ujira ujira komentáře u knih

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Docela drsný způsob prozření a sebeuvědomění ženské hrdinky tvoří melancholickokrásný až poetický příběh vycházející z tradic ruské literatury.

06.11.2023 5 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Dobrá scifi oddechovka, trochu povadlejší oproti prvnímu dílu, dílem asi víc depresivní, víc filosofická, ale aspoň ne provoplánová.

11.01.2023 4 z 5

Jak přejít řeku Jak přejít řeku Václav Cílek

Podnětné úvahy o přírodním koloběhu ale i koloběhu lidského života.
Pan Cílek sice nenabízí zásadní řešení, ale nenechává nás bez zamyšlení nad tím, zda skromnost není právě řešením.

04.12.2022 4 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Velmi zajímavá výpověď německého elitního vojáka, odstřelovače a pohled z druhé strany na druhou světovou válku. Válka postihla mnoho lidí různými způsoby a proto je tak zrůdná a neomluvitelná. Oceňuji, že zde není zbytečný patos a propaganda.

13.11.2022 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Román o zahrávání si s city, identitou, vztahy, román o zkoušce a nezralosti, o útěku. Docela čtivé, ale nepřesvědčivé.

07.11.2022 3 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Silně emotivní příběh o vzniku židovského státu v Palestině, propojovaný životními osudy jednotlivých postav.

09.10.2022 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Konečně i jiný pohled na události kolem roku 1968, který se navíc dobře čte, má strhující dynamiku až do konce a navíc hrdinu, který stojí za větší popularizaci. Tušila jsem, že Dubčeka zlomili Rusové, ale že tolik chtěl zůstat v politice, aby podepsal cokoli a po roce1989 ho vytáhli jako hrdinu a přitom o Krieglovi se skoro nepsalo a nepíše. Autor mi doplnil mezeru ve výkladu současných dějin, protože jsem dítě, které vzdělávali za normalizace.

27.09.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Skvělý cestopis, vtipný a skromný autor, dobrý pozorovatel, vyzrálejší popisovatel, prostě pan Zibura zraje..

10.07.2022 5 z 5

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Výborný román, v němž se prolínají osudy dvou mužů z různých prostředí, etnik a společenských vrstev, jdoucími za svými sny a budujícími svá finanční impéria. Příběh dvou úspěšných tvrdohlavých mužů, kteří si sice pomáhají, ale nenávidí se a které ani jejich děti neusmíří. Román, jemuž ani čas nic na čtivost neubral.

01.06.2022 5 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Velmi zajímavá, dobře napsaná, mladá, šťavnatá próza.

25.05.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioverzi a kniha mne strhla, poprvé tématem - o využívání drog v německé armádě jsem doposud neslyšela, podruhé obsáhlostí informací, které autor musel prostudovat a sehnat, potřetí zajímavým zpracováním, jež knihu povýšilo na thriller.

29.04.2022 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Překombinované, přecpané zbytečnými efekty, Harry sice nezklame, jak se vyrovnává s odchodem otce, jak manévruje ve zpolitizované situaci mezi oddělením vražd a Kriposem nevyváží to ani nádherný popis laviny a Harryho mozku, který se dokáže koncentrovat pouze na přežití. Zbytek je hodně ujetý, ale hlavní hrdina pije kafe, pokud nechlastá a tak se mi kniha hodila do výzvy.
A také to mávýtvarně povedený obal.

06.02.2022 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tento autor mne nezaujal. Kromě velkého množství brutality velmi nudné.

25.09.2021 2 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Umělec píše o umělci, oba jsou zajímaví.

08.09.2021 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Nejdepresivnější autorovo dílo, které jsem četla. No ale život je někdy těžký, beznadějný a ..o ničem,,.

26.07.2021 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Zajímavá učebnicová kniha, kterou bych doporučila všem studentům, možná i žákům II.stupně zařadit do osnov ZSV. Myslím, že pravidla vyslovená v této knize nás mohou uchránit od opakování historických chyb. Např. kapitola o ovlivňování názorů médií a důležitosti číst knihy, či o udržování sociálních kontaktů a přátelství.

29.06.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Upřímné, současné, místy vtipné čtení o vážných věcech, o vztazích.

17.05.2021 4 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Waltari patří k předním autorům historických románů, jeho romány vtáhnou čtenáře do děje a doby a hrdinové nejsou povrchní a jednoduší. Dokonce u čtenáře mohou způsobit, že se o téma začne hlouběji zajímat nebo o něm přemýšlet. Četba po velikonocích ,v covidové době umocnila prožitek svobody a naděje.

22.04.2021 5 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Povedená audiokniha se zajímavým námětem odloučeného světa násilných psychodelikventů, kteří své tresty odpykávají na ostrově v psychiatrickém zařízení. Téma zneužití takových lidí pro pokusnou léčbu, podávání narkotik a psychofarmak až mrazivě připomíná pokusy na lidech v koncetračních táborech. Ovšem vyústění tohoto příběhu je třešničkou celé knihy.

16.01.2021 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Ačkoli byl děj trochu překombinovaný, základní motív - následky zneužívaní dětí- byl autorkou velmi dobře prostudovaný a zajímavě vylíčený. Zaujalo mne, jak takové trauma může působit nejen na oběti, ale i rodiče oběti, ale také jak rodič, který zneužije dítě, položí základ pro jeho psychickou úchylku. A jak se projevuje druhý motiv - nepotrestaná vina.

09.01.2021 5 z 5