tlllk tlllk komentáře u knih

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Začiatok bol rozpačitý, a mal som pocit že len ďalšie substituované scifi, kedy mimozemšťanom prisúdime ľudské vlastnosti, ale ten koncept čiastočne previazaných poviedok tomu dával širší rozmer. Nakoniec som si užíval tu temnú iróniu ....

14.09.2021 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Môžete mať radi Pizzu aj Hamburger, ale Pizza-Hamburger vás neoslní. Toto bol môj prípad, každého osve môžem, ale spolu to nebolo ono. Takého čerta s anjelom by som čakal skôr v Troškovom filme. Občas som sa cítil asi ako keď sa ma deti stodesiaty krát spýtajú "tatí vieš čo" a ja rozmýšľam že vlastne ani nechcem vedieť ....

09.02.2021 3 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

S ohľadom na dátum vydania klobúk dole. Prvá polovica bola síce záživnejšia, ale celkom ma bavila aj ta polygamná spoločnosť.

20.12.2020 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Po horore väčšina siahne kvôli resetu, a myslím že k tomu sa viac hodí film. Nie žeby kniha nebola dobre napísaná, ale od podstaty nespĺňa ten pudový princíp strachu. Naopak , skôr vytvára väzbu medzi čitateľom a postavami, a keďže v tomto prípade ide psychicky narušenú osobu, tá väzba je zvrátená. Slovami klasika, táto kniha mi pekne p*srala karmu. Bolo mi zle pri pomyslení čo všetko by som mohol chcieť urobiť svojim deťom...

16.06.2020 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Kniha ma svoje hluché miesta, hlavne v prvej polovici, keď tam rieši "gender" problematiku polo-orkov, ale ku koncu sa to celkom svižne rozbehne. Kniha ma aj svoju audio verziu, len bacha na deti, lebo potom budete vysvetľovať čo znamená "vylízať frndu" a pri presviedčaní že je to taká zmrzlina som sa zapotil viac ako Šakal v tuneloch Pece.

06.06.2020 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Kniha nie je pre každého, ale keď Vás osloví je jedno koľko Vám je rokov, podobne ako v "Malom princovi" si každá generácia nájde to svoje.

03.05.2020 5 z 5

Toxin Toxin Robin Cook

V dnešnej dobe internetu mi to prišlo primitívne. Toho doktora som mal plné zuby a už dávno som nečítal knihu plnú tak nesympatických postáv. Tá téma je vážna ale to tendenčné spracovanie mi vadilo. Možno ale bola určená takým jednoduchším Euro-poslancom , ktorí schválil tento rok dovoz amerického masa do EU.
PS: Myšlienka na záver, ak doktorovi ponúkli 5$/hod na ruku bez papierov nástup, tak ten vrah nedostal viac ako týždenný plat , to ako vážne !?

16.11.2019 2 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Zaujme tá atmosféra a pohľad na medzivojnové Nemecko z pohľadu polície, ale ako detektívka mi to prišlo nevýrazné

17.06.2019 3 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Politika : Zanedbateľná,
Detektívka :Plnokrvná,
Zvrhlosť pointy: Maximálna

04.06.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Táto trilógia je pre mňa jednou z najlepších sci-fi aké som čítal , nepredvídateľný dej, nové myšlienky, prepojená a uzavreté dejové línie. Aj keď mi tie dve občas pili krv svojou naivitou, kniha ako celok je majster-štich a svojím spôsobom prekonáva prvé dve.

04.03.2019 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

S ohľadom na rok vzniku je to záslužné dielo, možno samotný zrod survivalizmu, ktorí dnes v USA generuje slušné obraty, ale na môj vkus sa viac ako post-apokalyptickou spoločnosťou zaoberal svojskou formou polyandrie. Dej bol celkom naivný, plný logických prešľapov a vystavaný na náhode a predsudkoch tej doby.

31.12.2018 3 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Už dlhšie som vedel že kniha si Vás nájde, život chcel že ako som knihu dočítal dozvedel som sa o smrti blízkeho rodinného príslušníka. Táto kniha pohladí dušu a dá novú nádej.....

05.07.2018 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

ešte že bol fyzik, lebo ak v niektorom z paralelných vesmírov robil detektíva zomrel by tam hladom. Myslím že väčšine bolo od začiatku jasné to čo autor slávnostne odhalil asi v polovici knihy. Ale potom to dostalo spád a tým koncom mi celkom poplietol hlavu, to som si užíval. Len škoda že elegantnejšie nevysporiadal ten záver, tá stovka klonov tam zostala visieť ako neznáma v kvadratickej rovnici...

20.02.2018 4 z 5

Keď máš v ruke kladivo, všetko vyzerá ako klinec.

Nie som historik, preto nebudem špekulovať o pravdivosti "faktov", ale aj keby to bola pravda ich interpretácia bola vždy jednoúčelová. Všetko čo nezapadalo do vytýčenej koncepcie bolo prehlásené za nedôverihodné alebo príliš zhovievavé.

Ta nosná myšlienka bola celkom zaujímavá, ale po krátkom čase sa v podstate dookola opakovala.

17.01.2018 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

ako súčasť väčšiny nie som hoden hodnotiť bláznovstvo iných. Pre mňa jedno z tých lepších diel od Coelha.

28.11.2017 4 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

U Murakamiho ma dostane tá odovzdanosť ktorá je japonskej kultúre tak blízka. Ako ľudia, ktorý žijú v jednej z najbohatších krajín na svete, môžu kvôli spoločenským konvenciám viesť taký prázdny život.

hovorí sa, že kniha si vás nájde, v rovnakom čase som čítal od Coelho - Veronika sa rozhodla zemrit. Myslím že preto viac ako samotný trojuholník ma zaujala téme hľadania zmyslu života v stereotypnom živote ktorý nastane po búrlivom študentskom období , v živote bez detí. v živote kde sa upnete na staré postupne chátrajúce vzťahy zo študentských čias...

27.11.2017 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Už dávno som nemal také zmiešané pocity. Uvedomujem si, že v demokracii je
1, politická strana je iba "firma" pre záujmovú skupinu či osobu.
2, financie do nej vložené chce každý zhodnotiť.
3, hrať fér vo svete kde všetci podvádzajú je naivné.
V škole nás učia čo je správne a fér, ale ak neprekročíte určité mantinely, váš životopis nebu stáť za spísanie. Z tohto uhľa pohľadu to čo robil AB by sa malo učiť na vysokých školách, ten kto poukazuje iba na to aká to bola nehoráznosť je naivný, ako panic hľadajúci lásku v bordeli.
Áno, štve ma, že v takomto svete musím vychovávať svoje deti. Chcel by som svet plný jednorožcov kadiacich dúhové obláčiky, ale na začiatok by mi stačilo, keby do škôl konečne zaviedli predmety, ktoré by ich na takýto svet pripravili. Čítať medzi riadkami bankové zmluvy, re-klamné slogany či programi politických strán.

13.11.2017 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

povinná jazda ako malý princ, alebo intelektuálny gýč mladého hipstera ? Pre mňa musí kniha obsahovať niečo s čím sa viem stotožniť, ukázať mi aký som smiešny vo svojich pózach, alebo mi len pripomenúť veci na ktoré som už dávno zabudol. Táto kniha má všetko z toho.Aj keď som dosť starý, aby som si pamätal prvomájové sprievody, to čo ma skutočne bavilo boli skôr tie "vzťahové" kapitoly.

18.10.2017 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

ako audiokniha to bolo celkom fajn, teda až na ten úbohý vybraný slovník, pesničky od Rytmusa by vedľa tohto mohli účinkovať v "zlatej bráne".... čakám na semafore, stiahnuté okienko, počúvam si knihu a vtom zistím že na mňa čučí celá autobusová zastávka .....

12.08.2015 4 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Hodnotím audioknihu v podaní Lucie Fiona Šternerovej. Výborný reset mozgu, kniha ma spád, správne hlášky jednoducho ma bavila. Ten koniec vyšiel fakt trochu zvláštne, ale verím že to je len preto že I. končil v polovici príbehu, veľa bude záležať ako na to nadviaže druhá časť.

26.10.2014 4 z 5