Thalin Thalin komentáře u knih

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Trůn byla od Maas moje prvotina. Už ani nevím, jak jsem se ke knize dostala, ale dnes mám doma celou sérii, včetně dodatkových knih. Hodně lidí vyčítá Celaene její chování. Spratek, trošku princeznička, co žere čokoládu po kilech a zároveň zabijí mrknutím oka. Jo, moc reálně to nezní. Ale tohle nemá s realitou co dělat. Tohle je prostě fantasy a tam se moc meze nekladou. I mě naše vražedkyně svým chováním a marnivostí občas lezla na nervy, ale kdo ví, co by s člověkem udělala minulost, kterou měla ona. Každý by se s tím asi vyrovnával po svém. Taky beru v potaz, že to byla autorčina prvotina a i tak vytvořila dost slušný svět a spletitý děj. U jejích knih se mi líbí hlavně to, že hrdinka neskončí v chomoutu s prvním princátkem nebo hezounkem, které jí utkví v oku, jak tomu často u podobných knih bývá. Zkrátka mám tuhle sérii ráda, i když vím, že má pořád dost chybiček, ale ráda nad nimi zavřu oči.

02.10.2022 5 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Hodně jednoduché, místy až hloupé. Taková typická limonáda. Ona hodná, slušná, obyčejná, on naproti tomu sexy bouchač, co pro tuhle šedou myš totálně zaplane, ale zároveň kolem sebe jen tancují a špačkují se jako paka. A ten konec byl klišé jako prase. Oddechová literatura ano, ale takhle primitivní výplach je už na hraně. Ze slova Holoubek jsem měla pomalu kopřivku.

02.10.2022 1 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Jsem trošku zklamaná. Asi jsem čekala něco jiného. Trvalo mi než jsem začetla a přišlo mi, že se tam místy zbytečně moc mluví. Sice je vše krásně popsané a zabalené do spousty přirovnání a obratů a proložené krásnými ilustracemi, ale ani to nevyrovnalo fakt, že mě to místy docela nudilo a přišlo mi to zdlouhavé. Nevím, jestli se pustím do dalšího dílu.

01.10.2022 3 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Velmi čtivá a akční kniha ze světa fantasy, plná bojů a strategií. Nejsem tak úplně fanoušek knih, které se odehrávají skoro celé na bojišti, ale tady to až tak nevadilo. I když jsem měla trošku problém pochopit problematiku Zhouby a Nakažených. Ale rozhodně musím pochválit jazykovou stránku věci. Autor si tady vyhrál, neopakoval se a rozhodně vytvořil chytlavé dílko.

11.09.2022 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože jsem viděla seriál a chtěla jsem porovnání. Šachy jsou pro mě veliká neznámá, ale protože jsem první viděla seriál, uměla jsem si ty partie trošku představit a tak jsem nebyla tak ztracená, jak by tomu asi jinak bylo. Seriál je víceméně skoro stejný, nic moc mě tudíž v knize nepřekvapilo a bavilo mě to. Jen Beth byla v knize ještě o kapku více robotická a bez emocí než tomu bylo ve zpracování od Netflixu. Také na mě působila lehce autisticky a šachy, léky a alkohol byl zkrátka její způsob úniku z běžného života. Asi bych to popsala stejně jako Anasa, všichni zkrátka měli svou bublinu, z které moc nevystupovali. Ale nevadilo mi to, nepůsobilo to rušivě a knihu jsem za jedno odpoledne přečetla.

16.08.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Od knížky jsem dostala to, co jsem vcelku očekávala. Už podle popisku snad nikdo nečeká nabytý akční děj. Prostě oddechovka, příběh obyčejné holky, dělající obyčejnou práci do které skočí události války. Sice mi chvíli trvalo se začíst a začátek mi přišel dost vleklý a o ničem, ale nakonec mě to docela bavilo. I když ta "romantická" linka mi tam nějak nesedla, nevěřila jsem jim to.

12.06.2022 4 z 5

Král Král Devney Perry

Podle popisku jsem čekala jen další předvídatelnou oddechovku s charaktery podle šablony. (Protože mi přijde, že poslední dobou jsou hlavní postavy takových knih skoro stejné. Nejčastěji ve scénáři On: bohatý, arogantní sexy šéf, Ona: odmítavá pipka, co teče při každém pohledu na něj a dělá jedno stupidní rozhodnutí za druhým. Většinou zasazeno do prostředí nějaké firmy... prostě nuda)
Ale prostřední podobné SOA bylo příjemnou změnou a nebylo to jen odfláklé stylem "Děláme i nelegální věci" kde nebylo nic vysvětleno, jak mnohé autorky dělají když vezmou atraktivní prostředí, ale nic o něm neví a neumí to rozepsat. Krimi zápletka byla taky fajn a bylo to psané čtivě a nebylo to nadstavované tunou sexuálních scén.
Bryce nebyla jen další naivní pipina a on rádoby hrozně drzý a arogantní vůl, co je pořád popisovaný jako sex na klacku, ovšem bez špetky charakteru. Takže mi po dlouhé době nelezl žádný z hlavních hrdinů na nervy. Jo, nějakému tomu klišé se to nevyhnulo, hlavně u popisků sexuálních scén nebo toho, co je na tom druhém zrovna sexy, ale jinak mě to bavilo. Což je co říct, poslední dobou tyhle knížky dočítám s otráveným protáčením očí, protože je to pořád na jedno brdo. Trošku mi jen vadilo její neustálé "Nemám tě ráda" potom, co si na něm zajezdila. Ehm, Jasně holka...
Ale jinak to bylo fajn, až na ten nedotažený konec, necítila jsem z toho dostatečnou satisfakci a finální idylka na mě působila trošku jako klišé.

25.05.2022 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Snažila jsem se na to dívat dětskýma očima, protože to je cílené na děti. Ale bohužel. I jako žačka druhé třídy jsem četla mnohem složitěji psané knihy Harry Potterem počínaje, který je rozhodně obsáhlejší, než tohle velmi stroze napsané dílko. Film se sice drží děje víceméně přesně, ale i tak toho zvládl obsáhnout víc. V knize si člověk ani nestihne udělat k postavám nějaký vztah, sympatie, nefandí jim, nemá to kdy stihnout.

19.04.2022 1 z 5

Gabrielovo inferno Gabrielovo inferno Sylvain Reynard

Tohle bylo, jednoduše řečeno, zbytečně zdlouhavé a nudné. A plné klišé. Vážně ještě někoho baví pan parchant a cudná, nevinná panna, kteří k sobě zahoří a ze zmetka je najednou přeslazený medvídek, co se jen stará o svou nevinnou krásku, aby třeba náhodou neumřela hlady? Zkusila jsem druhý díl a s protáčením očí ho odložila po sto stranách. Zbytečná, stokrát opakovaná limonáda bez nějaké akce a zábavy. Pobavil mě název série. Tohle nebylo hříšný, ani vášnivý, u toho by usnula i znuděná jeptiška.

10.01.2022

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

První část knihy mě moc nebavila, ale potom se rozjelo. Celý začátek jsem uvažovala o tom, kdo může být pachatel, ale je fakt, že tahle varianta mě nenapadla a hodně se mi to líbilo, hlavně z psychologického hlediska. Amy je prostě dobře provedená a před lidmi ukrývaná, chytrá mrcha a takové postavy mě baví.

09.01.2017 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knihy odehrávající se v koncentračních táborech moc nevyhledávám, protože bývají často docela přikrášlené a jednu dobu se s nimi roztrhl pytel. Ale k tatérovi mě přivedl seriál, který jsem nedávno viděla a přišel mi opravdu zajímavý a vypadalo to, že by to celé mohlo být autentičtější, když jde o zpověď jednoho z vězňů.
Ale bohužel, musím říct, že mě kniha zklamala. A ne svým příběhem, ale zpracováním.

V tomhle tedy seriál odvedl lepší práci. Autorka si nedala zrovna moc práci s popisky a nějaká jazyková rozmanitost jí asi taky nic moc neříká.
Taky mi občas připadalo, že to prostě chtěla mít hned z krku a 200 stran přečtete jako nic, přitom by si s tím stačilo trošku pohrát a kniha mohla být klidně i delší. Jako celek to zkrátka působí docela odfláknutě.

Některé situace, které v seriálu působily opravdu dramaticky a člověk z nich cítil tu zoufalost a bolest, byly v knize odbyté sotva pár větami. Chyběly tomu zkrátka emoce. A místy to působilo, jako by dítě psalo slohovku, jak strohé to bylo. Opravdu není třeba třikrát ve větě zmínit Laleho jméno, čtenář ví o kom se zrovna mluví.
Občas navíc autorka skáče od jedné události k jiné nebo vzpomíná na pár záblesků z minulosti, přitom se to do děje zrovna vůbec nehodí a akorát to čtenáře mate. A jiné události zase vůbec nedotáhne, jakoby zapomněla.

Výhoda je, že se to opravdu rychle čte, vzhledem k jednoduchosti jazyka a celého pojetí knihy. Ale právě to celému příběhu zároveň ubližuje, protože to zkrátka působí trošku prázdně. Dost věcí bude upravených, přeci jen samotný Lale už měl také ve stáří problém si vše vybavit správně (aspoň co jsem pochopila z dovětku a ze seriálu), ale příběh je to opravdu zajímavý a silný. Jen je škoda, že se dočkal tak chabého zpracování. Za mě je to tak na 2,5 hvězdy.

22.05.2024 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Jako první jsem viděla film a tak jsem vcelku věděla, co od knihy čekat a zajímalo mne právě to knižní zpracování a odchylky od filmu. Uchopit správně takové téma rozhodně nebylo snadné. Zvlášť, když se přilehne k tomu, v jaké době se to odehrávalo a kdy to rozhodně nebylo tak v povědomí, jako dnes. Kniha je napsaná opravdu hezky, mile, ale taky vcelku smutně. Po celou dobu čtení mě překvapovalo, s jakou lehkostí to celé Greta bere, aspoň po většinu času. Opravdu hezky jsou tu popsané hlavně myšlenkové pochod Lily i Einara a jak jsou tu odlišné.
Některé odbočky mě tu ale lehce nudily, hlavně ty z minulosti. Třeba začátek vztahu Gret a Einara, ke kterému se tu několikrát příběh vrací bych ocenila víc rozepsaný a raději bych se o tom dočetla víc než třeba o jiných skocích do minulosti, které mě tolik nezajímaly.
Jinak to ale bylo hezké čtení a jsem ráda, že jsem si mohla porovnat film s knihou, která je, jak už to většinou bývá, samozřejmě lepší a procítěnější.

12.02.2024 4 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

V knihovně mě zaujala obálka a anotace, ale jsem zklamaná. Ten námět jako takový je zajímavý, ale vůbec mi nesedlo to zpracování. Hlavně styl vyprávění a pak samotná hlavní postava. Fakt, že se v téhle verzi historie za tři sta let změnil akorát styl mluvení, mi přišel zvláštní a Johana mi nebyla nijak sympatická a vlastně jsem jí sama nic nevěřila. Působila chladně. Nemohla jsem se u ní zbavit pocitu, že je to prostě jen lhářka na zdlouhavé cestě za svou pomstou, kdy jde doslova přes mrtvoly a to bez mrknutí oka. Jako by k tomu byla cvičená.
Jak už tu padlo, působilo to na mě spíš jako průměrná fan-fikce. Takový naivní příběh, který se snaží být drsný tou spoustou krve a rádoby zvraty, ale pořád to působí tak nějak pubertálně a akorát si to odškrtává ze seznamu typické zvraty v příbězích pro mladé. Možná až na ten začátek, který aspoň nechodí kolem horké kaše. Celkově je to asi spíš vhodnější pro mladší čtenáře\ky, kteří milují upíří tématiku a nehledají nic moc vyspělého a gradujícího.
Další díl určitě číst nebudu a kniha mi v paměti zřejmě taky dlouho neuvízne.

24.01.2024 2 z 5

Kateřina Parrová: Šestá manželka Kateřina Parrová: Šestá manželka Alison Weir

Konečně jsem se dostala i k poslední manželce Jindřicha osmého a jejímu příběhu. Kateřina byla sympatická a milá žena a i když se stihla za život hned několikrát vdát a ovdovět, pořád si zachovávala svou pozitivní povahu a její život se obešel bez skandálů. Možná až na manžela, který proháněl Alžbětu. Upřímně mě tahle pasáž rozčilovala i v knize o Alžbětě a nechápala jsem, jak mohla tak dlouho nechat manžela, aby ji sexuálně obtěžoval a všelijak si to před sebou i před jinými omlouvala.
Z knihy mě nejvíc bavila část o jejím mládí a z dob, kdy byla královnou. Po Jindřichově smrti mě kniha už lehce utahala a nebavilo mě to tolik, zvlášť když jsem věděla, co bude následovat. Thomas mi totiž byl nesympatický napříč všemi knihami, kde se objevil.
Ale celkově vzato je skvělé zakončení série a opět smekám před autorkou, které to muselo dát neskutečnou práci, už jen kvůli historickým přesnostem.

12.01.2024 4 z 5

Ludvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu Bourbonů Ludvík XIV. - Král Slunce velký panovník z rodu Bourbonů Vincent Cronin

Podrobně a přehledně napsaná kniha o jednom z nejznámějších panovníků historie. Čtenář se dozví vše o jeho původu, povaze, zvycích, ale i bitvách a ženách, které mu prošly životem. Občas jsem sice musela nakouknout do rodového přehledu na začátku knihy, ale ne kvůli nepřehlednosti, ale kvůli četnosti osob, které se kolem krále motaly a byly v jeho životě nějak důležité a taky množství stejných jmen. Předtím jsem četla jen jednu životopisnou knihu o Králi slunce, ale tahle byla o něco lepší a přehlednější a její čtení bavilo, i když jde víceméně jen o velikou spoustu faktů.

01.01.2024 5 z 5

Děti Anglie Děti Anglie Alison Weir

Alison opět nezklamala a jde o dobře a srozumitelně napsanou knihu plnou informací o dětech Jindřicha osmého, jak postupně vyrůstaly a vládly. Jen mi tady trošku chybí víc o Alžbětě po jejím nástupu na trůn. Nejvíc toho tu bylo o Mary, která byla neoblíbená a ani já sama ji nemám moc v oblibě. A přeci jen, vláda její sestry trvala déle a proto si podle mě zasloužila více prostoru.

26.11.2023 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Na druhý díl jsem se těšila, protože jednička se mi vážně líbila. Dvojka pro mě ale měla o něco pomalejší tempo. Hlavně střední část se mi vcelku táhla. A celkově jsem knihu četla mnohem déle než první díl. Ale to pořád nic nemění na kvalitách, humoru i čtivém stylu psaní. Jen jsem čekala podobně svižné tempo, jako v prvním díle. Po trošku nudném středu to pro mě nabralo tempo zhruba v posledních sto stranách a ty jsem si zase docela užila, hlavně souboj Inej, kde jsem zase cítila tu mrazivou akci. Tahle parta mě baví, ale jednička mě prostě bavila víc.

23.07.2023 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Po knize jsem sáhla náhodou v knihovně, ale rozhodně mě překvapila. Vyprávět příběh z pohledu jedné ze sester je rozhodně zajímavé a dá se tam toho vymyslet dost a kniha je toho důkazem. Isabelle mi byla docela sympatická, byla chytrá a vynalézavá. Tak trošku hádává a bojovná.
A to mi možná trošku u ní i její sestry nesedělo. Přeci jen jsou napříč snad všemi verzemi popisované jako nehezké, zákeřné a hloupé sestry. Ale tady jsou popisované jako mimořádně schopné a inteligentní, Tavy je v podstatě vědec a génius. (Možná až to sekání prstů a pat. Tahle hloupá ctižádost je těm postavám asi až moc vlastní) Že by takové zůstaly na ocet jen proto že to nebyly oslnivé krásky? Nějak mi to nesedělo. Ale asi mám prostě tu vidinu dvou hlupaček a zlé macechy moc zažitou.
Taky mi chvilku trvalo se zorientovat nad časovou osou. Je to protkané fantasy záležitostmi, ale zároveň se to tváří jako nějaká alternativa Francie v osmnáctém století. Nebyla jsem si jistá, jestli se mi to líbilo. Možná by bylo lepší, kdyby se to prostě odehrávalo v nějakém neznámém fantasy světě. Zhruba v půlce mi taky přišlo, že se děj lehce vleče a moje nadšení ze začátku opadlo. Ale pak to zase nabralo nějaké tempo. Vcelku vzato je to originálně pojato, dobře napsáno a hezky se to četlo. Líbila se mi tam ta myšlenka sudiček a map života. A hlavně mi tady vyhovuje uzavřená linka a že nemusím číst další čtyři díly, abych se dozvěděla, jak vše dopadne.

29.05.2023 4 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Nápad je to sice dobrý, ale zapadá to mezi klasické YA spíše pro mladší ročníky. Hlavně kvůli tomu, že celá ta záležitost okolo strážců a démonů, která by mohla být hodně zajímavá, je docela upozaděná neustálým pěním ód na to, jak je hlavní protagonista sexy. Od autorky jsem četla jen dvě jiné knihy, ale tam to bylo taky víceméně hlavním předmětem knihy. Takže nic moc originálního a je to pořád dokola. Místy to navíc bylo zmatené a začátek měl poměrně pomalý rozjezd. Zkrátka takový průměr, nenadchne ani neurazí.

26.04.2023 3 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Náměť knihy je rozhodně zajímavý a originální. Ale hodnocení mi taky přijde dost nadsazené, protože kromě originálního tématu a čtivosti, mě to nijak zvlášť neohromilo. Místy mě děj spíš nudil a občas jsem měla problém si to vizuálně představit, hlavně prostředí úlu, které bylo místy popsané trošku zvláštně. Taky mě zarazil popis chodeb, jako by snad šlo o obří haly, kam se v klidu nacpe i myš. Což je nesmysl. A i já si ze zoologie pamatuje trošku jiná fakta o včelách. Flora nebyla kdo ví jak výjimečná, i když tady to tak prezentováno bylo. Žádná z postav mě ale zrovna neoslovila a samotná Flora a její příběh mě vlastně ani nezajímala. Hlavně proto, že to bylo zbytečně roztahané. Na povídku dobrý, ale román bych z toho nedělala. Poselství bych v tom nehledala, i když je to určitě zajímavá kniha. Ale nic, co by mi na dlouho uvízlo v hlavě.

26.03.2023 3 z 5