tomas0851 tomas0851 komentáře u knih

Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Marek Müller

Kniha se ke mně dostala přes jeden startup, kde byly v rámci kampaně úžasné skici. Bohužel kniha neobsahuje ani jednu, takže takové zklamání hned zkraje....
Naštěstí to kniha samotná částečně kompenzuje.
Proč si povíme dále.
Zefkovo probuzení je klasické sci-fi, spíše než akční, tak poutavě vyprávěcí.
Josef Ševčík alias Zefek je nezaměstnaný student který si plnými doušky užívá mladistvého života. Zajímavou shodou okolností se najednou ocitne v 450 let vzdáleném Londýně budoucnosti. Sledujeme jeho probuzení, seznamování se s s novým světem. Vytáčí nás jeho nerozvážná mladická suverénost, která jeho i spoustu ostatních dostane do obřích průšvihů. V momentě, kdy bychom blbovi dali nejradši přes hubu, dojde v příběhu k zajímavému zvratu a vyprávění má celkem nečekané vyústění.
Co se mi na knize líbí je, jak nás autor seznámí se světem budoucnosti. Jeho popis , fungování a tak.
Do dvou třetin se kniha četla velmi dobře. Příběh i když akčně vlažný, je čtivý, líbivý. Pak bohužel podlehl dnešnímu trendu, že zlo přichází z východu. Ač sci-fi, tak do dvou třetin příjemné, lehce uvěřitelné. Bohužel v poslední třetině, vstupem další hrdinky, už mi některé věci přišly jako vyloženě fantasmagorie. Zejména šarpej a jeho původ.
Nicméně si kniha zaslouží
Jazyk, vyprávění a styl jsou velmi příjemné. Příběh až na některé drobnosti poutavý, uvěřitelný.
Kdo u sci-fi nepotřebuje přemíru akce, bude se mu kniha líbit.

10.12.2023 4 z 5

Spad (souborné vydání) Spad (souborné vydání) František Kotleta (p)

SPAD- souborné vydání - František Kotleta

Opravdu skvělé postapo, které asi není třeba představovat, ale přesto....

Předně, nebudu popisovat děj jednotlivých knih, anotací je všude dost, spíše zkusím formulovat svoje pocity.

Je to bichle. Celá série 4 knih v jedné dělá fakt pěknou bichli.

Tato série je všude hodně chválená, takže se člověk začítá s velkým očekáváním, ale... Ale na dvacátý straně si říká: Z čeho si mám jako sednout na zadek??? Jenže pak zjistí, že je na straně 100, 200 a najednou je konec první knihy a hned se začítá do druhé, Třetí, čtvrté. ...
Tak Vás to vtáhne do děje, že čtete, čtete a nechcete skončit.

Na konci první knihy si řeknete, Jasný klasika, hrdina bez bázně a hany. Na konci druhé z vás je vyletí TPČ to jako fakt a u třetí , tak tos posr@l.
U čtvrté mne trošku dráždil ten skoro happyend.

Jako čte se to skvěle. První tři sem sjel za chvíli, čtvrtá mi trochu drhla.
Příběh, prostředí, hrdinové super.
Vykreslení postapo světa BOMBA.
Jasný, musíte zkousnout, že bují kanibalismus, vaří se guláš z nemluvňat, protože prostě není jídlo, ale nábojů a kvérů je furt dost..
To, že jde světa do kopru, každý dává po svém. Kdo je klaďas je většinou mrtvej, sežranej nebo v otroctví. A kdo byl , tak je ještě větší. A kdo byl magor, tak založil sektu... A slovo šílenou je hodně slabý slovo.

Za mne 4.89. Trošku jsem měl pocit že, Rázová vlna těží z úspěchu prvních tři dílů a i když je obstojným, ale nemohu se zbavit dojmu, že přílepkem, který sérii zajímavě uzavírá .

03.12.2023 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Výtečná fikce nutící k zamyšlení.
Jak by vapadal svět, kdyby Hitler vyhrál válku???
Tak na tuto otázku se snaží fikcí ŘÍŠE Roman Bureš nastínit odpověď.
Kniha se skládá se dvou oddílů - Říše a Zeď.
V Říši se seznamuje s Klárou, která žije v poválečném Rusku, které se díky cílené destrukci nacistickým Německem, ocitlo ve středověku. Seznamujeme se s jejím synem Alexem, který má necvičené telekinetické schopnosti, ale má dost rozumu, aby je držel pod pokličkou. Jenže.... Jenže je v pubertě, zamilovaný a svý holce tuto schopnost ukáže....
Jenže lidé se zajímavavou mutací mají pro jisté lidi cenu zlata. A tak se rozjiždí velmi zajímavý, poutavý a čtivý příběh.
V druhé části Zeď nám autor dovysvětlí, kdo je Klára, kdo je Alex a jak se vlastně dostali za Zeď..
Není to moje první kniha od Romana Bureše, takže vím, že mi jeho styl psaní sedí. Opět nezklamal. Je pravda, mám výtky. Nechápu jak zemřela Klára a ještě asi na dvou třech místech je podivný skok, přesmyčka v ději.. Ale budiž mu odpuštěno.
Co musím vyzdvihnout je, že ač fikce, tak i tak se musí člověk zamyslet, co vy dělo, kdyby ten nácek a ten jeho zvrácený režim skutečně vyhrál. Nutí Vás to zamyslet se, že sice v jiné podobě, ale některé věci se reálně nyní v našem světě dějí.
Za mne dobrý, hodně dobrý.

13.11.2023 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Čtivé, zábavné, nutí k zamyšlení.
Prvotina Kristýny Sněgoňové je velmi zajímavé dílko.
Na to že má téměř 600 stran se čte velmi dobře. Příběh má spád, dobré tempo.
Ocitáme se ve světě, kde lidé žijí ve společně s vílami, divoženkami, rusalkami....
Ale ne s těmi, co známe z pohádek, ale krvelačnámi, masožravými. Monstry??
Tady mne trochu zklamalo, že vstupujeme do fantasy světa, ale alespoň mně chybí nějaké uvedení, vysvětlení. Sice víme, že byla jakási válka (kdo, s kým, proč?). Že v ní víly lidem pomohly, ale za to si vysloužily nikolivě uznání, ale rasovou segregaci, pohrdání, vykořenění z původních teritorií a život na okraji společnosti.
Setkáváme se s vyšetřovatelem Dominikem z rodu Vran. Tento rod má na svědomí zákony na ochranu lidí před vílami. Defacto rasově segregační.
Dominik trpí traumaty nejen ze své rodiny, ale hlavně ze smrti matky, kterou měla sežrat víla.
Sledujeme jak nešťastnou náhodou díky Dominikově chybě víla zabije jeho parťačku Danu. Sledujeme jak Dominik vílu přinutí za Danu se vydávat.
Sledujeme jak strach lidí z víl a hlavně z jejich schopností, nutí lidi vílám ubližovat a ponižovat. Beztrestně zabíjet...
Sledujeme, jak Dominikovu nenávist vůči všemu vílímu, nabourává, jeho z nutnosti společnice, víla Léto.
Sledujeme i mnoho dalšího, ale hlavně...
Hlavně nás to nutí zamyslet se nad lidmi jako takovými. Čeho všeho je lidstvo ze strachu schopno. A nejen ze sz´trachu. Z vypočítavosti.
Jak autorka v jedné pasáži píše. Lidstvo je fyzicky slabé, ale inteligenčně výše než víly. Proto tyto nechápou, proč s nimi lidi takto již 50let jednají a i když jsou masožravé, lidem se zcela nepochopitelně podvolily.
Kniha než fantasy z reálného Brna je spíše psychologickým zamyšlením nad lidstvem jako takovým.
Jediná výtka je k začátku - nemám rád, když skočím do fantasy světa a nevím, ani si neumím domyslet jeho původ a mám pocit, že i na konci to trochu zahaprovalo, ale nic dramatického.
Když to shrnu - netradiční, poutavé, k zamyšlení nutící.

07.11.2023 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Pao-šu (p)

Nesmrtelnost fanouškům sci-fi není potřeba představovat. Jedná se o volné pokračování kultovního díla Vzpomínky na Zemi.
Vzpomínky na Zemi se od svého vydání staly jakýmsi kultem, kdy se na něj nabalilo spousta derivátů a navazujících kratších i delších děl.
Pouze dílo Pao-Šu dosáhlo podobného ohlasu a do konce k jako jedinému se vyjádřil i sám Liou Cch-Sin.
Vzpomínky na Zemi jsou skutečným vědecko fantastickým dílem, plným fyziky, přírodních zákonů atd.
Zato Nesmrtelnost je z poloviny takové spíše lidské, hloubavé dílo.
Je úžasné, jak autor dokázal navázat na tak specifické dílo jakým původní trilogie je.
Krásně doplňuje a dovysvětluje některá témata. Na některá navazuje a některá rozvíjí.
Opět sice náročné, ale přesto Krásné čtení.

30.10.2023 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Legie 9 - Kristýna Sněgoňová - Na konci vesmíru

Šokující, úžasné, lidské.

Devátý díl Legie je asi to nejlepší, co nám série zatím nabídla.

Jasný. Když jsem knihu otevřel a přečetl první slovo, napadlo mne Cože??

Po přečtení první kapitoly jsem jen koukal a říkal si: Holka to jako fakt? To nám nemůžeš udělat. To je těžký sadomado.

No nic. Dáte panáka a zvědavě čtete dál. No tak čtete . ...Hltáte každé slovo, každou stránku.

Apalunaš se totiž rozhodl, že si na posádce Kraksny vybere dluh za záchranu.

Manželé Moravcovi, Gerasim, Amanda a Fifinka vyrazí pomocí uzlů k půl roku vzdálené planetě Díra.
Zde narazí na rutašskou základnu, Volavku a ....

Začátek knihy šokuje. Ale to co následuje víc. Příjemně. Je to nejlépe sepsaný příběh. Žádná divočina, přesto poutavé, pohlcující. Neskutečně lidské.

Kristýno BRAVO

20.10.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Fikce, kde se smyšlenky prolínají s reálnými událostmi a postavami.
Prolínání fikce a reality je tak skutečné, že opravdu chvílemi tápete v jakém světě jste se ocitli.
Pohybujete se v Sudetech v okolí Bruntálu, kde mladý novinář z Mladé fronty jede udělat reportáž o místní buňce OF.
Ale nebude to tak jednoduchý.
S otevřením společnosti po sametové revoluci, dojde i k otevření starých křivd, bolestí a myšlenek. A tak se z jednoduché reportáže stane vyšetřování vraždy, pátraní po nacistech, komunistech, pokladu a ...
Odělení kapitol dobovou ukázkou článků z tisku je zajímavý nápad, mne osobně však rušil.
A zmínka na konci o jistých polistopadových politicích, které osobně považuji za vlastizrádce tohoto národa, mi ten konec pokazila.
Navíc mi přijde, jak kdyby konec jel v jiném režimu, než celá svižná kniha.
Proto bohužel je 4*

19.10.2023 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Epické zakončení série.
Vzpominka na Zemi je završením stejnojmené série.
Stejně jako předchozí díly je to pravá vědecká fikce. Autor se stále drží spíše dokumentárního než beletristického stylu.
Díky tomu se knihy hůře čtou, ale na druhou starnu o to jsou zajímavější.
Ve třetím dílu sledujeme jak Pozemšťané sosají informace vědecký pokrok z Trisolanské civilizace. Obě spolu jaksi taksi spolupracují, ale neustále se drží v šachu hrozbou Temného lesa.
To se však po 50ti letech změní jakmile dojde k výměně Srážce meče. Trisolané se defacto pustí do pomsty Zemi.
Sledujeme, co vše to s Pozemšťany udělá. Kam je dovede pokrok, touha po životě.
SLedujeme osudy hrdinů, kteří poznávají vesmír. Různé dimenziální anomálie.
Sledujeme zánik známého vesmíru. Sledujeme vznik nových technoligíí, světů.
Je to vyjímečná série, která si zasloučí číst najdnou, ideálně v sofonuvzdorné místnosti.

09.10.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhá kniha série Vzpomínka na Zemi je opět tradičně netradičním sci-fi románem.
Autor navazuje na Problém tří těles a to sondou do civilizace, která stojí před rozhodnutím, jak naložit s informací, že za 400 let dojde ke střetu s mimozemskou civilizaví, která ji chce zničit.
Sledujeme, jak technický rozvoj blokují mimozemské sofony.
Sledujeme ustavení mediátorů. kterí mají pracovat na řešení trisolarské krize resp. jejich cílem je porážka trisolanské flotily.
Posouváme se v příběhu o 200let po začátku Triolanské krize.
Sledujeme odhalení průvodce třetího mediátora. Celkem šokující.
Sledujeme, jak se lidstvo za 200let i přes blokaci sofonů vyvynulo. Resp. jakou krizí si prošlo a co si z ní odneslo.
Sledujeme mediátora Luo Tiho. Pokusy o jeho zabití. Jeho seznamování se s novým světem.
Sledujeme lidstvo připravené na vítězný boj s trisolanskou flotilou.
Sledujeme přílet první trisilanské sondy do naší Sluněční soustavy.
A na konci koukáme jak to dopadlo.....
Na to jak byl první díl plný historických a technických faktů, tento je spíše vyprávěním a je proto pro čtenáře stravitelnější.
Na to kolik má kniha stran, se čte dobře.
Jen doporučuji číst v celku. Já ji četl po kousíčkách a není to ono.
Milovníci netradiční sci-fi si určitě přijdou na své.

18.08.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Na knihu, resp. sérii mne nalákalo spousta zmínek na sci-fi forech a podobně.
Je pravda, když se první část knihy zaobírá tématem velké kulturní revoluce v Číně a jejími vnitropolitickými důsledky, říkal jsem wtf?
Nicméně jsem ze zvědavosti vydržel a jsem vcelku rád.
Musím konstatovat, že tato kniha je více SCI jak FI. Díky tomu, že jsem ze školy úplně nezapoměl základy fyziky, mechaniky, astronomie atd. knihu jsem neodložil.
Toto je to, co knihu odlišuje od klasiky žánru a proto ji někdo vychvaluje do nebe a druhý zatracuje.
Díky mnoha technickým detailům a je kniha těžší na čtení, ale nadruhou stranu, rozvíjí velmi zajímavá společenská a vědecká témata.
Sledujeme osud vědkyně, které fanatici velké kulturní revoluce zabijí otce a která se díky tomu stane politicky nespolehlivou osobou. Sledujeme, jak díky své vědecké práci ještě na studiích, dostane možnost nastoupit do tajného výzkumného projektu. Sůedujeme jak láme hůl na lidstvem jako takovým, díky jeho chování vůči lidem samotným a k planetě Zemi.
Sledujeme jak významní vědci hrají ve virtuálním světě hru Tři tělesa, která jakoby nejde vyhrát.
Musím přiznat, že ačkoli se kniha nečte lehce, je velmi zajímavá a pro příznivce sci-fi se dá určitě doporučit. Příběh je propracovaný, vyprávění poutavé.
Je prostě jiná, je svá, ale tím je dobrá.

01.08.2023 5 z 5

Střepy Země Střepy Země Adrian Tchaikovsky (p)

Kniha se velmi, velmi dobře čte. Překlad je naprosto boží. Slovo dylina se mnou bude žít dlouho.

Ale ke knize samotné. Sledujeme osudy podobné osádky vesmírné sběrné lodi Božský sup. Posádka se skládá z člověka, pravničky, postižený holky v kryoštírovi, z kraba a mediátora

Ocitáme se ve vesmírném společenství, několik desítek let po "vítězství " nad Architekty. Sledujeme, jak lidská civilizace proměnila. Díky válkám, díky poznávání nových světu, novým kontaktům a spojenectví s mimozemskými druhy.

Nechci spoilerovat, tak si odpustím další kousky děje, ale soustředím se na rukopis jako takový.

Na to, že je kniha první ze série , tak to vůbec nevadí. Kniha sice má otevřený konec, ale jako taková je ukončená.
Jazyk vyprávění je čtivý, příjemný. Bohudík, na to, jaký si autor vytvořil svět, nepotřeboval k tomu žádná těžká, nesmyslná jména. Když se dozvíme věc, která si žádá vysvětlení, postupně se nám ho dostane.

Úžasný svět, skvělá zápletka, perfektní jazyk, parádní sci-fi.

Tady musím

05.07.2023 5 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Zuzana Strachotová - Vypůjčený čas

Zajímavé postapo.

U knihy mne zaujala v první řadě obálka, která je dle mého velmi povedená.
Bohudík není to jen to jediné.

Na 435 stranách nás čeká poutavý příběh, který se nejen dobře čte, ale vyvolá i spoustu otázek.

Jasně, ve sci-fi či v postapu není moc témat k objevení, ale pořád se dají zajímavě propojit.

A tady se to povedlo. Dokonce s detektivní zápletkou.

Ocitáme se v daleké budoucnosti, kdy je lidstvo po čtvrté světové válce, která byla biologická a lidské tělo je pouze křehká schránka, kterou ohrozí prudší pohyb či zátěž.
Kontinenty zanikly a je pouze několik megapolí, které spolu nijak výrazně nekomunikují. Společnost je silně technizovaná.

Seznamujeme se Sofií, která byla v roce 2030 uvedena na půlrok do kryospánku, kde čekala na lék.
Bohužel byla probuzena po více jak 160ti letech.

To je jedna dějová linka. Její probuzení, naprostá neochota nové společnosti ji nějak vysvětlit, co se stalo. Její pokus o začlenění. Atd...

Hlavní téma je však stav společnosti. Nadvláda korporace IGMET. Totální ovládání společnosti pod heslem Pro Vaše dobro.

Další téma je téma robotů resp. Biorodů a jejich vztahu s lidmi.

Q toto tři témata jsou velmi umně skloubena do sebe.

Příběh je dobře, čtivě sepsán. Osobně mi chybí více informací o tom, co se stalo. Třetí válka, čtvrtá válka. Ale to je asi jediné.

Nicméně, otázek, že ač 4 války, tak lidstvo stále ovládá mamon, hlad po moci, těch je na konci spousta. Jo a užijeme si dost zajímavé manipulace
Jsem přesvědčen, že příznivce tohoto žánru kniha zaujme, pobaví

20.06.2023 5 z 5

Lvice v erbu krále Lvice v erbu krále Michaela Vaščíková

Michaela Vaščíková - Lvice v erbu krále

Jedním slovem PECKA

Slovy Jarka Nohavici - hezký jsem si zabulel

"Jsem tvá hvězda, co z nebe spadla do tvé náruče. Tak blízká a dosažitelná jako nikdy. Chci tisíckrát říkat ti Filipe, Filipe, Filipe, miluji tě. "

Prvotina od Míši, Lvice v erbu krále, na mne zapůsobila velmi velmi pozitivně.
Jasný, není to úplně pro kluky, ale my romantický duše, si občas dopřejeme i toto.

Jak se píše v anotaci, 17ti letá holka se u snídaně dozví, že si ji za manželku vybral král, takže si ho vezme a táta věří, že mu neudělá ostudu. Prostě to chceš. Z krále, který se jeví jako morous, hromotluk a snad i despota, je Isabel fakt urvaná.

Prvních 50-60 stan mi fakt hlavní hrdinka brnkala na nervy , no, ale když ji osud nachystal popsané výše, není se co divit.

Ale pak.... Pak se to rozjede. Děj se rozvine, zejména díky její služebně Sáře. Jedete stránku za stránkou, dobrodružství za dobrodružstvím. Čekáte, co bude dál, jak se to vyvine, co se podělá, co se potká. .... Zvykne si Isabel na krále? To si už musíte přečíst.

Musím smeknout před autorkou, jak dle mého, napoprvé zvládla napsat netypické romantické vyprávění, které je plné akce, napětí, dobrodružství.

Pravda, ze začátku mi problém dělala jakási romantická květnatá staročeština, ale jak se člověk začetl, nebyl to problém.

Kdo má rád poutavou svižnou romantiku přijde si na své.

Příjemné odpočinkové čtení

12.06.2023 5 z 5

NSA: Národní bezpečnostní úřad NSA: Národní bezpečnostní úřad Andreas Eschbach

Eschbach Andreas - NSA

# " Ministr financí Ŕíš hrabě von Krosigk, už před několika lety varoval, že americké hospodářství se nachází v krizi, ze které jej nevyvedou ani Rooseveltevova opatření, protože jediné řešení je jenom ve velké evropské válce, "

# " Většina lidí není zvyklá udělat si opravdu svůj úsudek, úplně jim stačí, že o tom sami o sobě mohou věřit, zatímco ve skutečnosti papouškují myšlenky, které někde pochytají. "

# Jedna ze strategií byla vstoupit diskuze ( na internetových fórech) s více loutkami současně. Jedna přinese hlavní argument, na který okamžitě následuje projev souhlasu dalších loutek. Bylo jasně znát , že Američané kladou větší váhu než Evropané na to, patřit k většině....

Ačkoliv je v anotaci napsáno, že jde o fikci, kdy autor posadí moderní technologie do prostředí nacistického Německa, události posledních měsíců staví myšlenku knihy do úplně jiného světla.

Po přečtení první kapitoly sedíte a nevěřícně koukáte. Hlavou Vám běží: No tak chlapče, za ty Tvoje komentáře na síti jsi první, kdo půjde do transportu. No a při těchto myšlenkách pálíte všechny platební a slevové karty, demolujete internetový modem, mobilní telefon a vše, čím Vás špehují......

Pak si dáte panáka a čtěte dál.

Sledujeme příběh, resp. dva, programátorky Heleny Bondekampové a analytika Eugena Lettkeho.

Helena je chytré děvče které věří, tak jak většina, v dobré úmysly vůdce. Ovšem v okamžiku, kdy se ztrácí kamarádi nebo když naprosto naivně, díky svému programátorské nadání, pomůže dohledávat Židy a podobně, znejistí a začne život v Německu vidět jinak.

Naopak Eugen Lettke je takový duševní mrzáček, který je slizsky odporný, ale dostatečně chytrý na to aby stejně jako Helena pracoval v datovém centru Národního bezpečnostního úřadu.

Kniha velmi zajímavě, až mrazivě, pojednává o možnosti využití IT technologií ke sledování lidí analýze nákupních vzorců atd. atd....

Sledujeme, jak se pomalu moci chopil Hitler, jak se Německo začalo chystat na válku, jak lidé trpěli ale zároveň žili obyčejné životy a sledujeme, jak Německo vyhrálo ...

Pozorně sledujeme život Heleny, lásku, trápení a její...

Kniha je velmi dobře napsaná, bohužel z původně autorem zamýšlené fikce se stala momentálně naše realita.
Naše realita, kdy jsme sledování elektronicky přes naše mobily, nákupní vzorce prozrazují naše aplikace. Diskuze pročítají tajné služby a zatýkají.
Americká ekonomika je před bankrotem a v Evropě máme opět válku. Ovcemi v nás manipulují média, která určitě nejsou nezávislá....
Jako mazec...

No a ten konec? Na to se snad dá říct jenom: No TPČ...

08.06.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Příjemné překvapení.
Další psychologický román českého autora, ke kterému jsem se dostal krze společné čtení.
Běžně tento typ knih nečtu, ale mám rád výzvy, takže proč ne.
Když jsem nakoukl do recenzí, které jsou našich čtenářek, stále se opakovalo - silný příběh, hustý, mrazivý...
Ano. Příběh je zajímavý, i když ve mně vyvolal asi trochu jiné reakce. Ale od začátku...
V první řadě musím autorku pochválit za to, jak je kniha napsána, protože se mi četla velmi lehce, příjemně.
Sledujeme příběh Jaroslava, kterému v dětství zemřela máma a díky otci alkoholikovi se o něj staral děda a babi.
Do příběhu vstupujeme v momentě, kdy se Jaroslav vrací do zchátralého, prázdného domu po prarodičíchi po té, co opustil kněžství.
Sledujeme pokusy o opravu domu, vyčištění zahrady, shánění zaměstnání a další věci spojené s návratem z reality po 15ti letech v kněžském úřadu.
Jsme svědky vysvětlení jeho vztahu s otcem, prarodiči i důvodech opuštění církve.
Sledujeme jeho téměř marný boj o začlenění se zpátky do společnosti.
Nakonec se mu podaří spřátelit se se sousedy a jejich malými dětmi. Zuzkou a Filipem.
Když už se zdá, že se Jardovi začíná dařit, přijde naprosto nečekaný zlom. Tato událost odstartuje sled událostí, které Jardu doženou až k tomu nejtragičtějšímu rozhodnutí.
To, že naše společnost je zlá, rychle zapomíná na to dobré a okamžitě, bez znalosti podrobností, důvodů, příčin, odsoudí a odvrhne člověka jako největší špínu, to asi všichni víme a tady si toho užijeme do mrazivých podrobností.
Je jen otázkou, zda Jardův přešlap (ne neschvaluji ani nezlehčuji, to co se stalo) způsobilo, to co v něm bylo od mala nebo za to mohlo dlouhodobé omezování a odpírání si jistých věcí, které souvisí s vykonávání práce duchovního otce.
Knihu neberu jako popis stavu: Ty vado já jsem zlej, musím to ukončit, ale jako obraz našich duší a zamyšlení nad tím, že některé dlouho nezměněné a přehlížené stavy věci, by stály za změnu. Zamyšlení nad tím, pokud by se Jarda nestal knězem, ale šel by "normální" cestou, jestli by se ten démon v něm probudil. A probudil se v něm skutečně démon? Není to jen následek dlouhodobé odpírání si? Nebo přehnaná reakce naší paranoidní zdegenerované společnosti a jejich moc přemýšlejících jedinců?

Takže za mne: - DOST DOBRÝ

02.06.2023 5 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

Petr Brožovský - Tanec papírových draků 2 - HON

Příjemné, velmi příjemné překvapení

Slova autora : " Pokusil jsem propašovat k Vám alespoň fragmenty této vesmírné moudrosti v rámci různých rozhovorů, avšak byť jen jediná věta navíc by v knize zabírala místo tomu, co bylo opravdu důležité, tedy krvi, sexu a humoru."

Tak takto v doslovu autor hodnotí své dílo. A dle mého naprosto přesně. Ano, spousta otázek zůstala nezodpovězena, spousta témat nevysvětlena, i přesto to byla skvělá jízda.....

Druhé díly bere většina z nás z despektem. Často jedou na vlně prvního úspěšného dílu a recyklují jeho témata.

Toto je výjimka. Velká výjimka.

Druhý díl Tance papírových draků je dospělejší, ucelenější, napínavější.

V první knize si člověk občas řekl, ty voe to jako fakt? Ale v druhém je to nadpřirozeno a dalsi věci takové přijatelnější, uvěřitelné.

Tentokrát Mrtvola s týmem pátrá po dalších Probuzených a snaží se znovu zachránit svět, potažmo lidstvo. Co u toho zažijí a provedou, stojí za přečtení.

Kniha je dle mého o hodně dál od prvního dílu. Moc hezky se čte a autor nás příjemně vede příběhem.

Petr Pedro Brožovský napsal velmi zdařilé pokračování už tak dobré první knihy. Všem, kdo mají rádi akci, nadpřirozeno, kariku české politické scény, bude více než spokojen.

08.05.2023 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Darcy Coates - Duchové rodiny Folcroftů

Ale tak jo, dalo se to...

Moje první kniha zde vychvalované autorky Darcy Coates. Není to úplně můj šálek čaje, ale když jsem objevil tuto skupinu, hodně tu jela, tak jsem si ji chtěl vyzkoušet.

Duchové rodiny Folcroftů jsou o dětech, 15ti leté Taře a jejím mladším bratrovi Kylovi a jejich "dobrodružství " u prarodičů.
Po nehodě jejich matky, která leží v kómatu v nemocnici, se dostanou k prarodičům, May a Petrovi, se kterými se nikdy neviděli. Tito bydlí ve starém domě daleko za městem. May i Peter jsou na děti neskutečně hodní. Až mrazivě hodní. Na jednu stranu se snaží, aby se u nich dětem líbilo, na druhou stranu děti cítí, jak je postupně izolují od okolního světa.
Dětem to přijde podezřelé a když zjistí, že dům s nimi obývají i duchové, snaží se zjistit víc....

Čte se poměrně lehce, i když mi vadilo, že v každé větě jsou neustále zmiňovaný postavy. May to, Peter ono a tak.. Pro mne zvláštní. Jako že by to byl horor, to snad ani ne. Trošku mrazivé to je , ale předvídatelné.

Knihu ani autorku nezatracuji, ale pro mne tak 3/5.
Kdo má rád lehké čtení, lehké mrazení, přijde si na své.

23.04.2023 3 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

LOCKDOWN - kolektiv autorů

Tato sbírka vznikla,dle anotace, v době tvrdého lockdownu v rámci podpory českých autorů a věrných čtenářů.

Sbírka obsahuje 10 povídek že světa sci-fi a fantasy. Přispěla třeba Lucie Sombra Lukačovičová , František Kotleta , Míša Merglová, David Šenk a další.

Pro mne byla většina povídek velmi čtivá, poutavá a něčím zajímavá.
Jediná, kterou jsem úplně nepochopil, byla Arellseelen od Oskara Fuchse. Netvrdím, že je špatná, ale mně nesedla.

Zato k nejlepším řadím Tlesknutí jedné dlaně od Petra Shinka. Výtečné vyprávění o královském dvoře, kde je královně 120let a díky alchymistům je stále mladá. Kde o ztrestání mečem není nouze. Kde alchymisté přetváří lidi do bojových monster. Ale nebojte, není to je o zabíjení. Je to příběh esriemura a jeho popisu dvora, zvyklostí a hlavně hledání toho, kdo jej chce zabít. Velmi dobře popsané, zpracované

Na stejnou úroveň řadím povídku Staří přátelé od Míša Merglová. Velmi laskavý příběh o přátelství, minulosti dvou bojovníků. Tato povídka mne nejvíce chytila za srdíčko.

Asi ještě zmíním Divadlo zrůd, které nás přenese do světa bohatých Pražanů, šíleně bohatých Číňanů a řekněme mutantů. A v tomto prostředí sledujeme vyšetřování vraždy. A nebo to není vražda....

A zkráceně Chudobinec od Petra Kubašková, tak ten mne asi nejvíce rozesmál. Zopakování začátku a konce je úžasný. "Pelerínová, Pelerínová.... k chlubení toho moc není......, ale nebýt těch polehčujících okolností....

Ale i ostatní povídky stojí za přečtení.

Sbírka mne příjemně překvapila a kdo má rád odpočinkové krátké čtení z řad sci-fi a fantasy, užije si ji.

18.04.2023 5 z 5

Vítejte v Pekle Vítejte v Pekle Roman Bureš

Zajímavý povídkový soubor v široké směsicí žánrů.
Je pravda, že osobně upřednostňuji cele knihy, ale ani toto nebylo špatné.
Takové příjemné odpočinkové čtení. Občas veselé,,Občas k zamyšlení.
Je to příjemná kniha

07.04.2023 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Jak začít..
Zahrada mrtvých duší hned ze začátku zaujme zajímavým fyzickým vzhledem. Velmi zdařilá obálka knihy. Jak graficky tak provedením. Po otevření upoutá nažloutlý retropapír a modré písmo. V závěru knihy je dokonce inverzní provedení. Zajímavé jsou i ilustrace.
Bohužel zajímavé modré písmo se při horších světelných podmínkách ukáže jako četbu komplikující. Alespoň pro mne.
To by bylo ke vzhledu knihy a teď k obsahu...
Příběh je vyprávěn z pohledu tří hlavních postav. Syna Marka, dcery Šárky a druhého manžela jejich matky, Jana.
Začínáme právě na pohřbu Jana a to z pohledu Marka. Marek je dospělý, živý se malováním, žije sám a je, řekněme psychicky nevyrovnaný. Jana, který pro něj byl více otcem, než skutečný opilecký otec, měl rád a proto nedokáže pochopit jeho rychlý odchod.
Bohužel jeho matka byla citově chladná, takže tomu odpovídá i jejich vztah.
Marek se rozhodne vypátrat, proč zemřel Jan a proč jej opustila jediná osoba, kterou měl krom babičky rád a to jeho starší sestra Šárka.
Sledujeme vzpomínky těch tří na společný život a pomalu odkrýváme, co dokáže přehnaná láska, nepochopení, zkreslený náhled na realitu.
Nejenže sledujeme příběh očima tří postav, ale nahlížíme do něj i v několika časových rovinách, které se potkávají i míjí.
Nakonec se příběhy propojí v celkem očekávaný, ale přesto šokující konec.
Kniha je velmi silným psychologickým vyprávěním, které je v celkové rovině hodně dobré. Ale...
Ale jsem nucen dát jen tři hvězdy. Osobně mi hodně vadilo, na to jak výjimečně je kniha vyrobená , na to jak silný příběh obsahuje, tak z pohledu Marka i Šárky je psaná hovorovou češtinou . Až přehnaně hovorovou. Vím, že je to subjektivní, ale zážitek z knihy mi to kazilo. A to hodně
Nicméně, pokud má člověk rád složité rodinné vztahy, silný příběh, určitě nebude zklamán. Kniha se čte velmi dobře

07.04.2023 3 z 5