vas vas komentáře u knih

Vzpomínky ze staré Prahy Vzpomínky ze staré Prahy Ladislav Quis

Kdo Nerudu ctí a miluje, nechť Quise následuje. Ve Vzpomínkách ze staré Prahy se o něm dozví zajímavosti, které nikde jinde nenajde. Vřele doporučuji.
P. S. Zajímalo by mě, co by na EU říkali ti naši dávní buditelé, brojící proti KuK monarchii.

13.05.2023 5 z 5

Hlasy džungle Hlasy džungle Zdeněk Veselovský

Pan profesor Veselovský prostě uměl. Náš přední zoolog si vyrazil do posledního hájemství nosorožců a přivezl si nejenom plno zážitků, ale i inspiraci pro tuhle báječnou knihu o indické fauně. Je v ní tak trochu zakonzervované moje dětství, protože jsem ji četl poprvé v deseti letech a byl z ní, jak jinak, nadšený.

24.09.2022

Pouště, džungle a hory mých snů Pouště, džungle a hory mých snů Jiří Niedl

O Jiřím Niedlovi jsem psal diplomku a v době, kdy mě dcera teraristika a matka herpetologie hodně bavily, patřila tato kniha k těm nemnoha, které bych mohl citovat zpaměti.

10.09.2022 5 z 5

Ryby zpívají v Ukajali Ryby zpívají v Ukajali Arkady Adam Fiedler

Fiedler? Fiedler!!! Vedle mého milovaného Antonio Halika jde asi o historicky nejpopulárnějšího polského cestovatele vůbec. Jeho knihy (mám je doma skoro všechny) trhaly svého času v komunistickém bloku vydavatelské rekordy a není vůbec divu. Dodnes jsou totiž mimořádně čtivé. Vůbec přitom nevadí, že tam Fiedler zamotává dnes již neaktuální polské reálie, které byly nesrozumitelné (jiným než polským) čtenářům i v době, kdy svá díla psal. A ty ryby v Rio Ukajali opravdu zpívají. V Amazonii jiné ryby dokonce i létají, vrčí nebo dávají elektrické rány.

11.06.2021 5 z 5

Zrození moderní doby: Devatenácté století Zrození moderní doby: Devatenácté století Paul Johnson

Starý konzervativní tvrďák Paul Johnson, to je skutečně klasika. Vydat se po stopách kulhajícího lorda Byrona a jeho souputníků bylo pro mne skutečným dobrodružstvím. Díky Johnsonovi jsem si například uvědomil, že rádoby romantická doba byla tvrdá jak křemen. Malé děti, umírající kvůli práci v jedovaté sirkárně, stejně jako hojné "autonehody " koňských povozů a lékařská péče na úrovní pokus a omyl. Pochopil jsem také, kde mají současné geopolitické problémy svoje kořeny. Díky za poučení, Paule!

03.06.2021 5 z 5

Po záhadných stopách Po záhadných stopách Jaroslav Mareš

Právě jsem se vrátil k této krásné knize. Děsivé okřídlené kongamato a obrovské mokele mbembe dráždí fantazii a díky úžasné Marešově imaginaci lákají k vypravení expedice, která snad odhalí jejich pravou identitu. Možná že je ale lepší nechat fantomy z tropických bažin spát.

08.05.2021 5 z 5

Po stezkách oblud Po stezkách oblud Vojtěch Alberto Sláma

Liso, evoluce nemůže být nevyvratitelný fakt, protože pak byste nedělala vědu, ale praktikovala víru.

02.05.2024

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Divím se kritikům, že se diví. Dostali přece děravé paměti:)

12.11.2023

Trpaslíci ve vysoké trávě Trpaslíci ve vysoké trávě Boleslav Navrátil

Boleslav Navrátil je úžasný chlapík, reportér a hlavně skvělý vypravěč. Projeli jsme kdysi společně Ukrajinou po stopách hochů od Zborova a tak trochu i po rodinách našich krajanů. Ale zpátky ke knize. Trpaslíci jsou poctivou detektivkou z porevoluční Ostravy: Příjemným bonusem je, že v některých postavách poznávám své oblíbené kolegy z novin. Nebudu samozřejmě jmenovat, ale identifikoval jsem třeba Juru Šmýda nebo zesnulého pana Tyrlíka. A ten mladý aktivní blbec z Vavříkovi ulice? Nejsem to sakra tak trochu já, pane šéfredaktore? :) P. S. Srdečně zdravím do Ostravy!!!

16.09.2023 5 z 5

Dvojím rájem I. Dvojím rájem I. Karel Domin

Skvělá byla kapitolka o páchnoucím ovoci durianu.

25.08.2023 5 z 5

Teraristika v koutku živé přírody Teraristika v koutku živé přírody Jiří Niedl

Základní zdroj informací pro teraristy, když ještě neexistoval internet a zahraniční literatura byla buď nedostupná nebo přemrštěně drahá. Učitel Jiří Niedl byl nepochybně průkopník.

18.09.2022 5 z 5

Osamělí mořeplavci Osamělí mořeplavci Jean Merrien

Romantika až za obzor a na půdu. Kdo by nechtěl napnout plachty a zmizet v azuru? Jasných pět jasných hvězd.

15.04.2022 5 z 5

Tančící skály Tančící skály Marek Vácha

Pro mě zcela nepochopitelná snaha Marka Váchy skloubit neskloubitelné se zcela vykloubila z kloubů. Zakloubovanou knihu jsem dostal jako nevyžádaný materiál a jako s takovým jsem s ním (po přečtení) i naložil. R.I.P. všem vykloubeným tančícím skálám a šáteček všem evolučním teologům. Nechápu a pochopit nechci. Hvězdu dávám jenom za vypravěčovu obratnost. Buď platí makroevoluce nebo víra ve Stvořitele. A tuhle geniální větu musel říct evolucionista. Sakra!

02.08.2021 1 z 5

Ukradená známka Ukradená známka Bram Klein

Ta knížka je podle mého názoru prostě špatná. Bram Klein se domnívá, že je v Kandaháru, těsně po dobytí Talibanem. Prochází se ale jenom po Praze a jiných českých destinacích, týrán hrůzou z toho, že bude zkorumpovanou českou policií chycen, mučen a popraven.
Veden zcela pochopitelnou touhou očistit jméno otce navíc příliš neřeší fakta. Tomu ale rozumím, každý si hájí svoji pravdu. Zoubkovaný svět je úžasný a myslím, že mu kniha zůstala mnoho dlužna.

01.08.2021 2 z 5

Merde po evropsku Merde po evropsku Stephen Clarke

Docela sranda, ale vůbec nechápu, o čem to je. Zakoupil jsem ve výprodeji za 29 korun a investice nelituji. O čem to ale sakra je?!

17.06.2021 2 z 5

Ikony evoluce Ikony evoluce Jonathan Wells

Jsem už pamětník, a proto můžu dosvědčit, že to, co se Wellsovi podsouvá jako argumentační fauly, není pravda. Přesně o tom, co Wells označuje jako "ikony evoluce" (Haeckelova falšovaná embrya, údajný praotec ptáků archeopteryx, nesmyslné evoluční změny s tělíčkem ubohého prakoníka s prstíky etc.) jsme se ve škole učili. Byl jsem překvapen, že jsem se s těmito (doufám, že už definitivně vyvrácenými) entitami setkával ještě dlouhou po revoluci např. v knize Evoluce obralovců aj. Takže, ne, že ne... Hrátky se sobeckými geny a memetikou jsou už, zdá se, také za námi, takže, co nám ještě argumentačně zbývá v zoufalém popírání existence Stvořitele? Jedině Dawkinsův metafyzickými argumenty napěchovaný ateistický autobus. Buď tedy platí to nebo ono (MAKROEVOLUCE NEBO KREACE - samozřejmě včetně mikroevolučních změn, jako je například rozdělení populace afrických cihlid), obojí fungovat nikdy nebude, říká trefně evolucionista Douglas Futuyma.

05.06.2021 5 z 5

O kaktech a jejich narkotických účincích O kaktech a jejich narkotických účincích Alberto Vojtěch Frič

Alberto Vojtěch Frič je ( vedle s Enrico Stanko Vráze) naším největším jihoamerickým cestovatelem. Zasáhl výrazně také do kaktusářství a je milovníky "zelených salátů s ostny" (fričiana) považován za jejich nejlepšího popularizátora. Mě však oslovil hlavně jako milovník indiánů (Čamakoko, Bororo), s nimiž byl schopen žít v symbióze a ještě o tom brilantně psát. Knížečku jsem přečetl, požvýkat kousíček sušené lophophory zkusil (jedovatá, nedoporučuji), ale k vybuzení mých smyslů nedošlo. Protože ale jinak Friče miluji a jeho spisy a knihy rekreačně sbírám, dávám útlounké publikaci čtyři hvězdy.

04.06.2021 4 z 5

Nizozemské listy Nizozemské listy Ivo Šebestík

Ivo Šebestík je skvělý vypravěč s neortodoxními názory, což ve svých článcích i knihách beze zbytku potvrzuje. Jinak je to také pozoruhodná osobnost české žurnalistiky. Pokud jsi někde na příjmu Ivo, tak tě srdečně zdravím domů nebo zahraničí. Ahoj, Vojta. Snad mě hned nesmáznou. Svoboda forever!

29.05.2021 5 z 5

Do nitra kontinentů Do nitra kontinentů Aleš Skřivan

Perfektní příběhy převážně viktoriánských cestovatelů. Kniha, která láká uvést přečtená písmenka do praxe a odjet někam do tropů nebo polárních krajin covid, necovid.

05.05.2021 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Jsem fanda na velkého Karla. Bílou nemoc ale řadím mezi jeho slabší díla, přestože se mnou většina lidí nebude asi souhlasit. Ale, co už...

05.05.2021 3 z 5