniha o překonávání sama sebe, o výzvách a hledání odvahy, odvahy každý den vstát a běžet. Kniha působí upřímně, ať už proto, že Lenka mluví i o únavě a těžkostech, nebo proto, že ani ona sama si na nic nehraje a práskne na sebe spoustu nedokonalostí, a o to mi byla sympatičtější! Je tam spoustu krásných myšlenek, někdo by mohl říct, že motivačních. A já jako člověk, který nesnáší motivační kecy jsem tohle zhltla a chtěla jsem víc! Nevím, jakou roli v tom, jak moc se mi kniha líbila hraje to, že Lenku sleduju už dlouho na instagramu a je mi prostě sympatická jako člověk, ale tuhle knihu doporučuju všema deseti!
“Hlavně jsem včas pochopila, že pohodlným způsobem života pohodlí v životě nedosáhnu.”

30.11.2020 5 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

Pěkné, ale konec mě zklamal, čekala jsem něco originálnějšího. Takto to na mě působilo, že autor nevěděl, jak knihu ukončit.

03.08.2017 3 z 5

Přístav volá Přístav volá Jaroslav Foglar

Kniha byla pěkná, ale myslím, že mezi všemi foglarovkami slabší

10.08.2016 2 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Knížka mě mile překvapila :) A daleko, dle mého názoru, předčí první díl!

11.08.2015 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Kniha mě příjemně překvapila. Myslela jsem, že mě to bavit nebude, protože je to určeno především pro mladší čtenáře než jsem já a navíc je to mytologie...ale knížka mě bavila celou dobu a už se těším na další díl! :)

09.08.2015 4 z 5

Churchillova sekretářka Churchillova sekretářka Susan Elia MacNeal

Super kniha, která je plná akce. Trochu trvalo než jsem se do ní začetla, ale potom už se nešlo odtrhnout :)

23.07.2015 4 z 5