Tvurce001 Tvurce001 komentáře u knih

Dopisy z planety Země Dopisy z planety Země Mark Twain (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších bibliček atheismu. A nadto skvěle napsaná. Děkuji pane Twaine. :-)

06.02.2024 5 z 5

Způsob existence Způsob existence Kazimierz Brandys

...zjevení...jedna z nejlepších věci, které se kdy dotkly me oči...těžko se hledaji slova...poprve čteno roku 1994.

05.02.2024 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

tohle v současné době nedám...promiň kamaráde...str 102...tak snad někdy příště

30.04.2024

Schrödingerova koťata Schrödingerova koťata John Gribbin

"Tuhle krabici nikdy neotvírej." říkal si kdysi asi v Duchu Bůh, jenže se neposlechl a pak to s největší (ne-li větší) pravděpodobností dopadlo tak, jak to možná je. Tedy tak, jak to je i není. Přeji zábavné čtení. ;)

01.04.2024 5 z 5

Kapitoly o přírodě Kapitoly o přírodě Gaius Plinius Secundus

Římané vybudovali vědění Evropy, umění vědění, na které se téměř zapomnělo, leč nezapomnělo. Číňané vystavěli rozum Asie, který se neztratil, jen zemřel a nyní se probouzí v jiné inkarnaci. Tímto vzdávám hold a dík Římanům, kteří byli tak napřed, že se mohu dnes i já (dosud neobjevený druh pseudoroztoče) vyjadřovat formou psaného slova. Což, například kosatky, údajně nedokážou, jak tvrdil už Plinius. ;)

05.03.2024 5 z 5

Peníze Peníze Martin Amis

Peníze nejsou všechno, ale téměř všechno se za peníze rádo schovává. Baf! ;) Obohacující kniha. 4*

25.02.2024 4 z 5

Šíp času Šíp času Martin Amis

Čas nehraje v životě, podobně, jako ve fyzice, vůbec žádnou roli. Ovšem pouze za předpokladu, pohybuje-li se světlo rychlostí světla. Což je z principu nemožné myšlenkově správně uchopit. Z toho by se jeden zbláznil. Jenže Amis o tom píše až nehezky hezky. 5*

23.02.2024 5 z 5

Pohádka za pohádkou Pohádka za pohádkou Elin Pelin (p)

Řečeno současnou terminologií..."better than the best", ale kniha " Strýček Pejo" zde, na databázi knih jaksi chybí. Z toho jsem opravdu smutný:(

10.02.2024

Hostina u Trimalchiona Hostina u Trimalchiona Gaius Titus Petronius

Literární ňamka.

09.02.2024 5 z 5

Rozhovory s útěkem Rozhovory s útěkem Bára Basiková

Četl jsem tu knihu v době, kdy jsem četl všechno, všechno, co se mi dostalo pod oči. To byl asi první důvod, proč jsem v sobě našel dostatek odvahy se do toho vůbec pustit. Ten druhý důvod, který mi tenkrát připadal mnohem podstatnější, byl pravděpodobně o dost prostší. Doporučila mi ji totiž má přítelkyně, do které jsem byl beznadějně zamilovaný. A mně to s odstupem času přijde jako jediné rozumné vysvětlení, proč si ode mne kniha nevykoledovala odpad, ale alespoň tu jednu hvězdičku.

09.02.2024 1 z 5

Problém krásna v současném umění a estetice 1 Problém krásna v současném umění a estetice 1 Dušan Šindelář

Krása je problematická...ale i na to si časem člověk zvykne...

Čarodějná pec Čarodějná pec Marcus Chown

Chowna mám rád. S nadšením a úžasnou lehkostí vysvětluje laikům mého formátu, jak to v tom vesmíru vlastně chodí, proč sluníčko svítí, proč je v jedné kapce vody více atomů, než kapek ve všech mořích světa, proč je světlo na počátku i na konci veškerého fyzikálního dění atd. A k tomu vám přibalí fantasticky napsanou exkurzi do historie vědy. Chowna mám rád.

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Nesnesitelně smutná sranda.

08.02.2024 5 z 5

Velmi smělý počin. Dle mého názoru celkem povedený. Dávám 4*.

08.02.2024 4 z 5

Stopařův průvodce galaxií a věda Stopařův průvodce galaxií a věda Michael Hanlon

Elegantně poučné a velkoryse zábavné. Krásná pocta Vesmíru a jeho stopařům.

Když jsem umírala Když jsem umírala William Faulkner

Při louskání této knihy jsem také umíral. Nakonec jsem se z té zamrzlé prsti slov vysoukal ven na světlo, jako nějaký zasněný zombie. Jsem přesvědčen o tom, že dnes bych to už nedokázal. Dnes už se slova prostě textem netrmácejí. Přesto si asi zaslouží kniha 4 hvězdy a já možná také, protože jsem ji dokázal dočíst.

07.02.2024 4 z 5

Tractatus logico-philosophicus Tractatus logico-philosophicus Ludwig Wittgenstein

Kniha na celý život. Protože už po přečtení první stránky člověk zalapá po dechu a čte ji znovu a znovu a znovu a pokud bude mít dost sil, smí po půl roce otočit na další těžkou stránku...a tak dále až k poslednímu řádku...po jehož přečtení konečně pochopí - a může s pocitem dobře vykonané dřiny zemřít.

07.02.2024 4 z 5

Na konci věku Na konci věku John Lukacs

Barfield Owen : " Slova se stávají slovy, jen pokud mají přesah. Možná totéž platí i pro lidi." citace, kterou Lukacs obohatil stranu 92. Velmi působivé a osvěžující eseje. " Nezáleží na tom, co ideje dělají s lidmi, ale na tom, jak s nimi lidé zacházejí." Dávám 4*.

06.02.2024 4 z 5

Deník z Hirošimy Deník z Hirošimy Mičihiko Hačija

"Je velice drzý." :-) Napsala mi učitelka do žákovské knížky ve 3.třídě ZŠ, když mne načapala, kterak si krátím trest "po školu" četbou této knihy, místo toho, abych seděl rovně s rukama za zády a zíral do prázdna opuštěné třídy. Dodnes na obě vzpomínám s láskou - na knihu i na učitelku, jejíž jméno, na rozdíl od názvu knihy, jsem už dávno zapomněl. Samotná kniha je poměrně zdařilá, byť otřesná, výpověď přeživšího atomový výbuch.

06.02.2024 4 z 5

Neblahý Juda Neblahý Juda Thomas Hardy

Četl jsem kdysi dávno, ale jedna věta mi v hlavě přeci jen uvízla ..." Všechno bylo krásné a nic nebolelo." Nápis na náhrobku ...tak asi tak. Silný příběh!

05.02.2024