valda valda komentáře u knih

Zlatí netopýři a růžoví holubi Zlatí netopýři a růžoví holubi Gerald Durrell

Autor s výpravou dalších výzkumníků prozkoumává endemitní faunu na Mauriciu a dalších menších přilehlých ostrovech. Přitom zažívá spoustu vtipných situací. Je to taková ta klasická "doktorská" kniha se zvířaty. Plná britského suchého humoru. Jako lehké letní čtení plně doporučuji.

Couchsurfing v Saudské Arábii Couchsurfing v Saudské Arábii Stephan Orth

Poslední díl "couchsurferských" knih od Stephana Ortha. Četl jsem i předchozí 3. Platí, co už jsem psal o předešlých.
Saudská Arábie se možná poprvé v historii otevírá světu. Přináší to mnoho zajímavých situací, z jedné strany chcete omezovat lidská a hlavně ženská práva, tak jak jste zvyklí, ale z druhé strany potřebujete, aby do země jezdili cizinci, a snažíte se tvářit, že patříte do zbytku rozvinutého světa, atd.

15.09.2023 3 z 5

Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Couchsurfing v Íránu: Moje cesta do země za zavřenými dveřmi Stephan Orth

Moje třetí kniha od Stephana Ortha. Platí, co jsem psal o předchozích dílech. Stephan procestoval Írán opravdu křížem krážem, i když v omezeném čase. A bydlel u mnoha zajímavých lidí. Je zajímavé vidět zemi trochu zevnitř. Tzn. i když se země tváří hodně konzervativně se spousty zákazů, tak ve skutečnosti pod oficiálním světem existuje ten opravdový, kde se tolik pravidel zdaleka nedodržuje. Hodně to na mě působilo, že Íránci a možná většina lidí na světě, vlastně chtějí tu samou svobodu. Jenom mají smůlu v tom, že se narodili v prostředí, které to aktuálně neumožňuje.

15.09.2023 3 z 5

Einstein: člověk, génius a teorie relativity Einstein: člověk, génius a teorie relativity Walter Isaacson

Isaacson se dostal mezi mé oblíbené životopisce. Četl jsem jeho Steva Jobse a Inovátory. Stejně jako předchozí knihy i tahle je výborná. Jedná se o takový nahuštěný životopis Einsteina plný fotografií. Je vidět, že autor má nastudována kvanta materiálů, ale snaží se v této knize vydestilovat, jen to nejdůležitější, k pochopení Einsteina tak, aby se vlezl do 160 stran. Jestli jsem to pochopil dobře, tak o rok dříve napsal i rozsáhlejší verzi životopisu.

Písání Písání John Lennon

Tohle je velký textový freestyle. Řekl bych, že při psaní se docela hulilo. Nezávidím překladatelům. Na rovinu jsem vlastně hodně textů ani nepochopil, nebo ano, ale prostě tam žádný rozměr, kterého by se dalo chytit nebyl. Připomínalo mi to takové to dada, které produkujete s kamarády po osmém pivu, které vám přijde v tu chvíli strašně vtipné a zajímavé. Ale pokud byste si to nahráli a pustili střízliví, tak si řeknete, co to je za hovadinu. :-)

26.05.2023 1 z 5

Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Margot Meusel

Krátká knížečka pro děti s několika vánočními příběhy. Je v ní spousta obrázků a všechny příběhy i obrázky jsou takové to pohlazení na duši, stejně jako když si večer zalezete pod peřinu a upíjíte horké kakao. :-)

26.05.2023 3 z 5

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci Stephan Orth

Další s couchsurfingových cestopisů. Tentokrát Čína. Stephan zase za pár týdnu stačil procestovat "best of china". Byl v těch největších městech, "casinovém" území Macau, ve vesnicích, na hranici s KLDR, ve vysokých horách, a nakonec i v Ujgursku, kde jsou všichni sledováni na každém kroku, a pokud se znelíbíte, tak vás rovnou zavřou do převýchovného koncentračního tábora. Oproti knize o Rusku mi tahle přišla trochu slabší. Asi je to dáno tím, že Čínská kultura je zase něco úplně jiného, a pokud se na ní nespecializujete, je těžké orientovat se v kontextech všeho, co se v Číně děje. I tak ale pořád skvělý cestopis.

26.05.2023 3 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Nějak jsem čekal, že to bude hlavně o doporučeních o couchsurfingu. Stephan Orth se ubytovává u zajímavých couchsurferů a určitě se tak dostává blíž k lidem, kteří v oblasti žijí. Rusko je obrovské a je v něm snad 80 území, s různou mírou atonomie. Stephanovi se podaří v relativně krátkém čase podívat nejen do Moskvy a Kavkazu ale i k hranicím s Mongolskem nebo třeba na Sibiř a dálný východ. Líbí se mi, že je kniha hodně koncentrovaná a naplněná spoustou zajímavostí. Třeba ukázkou jak vypadá pravá Ruská sekta, nebo jak se žije ve městě, vedle kterého je největší díra na zemi vyhloubená lidmi. Stephan píše s lehkostí a se snahou lidem porozumět bez toho, aby je odsuzoval. Co se mi taky líbilo, že veškeré události a místa zasazuje do kontextu, až mě překvapilo jak velké má literární, historické a politické znalosti.

Černá rusalka Černá rusalka Martin Müller

Novohradské hory, zapomenuté území někde poblíž Šumavy. Těsně po sametové revoluci. Žili tady hlavně pohraničníci, rudá armáda, a pár podivných existencí. Kdo by taky chtěl žít na území, kde jste pořád kontrolováni a nemůžete bez povolení ani do lesa. Tohle ale končí, už se nestřílejí ti, co chtějí utéct z komunismu. A tak se dostávají na povrch různé věci, co se tady dělaly. Jeden pohraničník to chce zapálit, jedna holka je v blázinci, druhá se tady objevila a nikdo neví, co vlastně chce. Pak je tady ten Rusák. Všichni pořád chlastají a nikdo neví, co se vlastně teď po revoluci bude dít. A taky je tu ta historie, Buquoyové a hyalitové sklo, které teď vzácné, protože ho nikdo nedokáže vyrobit.
Pro mě skvělý námět a ze začátku opravdu takový šedivý noir příběh. Postupně jsem si ale říkal, že téma šlo opravdu vytěžit nějak lépe a ke konci už mi to bohužel přišlo příliš překombinované a zmatené.

26.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Válka pomalu končí a všem začíná být jasné, že sen o Velkoněmecké říši se rozplynul. Pomalu se blíží čas, kdy většina těch, co převlékli kabát kvůli kariéře, budou snad potrestáni. Ale ne ještě dnes. Partyzáni podnikají čím dál víc akcí, až se jednou stane, že zastřelí tři gestapáky. Pomsta nacistů je nemilosrdná a z různých důvodů je nakonec popraveno v malé obci pod Beskydami 36 lidí. Jedna z největších tragédií 2. světové války v Československu. Autorka podrobně nastudovala celou událost a zpracovala jí formou dramatizovaného příběhu prokládaného faktografií a fotodokumentací. Je to taková autorčina odbočka. Chápu to je, že si chtěla na chvíli odpočinout od megalomanského tématu Šikmého kostela. Kniha zdaleka není tak rozsáhlá. Čte se ale jako vždy dobře, jenom to už není tolik beletrie, jako spíš dokument. A taky pokus autorky narovnat trochu vnímání této události, která byla dříve zneužita pro propagaci komunistického režimu.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

(SPOILER) V pokračování trilogie o lidech žijících v oblasti staré Karvinné, které se nyní jmenuje Karviná-Doly. Kvůli poddolování bylo celé město nakonec srovnáno se zemí, kromě kostela, který byl původně na kopci. Kopec se propadnul a kostel naklonil na stranu. Odtud název. Druhý díl je do roku 1945 a je ještě o 200 stránek delší než první. Oblast, o které píše je určitě unikátní. Patřila k českému království, ale tím že byla na hranicích, tak se zde vždy přelévali obyvatelé početnějšího Polského národa. Když se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko a bylo potřeba vytyčit hranice nového státu, Československa, bylo rozhodnuto použít hranici původního českého království, přestože obyvatelé Záolží, jak se oblasti říkalo byli většinově Poláci. Samozřejmě to způsobilo jisté napětí mezi lidmi formujícími Československo. Část Poláků se kvůli perzekucím muselo vystěhovat. Celé to vyvrcholilo tím, že Poláci využili Mnichovské dohody a území připadlo v roce 1938 Polsku. Část Čechů se muselo vystěhovat. O rok později Němci Polsko napadli a území bylo přiděleno do Německé říše. Začala jedna z největších "germanizací" průmyslově důležitého území a lidé hromadně museli podepisovat prohlášení, že se stávají Němci. Poláci a Češi, kteří nepodepsali, se většinou museli vystěhovat. V roce 1945, když Němci podruhé prohráli válku, musela se část poněmčených vystěhovat. Místo nich se vrátili někteří Češi. V závěru trilogie se nejspíš dočteme, že ani ti to neměli jednoduché. Jak je vidět, tohle území je opravdu unikátní a autorka ho má skvěle zmapované a umí o tom psát. A vy se tak můžete opět ujistit, jak se dneska máme dobře.

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Gerard Grée

Knížka, kterou jsem měl v dětství. Bavilo mě dívat se na obrázky. Už ne tolik řešit Tomíkovy úkoly. Ten nejdříve představuje, jak se věci měří, jak fungují některé přírodní zákony, a nakonec se ponoří do poznávání času. No nevím jestli je to kniha, která vám nabídne nejlepší vysvětlení těchto věcí. Ale minimálně pro prohlížení si obrázků a vysvětlování si, co na nich je, určitě potěší všechny děti.

Genitál pro muže kapitál Genitál pro muže kapitál Laura Janáčková

Tak tohle je opravdový bizár. Vznik knihy si představuji nějak takhle:
"Na trhu chybí kniha o mužském intimním zdraví. Co takhle něco napsat?"
"Ok, napíšu pár svým známým doktorům."
"Hele něco jsme dali dohromady, ale nebyl moc čas. Je to spíš takový encyklopedický výčet, co najdeš na Wikipedii. To se jen tak neprodá."
"Pojďme tam přidat historky z ordinace, ať to má trochu šťávu."
"Ok, našel jsem pár takových lechtivých v časopise Trnky-brnky. Ale je toho pořád málo."
"Hele znám někoho, kdo umí psát rýmovačky. Nedávno mi psal strašně vtipnou veršovánku k narozeninám. Co takhle to okořenit říkankami o penisu?"
"Ty si génius, super nápad. Tohle bude bestseller!!" :-)

26.05.2023 odpad!

Hana a Hana #1: Ty jo Hana a Hana #1: Ty jo Miloš Čermák

Hana a Hana jsou dvě puberťačky, co každý pátek chodí do klubu a řeší většinou kluky. Jestli to dobře chápu komiks docela dlouho vycházel v časopisu Reflex a tohle je souborné vydání. Musím říct, že mě to vůbec nebavilo, i když kresby jsou svým způsobem originální. Vadilo mi, že situace působí takovým tím dojmem, že se někdo ze starší generace snaží psát o mladých lidech, ale přitom jim vůbec nerozumí. Asi něco jako můžete vidět ve většině nových českých komedií, kde dialogy píše nějaký strejda, co se snaží být cool, ale je prostě úplně mimo, protože nikdy neinvestoval dostatek úsilí k tomu, aby mladší generaci pochopil.
Nejzábavnější mi přišel poslední strip, kde jsou namalovaní oba autoři, a vedou dialog o tom, že by potřebovali vydělat peníze, tak se rozhodnou kreslit komiks, kde budou sexy holky. To se vždycky prodá. :-)

26.05.2023 1 z 5

Bezceler - život bez zeleniny Bezceler - život bez zeleniny Fagi

Komiksové stripy s třináctiletou holkou Fagi, která prožívá různé vtipné situace. Vycházelo to kdysi na Facebooku. Většinou jsou situace celkem originální a někdy i docela vtipné. Nečekejte nic převratného, ale na krátké odreagování je to fajn.

26.05.2023 3 z 5

Sentimentální průvodce po pražském nábřeží Sentimentální průvodce po pražském nábřeží Adolf Branald

Adolf Branald vyrůstal v meziválečném období asi přesně na místě, kde aktuálně stojí Tančící dům. Jak už je v názvu, sentimentálně vzpomíná na dětství v této části Prahy. A vy se tak můžete lyrickým způsobem podívat, jak to v Praze v té době vypadalo. Jestli máte chuť na krátké příjemné čtení o Praze, které vám odhalí některé souvislosti o místech a událostech Jiráskova náměstí, tak doporučuji. Kniha má podobnou atmosféru jako: https://www.databazeknih.cz/knihy/prazske-tajemstvi-63385

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nina Špitálníková studovala na výměnném pobytu v KLDR. Svoje zážitky popsala v vhttps://www.databazeknih.cz/knihy/mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-352197
Nyní udělala několik rozhovorů s Korejci, kteří utekli ze Severní Koreje do Jižní. Je jasné, že zážitky jsou to často těžko představitelné. Uprchlíci museli nechat doma své příbuzné, kteří byli potom možná odsouzeni k smrti. Někteří zase i přesto, že utekli věří v severokorejskou ideologii. Rozhovory jsou opravdu silné, takže pokud vás téma zajímá, tak doporučuji.

25.03.2023 4 z 5

Inteligentní investor Inteligentní investor Benjamin Graham

Finanční gramotnost a přehled o investování by mělo být něco, co by se učilo už na základní škole. Sám jsem tohle téma trochu podcenil, a tak teď doháním, co jsem zameškal. Inteligentní investor je kniha, kterou Benjamin Graham napsal už v roce 1949. Do teď se většina jeho postupů a předpokladů považuje za správné. Sám autor knihu do sedmdesátých let aktualizoval. Po jeho smrti přebral štafetu další autor, který přidává aktuální informace, vysvětluje pojmy v aktuálním kontextu atd.
Kniha je hodně rozsáhlá. Přiznám se, že 3/4 knihy jsou pro mě příliš pokročilá témata. A spíš bych doporučil začínajícím investorům, něco jiného. Tohle opravdu není pro začátečníky.
Já jsem ale přelouskal, Grahamovy rady mi dávají smysl, akorát si myslím, že určitě existuje kniha, kde jsou podány stravitelnější formou pro začátečníky:
Trh moc nelze předpovídat.
Důležitější je čas, než časování.
U investicí je potřeba si nastudovat historii a aktuální čísla společnosti spíš, než sledovat náladu trhu.
Investujte dlouhodobě (10 let), aktivní investování jsou spíš spekulace.

25.03.2023 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Knižní podoba blogu, ve kterém autor popisuje zážitky vychovatele autistických dětí. Vždy krátký příspěvek k nějakému tématu. Taková práce má určitě svoje specifika. Pokud vám téma není blízké, budete mít hodně zkreslené představy. Autor píše čtivě, bez patosu, s černým humorem. Práce je náročná, někdo by jí mohl považovat za poslání. Ale podobně jako je to třeba u doktorů, nakonec je to pořád jenom práce. A lidi se nebudí každý den s myšlenkou dnes jdu plnit své poslání pro lepší svět. Ale někdy se prostě budí tak, jako všichni ostatní. Musím do té práce, kde se mi vlastně moc nechce, a nevím jestli jsem pro tuhle práci ten pravý :-)

25.03.2023 3 z 5

Dětství ve Slezsku Dětství ve Slezsku Ilja Hurník

Meziválečné dětství slavného českého skladatele Ilji Hurníka. V této knize nejde ale tolik o něj, jako o prostředí ve kterém vyrůstal. Stejně jako on, i já jsem se narodil v Ostravě-Porubě, i když o pár generací později. Kniha mě překvapila svou čtivostí. Malebné obrázky z Poruby těsně předtím, než se zde začalo stavět hornické sídliště. Z dob, kdy Poruba ještě byla ospalá vesnička s jednou továrnou, sokolovnou, kostelem a pár zemědělskými usedlostmi. Atmosféra blížící se těžební horečky. Ilja se později přestěhoval blíže k Ostravě, do Svinova. Pokud vás zajímá tento kraj, doporučuji přečíst.
Pokud vás zajímají přímo fakta, tak doporučuji také: https://www.databazeknih.cz/knihy/mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-352197

25.03.2023 5 z 5