vendy246 vendy246 komentáře u knih

Islámský fašismus – Analýza Islámský fašismus – Analýza Hamed Abdel-Samad

Velice zajímavá a znepokojivá kniha Hamed Abdel-Samada, syna egyptského imána, žijícího v Německu. Autor je pod policejní ochranou, neboť na něj byla uvalena fatva za kritiku islámu.
Islamismus dle autora vykazuje mnoho společných znaků s fašismem a spolu s dalším diktátorským režimem bolševismem vznikli ve stejné době, ve dvacátých letech min. století. Islámisté podporovali Hitlera a naopak a dodnes je Mein Kampf oblíbená literatura v muslimských zemích. Fašistickou ideologii ale hlásal a praktikoval už i prorok, pedofil a masový vrah Mohamed jak se můžeme dočíst v koránu. Islamismus muslimům nahrazuje vzdělání v politice, ekonomice, zákonodárství, vědě, psychologii i sociologii a nabádá k přetvářce, lhaní a podvádění, pokud je to ku prospěchu věci. Jejich vize hospodářského růstu je džihád a obsazení území jinověrců a cílem poslední bitva. K tomu je 65% muslimů ve věku pod 30let. Trochu zlý sen.
V kostce zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZfqOLn20zRA

21.01.2022 5 z 5

Jóga po celý rok Jóga po celý rok Zuzana Klingrová

Moc hezká knížka, kterou chce člověk mít. Krásné fotky a srozumitelný text. Zuzka je díky Svaté Kateřině dlouhá léta nejtřpytivějším objektem na mém jogínském nebi.

17.01.2022 4 z 5

Kéčara: autobiografie mystika Kéčara: autobiografie mystika Květoslav Minařík

Neuposlechla jsem a četla Kéčaru jako první z děl K. Minaříka a musím přiznat, že mystické pasáže pro mne byly místy předpeklím psychiatrické léčebny. Čtení pro pokročilé a více či méně zasvěcené. Životní pouť chudého kluka, který se osvícení vlastním vypětím a za cenu zdraví dobral ve velmi krátké době, v pouhých 19. letech. Velmi otevřené svědectví o duchovním a duševním životě. Cenné postřehy k politické situaci a komentáře k odsunu Němců, nástupu komunismu a komunistům jako takovým, devastaci selského stavu a rozkrádačkám za bílého dne.

17.01.2022 3 z 5

Den, kdy zemřel Kristus Den, kdy zemřel Kristus James Alonzo Bishop

Věrná rekonstrukce posledních hodin života Ježíše Nazaretského, dle všech tehdy autorovi dostupných zdrojů. Vyprávění ve srozumitelné formě a současným jazykem. Pěkné, čtivé a zajímavé dílo novináře a zároveň věřícího Jamese Bishopa. Co kapitola to hodina, plus pár kapitol navíc o politické situaci v Palestině a Římě, židovských zvycích a tradicích a o životě Ježíše.
Po Mistru a Markétce, Jeho Království a bezpočtu dalších knih stejně pecka.

17.01.2022 5 z 5

Otázka viny Otázka viny Karl Jaspers

Je zajímavé číst dílo německého filozofa (přeživšího perzekuovaného profesora a manžela židovky) a jeho úvahy o vině pouhý rok po válce. Na jedné straně Německo jako první a nejdéle terorizovaná země nacistickým režimem. Na straně druhé neskutečná a celosvětová devastace způsobená tímto národem. Zamyšlení nad tím, co může dělat vězeň, který už je ve vězení moci, a nad těmi, kdo režimu pomáhali za cenu menších a větších výhod… Jak podobné v tomto ohledu tomu, co následovalo po válce s nástupem komunistů u nás.

06.01.2022 4 z 5

Příběh tisící druhé noci Příběh tisící druhé noci Joseph Roth

Vídeň za Rakouska-Uherska. Joseph Roth je vynikající vypravěč a kniha se dobře čte. Příběh je pěkně vystavěný, stejně tak osudy lidí z různých sociálních vrstev a jejich přístup k životu. Baron a voják, perský šáh, prostitutka, lidé z podsvětí, nemanželský syn. Všichni po něčem touží a pro každého z nich to znamená nějaký úkrok od morálky.

04.01.2022 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Rozsáhlé, zábavné a promyšlené dílo. Pěkně vykreslené postavy, jejich osudy a specifické vyjadřování. Pro mne zajímavé čtení o roku 1866, o časech Rakouska-Uherska a První republice a celém minulém století v kontextu střední Evropy. Přejmenovaná města a přejmenovaní lidé žijící řízením osudu v cizích zemích. Wenzel Winterberg, narozený roku 1918, se umí dívat skrz historii a pak z toho má melancholii, ano, ano. Ale co dělal za druhé světové? A co všechno se tu vlastně za všechny ty roky a roky odehrávalo?
Beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins.

03.01.2022 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Dobře napsané, ale málo čtivé. Dobře přeložené až na necitelný/necitlivý, na což jsem dost citlivá.
Dílo postrádá vše, co nás vnitřně naplňuje a živí - soucit, lásku, bolest - zkrátka emoce. Emoce však vzbuzuje. Na první dobrou bych ignoranta Meursaulta roztrhla jak hada. Záměr autora mnohé vysvětluje, ale při četbě jsem to takto nevnímala. Do jaké míry jsou naše životy dílem interpretace? Představme si svůj život a všechno, co se kolem nás děje jen jako fakt - bez jakéhokoli prožitku, úsudku, názoru a starostí a dostaneme se do úplně jiné perspektivy. V jednu chvíli zajímavé a osvobozující a hned vzápětí k uzoufání.
Závěr výborný.

21.12.2021 4 z 5

Učení Fráni Drtikola - Všemocná hadí síla Učení Fráni Drtikola - Všemocná hadí síla Jan Lípa

Kniha o cestě k osvícení, budhismu a józe. Odkaz prvního českého překladatele budhistických svatých textů, osvícence a fotografa Františka Drtikola a jeho žáků prostřednictvím Jana Lípy. Vizuálně moc pěkně vyvedená knížka a ne úplně lehké, o to víc zajímavé čtení. Autorovi se se podařilo popsat nepopsatelné naší nedostatečnou lidskou řečí. Mnohé jeho zážitky osvětlují význam tajemných pojmů z bible a jiných svatých textů. Zkušenosti a praktické rady pro ty, kteří se nebojí projít mystickou smrtí a vejít do království nebeského.

03.12.2021 4 z 5

Job. Román prostého člověka Job. Román prostého člověka Joseph Roth

Pěkně napsaná kniha o volyňském Židovi Mendelu Singerovi a jeho rodině. Bída, víra, emigrace a utrpení nad tragickými osudy dětí. Kniha přesto nepůsobí depresivně a závěr je překvapivě pozitivní. Zaujal mne zejména popis získávání dokladů a povolení pro cestu do Ameriky. Kolik prostředků a kolik rizika museli tito nejchudší z chudých podstoupit.
"Kdo není bedlivý, je roven holubu..."

19.11.2021 4 z 5

Nekažte si život maličkostmi Nekažte si život maličkostmi Richard Carlson

Nejprve mě zaujala informace, že autor zemřel v letadle na embolii a v titulu je pravopisná chyba. Tak jsem si knihu vzala na víkend, že si ji po dvaceti letech znovu přečtu, protože je malá a je to lepší než číst časák. Dnes jsou již mnohé ze sta bodů notoricky známé. To však nic nemění na tom, že je to obsah stále přínosný. Pár rad psychologa:
...snažte se nejprve porozumět druhým, nestavte vůz před koně...
...ve většině případů není důležité, zda máte pravdu. Nezáleží na tom...
...myšlení se nám vrací ve formě pocitů, zkus se rozčílit bez negativních myšlenek...

19.11.2021 3 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Kniha *** metoda *****
Nic nového pod sluncem. Dýchání a otužování posiluje a léčí. A je zadarmo... Tak jsem se šla v sobotu vykoupat. Venku pět stupňů a rybáři ve vaťácích. Paráda, ani rýmička:)
"Co potřebuje šťastný člověk? Nic."

08.11.2021 3 z 5

Fialový poustevník Fialový poustevník Ota Pavel

Nádherná knížka a upřímné vyprávění nadaného pozorovatele a člověka, který si prožil svoje. Válečná léta na pozadí osobních prožitků, láska k přírodě a životu. Navíc místa o kterých Ota Pavel píše - Berounka, Oupoř, Rozvědčík, Týřov... je moje srdcovka, protože jsem měla ve Skryjích babičku.
"To je příběh mého srdce. Musel jsem překonat pět let blázince, abych ten příběh mohl napsat"...

27.10.2021 5 z 5

Židé na cestě Židé na cestě Joseph Roth

Erudovaná výpověď o životě židovského národa ve 20. a 30. letech min. století v evropských zemích i v Americe. Velice zajímavá a čtivá kniha plná pro mne nových skutečností. Život těchto lidí a jakýchkoli jiných běženců si lze jen těžko představit.
"nelze si představit kolik hanby dokáže snést člověk, kterého už jednou ponížili..."

21.10.2021 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Nahlédnutí do chlapského světa. Líbilo se mi, že pro postavy nejsou užity nic neříkající abstraktní jména, ale stručný popis, který se občas mění a doplňuje podle situace. A co řeší chlapi, když jsou sami? "Styky", "velitelky", chlast, jídlo, práci, sport, nemoci, život a smrt. Zábavné a neotřelé čtení s pěkným závěrem.

18.10.2021 4 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Zajímavé a inspirativní čtení o bohaté kariéře řádové sestry. Vyprávění o životě věřících za totality a o životě sester boromejek v řádu. Překvapivě více o člověku než o Bohu.

15.10.2021 4 z 5

Jak se nestát vrahem Jak se nestát vrahem Ivan Klíma

Co fejeton, to námět k zamyšlení. Nemohla jsem přestat, dokud jsem knihu nepřečetla. Ivan Klíma se dívá na svět kolem sebe s nadhledem a bystrostí a má schopnost popsat co vidí. Například příšernou češtinu a obdivování celebrit namísto elit. Máte recht, pane Klímo.

11.10.2021 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Tak jsem to dotrápila silou vůle až do konce. Myšlenky, pocity, vzpomínky ve dlouhých souvětích plných závorek a odboček. Pokud to někdo nazývá impresionismem - ok, asi ano, ale tolik úsilí a soustředění na četbu jen pro ten pocit... Nikdy víc.

08.10.2021 2 z 5

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

Ticho a mír jako potrava pro duši. K snídani, k obědu, k večeři... Jedním dechem a v naprostém souznění. Krásné myšlenky a příběhy. Taky bych chtěla mít takové kamarády, pane Formánku, a prostor a čas na rozjímání. Možná až budou "mé atomy" mužem...

04.10.2021 5 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Kniha mě bavila a zajímala, ačkoli jsem čekala, že bude více o hospicové péči než o víře, ve které je Marie Svatošová pevně zakotvena. Obdivuhodná žena žijící duchovním životem. Inspirativní čtení. Cítila jsem ten přesah a to mi dává naději.

30.09.2021 4 z 5