valentýna valentýna komentáře u knih

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Úžasná kniha, výborný způsob jak se dozvědět o současném životě v Afganistánu.

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

V knize se setkáme s rivalitou i láskou dvou sester, které vnější okolnosti donutí uprchnout ze své vlasti a žít v cizí zemi s neznámými manželi, kterým je prodal jejich otec. Knihu doporučuji k přečtení a dávám palec za komentář RADOSTI.

11.08.2012 5 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Tahle kniha na mě zapůsobila, nejen tím, že nás seznamuje se životem lidí a dobou v první i druhé světové válce, se začátky komunismu a s vyvrcholením jeho zrůdnosti, ale i s "novou" dobou devadesátých let, kdy se začali otevírat archivy, avšak komunismus stále žije a zejména mladí lidé se touhle formou můžou "nenásilně" seznámit s historií a udělat si objektivní názor.

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Neobyčejný příběh neobyčejné ženy, který stojí za přečtení.Z vyprávění i doložených fotografií je patrno kam až "dospěl" Bagdád a dnešní život v něm, zrovna tak se dotýká i hrůz druhé světové války, ve které přišla autorka o svoji rodinu.

11.08.2012 5 z 5

Soumrak rytířů pouště Soumrak rytířů pouště Michael Asher

Také se přikláním k zařazení knihy do literatury faktu, v tzv. kmenových územích jsou dodnes nepokoje a obyvatelé se těžko sjednocují pod vlády jednotlivých zemí....kniha stála za přečtení, i když ji řadím mezi ty, ke kterým se podruhé nevrátím.

Byla jsem princeznou Byla jsem princeznou Jacqueline Pascarl

Poučné čtení, autorka se se svými dětmi setkala až po 14 letech.

11.08.2012 3 z 5

Oko tygra Oko tygra Wilbur Smith

Průměrné čtení, které neurazí, ale ani nezanechá hluboký dojem.

11.08.2012 3 z 5

Smršť Smršť James Clavell

Četla jsem všechny knihy od J. Clavella, kromě Vznešeného domu a všechny se mi moc líbily. Smršť je však o stupínek slabší, začátek knihy mě "znervozňoval"....vrtulníky létali od základny k základně v Perském zálivu a dost neobjasněně se řešila politika té doby a o Struanových moc slov nepadlo....Kapitoly jsou krátké a připadalo mi, jako by byly psané ve spěchu. Ve výsledku je to však věrohodný obraz té doby.

03.08.2012

Rybí muž Rybí muž Martin Strel

Ač mám ráda cestopisy, k tomuhle jsem přistupovala se směsicí nechuti a snad i nudného čtení, no co by asi tak mohlo být zajímavého na čtení téhle knihy, kdy hlavní hrdina jen plaval a plaval. Je však napsána " živě a čtivě " a ani chvilku se nenudíte, naopak se zamyslíte co všechno je člověk schopný vydržet a dokázat za podpory stejných nadšenců.

05.07.2012

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Tenhle román vás nenechá v klidu, není divu, podvazování chodidel dívkám okolo 6 let se dělo v některých oblastech Asie ještě v 50. letech min. století, naštěstí například od obřízky již patří minulosti. Na základě svědectví pamětníků a práci historiků i autorů historických románů se o těchto tradicích dozvídáme, a i když je to kruté, je potřeba, aby se lidé o tom dozvěděli a uvědomili si, že i v dnešní době se páchají podobná zvěrstva, kterým je potřeba se postavit a bojovat proti nim. Tento román, ale i vypovídá o lásce a pochopení omylů a chyb jednoho lidského života na sklonku bytí.

05.07.2012

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Začátek knihy není nijak strhující, ale přesto doporučuji ve čtení pokračovat, život obyčejných lidí v Afgánistánu je krutý díky válce se SSSR, poté kmenovým bojům o moc a nakonec fanatismu části obyvatel, přesto se tito lidé dokážou zvednout a žít šťastně svůj obyčejný život, který jim ještě navíc ztěžují geografické podmínky, kdy například v oblasti 3 roky nezaprší a tak je neúroda a hlad, vody je nedostatek a ztvrdlá zem je jako kámen a není kam se schovat před rožhaveným ovzduším. Většina mužských obyvatel je tělesně poznamenaná válkou, ale i bez nohy nebo ruky se snaží žít a uživit sebe i rodinu. Po přečtení takových knih je mi smutno, nejen z tohohle krutého živoření, ale i z vyspělých společností, jako je i ta naše, kde každý druhý trpí depkou, honí se za penězi a ten skutečný život proklouzává, soudržnost rodin se vytrácí, neznáme ani své sousedy a když dosáhneme všech svých cílů a jsme navrcholu tak jsme téměř každý sám....

02.07.2012 5 z 5

V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně V břiše draka: Skutečný příběh o lásce, drogách a vězení v současné Číně Robert H. Davies

Tuhle knihu jsem četla jedním dechem, z první třetiny je tak trochu i cestopisná a něco málo v ní najdeme i z novodobých čínských dějin. Autor dobře poznal Kašgar, kdysi významné místo na Hedvábné stezce, kde urgujské menšiny žijí takřka stejným způsobem jako před 100 lety. Díky znalosti prostředí i lidí pomohl několika menším dealerům z řad "turistů" sehnat hašiš. Netrvalo to dlouho a byl zatčený. Tuhý režim a komunistická převýchova ve vězení, špiclování a donašečství spoluvězňů vypovídá o systému komunistické společnosti, neméně zajímavý je i přístup jednotlivých ambasád a jejich konzulů ke svým vězněným občanům. Kniha je nyní v prodeji v Levných knihách za 59,- Kč a rozhodně ji doporučuji ke čtení.

02.07.2012 5 z 5

Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Natasha Illum Berg

Jako lovkyně se žena prosazuje všude těžce, zvlášť v černé Africe, kde ženy zaujímají jiné postavení a roli v životě. Lovec je i ochráncem přírody a musí si u domorodců získat respekt a uznání. Autorka si Tanzanii a její obyvatele zamilovala a seznamuje nás se životem obyčejných lidí, prací lovců i s turisty dychtivými získat svou trofej....

Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

Chápu, že se někdo dovede bláznivě a vášnivě zamilovat a spálit všechny mosty, ale Bára i po "procitnutí" vršila jednu chybu na druhou a naivně věřila pochybným známostem a napomáhala v podvodech, nemůžu uvěřit, že byla tak hloupá a naivní a zúčastňovala se všeho nevědomě.

Návrat do českého pekla Návrat do českého pekla Barbora Koudelková

Je až neuvěřitelné jak byla Bára naprosto nepoučitelná, naivní a hloupá, v čemž souhlasím s její maminkou.

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Disciplina a autorita anglického plukovníka zvítězila nad japonskou krutostí a tak ani není divu nad závěrem knihy, kdy po téměř roční dřině v džungli bránil společné dílo zajatců.

Být Japonkou Být Japonkou Joan Itoh Burk

Vynikající kniha, která nás seznámí s prostředím Japonska a se životem japonců, který je tak odlišný od našeho a kde muži po celodenní práci místo, aby šli za rodinou jdou takřka denně společně popít a navštěvují dodnes i veřejné domy, manželku mají hlavně pro zachování rodu a když si vyjdou společně cupitá několik kroků za manželem. Uctívají buddhismus a mají četné svátky, o kterých se v knize dozvíme hodně zajímavého.

Gaidžin Gaidžin James Clavell

Mě se líbila i tato část, dozvíte se kdo byli róninové, o samurajské cti a páchání harakiri i o vzniku povolání gejši.

Šógun Šógun James Clavell

Úžasná kniha nejen o historii Japonska, ale i o japonské mentalitě. S některými prvky se lze setkat ještě dnes, nezapomenutelné jsou japonské lázně, kdy se před vstupem do společného bazénku drhnou na malé stoličce kartáčem hodinu u malého umyvadélka. Dodnes jim evropané páchnou.... a nestačíte se divit co všechno jsou schopni udělat proto, aby neztratili svou tvář, když se např. zeptáte na určitou restauraci apod. neřeknou nevím kde to je, ale s klidem vás odvedou přes půl města do své kanceláře, kde vám to najdou a vytisknou na netu. Tato kniha nám dává nahlédnout i na přírodní podmínky ostrovů, na zemětřesení, tsunami a časté tajfuny, ale i do života konkubín a samurajů.

Milión Milión Marco Polo

Ačkoli mám ráda cestopisy, tenhle mi nic nepřinesl. Před 700 lety byl jistě objevný, v dnešní době je to spíš čtení pro školáky, aby si mohli udělat obrázek o tehdejší době.