Valeyman Valeyman komentáře u knih

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Celkem asi chápu proč jsou knihy autorky tak populární, prodávané a dobře hodnocené. Přirovnal bych to trochu ke knihám Shari Lapeny. Je to takový středněproudý mainstream co si přečtě každý a nemusí u toho moc přemýšlet. Knihu začnete číst ráno u snídaně a dočtete jí během přípravy oběda, kdy jí držíte v levé ruce zatímco pravou rukou mícháte polívku. To nemá být ani tak kritika jako fakt na koho je ona detektivní série cílena. Já jsem si čtení řekněme užil, přečetl jsem to za jeden den za hezkého počasí na balkóně, ovšem nemohu říct, že bych si z toho příběhu něco odnesl, něco na co si vzpomenu ještě třeba za rok. Mám rád případy různých únosů a především kvůli psychologické bitvě Únosce vs. Policejní vyjednavač. Ovšem tady v té knize nic z toho nebylo. Postava Matta byla sympatická, ale naprosto nevyužitá. Celá komunikace se vešla do tří textových zpráv, což byla škoda. Baví mi tam to blafování, úskoky, tahání o čas atd.
POZOR ! MOŽNÝ SPOILER !
Asi bych dal i knize více hvězd nebýt totálně zpackaného konce, nebál bych se použít slovo brak. Inspektorka jede do hlavního doupěte únosců, kde předpokládá výskyt nadměrně schopného a násilnického pachatele, ale jede tam neozbrojena ? Dva chlapi nechá hlídat desetiletou holku a opět neozbrojena jde sama do domu. Přijde o všechny kosti v těle, v ruce střepy a pak ještě vynáší rukojmí a já nevím co všechno. Pak jí zničehonic ozáří duch svatý a prakticky bez jakékoliv indicie rozlouskne pachatele jako skořápku vlašskýho ořechu ? Motiv pachatele absolutně zcestný, tomu snad nikdo nemůže věřit, stejně tak jako provedení. Chápu, že detektivní žánr je plný superhrdinů co přežijou všechno, ale co je moc to je moc. U thrillerů nebo detektivek mě baví rozplétat pavučinu příběhu, tipovat si pachatele, bavit se nad tím jak si se mnou autor hraje, ale tady nic z toho neproběhlo. Po celou dobu knihy jsme neměli snad jediný náznak, podle kterého by se dal pachatel odhalit. Celý příběh dokola čteme, že Kim potřebuje kafe a že je celý tým k smrti unavený a nevyspalý. Po celou dobu vyšetřování nenastane prakticky jediný velký průlom. To, že se nedostavil žádný wow efekt ani říkat nemusím.
Celkově určitě zklamání, nicméně další díl zakoupím a budu doufat, že časem autorka začala psát trochu propracovanější příběhy.

10.04.2020 1 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Nemůžu říct, že by to nebylo napínavé. Nemůžu říct, že by se to špatně nečetlo. Ba naopak, bylo to napínavé od začátku do konce, žádné zbytečné dějové linky, krátké čtivé kapitoly a poměrně obyčejný detektiv bez žádných závislostí na alkoholu, drogách a já nevím čem všem. Ovšem hodnocení musím srazit za druhou půlku knihy, kde výrazně přibylo naprosto nelogických věcí, což bylo do očí bijící. Jako vážně mi chce autor říct, že matka nechá doma svýho 13ti letýho syna a odjede z města jenom kvůli tomu, že prostě nechce ? Jako vážně ho po dvou dnech přijde zkontrolovat táta, nezajde do pokoje a píše mu jenom sms ? Jako vážně existuje kurýr, který vám jde do domu a zabalí počítač ? Jako vážně si nikdo nepamatuje spolužáka ze základky ? Jako vážně celá kniha popisuje vraha jako extrémně chytrého s do puntáíku promyšleným plánem a pak nechá za sebou otisky ? Jako vážně leze někde v nemocnici stropama jako spiderman ?

Když vynecham ty nelogičnosti, tak příběh jako takový byl fajn a rozhodně doporučuju. V květnu má vyjít další případ s F. Riskem. Určitě zakoupím a budu doufam, že autor vynechá ty sci-fi věci a budu moct dát 5 hvězd.

18.03.2018 4 z 5

Moc hezky napsané. Nečekal jsem nějaké "WOW" informace ani "Šlachtovu zprávu " jak sám autor uvádí v proslovu. Čekal jsem popis života člověka, jenž zasvětil svůj život policii a přesně to jsem dostal. Panu Šlachtovi jsem fandil vždy a tato kniha mě v tom jenom utvrdila. Líbí se mi, že to není jenom uraženecké kritizování a pomlouvání všeho. Pokračování bych si rád zakoupil. Bestsellerem se kniha stala oprávněně.

11.05.2020 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Zakoupil jsem i na základě dobrého hodnocení zde na databázi,ale kniha mě zklamala. Ze začátku mi to dost vadilo literárně, možná za to může i překlad. Slova jako sněhokalypsa, modrásek mi nešla přes jazyk. Nebo citoslovce jako VRZ,PRÁSK,CVAK atd.
Spád to i celkem má, ale na druhou stranu se toho až moc neděje, kromě opakovaného vyskakování okénkem na záchodě. Dále mi vadilo až moc dospělé chování 7mi leté holčičky, neumím si moc představit, že by tohle všechno mohla zvládnout. Hvězdičku dolů strhávám ještě za závěr knihy...

04.10.2018 1 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Velmi silné, velmi silné čtení. Kolikrát jsem se pozastavil nad odvahou a statečností těch lidí, kteří denně koukali smrti do očí ? Snad na každé straně.
Líbil se mi tam i románový prvek, který tam vkusně zakomponovala autorka. Díky tomu to bylo takové " stravitelnější ".
Materiálu o samotném atentátu a následné Heydrichiádě je vcelku hodně, ale tady díky této knize jsem konečně mohl nahlédnout pod pokličku Gabčíkova dětství, mládí a vojenského výcviku a celkově všeho co tomu předcházelo.
Jednoznačně velké doporučení všem.

22.06.2021 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Šéfkuchař Tim opět navařil michelinské dílo. Hned ze začátku mě zaujalo báječně vykreslené prostředí tajuplné vesničky. Setmělá blata, helloweenský večírek, pár posledních fotek a....tři prázdné domy. Nemůžu dát jinak než 5 hvězdiček. Čtení jsem si opět užíval.

25.05.2020 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Angela si mě bohužel nezískala ani další knihou. Prostředí farmy mrtvol je zajímavé, ale tím asi superlativa budou končit. Nevím, jestli jsem proti autorce zaujatej ( doufám, že ne, protože třeba první díl se mi líbil a hodnotil jsem ho kladně a je vlastně důvodem proč v sérii pokračuji ) , ale bylo to hodně strohé, všední a nelogické. Napínavých a akčních bylo snad jen cca posledních 20 stran jinak to byl road trip Kim a Bryanta, kterej narušoval telefonát, že " na farmě mrtvol " našli další tělo. Celé to bylo proložené tisíckrát informací, že celej tým opět obětoval osobní život kvůli případu a pije hodně kafe. Kim byla na každýho nepříjemná, odsekávala a ani tentokrát ani jednou neuposlechla rozkaz svého šéfa.
SPOILER !
------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
Teď SPOILER a zajímá mě, zda někdo z vás, kdo už má přečtené si pokládal stejné otázky :
- proč vrah nechal Isobel ( Mandy ) naživu ? Jestli se pletu nebylo vysvětleno, zda ho někdo vyrušil nebo zda opravdu oběť patřila do oné třídy
- proč vrah některé oběti ( Louise ) pohřbil pečlivě a jiné jenom tak pohodil ( Jemima ) ?
- nedává absolutně smysl tam nechávat Jemimu jen tak pohozenou, pokud by jí pohřbil, tak má další volné pole působnosti dokončit co chtěl ne ? Zvlášť, když měl v areálu komplice. Tohle bije do očí
- Policie ví, že jsou vraždy inspirovány jedním incidentem ze školy, ale nezjistí si ihned identitu všech dětí co tehdy chodili do třídy, ale shánějí pomocnou kuchařku ?? Vážně ??
Pokud měli Jemimu, Lousie, Tracy, tak je přece jednodušší si najít ve škole v archivu jména všech dětí ne ?
- Inspektorka očekává příjezd vraha, ale jde na odlehlé místo neozbrojená v doprovodu jedné civilistky a pak doufám, že jako zbraň bude moci použít baterku ?? To je jako kdyby armádní odstřelovač jel na akci a na místě zjistil, že nemá pušku a doufal by, že bude moci místo toho házet po terči klacek.
KONEC SPOILERU
------------------------------------------------------------------------------------
Musím bohužel navázat na negativní hodnocení knihy Tichá modlitba, knížka mě zklamala. Nicméně za čas si asi neodpustím pokračování a budu doufat, že série bude gradovat.

19.05.2020 1 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Knihu bych rozdělil na tři části : 1. část , která byla pro mě famózní, tajemná, zoufalství Jasona z neznámého světa se pozvolna skrz stránky přesouvalo i na mě, hrálo si to se mnou a hrozně mě to bavilo. 2. část, paralelní světy, mnohovesmír, krychle atd. přiznám se, že tady můj zájem trochu upadal, tady se z toho dalo dle mého vytřískat trochu víc, lépe vykreslit atmosféru. 3. část - závěr, úplný konec mě trochu zklamal, nebudu to dále rozvádět, abych nehodil nevědomky nějaký spoiler, ale za konec jako takový jsem původně chtěl dát o hvězdičku méně, ale ne, zaslouží si to plný počet. Pro ty, kteří máte strach, že jste analfabeti na fyziku a kvůli tomu byste nepochopili, nemějte. Já jsem král všech analfabetů v tomto oboru a stejně jsem si čtení této knihy náramně užil.

15.08.2018 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Knihu jsem zakoupil víceméně z nudy v Levných knihách za pár korun s tím, že v nejhorším bude dobrá k vypodložení kývající se skříně. No a to bylo potom větší překvapení, že se to četlo dobře, nebylo to utahaný, detektivové sympatičtí. Jediné co musím vytknout je ten překlad. Nervovalo mě neustálé : Jejda a podobný slova. Oni se dostanou do svízelné situace, vidí znetvořenou mrtvolu a prohlásí Jejda ? Vážně ? Jinak opravdu dobré a už jsem zakoupil další díly :-) skříň se tedy bude kývat dál :D

24.05.2018 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

V první půlce knížky mi to přišlo jako nějaká část scénáře pro realty show Netflixu ve stylu Too hot too handle.
Čtvrť o který každý říká, že je klidná, ale přitom tam měl poměr každý s každým a jenom jsem čekal, kdy tam autorka zařadí sexuální orgie do nichž se přimíchá i pošťák transvestita a homosexuální bernardýn jednoho ze sousedů.
Když pominu tento fakt, že jádrem a základním stavebním kamenem byla nevěra všech ze všemi ( originální že ? ) tak musím říct, že příběh byl opět nesmírně čtivý, svým způsobem až primitivně dokonalý nutící vás číst a číst a neodložit, no a to je asi spisovatelčinou pointou a cílem ne ?
Musím dát plné hodnocení, knihu jsem smlsnul prakticky za odpoledne a neuměl jsem si představit, že odejdu bez toho aniž bych věděl, kdo že tu nešťastnou Amandu sejmul kladivem.
Trochu mi naštval otevřenej konec, protože to nevypadá na pokračování..

11.06.2020 5 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Joel Dicker je opravdu velmi talentovaný vypravěč, což opět potvrdil. Moje nejoblíbenější knížka sice stále zůstává kniha o Baltimorských, ale i zde jsem si přišel na své. Tajemství je odkrýváno velmi postupně, příběh je rozvrstven a vyprávěn z pohledu několika postav v různých obdobích, takže čtenář musí dávat neustále pozor. Nemohu tomu vytknout prakticky nic. Těším se na další knihu.

15.04.2020 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Fantazie po všech stránkách. Příběh. Hlášky. Prostředí.
Tady nelze jinak než plnej počet a doufat, že se dočkáme co nejdřív další PALBY

16.01.2020 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Není moc co dodávat, je to jednoduše řečeno úžasný.
Čte se to úplně samo, hlášky z knihy lítaj jak mince z výherního automatu a těch něco málo přes 200 stránek slupnete jak malinu. Škoda, že v knihkupectvích to nemá větší reklamu, zasloužilo by si to alespoň plakát ve výloze atd. Opravdu nemám co vytknout.

09.10.2019 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tady půjdu asi trochu proti davu :-( . Mně osobně se čtvrtá opice líbila daleko víc. Druhý díl mi přišel hodně rozvláčný a místama utahaný. Možná je to i tím, že jsem v poslední době přesycen dějem a chováním hlavních detektivů ve stylu : Odstavili mě od případu, ale stejně poruším všechny možné zákazy a pátram dál na vlastní pěst. Přehlednosti ubíralo i to, že byl děj vyprávěn z pohledu dle mě až přemíry postav. Oproti prvnímu dílu byl rušivým elementem deník. To, co v prvním díle fungovalo fantasticky, tady už nikoliv. No, ale abych jenom nekritizoval, tak navzdory výše uvedenému v kontrastu obou dílů má stále příběh co říct a jednoznačně si zakoupím třetí díl, protože mi zkrátka zajímá jak to dopadne s opičákem :-) Dále bych chtěl ještě upozornit ostatní čtenáře ať nesmyslně nespoilujou jako slečna pár komentů pode mnou, která zbytečně vyzradí závěr knihy !

14.06.2019 2 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

"Otec musí zemřít" dokazuje, že i kniha bez masivní reklamy, neopatřená dvaceti samolepkami nejlepší bestseller atd. může být skvělé počtení. Za mě osobně jeden z nejlepších thrillerů co jsem za poslední dobu čet. Postava Otce mi přišla mysteriozní a skvělé vystavěná, stejně tak osoba Danta Torreho. Jedinej kdo mi tam trochu vadil byla Colomba, její neustálé záchvaty vzteku. Snad ani jednou kolegovi z řad policie neodpověděla normálně a bylo to jenom : Po tom ti neni o hovno atd. To bylo pro mě trochu rušivým elementem, jinak nemám moc co vytknout :-)

30.04.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Knihy pana Kmenty mám hodně rád a mám všechny, ale tohle byl dle mého jasně nejslabší kousek.
Na začátku se autor sám sebe vykreslí jako rytíř ve zbroji, který nese štít demokracie. Celá kniha se nese v duchu : Babiš zřejmě udělal, dá se vytušit, že asi tohle bylo tak , jedna indície napovídá, že to bylo pravděpodobně tak........ Celé je to o tom, že Babiš nepodnikal v rukavičkách ( překvapivé že ? ) . Navíc pro lidi kdo četli jeho předchozí knihy nebo mají předplatné Reportéra jako já, se dost věcí opakuje a pan Kmenta sám sebe trochu vykrádá. Neustále omílaná Mrázek, Krejčíř. Zkrátka pro mě nic nového + spousta název firem, akcionářů ,struktur, které hodinu po zavření knížky nepamatujete. Nejsem rozhodně fanouškem AB , ale tohle mě zkrátka nebavilo. Celá kniha se nese v duchu : Ztratí se štangle salámu v sámošce a zřejmě za to může Babiš. Z celý knihy úplně čiší antipatie autora k Babišovi, myslím, že už je to zčásti posedlost a už v půlce knihy mi to otravovalo, s někým spolupracoval a hned bylo třeba vypátrat, že ten dotyčný měl nějakýho příbuznýho z pátýho kolene co měl něco společnýho s STB.

12.12.2017 1 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari umí tyhle sousedský melodramata. Napsáno jednoduše, svižně, čtivě a každej kdo přečetl alespoň Honzíkovo cestu v první třídě se zdárně dostane ke konci.
V první polovině knihy na mě působilo vyloženě otravně neustálé zmiňování toho jak jsou všichni unavený.
Jsem nevyspalá. Dvojčata brečí. On je nevyspalý. Dvojčata brečí. Jsem nevyspalá. Potřebuji si odpočinout. Dvojčata nespí. On nespí. Nikdo nespí. Celej svět nespí. Všichni jsou unavený.
Ano, vezmu si to k vodě a můžu to číst klidně ve frontě na zmrzlinu a deset minut po zaklapnutí už nevím o čem to bylo.
Shari to umí líp. Ještě jednu hvězdu dolů za ten závěr.

22.06.2021 1 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Hoo Hooo...to byla panečku jízda. Kniha schovaná ve stínu všech bestsellerů z výloh a přitom taková pecka. Přečteno za jedno odpoledne. Jerome Loubry se opravdu vytasil se skvostem. Dlouho mě nic nenutilo tak zběsile otáčet stránku za stránkou. Oči mi lítaly po papíře jak kola na závodní dráze formule 1. Mistrovský počin jednoznačně...

12.10.2020 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Skvělý Weaver. Dobře vykreslená atmosféra údolí mrtvých. Zápletka taky fajn. Nemám moc co klasicky vytknout. Těším se na další díl Ztracený. Fajn pohled do historie a spojení případu s Miltonem Sykesem.

03.08.2018 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Klasická Weaverovina, od začátku jízda až do konce. Vyhovuje mi, že v úvodu knihy hned autor do toho skočí rovnýma nohama. Osobně zatím u mě vede Zlomené srdce, ale nějak tuším, že některý z další dílů ho trumfne. Měl jsem strach jak se to bude číst, když to vycházelo zpřeházeně, ale vůbec to nevadilo. Jediné co bych trochu autorovi vytknul je to, že z Davida místama dělal Terminátora...nemůžu samozřejmě jinak než 5 hvězd a už nedočkavě vyhlížím červen a údolí mrtvých.

27.03.2018 5 z 5