Terry11 Terry11 komentáře u knih

Poslední odbočka na Brooklyn Poslední odbočka na Brooklyn Hubert Selby

Co dodat! Nejsem cílová skupina. Přečetla jsem pouze z toho důvodu, že mám ráda NY a knihu jsem dostala. To snad snesou jen silné mužské, trénované povahy! A věřím, že je to kniha psaná ve smyslu naturalismu. Ovšem mám za to, že i Zola by se chytil za hlavu nad tím, jak se svět za těch sto let nezměnil.

29.04.2014 2 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Jozova Hanule se mi líbila díky rodícímu se něžnému a ostýchavému vztahu mezi nimi víc.

06.04.2014 5 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

Souhlasila bych s těmi informacemi. Celé mi to přijde takové překombinované, zápletky za každou cenu, pořád nějaký zvrat, takže čtenář už vlastně ani není překvapený, protože čeká, že to bude jinak, než se původně zdá. Téma je zajímavé, ale děj se dost táhne, takže ani nejsme příliš napnutí. Pro mne to bylo cenné a přínosné z toho důvodu, že jsem se dověděla přehršel informací o Dantovi a jeho Božské komedii, vím, kam příště zabrousit ve Florencii, a mám důvod, proč se podívat do Istanbulu. Ale knížka, ke které bych se potřebovala vracet, to asi nebude.

23.02.2014 3 z 5

Lorca - Dalí Marná láska Lorca - Dalí Marná láska Ian Gibson

No, autobiografický román tedy sotva, jak tady uvádějí. Je to vyprávění o vztahu mladičkého Dalího a o něco staršího Lorcy. Kniha je psána jako literatura faktu, ale přesto velmi emocionálně, do detailů informuje o začátcích jejich přátelství, především Lorcy, který byl schopen si svou lásku k Dalímu přiznat. Nakolik to ovlivnilo jejich tvorbu, život. Hodně z této knihy čerpá výborný film Little Ashes.

"Byla to láska erotická a tragická, protože jsem ji nemohl sdílet." Takto definoval Dalí tři roky před smrtí své přátelství s básníkem a znovu tím zdůraznil svou domnělou heterosexuální orientaci.

18.02.2014 4 z 5

Lyrika Lyrika Federico García Lorca

Mít tě rád, jak já tě mám,
ach, co práce mě to stojí!
vždyť mě samou láskou k tobě
srdce, vzduch i klobouk bolí.

Jeho verše jsem četla v době, kdy jsem už věděla, že byl Lorca homosexuál, dokonce leta zamilovaný do Salvadora Dalího. Nu, z jeho poezie se to poznat nedalo. Nijak mě neoslovila.

18.02.2014 2 z 5

Sex, smrt a manželství Sex, smrt a manželství Jon Øystein Flink

Nějak nemůžu těm Seveřanům přijít na chuť. Je to zřejmě ten nedostatek světla a sluníčka. Všechno je depresivní, sebevražedné, ujeté, nechápu.

16.02.2014 3 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Drama o tom, že za peníze se dá opravdu koupit všechno - svědomí, morálka, lidi,...Autor tu staví proti sobě morální zásady a ziskuchtivost, strach a prodejnost, bohatství a lidství. Řeší také kolektivní vinu a moc davové psychózy. Hlavní hrdinka Klára je tvrdý člověk. Nakolik to z ní udělal její úděl, život, touha po pomstě, nevím, ale její praktiky jsou strašné. Dočká se své odplaty, ale kdo ze čtenářů jí v závěru drží palce?

27.01.2014 4 z 5

Vytoužený milenec Vytoužený milenec J. R. Ward (p)

Miluju, jakým způsobem umí tato ryze ženská spisovatelka napodobit mužské jednání a mluvu. Obdivuju její originální přirovnání, metafory, smysl pro humor. Její stylistika mě prostě fascinuje. A helejte, s kým konzultovala ten mužský sex? :-)

10.01.2014 5 z 5

Když kohout zakdáká Když kohout zakdáká Solís Ramón

Hned v úvodu se dovídáme, co znamená, když se o kohoutovi řekne, že kdáká. A až v samotném závěru se dovídáme, koho se ta metafora týká. Kniha se odehrává v padesátých letech v Andalusii, ve světě nám Čechům ne příliš známém. Všechny ty informace o toreadorech, kohoutech, životě kousek od Gibraltaru jsou opravdu zajímavé. A ještě pak více tajemství, které je pomalu a rafinovaně odhalované. Zase jednou po dlouhé době mi byl vypravěč téměř protivný a hrdinka nepochopitelná, ale kniha přesto stála zato.

07.10.2013 4 z 5

Noc před rozvodem Noc před rozvodem Sándor Márai

Četla jsem ve slovenštině pod názvem Rozvod v Budíně, Kniha má stejně postavenou kompozici jako Svíce. V první části se dovídáme dopodrobna vše o životě soudce, dokonce i malé, nenápadné zmínky o tom, co bude hrát velkou roli v části druhé. (Po přečtení jsem se k tomu znovu vrátila, abych se ujistila, že si autor se čtenáři, tak jak je pro něj typické, hraje jako kočka s myší.) A pak opět přijde ten monolog, ve kterém jste ohromeni zvratem, donuceni listovat zpět, ptát se, kolik je schopen člověk přiznat sám sobě. A hlavně - jsou si dva lidé předsouzeni? A když to ví jeden, proč to neví ten druhý???
A co to pořád Márai má s tím klučičím přátelstvím (:-)).

23.09.2013 5 z 5

Tabák Tabák Dimitar Todorov Dimov

namlsaná Odsouzenými dušemi jsem se vrhla na další dílo tohoto autora (jediný Bulhar v mém seznamu) a nebyla jsem zklamaná. Ale ta osudovost nenaplněné lásky trochu chyběla.

06.08.2013 4 z 5

Judita Judita Sándor Márai

Velmi zvláštní. A ty Svíce jsou prý ještě lepší. Kde je ale sehnat? :-(

06.08.2013 4 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

A tím jsem s Vieweghem skončila. Tolik vulgarit, vágních míst, sexu za každou cenu muselo vadit i mužům. Pan spisovatel už nemá, co by psal.

17.07.2013 1 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Místy tak filosofické, že jsem si některé věty musela číst víckrát, abych pochopila. A pochopila? Nevím, tak nějak jsem ráda, že si to mohu odškrtnout, film se mi líbil víc.

13.07.2013 3 z 5

Nezkrotná Nezkrotná Sylvia Day

Čekala jsem odpověď na několik otázek - s kým se rval Gideon, kdo byl onen terapeut, jenž ho zneužíval, co má s dr. Lukasem,... což se čtenář doví, ale některé otázky budou zodpovězeny až ve čtvrtém díle (co znamenají ty tmavovlásky v jeho životě, např.), protože autorka opět přerušila děj uprostřed příběhu a nastavuje kaši. V tomhle díle se skoro nic neděje, jen jsme tak lehce v očekávání, kdo od Gideona odvrátil podezření. Pořád je to ale lepší než Padesátka. Hlavně po stylistické stránce. A nevím proč, ale líbí se mi to.

01.07.2013 4 z 5

Hračka Hračka Sylva Lauerová

a konec jsem fakt nedočetla!

22.05.2013 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Njn, je zvláštní, jak někdo může těžit z cizího díla, a skoro se mi chce napsat z cizích děl! To, jak jsou takřka totožné postavy a vlastnosti v této knize a Stmívání, autorka vysvětlila. Ale už vůbec nepřiznala, jak se také nechala inspirovat J.R. Word a jejími Milenci. Protože tuto sérii dobře znám, mohu tady citovat několik vět, které přímo James opsala a často je používá, a to už vůbec nemluvím o příběhu zneužívání či mučení, které rovněž jsou tak velmi podobné románům Wordové. Stylisticky je to velmi jednoduché, často se opakují stejné fráze a situace. Druhý díl byl trochu lepší, více se odklonil od původních předloh.

04.03.2013 2 z 5