Deník z Hirošimy

Deník z Hirošimy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23769/bmid_denik-z-hirosimy-hVZ-23769.jpg 5 108 22

Podtitul: Zápisky japonského lékaře od 6. srpna do 30. září 1945 Deník japonského lékaře je přímým svědectvím o svržení atomové pumy na Hirošimu.

Literatura světová , Válečné , Biografie a memoáry

Vydáno: , Práce

Hiroshima Diary , 1955

Tvurce001
06.02.2024 4 z 5

"Je velice drzý." :-) Napsala mi učitelka do žákovské knížky ve 3.třídě ZŠ, když mne načapala, kterak si krátím trest "po školu" četbou této knihy, místo toho, abych seděl rovně s rukama za zády a zíral do prázdna opuštěné třídy. Dodnes na obě vzpomínám s láskou - na knihu i na učitelku, jejíž jméno, na rozdíl od názvu knihy, jsem už dávno zapomněl. Samotná kniha je poměrně zdařilá, byť otřesná, výpověď přeživšího atomový výbuch.

clovek4846
11.09.2022 4 z 5

Syrové, ale čtivé vyprávění o účincích jaderných zbraní, když byly ještě v plenkách. Udělejme vše pro to abychom nemuseli zažít, co umí ty současné.

Mudry
10.08.2021 5 z 5

Z literárního hlediska asi nejde tuto knihu hodnotit. Chcete-li získat věrohodný ničím nepřikrášlený pohled na tuto smutnou historickou událost, pak je deník očitého svědka tou nejlepší volbou, i když pro slabší nátury možná místy velmi syrovou. Součástí tohoto vydání z roku 1978 jsou i předmluva a doslov, na jejichž tvorbě se pan M. Hačija velmi pravděpodobně nepodílel. Při četbě prvně zmíněné jsem se i trochu pobavila.

mulderka
19.02.2021 5 z 5

Panebože, už je to pár desítek let, co jsem tuhle knížku četla, ale jedno je jisté, že na tu popisovanou hrůzu nadosmrti nezapomenu. A neměl by zapomenout nikdo.
Ještě teď mám z těch naturalistických popisů obětí nemoci z ozáření občas noční můry. Málokdy mi bylo při čtení hůř, a to jsem shltala už ledajakou drsňárnu!!
Vlastně se dost divím, že při současné módě knížek o Osvětimi a holocaustu si na tenhle Deník sotva kdo vzpomene. Určitě by si zasloužil nové vydání. Je to síla, a autor-očitý svědek ani nepotřeboval používat žádné pateticko-nadnesené výrazové prostředky. Nechť mluví prostá fakta a bezprostřední dojmy, nakonec máte co dělat, abyste ten raněný a zděšený křik vůbec ustáli.
Nikdo tuto knihu neodloží, aniž by zůstal nezměněn.

xxtom
23.12.2020 4 z 5

Japonský lékař popisuje první dva měsíce po zásahu Hirošimy jadernou bombou. Kniha popisuje snahu o léčbu zraněných a setkávání se s příznaky ozáření do té doby neznámými.

martina2540
21.10.2020 5 z 5

Kniha měla zajímavý děj a četla se velmi dobře.

FejKýý
14.04.2020 5 z 5

Kniha se mi četla krásně. Moc se mi líbila (pokud to jde napsat u této knihy), ty hrůzy co si prožili.. ach jo, nechápu jak lidi mohou být tak zlý a škodit druhým a to je prostě do dnes. Chytla mě více za srdce než kniha Modlitba za Černobyl, snad i proto že byla čtivá a nebyly tam za mě nudné části i když se děj odehrával převážně jen v nemocnici. Černobyl nebyl tak čtivý.. Mapa ke knize byla taky fajn, měla jsem větší představu kde co je a lépe jsem se v tom orientovala.

Patrik1987
13.10.2019 5 z 5

Pěkná kniha Doporucuji prečist

Ronnie68
01.09.2019 5 z 5

Z téhle knihy mě místy až mrazilo ... bylo zde popsáno od lidí, se kterými se doktor setkal (a léčil), co viděli, když na Hirošimu spadla atomovka .... a také zde byla popsána i zatvrzelost Japonců, kteří (tedy alespoň polovina lidí z Hirošimy, kteří přežili výbuch) nechápali císaře, že Japonsko vyjednává o míru [to bylo 15.srpna] ... ano jedná se o zápis každého dne od rána 6.srpna do 30.září 1945 ... rozhodně doporučuji ... je to zajímavá kniha ...

Karelvovsik
25.02.2019 5 z 5

Fascinující vyprávění očitého svědka hirošimské tragédie. Doporučuji.

Česneksmedem
29.01.2019 4 z 5

Tato kniha je epesní ukázkou a zároveň důkazem toho, kdo je pro člověka a naši planetu největším nebezpečím. Je to samozřejmě opět sám člověk.
Není to jednoduchá kniha, která by se četla lehce. Ono to vzhledem k tématu ani nejde a navíc k tomu přispívá i forma deníku. Na druhou stranu se dozvíte mimo samotného tématu knihy i mnoho informací obecnějších, a to jak zeměpisných, tak i gastronomických.
Když nad tou knihou přemýšlím, beru v úvahu tu dlouhou dobu od svržení atomové bomby na Hirošimu (6. srpna 1945) a onu neustálou snahu o zdokonalování nástrojů na zabíjení, tak si tak říkám, že paradoxně by to teď v případě sebevražedné mise nějakého pomateného vrcholového politika bylo vlastně jednodušší. Je totiž velká pravděpodobnost, že by to ta placatá koule na které putujeme vesmírem nevydržela a byl by to konec pro nás všechny. Lze jen doufat, že k tomu v brzké době nedojde.

Polly
09.01.2019 5 z 5

Syrová a pravdivá kniha napsaná očitým svědkem zrůdného dopadu atomové bomby na Hirošimu. Tato kniha je skvělá, ale podruhé už ji určitě číst nebudu.

6839
09.09.2018 5 z 5

Poutavé vyprávění od začátku do konce. Vypůjčím si ze závěru ke knize : Věta která je připisována Albertu Einsteinovi, "Po třetí světové nukleární válce, by další válečné boje probíhaly jen klacky."

dris
05.09.2018 3 z 5

Mičihiko Hačija je určitě lepší doktor a pravděpodobně i meteorolog, nežli spisovatel. Velice poutavé přiblížení města a osudů lidí těsně po svržení atomové bomby, bohužel přerušuje zdlouhavé popisování chorob a zranění způsobených důsledkem výbuchu a ozáření. Závěr - Některé pasáže na úrovni lékařských zpráv, asi více ocení odborník, ale i tak kniha stojí za přečtení.

Zorka
26.07.2018 4 z 5

Knížku jsem četla krátce po Modlitbě za Černobyl a měla jsem tendenci obě knihy srovnávat. A srovnávala jsem vlastně nesrovnatelné. V době, kdy došlo k útoku na Hirošimu, nevěděli tamní lékaři (a nejen oni) o působení radioaktivity na lidi prakticky nic. Učili se praxí. Neobávali se hrůzných následků spojených s radioaktivním deštěm nebo následným zářením. A to je na tom v podstatě to děsivé.

Predator3313
13.09.2017 4 z 5

Zapisník lékaře, který byl u výbuchu atomové pumy… Rozhodně zajímavé a stojí za přečtení, nicméně jednou mi to stačilo. Zařadil bych do povinné četby. Rozhodně se to čte lépe než Dostojevskij :D

OldFirehand
26.08.2017 5 z 5

Silné. Strhujúce. Pritom japonsky pokorné.
Odporúčam.

zdenka9082
08.11.2016 5 z 5

Kdysi jsem jí v deseti letech našla u babičky v knihovně a přečetla jí jedním dechem. Díky ní jsem od té doby četla pouze knihy o druhé světové válce a literaturu faktu. Nikdy se mi už nevykouřila z hlavy... A to už to je téměř 22 let...

Cisuna
12.10.2015 5 z 5

Knihu jsem četla asi v 15 a dodnes, když si na ní vzpomenu, mohla bych ji odvyprávět skoro do detailu. Naprosto mně nadchla a vtáhla. Možná, že právě díky této knížce mně dodnes zajímá historie 2. světové války. Měl by si ji přečíst každý v tom věku...

RunningWolf
21.12.2014 3 z 5

Takove pohodove zachodove cteni.Nic vic.Kniha je jako soubor zapisku,takze me osobne nepritahla tak abych ji docezl na jeden zatah.Zajimava je ale tak na chvilkove cteni.Nehodnotim zazitky autora,to je kapitola sama o sobe ale jen hodnotim obsah knihy.

deníky smrt japonská literatura strach atomová bomba diáře, zápisníky Hirošima

Autorovy knížky

Mičihiko Hačija