Terkishead Terkishead komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jako bych tam byla... Jako bych cítila tu naději, kdy je váš sen téměř nadosah. A přitom vůbec žádná naděje neexistuje.

08.07.2021 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Přečetla jsem na doporučení kamarádky, která se k této knize pravidelně vrací. Obdivuji autorčin vytříbený styl, velmi čtivý a autentický. Samotný osud paní doktorky Vlasty byl opravdu neobyčejný a její život nesmírně plný.

02.05.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Novela, která je psána a čte se jako báseň. Nejlépe opravdu vyzní, když se čte nahlas. Děj a obsah ( včetně literárního rozboru) jsem už znala ze školy, a tak mě překvapilo jen to, že celý konec je vyjádřen jednou větou. A pak už nic... Přízračné!

22.08.2022 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Řemeslně dobře zvládnutá detektivka. Perfektní čení na pláž. Všechno na svém místě - Maniakální maniak, vyšetřovatelka alkoholička s obtížnou rodinnou situací, krásný ale jinak orientovaný pomocník. Jen mi do tradičního schematu moc nezapadl asijský lotr policista. To by se, myslím, komisi pro genderovou vyváženost a inkluzi nelíbilo :D .

05.07.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

O tomto tématu jsem v poslední době četla víc než mi je milé, ale nelituji. Tahle kniha určitě stála za přečtení. V předchozím komentáři ji Bezantina označila za "Vypravěčku po česku", ale Hana se mi zdá mnohem silnější, syrovější i realističtější. Osobně jsem byla moc vděčná na náznak dobrého konce.

11.02.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Díky knižní výzvě jsem se pustila do čtení žánru, který mě nikdy nelákal a na který jsem se domnívala už nemám správný věk. O to větší překvapení pro mě bylo, že kniha je opravdu dobrá, originální, napínavá. Nakonec jsem si ji dávkovala po kapitolkách, aby mi tak rychle "nedošla". Stejně se to pochopitelně nakonce stalo a tak mi nezbylo než se okamžitě zakousnout do pokračování.

18.10.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Nečekaně dobrá detektivka! Od knihy zcela náhodně vybrané jen podle věku autorky ( čtenářská výzva :D) jsem moc nečekala. O to milejší překvapení mě čekalo. Děj sice nebyl ničím převratný, poctivě se držel klasického schématu, zato vypravěčský styl autorky skutečně nenechával čtenáře vydechnout. Doslova mám dojem, že se k této autorce ještě vrátím, až zase dostanu chuť na dobrou detektivku.

11.06.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Není to moje první " holokaustovka", což mě možná dost ovlivnilo. Chápu, že vyprávět mohli jen ti, kod přežili, ale i tak mi připadal příběh místy až neskutečný v tom, kolik štěstí musel ten pán mít. Vlastně je to zřejmě silná stránka knihy, která nepopisuje jen neuvěřitelnou hrůzu, ale předkládá život člověka, který se i v tomto "naučil chodit".

09.03.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Na rozdíl od prvního dílu ubírám jednu hvězdičku, ale jen za to, že se ze začátku děj trošku vlekl a hlavní hrdinka je ve své časné pubertě občas trochu nesnesitelná ( ostatně, ale jako většina jejích vrstevníků, takže kdo by jí to vyčítal). To jsou ale jen drobnosti, které této fenomenální a totálně epické sáze neubraly mnoho půvabu. Od poloviny jsem s hrůzou sledovala, jak rychle mi ubývají stránky, až jsem se nakonec nezbytně dostala do bodu, kdy jsem se ocitla na poslední stránce, absolutně bez chuti se s knihou rozloučit. Už se moc těším na další díl!

24.01.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pominu-li literární kvality autora, které bych označila s trochou dobré vůle nejlépe jako středoškolský pokus o prózu, hledám velmi obtížně pozitiva tohoto díla. Kniha naznačuje celkem nadějnou komediální zápletku, kterou ale autor velmi rychle zabije neustálým kňouráním všech hlavních hrdinů. Kýčovitý konec příběhu je vlastně už téměř povinnou součástí, ale chápu že autor musel toto trápení prostě nějak ukončit. Abych tedy vyzdvihla alespoň něco: kniha je velmi krátká. Přečetla jsem do výzvy.

03.01.2021 1 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

V podstatě červená knihovna... Pominu-li celkem prostinký děj typu Popelka, nemám také moc ráda postavy Ach-jsem-tak-jiná (trochu napodobuji autorčin oblíbený trik). Autorka sama na mne působí dojmem, že by ráda psala filozofické úvahy, ale správně tuší, že by je nikdo nečetl a tak je vložila do úst dvanáctileté dívence a ošklivé domovnici. Což působí přinejmenším rozporuplně.

11.08.2019 2 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

(SPOILER) Zajímavá kniha. Na to, jak těžké téma zpracovává, se četla dobře. Níže někteří kritizovali jednodušší literární styl, mně ale velmi dobře ladil s atmosférou děje i s přímočarým, často doslova chladnokrevným uvažováním hlavní hrdinky. Osudy hrdinů této knihy nejsou černobílé. Nejzajímavější myšlenkou knihy je pro mě asi to, jak sebestředná, bezcitná Neonila, která na své životní pouti zničí mnoha lidem život, mimoděk páchá dobré skutky. A z toho konce nakonec opravdu mrazí.

15.01.2024 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Parádní detektivka mi vždycky udělá radost. I když se snažím číst napříč žánry, k detektivkám se vždycky ráda vrátím. Trochu jako u pohádek všechno nakonec ( obvykle ) dobře skončí. Takže děkuji pane Bryndzo za tohle dobro, které zase zvítězilo nad zlem a nenávistí. Je to osvěžující.

28.09.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tak nebylo to úplně špatné, i když žádné velké tajemství se teda nekonalo. Forma byla čtivá, příběh ani úžasně úchvatný, naštěstí ani nudný. Občas si ale autorka takříkajíc odskočila a vrhla se na kariéru spisovatelky učebnice dějepisu pro nejmenší.

21.08.2023 3 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Výborný příběh! I když už jsem žádná další válečná dramata číst nechtěla, nekonec jsem po této knize díky výzvě sáhla a rozhodně nelituji.

29.12.2022 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Tak to mě úplně umrtvilo, jestli chcete co vědět! :D Zpočátku jsem obtížně přijímala těžko stravitelnou literární formu, ve které ale jako zakletá princezna uvízl příběh úplně typického puberťáka. Jak mně vám ho bylo líto! Tolik zmatků a emocí a všechno se to do tý hlavy hrne... Tak aby pak takovej mladej kluk nedělal kraviny, nad kterýma nám dospělým zůstává rozum stát!

15.07.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Některé knihy jsou jako prázdniny - hrozně dlouho se na ně těšíte a hrozně rychle utečou ( jsou přečteny). Ačkoliv mi stále celý příběh ještě nedává dokonale smysl, nechávám se unášet autorčinou, téměř surrealistickou, fantazií a je mi tam dobře. Nepředvídatelný děj, ne právě sympatické a tím právě reálnější charaktery, to všechno nedá člověku spát a čte jedním dechem. A hrozně se těším co bude dál...

18.05.2021 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Spíš povídka než celá kniha.. i když by to mohlo být klidně téma na celou knihu. Snová atmosféra této útlé, ale graficky krásně zpracované knížečky mě provedla říjnovám odpolednem u čaje. Tak jen doufám, že nubudu mít stjně divoké sny!

11.10.2020 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Od autora je to má čtvrtá kniha a myslím, že každá z nich se mi zaryla pod kůži. Každá jinak. Všechny ale mají společné to, že netoužíte být v roli hlavních hrdinů. V této knize především obdivuji neuvěřitelně uvěřitelné charaktery hlavních postav a dilema, které pro všechny, nejen pro hlavní hrdinku, přináší práce s mladistvými, jejichž rodinné zázemí je jakýmkoliv způsobem konfliktní vůči většinovému smýšlení.

02.01.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dlouho jsem se odhodlávala a dlouho jsem i četla. Viděla jsem nejprve film a proto jsem dopředu věděla o co půjde. Nedá se říct, že je to krásná kniha, nebo že se četla krásně, protože popisuje věci, které hezké prostě nejsou. Nabízí velkou spoustu emocí, dokonce i lásky, ale velmi málo naděje. Ale tak to tehdy prostě asi bylo. Je to memento, které stojí za to přečíst, ale teď už chci něco trochu víc povzbudivého.

23.07.2019 4 z 5