topipig topipig komentáře u knih

Nataša Gollová. 2 - Černobílé vzpomínání Nataša Gollová. 2 - Černobílé vzpomínání Aleš Cibulka

Druhé pokračování o magické herečce Nataše Gollové už jen spíše mapuje její filmovou kariéru, doplněnou spoustou raritních fotografií a vzpomínek od lidí, kteří Cibulkovi na základě prvního dílu poslali svoje fotografie a zážitky, které měli s Natašou. Pěkné, i když většinou smutné vzpomínání mě rušily občasné opakované věty z první části.

20.03.2017 4 z 5

Nataša Gollová Nataša Gollová Aleš Cibulka

Tahle talentovaná herečka, rodačka z Brna, se zasněným pohledem měla v soukromí smutný život a nešťastný osud. Svoje nejslavnější filmové a divadelní role tak vytvořila zejména v období Protektorátu, po válce už moc příležitostí nedostala a svůj žal začala utápět v alkoholu. Ke konci 60. let se stáhla do ústraní a v roce 1988 zemřela v Praze v domově důchodců. V srdcích diváků, kteří ji měli rádi však navždy zůstane a zejména její kulometná palba slov ve filmech Eva tropí hlouposti nebo Roztomilý člověk bude stále bavit donekonečna. Mě určitě ano.

08.03.2017 4 z 5

Roztomilé děvče Roztomilé děvče Vladimír Přibský (p)

Zajímavá výprava do života Nataši Gollové, která zažívá svoje životní peripetie v období Protektorátu, konkrétně mezi roky 1941 - 1945. Je to napsáno jak z pohledu Gollové, tak z pohledu jejích přátel a hereckých kolegů. Dohromady to dělá gradující vyprávění, které by stálo za to zfilmovat. Jenže v dnešní době by na to nikdo neměl, jak z herců, tak z režisérů.

25.02.2017 4 z 5

Tvarytmy Tvarytmy Pavlína Brzáková

Jaroslav Dušek je taková podivínská osobnost, v něčem se s ním ztotožním, v něčem ne. Proto i tahle kniha je pro mě rozporuplná. Jaroslav v ní popisuje svůj pobyt ve tmě, mezi tím se prolínají jeho různé postřehy, a myšlenky z jeho představení Čtyři dohody. Mimochodem divadelní provedení Čtyř dohod je super! Kniha obsahuje ilustrace nevidomých lidí. Určitě zajímavé počtení pro každého.

12.11.2016 3 z 5

Conan a Nesmrtelný Conan a Nesmrtelný Richard D. Evans (p)

Conan je zkrátka sympaťák a jeho další příběh plný krve a magie nepostrádá vtipné hlášky, jak už jsme u tohoto Cimeřana zvyklí. Tentokrát musí čelit útokům vynalézavého čaroděje Jukuna.

02.09.2016 4 z 5

Jeden život s filmem Jeden život s filmem Bohumil Šmída

Bohumila Šmídu jsem si velmi oblíbil jako herce, zejména jako kasaře Šestáka ve filmu Kde alibi nestačí a jako podvodníčka Pacínka ve filmech Nahá pastýřka a Rakev ve snu viděti. Tahle kniha pana Šmídu přibližuje hlavně jako vedoucího skupiny, která se podílela na výrobě československých filmů od konce Druhé světové války. Vzpomínková kniha obsahuje spoustu zajímavých informací a pro člověka, který se více věnuje československé kinematografii je velmi cenná a poučná. Jediná věc mě na Bohumilovi Šmídovi dost vadila (neměl jsem o tom ani ponětí) a to, že byl zapřísáhlý komunista a v knize se s tím nějak netajil. Vyzdvihoval filmy, které s uměním měly pramálo společného a pomlouval naopak filmy, které pak brzy končily v trezoru. Rozhodně ale zajímavý pohled člověka pod pokličku filmového zákulisí, ve kterém prožil prakticky celý svůj život.

30.06.2016 3 z 5

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

Většina povídek nemá pořádně ani hlavu ani patu a skončí skoro vždycky haluzově. Sex, chlast, drogy a nasílí - to je zkrátka Chinaski.

19.05.2016 3 z 5

Síla imaginace Síla imaginace Jan Švankmajer

Jedinečná sonda do duše a tvorby mistra imaginace - Jana Švankmajera. Úvodní studii k jeho principům filmové tvorby napsal František Dryje (někdy až příliš mnoho intelektuálních výrazů). Dále kniha obsahuje desatero Jana Švankmajera, rozhovory, nerealizované scénáře, explikace a komentáře k filmům, které mistr natočil, úryvky z deníku k filmu Lekce Faust (hodně mrazivé a pekelné!) a různé dokumenty. Jan Švankmajer je ojedinělá a jedinečná osobnost světového formátu a můžu jen popřát hodně štěstí a síly k dotvoření filmu Hmyz (nerealizovaný scénář z roku 1971 kniha obsahuje a to je naprosto geniální povídka a úplně vidím, jak natočení filmu může vypadat v rukou pana Švankmajera). Hmyz chtěl mistr natočit už tenkrát, ale soudruzi v tom viděli neco nekalého proti režimu, tak projekt skončil u ledu. Premiéra je naplánovaná na rok 2018.......

07.05.2016 5 z 5

Příběhy z třetího času Příběhy z třetího času Jaromír Šavrda

Knihu jsem si sehnal kvůli ilustracím mého oblíbence Josefa Vyleťala, které jsou úžasné, povídky jsou spíše průměrné, vyjma povídek Saugerbubbi, Past na myši a Pirát. Na českou fantastickou literaturu ovšem zajímavý počin.

02.03.2016 3 z 5

Kočár do Vídně / Svatá noc Kočár do Vídně / Svatá noc Jan Procházka

Kočár do Vídně je drsný, přitom poetický příběh z posledních dnů Druhé světové války. Svatá noc je odrazem doby kolektivizace vesnice počátkem padesátých lét minulého století s perfektně vykreslenými charaktery jednotlivých postav a mísící v sobě i křesťanský fanatizmus. (Geniálně zfilmoval Karel Kachyňa v roce 1967 pod názvem Noc něvěsty). Jan Procházka byl také vynikající autor s jasně rozpoznatelným rukopisem.

23.02.2016 5 z 5