Varvara Varvara komentáře u knih

Červený lev: mystický román Červený lev: mystický román Mária Szepes

Zatím jenom krátce, protože to ještě v sobě nechám nějaký čas usadit, než napíšu delší komentář, ale už teď můžu s klidným svědomím napsat, že Červený lev je jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla!

21.10.2013 5 z 5

Jízda na tygrovi Jízda na tygrovi Ole Nydahl

Oleho pokračování Mojí cesty k lamům už pro mě bylo méně poutavé, v knize jsou různé pasáže, které se ve své struktuře opakují (přijelo se, přednášelo se, zakládala se centra, pak se zase cestovalo atd.) a ty mě někdy nebavily. Ale zase - činnost Oleho a Hannah je prostě obdivuhodná, je neskutečné, jak schopní byli pracovat (a Ole stále je). Ole tu také píše svoje názory a "vize", např. co se týká přesunu muslimů na Západ a problémů s tím spojených, a nyní se ukazuje, že měl v mnohém pravdu.

19.06.2013 4 z 5

Krkonoše Krkonoše Jiří Havel

Krásné fotky krásných hor.

13.06.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tak dala jsem to ze zvědavosti a jako oddychovku. Skoro dokonalý pan Grey, který si neustále "prohrabuje vlasy". A pak Anastasia, která si zase ustavičně "kouše spodní ret". To bylo snad na každé třetí stránce. Sorry za little spoiler.

11.06.2013 1 z 5

Čtyři knihy o józe Čtyři knihy o józe Svámí Vivékánanda

Výborná, srozumitelně napsaná a rel. čtivá kniha o čtyřech "základních" jógách. Kniha pro všechny, kteří to s jógou myslí vážně.

09.06.2013 5 z 5

Zvěrolékař v ZOO Zvěrolékař v ZOO Petr Skalka

Kniha přibližuje náročnou práci veterináře v ZOO. Není to žádný "český Herriot", ale za přečtení určitě stojí (aspoň milovníkům zvířat).

07.06.2013 4 z 5

Léčivá láska. Kultivace ženské sexuální energie 1 Léčivá láska. Kultivace ženské sexuální energie 1 Mantak Chia

Kniha pro všechny ženy, které se chtějí dozvědět víc o své sexuální energii a možnostech práce s ní pomocí taoistických metod. První díl knihy čtenáře či čtenářky stručně seznamuje se základy taoismu, pojednává o ženské sexuální energii, popisuje sexuální anatomii ženy a dále už se věnuje jednotlivým cvičením jako je mikrokosmický okruh (pro lepší seznámení s ním je však lepší Mantakova kniha o tao) a tzv. ovariální kung-fu (vesměs se jedná o práci se svaly a dýchání). Kniha neslibuje rychlé výsledky a zázraky, naopak autoři zdůrazňují nutnost dlouhodobého pravidelného cvičení.

06.06.2013 4 z 5

Hurá, chyba! Hurá, chyba! Soledad Romero Mariño

Obohacujici cteni, ac mnohe je celkem zname. Chapu, ze je knizka urcena detem (od 8 let), ale i tak by mohla byt o neco obsahlejsi, detailnejsi. Ovsem prinasi podnety, ktere kazdy muze zkoumat vic do podrobnosti.

10.01.2024 4 z 5

Péct, milovat a žít Péct, milovat a žít Josef Maršálek

Četla jsem jako příběh výrazného člověka, který umí vycítit příležitost a chytit ji pevně za pačesy. Kniha je celkem čtivá, akorát určité pasáže z dětství mi přišly zbytečně podrobné. S odchodem do Prahy a pak dál kniha nabrala větší spád. Názvy kapitol jsou leckdy dost zavádějící (např. kpt. Spolužačky se stejně nejvíc věnovala, opět, babičkám), ale to je celkem kosmetická záležitost. Autor netrpí falešnou skromností, což je fajn, jelikož v naší zemi se tohle moc nenosí. Z receptů jsem (zatím?) žádný nezkusila. Jsou popsané dost stručně, což je vzhledem k hlavní náplni knihy pochopitelné.

02.01.2024

Les, čtyři otázky, život a já Les, čtyři otázky, život a já Tessa Randau

Doporučuju všem neurotikům a perfekcionistům. Příběh byl trochu šroubovaný, ale důležitá je podstata sdělení. Kniha je i hezky graficky zpracovaná, forma krásně ladí s obsahem. Autorka témata zbytečně neokecává, což je další plus.

16.06.2023 4 z 5

Rabínova dcera Rabínova dcera Reva Mann

Silný příběh, čtivěji podaný, než Ultraorthodox. Nechci moc opakovat, co už napsali jiní, tak jen stručně. Líbí se mi, jak se autorka k sobě staví - zdá se, že je se svými excesy pěkně srovnaná a neodsuzuje se, to je pro mě inspirativní. Jasně, píše už s odstupem a nadhledem, ale i tak. Také mě zaujala její autenticita. Pro některé byla občas přes čáru, ale mně to nevadilo. Chápu i, proč tak toužila po pozornosti. Řekla bych až učebnicový příklad nedosyceného vnitřního dítěte. No, lehké to neměla.

20.05.2023 5 z 5

Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Mystický léčitel: Tajemství chronických i záhadných nemocí a jejich léčba Anthony William

Odkládám nedočtenou. V čase čtení jsem hledala skupiny lidí, kterým přístupy dle AW pomohly. Našla jsem, akorát jejich přístup byl na mě fanatický až sektářský, bez ochoty připustit, že ne všem lidem bude svědčit strava založená na ovoci a zelenině (zmiňovala jsem případy lidí, kterým od stejných zdrav. problémů pomohla naopak strava založená na mase - to bylo pro ty nejzapálenější zastánce AW naprosto nepřípustné; o metabolických typech se odmítali bavit, a když měli lidi i déletrvající zhoršení svých potíží po najetí na "AW stravu", všechno byl detox...). Je skvělé, že (aspoň některým) lidem se díky dodržování protokolů AW ulevilo. Na druhou stranu v knize jsou pro mě z vědeckého hlediska jasné nesmysly, od kterých nejsem schopna se oprostit, jelikož mi to mé vzdělání v oboru mikrobiologie a veteriny nedovolí. Nikde jsem nenašla, jak AW vysvětluje vznik autoimunitních nemocí u zvířat, která k EBV nejsou vnímavá (dotaz vznesený přímo k AW zůstal bez odezvy). Nebo tvrzení, že určité potraviny virus v lidech živí, au, to fakt bolí a hodně. A tak by se dalo pokračovat dál. Ano, i medicína založená na důkazech připouští, že EBV může spouštět autoimunitní nemoci. Ale že by tenhle virus stál za všemi infekčními hepatitidami člověka, když každou z nich způsobují viry z jiných čeledí, navíc povětšinou RNA viry (EBV je DNA virus), to v mých očích dost zásadně snižuje důvěryhodnost AW, resp. Ducha soucitu, který mu to vše "našeptává". Ale budiž, když někdo hledá cestu ke zdraví a už neví, co by, proč to nezkusit? Za mě ne, jelikož pokud člověk nepracuje z domova, zdá se mi dost obtížné protokoly dodržovat (jednoduše - po ránu je potřeba vypít poměrně dost tekutin). A levné to také není, kdosi vyčíslil měsíční náklady na 15 tis. Dle sdílení jedné z příznivkyň metody AW, jakmile asi po 4 letech tohoto stravování začala ujíždět (tzn. zařazovat nějaké ty ne-dovolené potraviny) a šetřit na nákladných doplňcích, potíže se jí vrátily. Děkuju, ale radši budu sledovat jiné cesty.

15.05.2023

Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Martina Heš

Půjdu tu trochu proti proudu, když jsem si přečetla většinu předchozích komentářů. Ano, kniha je zajímavá a vyniká autorčiným svébytným stylem, který mi ale příliš nesedl. Občas jsem se zasmála, ovšem co se týká jiných emocí, hlouběji mě kniha nezasáhla. Přišlo mi to všechno nějak umělé, včetně občasných vulgarismů, které mi připadaly na sílu. Lehká tajuplnost byla fajn, ale byly tam i nelogičnosti. Oceňuju čtivost, grafické zpracování a absenci pravopisných chyb.

23.10.2022 3 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Fantasy moc nečtu, toto jsem si dala kvůli slovanské mytologii. Dost mě to bavilo, kniha je napsaná pěkně a oceňuju i dovětek, jak problematické bylo pro autorku udělat si nějaký jednotný obrázek o slovanských božstvech. Nepřesnost typu mýval v Evropě/Eurasii v naznačené historické epoše se dá jistě odpustit, ač mě trefila přes nos. Ale na děj to naštěstí nemá pražádný vliv. Kromě ústředních hrdinek Morany a Vesny tu ožívá mnou oblíbená baba Jaga anebo Kostěj a řada různých "stvůr", takže já jsem spokojená.

01.07.2022 4 z 5

Obejmout život Obejmout život Rachel Naomi Remen

Tohle je nečekaný poklad, který si mě našel v antikvariátu. Kniha plna hlubokých moudrostí podávaných nenásilnou a jemnou formou - prostřednictvím příběhů skutečných lidí. Bez moralizování, s velkým nadhledem a pochopením, s přijetím bez podmínek. A to mě zasáhlo na dřeň. Z jiných důvodu, než bych bývala očekávala. Přála jsem si, aby kniha neskončila... (haha) Kniha pro lékaře i léčené a jejich blízké, pro umírající (a jejich blízké) a pro kohokoliv dalšího, koho zavolá. Wow. Kniha o hloubce opravdové lidskosti. Děkuju za ni.

25.11.2020 5 z 5

Je to všechno ve tvé hlavě Je to všechno ve tvé hlavě Suzanne O’Sullivan

Hodně zajímavá kniha, četla se mi jako detektivka. Teda, ne že bych detektivky četla, ale tak nějak si to představuju. Autorka postupně odhalovala příběhy pacientů s možnými příčinami jejich neurologických onemocnění, která měla emoční příčinu. Někdy to vypadalo jasně, někdy jen naznačila. Příběhy jsou prokládané historickým vývojem pohledu na různé poruchy, což pro mě bylo taky zajímavé. Ano, v knize to dost hýří odbornými pojmy, ale některé takové pasáže se myslím dají lehce přeskočit. O psychosomatických příčinách fyzických nemocí jsem snad nikdy nepochybovala, přesto mě tahle kniha mnohokrát přivedla k úžasu, co všechno je tělo schopné "vyrobit". A je smutné, že ještě pořád jsou lidi s takovými poruchami vnímáni jako hypochondři apod.

15.10.2020 4 z 5

Pes přítel člověka Pes přítel člověka Rudolf Desenský

Taková jednohubka na odpoledne/večer. Je to vesměs "obrázková" kniha, resp. kniha plná barevných fotek Rudových psů, textu je tedy poměrně málo. Čte se dobře, přecejen Ruda umí psát pro mě poutavě. Spoustu věcí, které zmiňuje, jsem od něj už slyšela. Je to kniha hlavně pro úplné začátečníky, konkrétní rady, co si počít s problematickým chováním, tu nenajdete. Čtenář se v knize, nepřekvapivě, dozví hodně o Rudově přístupu k psům. Takže pro jeho fanoušky určitě dobré. Aktuální bazarové ceny jsou za mě přepálené, já ji sehnala nečekaně v antikvariátu za pár pětek.

09.10.2020

Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Konejšivé signály – Na jedné vlně s vaším psem Turid Rugaas

Obohacující. Škoda, že jsem to nečetla před 25 roky, když jsme si pořídili psa. A škoda, že se tohle neučí na veterině.

08.10.2020

SARS - Syndrom akutního respiračního selhání SARS - Syndrom akutního respiračního selhání Roman Prymula

Suše podaný přehled tehdy známých fakt o prvním SARS. Až na občasné nesrovnalosti - tu "specifita", záhy zase "specificita" testu, nemám co vytknout.

15.05.2020

Zvířata čtyř oken - Integrace myšlení, smyslového vnímání, cítění a imaginace Zvířata čtyř oken - Integrace myšlení, smyslového vnímání, cítění a imaginace Eligio Stephen Gallegos

Těžko se mi hodnotí. To nejpodstatnější jsem si přečetla na prvních stránkách (když nepočítám předmluvy a omluvu autora). Zbytek knihy byl zajímavý, ale byly to takové náčrtky, jak autor sám připouští (že s tím chtěl honem rychle ven). Každopádně mě jeho imaginativní svět zaujal a chystám se na další knihy a už zkoumám ten svůj zvěřinec. A úplně nej je pro mě myšlenka, že funkcí vědomí, kterou Jung nazýval intuice, je přesněji imaginace. To mi dává smysl. Takže díky za obohacení a jedeme dál.

10.02.2020