uzivatel6780 uzivatel6780 komentáře u knih

Hryzla Hryzla Janele z Liků (p)

Je mi líto, bez invence, až asi na 5 básní celkem zbytečné.

30.10.2021 odpad!

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Nadšení nesdílím, snad trochu proto, že mne neoslovuje životní postoj, ale to by až tolik na překážku být nemělo, četla jsem mnoho děl, s nimiž jsem se neztotožňovala, a přesto mne provokovaly, lákaly. Zde... literární exhibicionismus, který je zpočátku poutavý, později ale jen unavuje. Psát o ničem a vlastně o všem, zajímavě, akrobaticky... a nakonec povrchně. Přijde mi to proškrtatelné, ale zase na druhou stranu, co ponechat, co by zůstalo?

19.09.2021 1 z 5

Motýlí pavilon Motýlí pavilon Tim Postovit

Inu, nebýt posledních deseti stránek, kniha by pro mne byla, až asi na dvě básně, bezcennou snůška snad zajímavých obrazů poskládaných většinou nahodile, beze smyslu. Poslední oddíl knihy se ale autorovi cosi událo a básně náhle začaly být básněmi. Někam směřovaly, měly silnou atmosféru, náladu. Takže si nakonec sbírku ponechám a někdy se k ní vrátím. Autor určitě umí, ale jen házet slova na papír je podle mého málo.

12.09.2021 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Více se mi od Márqueze líbily Kronika ohlášené smrti a O lásce a jiných běsech než Sto roků samoty a tato. Takže asi spíše ty kratší. S přibývajícími stranami se mi zdá monotónní. Ale to neznamená, že je to kniha špatná. Pouze dojem z ní nijak zvláště silný.

29.07.2021 3 z 5

Světlo vprostřed těla Světlo vprostřed těla Jitka N. Srbová

Tato sbírka na mne působí značně nevyrovnaně. Osobně bych ji proškrtala do kvality. Autorka má dar krásných obrazů, ale často jsou jen vrženy na papír a promíchány. Mezitím se naštěstí občas zjeví básně, které jsou propracovanější, ty mne skutečně oslovily. Ostatní jsou jen dojmy, které mnoho dojmů nezanechávají. Hra se slovy, která ale nic neříká. O to víc nad tím vyčnívá, když se autorka zamyslí. Pak dokáže být velmi zajímavou. Navíc konečně někdo, kdo se i v současnosti pokouší o milostnou poezii.

15.07.2021 3 z 5

Šlágr o lásce Šlágr o lásce Jana Štroblová

Nádherná sbírka, linoucí se asi třiceti lety tvorby autorky, přitom zachovávající rozpoznatelný, čistý a jistý styl. Některé básně jsou klenoty. Velká Básnířka!

11.07.2021 5 z 5

Písně dne a noci / Písně noci a dne Písně dne a noci / Písně noci a dne Tomáš Král

Tohle se stalo velmi rychle mou srdcovou záležitostí. Autor (zřejmě ve své prvotině) stvořil něco, co se velmi těžko uchopuje. Za prvé to na mne ani nepůsobí, jako kdyby to bylo napsáno v Čechách, člověk má pocit, jako by se ocitl v jakémsi bezčasí. Hlavně to není běžná sbírka básní, které by mohly stát o sobě. Tvoří příběh, navazují, gradují, zapadají do sebe jako skládačka. Je to skoro jako román, novela v poezii. Osobně se mi možná vůbec nejvíce líbily prozaické pasáže, které si chci brzy pročíst znovu, líbí se mi jejich chaotičnost a provokativnost :-) Udělalo to na mne dojem.

27.05.2021 5 z 5

Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca Obrazy zmizelého světa / Lunapark v hlavě / Startuji ze San Francisca Lawrence Ferlinghetti (p)

Prostě obrazy, a krásně namalované k tomu, v různých výtvarných stylech, jen se nechat unášet a snít...

26.05.2021 5 z 5

Kanimůra ze Šardonu Kanimůra ze Šardonu Jiří Schmitzer

Prostě skvělé, místy humorné, místy hluboké. Málokdo (možná nikdo) dokáže takto střídat občas i přisprostlé verše s krásnými, čistými. Mám ráda jeho písně, takže se mi to četlo samo.

05.05.2021 5 z 5

Hedvábný strom Hedvábný strom Julian Stockwin

Popis cest poutavý, neobvyklý, ale jak už zde někdo psal, chybělo v tom více napětí s zvratů, nejnapínavější byla pasáž odehrávající se v Číně, ale navzdory pozvolnosti děje, bylo to zajímavé putování.

21.04.2021 3 z 5

Poslední půlšilink Poslední půlšilink William Somerset Maugham

Zanechalo to ve mně dojem, přesto jako by napojení událostí bylo trochu křečovité. Samotné líčení ale skvělé, zvláště konec.

11.04.2021 5 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Zklamání - myšlenka výborná, ale upadne do monotónnosti. Nevyužitý potenciál.

08.04.2021 1 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

McEwan se snaží být Woolfovou, ale nejde mu to. Amsterdamu, Nevinnému a Cizincům to nesahá ani po kotníky.

08.04.2021 2 z 5

Jakub z Molay – Soumrak templářů Jakub z Molay – Soumrak templářů Alain Demurger

Detailně zpracovaná publikace, která pohříchu odhaluje, jak málo toho o osobě posledního velmistra templářů víme, stejně tak jako o průběhu o procesu s ním. To ovšem nelze přičítat na vrub autorovi, který téma zpracoval podrobně, jak to jen šlo a často také přidal vlastní názor na možný průběh událostí. Jen díky nedostatku faktů finálně ani samotná četba není až tak poutavá, jak jsem očekávala.

08.04.2021 4 z 5