vemrazik vemrazik komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice nestárne. Příběhy o provinění a nepřiměřeném trestu, staré zvyky a pověsti a pokaždé nějaké to poučení. Často mám problém s rýmovaným textem, tady to ale rozhodně není na závadu, naopak místy text dokresluje dojem (zvukomalba?). Právem patří na čestnou poličku v knihovně.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Dobrodružná klasika nejen pro děti, četla jsem opakovaně

22.09.2021 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Právem zařazována na seznam povinné četby.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Myslím, že mi některé z hlubších významů knihy unikly, i tak se mi líbila. Moc bych nesrovnávala s filmem - obě díla jsou dobrá, ale každé příběh uchopilo úplně jinak. Líbí se mi střípky z historie, kterou nás nikdo neučil - horečka ohledně akcií a podobně.

22.09.2021 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha byla dost složitá na čtení (díky za internet, kde si jeden může najít výklad zastaralých slov, staročeštinu a já nevím co ještě). Přesto jsem ráda, že jsem byla donucena ji k maturitě přelouskat a zpracovat, obsahově je to nadčasové dílo. Popis světa, lidských hříchů, povah... Zas tak moc se od dob Komenského nezměnilo.
Líbila se mi alegorie města a použitá symbolika.
Pokud vím, existuje i přepracovaná pro dnešní mládež.

30.01.2021 4 z 5

Mno. Jen proto, že jde o svět Harryho Pottera, jsem pustila aspoň nějaké hvězdičky. Ždímání něčeho, co mělo úspěch, by mělo v určitém čase přestat. Oproti např. Bajkám, které byly skvělé, je tohle opravdu zklamání.

22.09.2021 2 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Ten typ knížky, u které nemůžu jíst a i uprostřed léta mě mrazí...
Za mě jedna z nejlepších knih s tématikou konc. táborů, hned vedle Jiskry života.

30.01.2021 5 z 5

Hodně mě bavila. Tak trochu Forrest Gump, který se v průběhu minulého století nachomýtl k opravdu pestré škále událostí... Skvělá je i audioverze s M. Stránským.
O to víc nechápu, jak moc hrozný film podle této knížky vznikl.

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Tyhle knížky mám v kategorii "milé". Vždy mi zvednou náladu, milé příběhy a historky že života, které se mohly stát každému v té době... Knížka u mě vyvolává nostalgii, přestože jsem v těch časech nežila

22.09.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četla jsem v pubertě i jako dospělá, dost možná se k ní ještě někdy vrátím. Je to síla, tohle téma je pro mě určitým zpusobem fascinující, ať už ve filmu nebo na papíře a tahle knížka je rozhodně na špičce.

31.01.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Skvělé! Ve filmu, ač dobrém, mi spousta věcí nedošla/nebyla tam, knížka byla mnohem větší a lepší zážitek. Líbil se mi styl psaní, takový starý, klasický, nevím jak to popsat. Každopádně takhle už se dnes knihy moc nepíšou...

22.09.2021 5 z 5

Pro mě bylo tohle pokračování Stanice ZOO rozhodně zajímavé, líbilo se mi (teda život to byl hrozný, ale...). Mám stejný názor jako Christiane, že je div, že to všechno přežila. Těžko říct, jaký život by vedla bez drog, takto se dá říct, že zažila tolik věcí, které bychom my ostatní za život ani nestihli.
Takhle zpětně mi přijde neuvěřitelný pohled na tehdejší drogovou scénu (např. popis situace ve Švýcarsku byl pro mě vážně šok), jak to asi vypadá teď? Kam se tento segment společnosti 'posunul'?

31.01.2021 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Možná je to hloupé srovnání, ale pro mě je Gejša jako Harry Potter, taky se mi neokouká a mohla bych ji číst klidně stokrát.
Krásný příběh, pro mě je ideálně vybalancovaný popis prostředí a děj. Líbí se mi, když v knížkách poznávám jiné světy a zvyky.

30.01.2021 5 z 5

Nikdy jsem nebyla kdoví jaká fanynka, ale tyhle paměti mě přesvědčily o tom, že Schwarzenegger je opravdu osobnost. Jeho odhodlání a pevná vůle, díky kterým došlo ke splnění amerického snu jednoho Rakušana, jsou pro mě až neuvěřitelné.
Myslím, že film o Arnieho životě ještě nenatočili jen proto, že není tak snadné najít někoho, kdo by ho mohl hrát...
Za mě má jeho příběh všechno, rozhodně doporučuju přečíst.

14.12.2020 5 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Skvělé. O Urcích jsem vlastně ani nevěděla, četla jsem na doporučení kolegy a nebyla zklamaná. Drsné prostředí, drsní lidé, drsný život. Přesto jsem s hlavním hrdinou držela basu od začátku do konce. Určitě doporučím dál a v budoucnu budu číst znovu.

14.09.2021 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Chris mě doopravdy irituje. Knihu jsem četla poprvé cca ve 20, teď o 7 let později mu stále nerozumím. Prostě je v něm něco, co mě zkrátka dráždí - asi proto, že mi přijde, že ten člověk snad vůbec nemá rozum... Ale když se nad příběhem i knihou zamyslím víc, musel být opravdu osobnost. Už jen kolik lidí na něj vzpomínalo, určitě to byl moc hodný a ochotný člověk, jen zkrátka můj mindset bude asi na hony vzdálený tomu jeho.
Knížka se mi ale četla dobře, rozhodně byla lepší a obsáhlejší než film.

14.12.2020 3 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Stejně jako ostatní jsem od první kapitoly tušila, jak to dopadne, ale nevadí, knížka se moc dobře četla. Navodila mi příjemnou náladu.

12.03.2024 5 z 5

O něco slabší než Stoletý stařík, ale pořád dost vtipný

26.10.2022 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Nezaujatě podaný příběh jedné z nejbouřlivějších oblastí lidstva. Místy náročné na fakta. Ty jsou doplněná příběhy obyčejných lidí, vzniká skvělý mix toho nejlepšího.

13.10.2022 4 z 5

Nana Nana Émile Zola

Jedna z těch knih, u kterých hodně záleží na věku čtenáře. Četla jsem ji někdy kolem osmnáctin a dnes by na mě působila zcela určitě jinak, plánuji se k ní vrátit.

22.09.2021 3 z 5