Zrození moderní doby: Devatenácté století

Zrození moderní doby: Devatenácté století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34445/bmid_zrozeni-moderni-doby-devatenacte-st-nWy-34445.jpg 4 33 7

Kniha je další opus magnum z pera slavného britského historika Paula Johnsona, ve kterém se pokouší zachytit vznik globální společnosti v 19. století. Johnson si všímá každé oblasti života – módy, milostného života, malířství, hudby, narkomanie a její léčby. Nepominutelným prvkem díla jsou stovky citací z dobových pamětí, z tisku a ze slavných a polozapomenutých literárních děl.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Academia

The Birth of Modern - World Society 1815-1830 , 1991

Kabuky
23.12.2022 5 z 5

Perfektní kniha a přehledná.

vas
03.06.2021 5 z 5

Starý konzervativní tvrďák Paul Johnson, to je skutečně klasika. Vydat se po stopách kulhajícího lorda Byrona a jeho souputníků bylo pro mne skutečným dobrodružstvím. Díky Johnsonovi jsem si například uvědomil, že rádoby romantická doba byla tvrdá jak křemen. Malé děti, umírající kvůli práci v jedovaté sirkárně, stejně jako hojné "autonehody " koňských povozů a lékařská péče na úrovní pokus a omyl. Pochopil jsem také, kde mají současné geopolitické problémy svoje kořeny. Díky za poučení, Paule!

Schumacher
01.02.2021 3 z 5

Kniha je napísaná typickým Johnsonovským príbehovým štýlom, nie suchým súborom dátumov a udalostí. Kniha sa číta perfektne, človek sa nevie dočkať ďalšej kapitoly. Je tam prítomná istá forma humoru, čo je bonusom. Osobne mi ale vadí dosť výrazné zameranie sa na Britániu (a zčasti USA), keďže o týchto dvoch krajinách je hádam 80% knihy a taktiež prezentovanie britského pohľadu na mnohé udalosti (samozrejme, do istej miery sa to autorovi nedá vyčítať, ale človek z nášho geografického priestoru má na niektoré veci proste iný pohľad).

Chesterton
18.01.2018 5 z 5

Ozdobí svým obsahem každou moderní knihovnu. Autor zkrátka umí!!

Setapouch
11.09.2016 5 z 5

Nenechte se odradit olbřímími rozměry této monumentální knihy (a tohoto komentáře). Johnson zde opět dokazuje, že svému řemeslu rozumí a výsledkem je nejen neuvěřitelně informacemi nabité, ale k tomu také čtivé a snadno zvládnutelné dílo (na rozdíl od čtení spousty odborné literatury podobného rázu nehrozí smrt dobrovolnou zástavou dechu). Prodchnuto jemným, suchým humorem (Beethoven léčící své mnohé neduhy mimo jiné tzv. Brownovou metodou léčení protikladů, o které "se soudí, že zahubila víc lidí než všechny napoleonské války dohromady"), zahrnující mnohé oblasti života (od války za nezávislost přes vznik okrasných zahrad až ke světové prosperitě "radikálové se dali na pornografii") a čtenáře vzdělávající v dosti nenásilné formě bez všemožných příkras patří toto dílo k těm, do kterých by každý aspirant na byť nepatrnou znalost dějin 19. století měl minimálně nahlédnout.

AdamD
15.08.2016 5 z 5

Je neuvěřitelné, jak i takováto tlustá dějepisná bichle dokáže být čtivá. Určitě doporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí o světě a době, ve které teď žijeme, získat určitý rozhled - ne nadarmo se kniha jmenuje Zrození moderní doby.

macka55
15.03.2016 4 z 5

Kniha nabitá informacemi, můžete kdekoli otevřít a číst.

19. století 1. pol. 19. století světové dějiny, dějiny světa

Paul Johnson