TheDoll TheDoll komentáře u knih

Madla a já Madla a já Monika Seidlová

Vůbec to není můj styl, knížku jsem si vybrala v knihovně svým oblíbeným způsobem - naslepo. Neznala jsem tedy autorku, napovědět mi mohla jen anotace a prolistování knížky. A tak jsem to riskla.
Je to super oddechovka. Já jsem kočkařka, ale Madla mě prostě okouzlila. Příběh měl příjemnou atmosféru a nejvíc mě bavily ty zimní scény. Úplně jsem cítila pohodu a útulnost. Zkusím sehnat i druhý díl...

01.07.2023 5 z 5

Kosti nikdy nelžou Kosti nikdy nelžou Kathy Reichs

Knížky Kathy Reichs jsou srdcovka. Tahle v sobě měla něco speciálního. Budu si ji pamatovat ještě dlouho. Bylo to postavou sériové mučitelky? Obětmi? Matkou Temperance? Ryanem? Kombinací všeho, která prostě fungovala?

Čtení mě neskutečně bavilo po celou dobu, od začátku do konce. Zvrat jsem čekala, ale tento závěr ne. Bomba.

16.05.2023 5 z 5

Ženu ani květinou... Ženu ani květinou... Simona Monyová (p)

S každou stránkou se mi zvyšoval tep. Děj byl předvídatelný, ale to jsem snesla. Nějak mě ta knížka držela. A přitom jsem asi od třetiny nechtěla číst už ani stránku.

Na podobný typy já mám čuch, to mi věř!

18.04.2023 4 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Foukneš do pěny mě docela zklamalo, zřejmě na základě toho, že jsem čekala něco, co od autorky znám. Jenže tentokrát mi styl jejího psaní přišel cizí. Čtivé to celkem bylo, to ano, jinak bych to nedočetla, ale motivoval mě spíš nízký počet stran.

Můžu ocenit ústřední myšlenku, bavilo mě jak Vladěna prostě jede a jede... až jsem čekala, jestli na konci sjede do moře, když už není kam jet, protože pevnina končí. Jenže Vladěna byla zároveň úplně deformovaná svým životem a nemohla jsem ji chvilkama vystát.

Napadla mě akorát myšlenka, že bych to možná vnímala jinak, kdybych třeba měla vlastní Robin nebo vlastního Josefa... nebo vlastní Pepu. Třeba knížku za 25 let vytáhnu.

01.01.2023 2 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Není to žádné vrcholné dílo, ale to já ani nehledala. Hledala jsem něco pohodového na chatu a to jsem dostala.

24.10.2022 4 z 5

Beton a hlína Beton a hlína Viktorie Hanišová

Knížka mě doprovázela při cestách vlakem do školy. Byla příjemným společníkem, inspirujícím a osvěžujícím. Nenáročným, ale zároveň obohacujícím. Knížku teď nutím příteli, a to je znamení, že byla dobrá.

24.10.2022 4 z 5

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Začnu pozitivy. Líbí se mi styl psaní autora. Ačkoli předchozí knihy jsou trochu jiný šálek a ten mi chutnal víc. Knížka je čtivá, zdolala jsem ji během dvou cest vlakem. Děj je zajímavý, oceňuji propojení obou světů ve kterých hlavní postava žije. Je to dynamické. Občas jsem ale (a to už jsme u negativ) měla pocit, že se točíme v kruhu, občas mi děj přišel hodně předvídatelný. Zároveň mi byly nesympatické obě hlavní postavy. Na druhou stranu to zřejmě poukazuje, že autor věděl jak s postavami pracovat...

Do vlaku dobrý!

24.10.2022 3 z 5

Kafe a chlup Kafe a chlup Michaela Šalé

Mám ráda kafe i kočky... a jejich chlupy mi zas tak nevadí. Takže jsem se do knížky pustila s nadšením. Četla jsem ji ve vlaku, jako relax. Některé příběhy asi byly slabší, ale mělo to vždycky něco do sebe. Hlavní postava mi možná nebyla úplně sympatická, ale do příběhu pasovala. Ke konci trochu smutné (hlavně příběh Felixe). Závěr povedený. Dobrá oddechovka.

25.05.2024 5 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Zajímavé téma, líbilo se mi prostředí facebookové skupiny a zapojení motivu poezie, to je originální. Děj se táhnul, postupem času bylo umírání dalších a dalších postav předvídatelné a nudné, ale konec byl poutavý - na začátku bych to takhle netipovala, jakmile se pozornost začala ubírat na profil NikolaDVD, odkázalo mě to správným směrem...

23.09.2023 3 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Dan Angus (p)

Knížka, která stála na počátku mojí záliby v hororových knihách. Bylo mi 13, když se mi dostala do ruky. Velmi mě oslovil příběh Duchové neexistují, vlastně mi tehdy vyrazil dech. A utkvěl mi v paměti natolik, až jsem si knížku letos z nostalgie koupila. A přišlo mírné zklamání. Musím se smát, že mi některé příběhy přišly strašidelné. Autor ty závěry někdy neumí.

Baví mě ale to téma osudu, které tam spatřuji. Předvídatelnými se příběhy bohužel stávají ve chvíli osvícení, kdy vám dojde, že postavy jejich osudu nedokážou uniknout.

09.06.2023 3 z 5

Fobie Fobie Wulf Dorn

Příběh si mě získal hned na začátku čtení. Knížku jsem četla před spaním a párkrát jsem si nebyla jistá, jestli to byla dobrá volba. Vše se vyvinulo jinak, než jsem na začátku čekala. Ale to nevadí. Akorát samotný konec byl trochu předvídatelný a zároveň trochu přehnaný. Svého náhodného výběru v knihovně nelituji.

30.03.2023 4 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Autorku ani knihu jsem do loňských Vánoc neznala. Šla jsem do knihovny s tím, že si intuitivně vyberu něco náhodného... a tahle knížka si mě našla. Chvíli jsem polemizovala, ale vzala jsem si ji. Dobrá volba.

Je to něco naprosto jiného než běžně čtu. Jiné prostředí, jiný styl, jiný žánr... velmi specifické postavy. Musím přiznat, že prvních sto stran se mi četlo docela těžko... pak se to ale zlomilo, chvilkami jsem měla v celé knize problém zorientovat se ve spletenci příběhů. Knížka mě ale velmi bavila.

23.03.2023 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Dilema. Teď je to asi tři minuty od dočtení knihy a ze závěru mám dobrý pocit, konec mě bavil. Děkuji za lov. Jenže to předtím...

Tak jednak mi děj přišel předvídatelný a závěr jsem tak nějak čekala (přesto mě bavil). Nevím čím to je, ale při čtení jsem vůbec necítila napětí. Přitom ten konec byl tak akční a nabitý a živý. V průběhu děje se tam děly příšerné věci, jenže mě nějakým způsobem nevzrušovaly. Postavy byly zajímavé, ale neseděly mi... a osobní život Beatrice jsem nemusela znát až tak detailně. Linka Evelyn mi přišla zajímavá, ale zbytečná.

No. Dávám tři hvězdičky. To je takový hezký střed. Sice mě kniha zas tak nebavila (dočetla jsem si, protože jsem chtěla vědět, jestli vyjde má předpověď), ale musím uznat, že měla jedinečnou atmosféru a zajímavou zápletku (geocaching jsem nikdy nezkusila a po knížce radši ani nezkusím).

Autorka rozhodně umí psát a já si říkám, že asi dám šanci ještě nějaké její knížce... možná jsem jen sáhla po kousku, který nebyl pro mě.

10.02.2023 3 z 5

O vílách a snech O vílách a snech Léna Brauner

Knížku jsem sama sobě objednala k Vánocům, protože si zasloužím dárek. Začala jsem ji číst v tom období, kdy začíná ubývat noci, ale přece jen je večer už tma a můžeme se začíst do knížky s čajem v ruce (v hrníčku, nepiji z ruky). Dávkovala jsem si ji, abych si mohla nové poznatky hezký rozžvýkat v hlavě... a jsem na konci.

Co k tomu říct. Je to něžný text. Přirozeně psaný, to nemusí všem sedět. Je útržkovitý, ale já to jaksi dokázala snést. Je tam plno zajímavých a inspirativních myšlenek. Autorka čerpá ze svého života a to je příjemné.

Doplňující ilustrace jsou prostě krásné.

Titulní stranu jsem první den pořád hladila, mám ráda využití textilu na knížky.

Asi to není kniha úplně pro každého, ale pokud má někdo autorku a její přístup k životu rád, tak knížku doporučuji.

30.01.2023 5 z 5

Návrat do Valbone Návrat do Valbone Josef Habas Urban (p)

Knížku jsem četla natřikrát. Dvakrát mě prostě neoslovila, tak jsem to po pár stranách vzdala. Hlavně proto, že mi přišlo, že se ty jednotlivé dějové linky neprolínají. No, třetí pokus už vyšel. A prolínají. Posledních (třeba) 100 stran jsem hltala každé slovo. Poslední shledání Jany a Josefa mi vehnalo slzy do očí (ale ne z očí).

EDIT 22/1/2024: Po knize jsem sáhla, protože mě reálný příběh trojice studentů velmi zaujal. A začátek knihy jsem četla aspoň třikrát... nikdy jsem se nedokázala dostat dál než třeba za dvacet stran. Vůbec mě to nedokázalo upoutat. Pak jsem si jednou řekla, že se tím prostě prokoušu a... přečetla jsem to za jeden večer. Ani nevím proč. Vlastně mi to nebylo moc sympatické. Ale líbilo se mi, jak bylo prostředí vykreslené a příběh gradující. Postavy mi bohužel moc sympatické nebyly, tak mi aspoň nepřirostly k srdci. Ale stejně mě ten závěr velmi rozesmutněl. No nebyla to nejlepší kniha mého života, ale stejně si ji i rok od přečtení živě vybavuji. Jestli se vrhnu na Návrat, to nevím, upřímně se bojím, že bych dostala depku.

28.12.2022 4 z 5

206 kostí 206 kostí Kathy Reichs

Z knížky, která mě zezačátku moc nebavila, se vyklubal jeden z nejlepších titulů od Kathy Reichs. Hlavní případ byl zajímavý svým závěrem. Lassieho osud byl tak akorát ozvláštňující. Mimořádně mě bavila linka týkající se profesního života Brennanové, Brielovou bych asi těžko rozdýchávala. A ta "ježčí zápletka" pro mě byla docela nečekaná!

13.11.2022 5 z 5

S pavoukem na skle S pavoukem na skle Lukáš Prchal

Tak tohle mi bohužel vůbec nesedlo. Novela S pavoukem na skle měla zajímavé postavy, ale ten děj byl tak zvláštně vykreslený... no možná zkrátka autor nemířil na mě. Doplňující povídky, ty mi seděly rozsahem, takže jsem se do pár pustila, ale nebavily mě. Bohužel... zklamání. Velmi těžká, temná atmosféra, která mě poutala.

12.03.2024 1 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

První setkání s autorkou. Kniha mi zabrala delší dobu, než jsem čekala. Rychle jsem se začetla, ale brzy jsem si uvědomila, že mi text nic moc nepředává. Začala jsme s knihou vést dialog - psala jsme si poznámky a otázky na okraje stran. Občas jsem odpověď dostala. Některé části/kapitoly mě nebavily (např. kapitola 14). I ten humor nebyl úplně můj styl, ale některé pasáže byly trefné. Zároveň jsem asi radši, že jsem knihu koupila za pár korun z druhé ruky, než za plnou cenu... to bych byla asi zklamaná. Radši bych si přečetla něco, co obsahuje víc faktů... tato kniha spíš představuje názory autorky vzhledem k jejím životním zkušenostem.

21.01.2024 3 z 5

Jak se dělá galerie Jak se dělá galerie Martin Vaněk

Kniha je krásná, po grafické stránce rozhodně vydařená. Po faktické stránce se mi zpracování líbí, přibližuje základní terminologicky celkem hravě.

Někdy mi však text přišel kostrbatý, hůře pochopitelný. Pro příklad - záhadou pro mě byla formulace "Františkovo muzeum Brno, 1817. V naší republice si většinu prvenství připisuje Praha. Výjimkou není ani druhé nejstarší muzeum v českých zemích, založené císařem Františkem I." Zní to, jako by druhé muzeum vzniklo v Praze.

25.12.2023 5 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

(SPOILER) Nejslabší díl z celé série, vyvrcholení se nekonalo. Autorka to bohužel trochu moc překombinovala, s čímž měla ostatně problém už v předchozích dílech. V tomhle díle se autorka ani nesnaží přijít se zajímavým námětem, prostě recykluje co už bylo v předchozích dílech. Pomsta po x letech. Vrahem je ten, kdo celé vyšetřování sledoval. Bea by opravdu měla svoji kariéru přehodnotit vzhledem k tomu, že se zase nechala polapit sériovým vrahem a je na hraně svého života.

Napínavá byla možná tak druhá třetina, ale byla obalená v omáčce romantického příběhu a pokusu o zmatení. Romantická linka dostává příliš mnoho prostoru, ale musím uznat, že autorce by psaní romantického příběhu šlo. Ačkoli by byl do značné míry toxický - Bea má totiž problém sama se sebou (už 4 díly - já nezapomněla na to, že radši nejí) a Florin je naivní - viz strana 73, kde naprosto ignoruje postoj matky dětí se kterými se chce seznámit. Dva lidé s téměř zakázanou láskou, musí to tajit před světem a bum... ona zmizí, on po ní zoufale pátrá, protože ji přece miluje. Tak moc, že si vezme na starost její děti a ani ho nenapadne vzít si v Beatricině bytě věci pro ně? Přitažené za vlasy.

Kromě toho si autorka nemůže odpustit nepropustnou dichotomii postav, která provází i konec příběhu. Bea dobrá, Florin dobrý - láska a dobro zvítězí. Ale co ti špatní? Zlý Hoffmann - ubit kladivem. Zlý Vasinski - maniakální vrah. Zlý Achim - leží s otevřenou lebkou na JIPce. Tady si ale autorka neodpustila udělat z Bei zase tu správnou - když se dozví, že má Achim přítelkyni, tak pronese "Pozdravujte ji, ta situace pro ji musí být hrozná." Podobně, jako když kolega v předchozím díle prozradil médiích pravou identitu Jasmin - Bea najednou otočí. A když jsme u Achima - ta snaha o to udělat z něj v hovorech s Florinem de*ila je dost okatá. Autorka zkrátka nemůže připustit, že někdo může mít dobré i špatné vlastnosti zároveň.

Závěr - propadák. Opravdové zklamání. Vrahem je postava, kterou v úvodu nepřirozeně našroubuje do děje (opravdu nenápadné, am i right (jak by řekl Kossar)? Motivem vraha v podstatě bylo - vraždím, protože proto. Tenhle díl si zasloužil něco lepšího.

29.09.2023 1 z 5