TerJac TerJac komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Už dlouho jsem nečetla tak povedenou knihu od českého autora, jejíž stránky bych hltala až tak, že bych knihu přečetla za 4 hodiny.Moc dobře napsáno, miluji stručné dějové linie, kde věta obsahuje snad jen pár slov, za to vypoví o situaci vše. Štěpán mě často dojímal až k slzám, a jeho rodiče k vzteku :) Dědeček byl ovšem TOP a vykouzlil v knize onu hřejivou bariéru bezpečí, kterou jsem, jako čtenář, tolik pro Štěpána potřebovala......... I když, jak by řekl děda .... ALE HO*NO! :)

17.07.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co k téhle knize říct? Snad jen tolik, že by si ji měl přečíst každý, kdo dnes s takovou "láskou" vzpomíná na dobré časy minulého režimu. Ano, vím že ani tato doba není ukázková a má své kříže. Ale představa života, který v knize vylíčila docela věrohodně paní autorka je jiné kafe a opravdu silné. Uchvacuje mne ale nakolik příběh nabídl pro svého čtenáře i druhý pohled. A to sice ten, že svoboda slova ne vždy sebou přináší uspokojení a pravdu. Neboli že nám, asi žádný, režim nenabídne a nepředloží věci vždy takové jaké skutečně jsou, a jaké by měly být.

28.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nevynechala jsem ani jeden příběh Strike a Robin a na tento se moc těšila. Pravda, obsah čítající skoro 1000 stran mě (byť ostříleného knihomola) trochu zarazil a bála jsem se že příběh bude natahován o již více rozvinuté vztahy hlavních postav. Ale autor nezklamal a dějová linie byla skvělá. Včetně rozuzlení, které jsem opět nečekala. Moc se těším na další případ.

26.03.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kdybych věděla o jakém tématu bude kniha pojednávat, tak bych ji nevzala do ruky. Tyto témata snáším velmi špatně takže když jsem asi v půli příběhu začala tušit, co se skrývá pod rouškou tajemného lesa, už nebylo úniku. Tak jsem knihu tedy dočetla. Musím říct, že byť byla kniha napsána lehkým stylem jednoduchého vyprávění jednoho smutného životního osudu, tak obdivuji s jakou bravurností autorka dokázala do příběhu dostat celou "psychologickou" charakteristiku hlavní postavy. Velice kladně kvituji, jak moc se psychikou autorka zabývala, jak vykreslovala chování a jednotlivé činy hlavní postavy neboť to v mnohém objasňuje proč se oběti takovýchto činů leckdy chovají mimo veškeré chápání nás "nedotčených".
Myslím že příběh mnohým otevře oči. Pravda je vskutku někdy hluboko pod povrchem, aniž bychom to tušili. Z příběhu na mě dýchala neuvěřitelná úzkost při představě kolik takových pravd je kolem nás ..... kde stejně, jako v tomto příběhu nic netušíme, nevíme a jen si myslíme.

22.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Děkuji, moc děkuji za tuto knihu. Kraj v knize zmiňovaný je můj rodný a popravdě - nikdy bych netušila, že mne ještě něco překvapí a "donutí" mě přemýšlet nad zdejšími "poměry", životem, lidmi či zvyky zase trochu jinak. Napsáno, to bylo naprosto trefně, výstižně, poučně a přesto poutavě jako strhující dobrodružný příběh, u kterého mrazí až tehdy, když si opravdu uvědomíte, že ho psal sám život. Karin - smekám!

15.12.2020 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Čekala jsem to, a stalo se to. Kniha mě nejen oslovila, troufám si říct, že velmi zasáhla. Kniha byla napsána velmi dobře, bez nadbytečných věcí, které by oddalovaly jen děj. Tři osudy, každý jiný, přitom všechny navzájem propletené a související. Alespoň mě, splývaly osudy Williama, George a Tao do jediné podstaty - nejde o nás, nikdy nešlo, a dokud si to neuvědomíme, postupně na to budeme doplácet.
Ostatně na to došlo i v samotném závěru - my opravdu neznamenáme nic, ale můžeme být něčím, co dovolí této planetě fungovat a dát nám to nejkrásnější, co můžeme mít - prostor pro život. A tím něčím, čím můžeme být je naděje.

14.08.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Další kniha Jodi, kterou jsem se odvážila vzít do rukou, i když jsem tušila, že mne opět úplně psychicky "vyšťaví". A bylo tomu tak, stejně jako u těch předešlých. U téhlé autorky mám ráda, že vás na závěr vždycky vyvede z omylu, pokud si myslíte, že vám je jasné, jak to skončí. A to ne způsobem, že by vás překvapila, ale ona vás nejen vyvede z omylu ale i totálně šokuje.
Není tomu jinak ani u této knihy. Mohla jsem si myslet, že v závěru opět dojde k něčemu podobnému, ale ať už jsem spekulovala nad všemožnými konci, tenhle by mne nenapadl, přitom se zdál jasným.
Tato kniha mne sice nedovedla k hysterickému pláči, jako některé předešlé, ale po psychické stránce se přesto cítím mnohem hůř. Na jedné straně se vám ježí chlupy z hrůzných zážitků z Osvětimi popisovaných Minkou, na straně druhé mne velmi zaujala pasáž, kde se hlavní hrdina zpovídá z vývoje svého života, výchovy a doby v níž žil.
A tak se ocitáte mezi dvěma kameny. Na jedné straně bych na Josefovo přání klidně s chutí srazila jeho vaz, na straně druhé mám vždy na paměti, že není zapotřebí snižovat se na úroveň těch, kterými pohrdáme. Z druhého pohledu, mi zase bylo místy Josefa a Franze líto. Byli také, jistým způsobem, oběťmi války a fanatických cílů jednoho demagoga. A i když si to asi nepřipouštěli, byli jen loutkami na šachovnici někoho, kdo by je klidně střelil rovněž do hlavy, kdyby mu to mělo pomoci k dosažení jeho cílů.
Tím, prosím, neomlouvám jejich chování vůči vězňům, ale souhlasím s Josefovým tvrzením, že si člověk nevybírá, do které rodiny se narodí, a v jakém náboženství bude vyrůstat, jaké ideologie uctívat a komu věřit.
"Když vám někdo, a zvlášť vaši rodiče, vštěpují, že takto je to správné, nemáte důvod si myslet, že je to naopak".
Kniha mne donutila přemýšlet a pár věcí trochu přehodnotit. Nemyslím názor na nacisty, a to co dělali, ale kniha mi spíš připomněla, že naše činy nelze soudit až tak přímočaře, jak si myslíme. Opravdu ne vše vypadá tak, jak se jeví.

28.07.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Když jsem četla o čem by kniha měla být, zvažovala jsem zda knihu číst. Tématika brutality (jakékoli) u dětí je pro mne těžkým tématem a neoblíbeným, tohle většinou odkládám. Ale rozhodla jsem se to zkusit a jsem autorovi vděčná že to bylo v rámci možností okleštěno pouze na základní informace bez větších "příkras", které jiní autoři v rámci zvýšení efektu tvrdosti tak rádi používají. Do poloviny příběhu mi vše připadalo plynulé, smysluplné. Jakmile se příběh blížil do finále nedávali mi některé věci smysl a to především, jak k některým informacím kriminalisté přišli.
Nicméně, abych to zkrátila, četlo se mi to dobře. Příběh byl napsán velmi poutavě. Oceňuji zajímavé životní linie ostatních postav, které příběh oživili a vnesli do něj čtenáři zmatek. Ani já netušila, kdo za tím vším nakonec bude stát. Ale přesto to nebylo až tak překombinované abych se v ději ztratila. Za ty 2 dny četby to stálo :)

01.04.2023 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Tak tohle byla ztráta času :-( Těšila jsem se na ni a byla jsem tedy opravdu zklamaná. Až se trochu divím, že jsme ji neodložila. Nevím, možná, že tyhle příběhy už pro mě nejsou ale stále jsem doufala, že autor nakonec překvapí a kniha mě dostane. Ale nestalo se a doteď vlastně ani nevím, co si o příběhu myslet. Za mne bohužel propadák.

02.08.2016 2 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Nevím, čím to je. Možná tím, že jsem až moc citlivá,snad tím, že jsem J. Picoult podcenila, nebo tím, že už jsem máma, a téma mě tolik zasáhlo. Nevím. Ale faktem je, že mne kniha naprosto rozsekala. Nejen mou duši ale i mé emoce, pokud to zrovna nepovažujeme za jedno a totéž. Jak jsem si mohla myslet, že jsem si na knihu udělala názor, a vím o čem je, když přišel konec a naprosto opět všechno změnil? Sedím nad zavřenou knihou a hlavou mi běží spousta myšlenek. Opět přehodnocuji samu sebe a své názory či postoje. Tohle je prostě PANÍ autorka. Opět mi ukázala, jak je naše myšlení a naše úsudky vratké. Opět mě donutila si připomenout, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. DĚKUJI :)

Musím se polepšit. U další knihy mě snad už takto nenachytá .....

16.07.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Co jsem mohla čekat než naprosto strhují děj a perfektní rozuzlení? Pro autora příběhu typické - využití každého momentu v ději, který na konci dává dokonalý smysl byť se zdál naprosto nepodstatným. Doufám, že se brzy dočkám další pecky. Cormoran s Robin se mi už dokonale vryly pod kůži :)

11.06.2020 5 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Už jsem četla Kdysi a tato kniha mě dostala naprosto stejně. Příběh plný bolesti a smutku. Doporučuji, pro mládež vynikající, i pro dospělé, kteří by si stále tyto hrůzy měly připomínat, aby jednou znovu neudělali tytéž chyby. Neboť historie se ráda opakuje. Copak to nechápete?

10.07.2018 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Ke knize jsem se dostala skrze doporučení a jsem za to vděčná. Procházím sama obdobím, kdy mám pocit že vše nějak pozbylo významu a pak otevřu takovou knihu, která mi pohladí duši způsobem, který nedokážu popsat. Děkuji

06.05.2023 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Kniha se mi dostala do rukou náhodou, a protože byl čas, přečetla jsem ji jedním dechem za jeden den. Musím říct, že kniha byla skvělá. Autorku neznám, a tohle byla moje prvotina od ní. A musím říct, že se mi velmi líbí to, jak uchopila příběh, jehož téma není v literatuře nijak opomíjené. Lidské osudy a život, který se obrací, kam se mu zamane, je námětem mnoha příběhů. Ale tento příběh podaný očima myši, která se přičiněním svého osudu dospělého jedince "zasloužila" o to, aby měla možnost se na život podívat znovu a pochopit jej představuje zkrátka úplně jiný level. Ať již v reinkarnaci věříte, či nikoli, já to brala jako určitou metaforu ducha bloudícího po světě, který má možnost konečně něco pochopit, ale bohužel už ne změnit. A to už bylo zpracované jako téma nesčetněkrát, a přesto se této autorce podařilo toto téma zhmotnit úplně do jiné podoby, která tomu dala úplně jiný šmrnc. Bylo to pro mne zpestření ale i k zamyšlení, a za to děkuji :)

14.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Bože, já nevím jestli dokáži pořádně napsat, co právě cítím. Kniha byla pro mne famózní. Jsem dospělá a nemám problém číst vkuse Kinga. A právě o to víc, si cením autorů, kteří mne svou knihou, určenou pro dítě, dokáží strhnout natolik, že jsem opět ta malá holka, která věří a prožívá každý řádek textu. Kniha u mne pět jen dokázala, jak moc velký autor Rownlingová je. Nebudu zde vést spory o tom, jak moc knihu pochopí děti protože si myslím, že hodně záleží na tom, z jaké čtenářské rodiny dítě pochází. Synovi bude zakrátko 5 let, ale troufám si říci, že by tento příběh dal se mnou hravě. Právě proto, že společně čteme od kolíbky, čteme každý den, a fantazii máme více než bohatou. A už se moc těším, až mu tento příběh budu moci předat, jak se budu těšit na jeho napětí, a závidím mu, že bude vše prvně prožívat tak, jak jsem to nyní měla já.

Tohle je totiž ryze dětský příběh, který v sobě skrývá mnoho poselství. Poselství o skromnosti, lásce a úctě k lidem, i (hlavně u dětí) k svým hračkám, které jim dělají společníky. Právě tohle probíráme se synem neustále, hlavně když se mne ptá, proč mám stále své hračky z dětství, a proč toho medvěda s rozbitým nosem nevyhodím.
Věřím, že tenhle příběh mu na vše odpoví.

17.12.2021 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Co napsat? Co vyjádřit? Sama nevím. Kniha není pro děti, není pro dospělé, je prostě pro všechny. Pro všechny, které často každý den tíží to, co hlavního hrdinu - dřímající pravda hluboko v nás, kterou tolik často potlačujeme, a necháváme tak růst to, o co nestojíme - nejistotu, strach, bolest, zmatek ........
Kniha o strachu, který musel zdolat třináctiletý kluk stejně těžce, jako by jej musel zdolávat člověk v jakémkoliv věku. Kniha o tom, jak je těžké podívat se pravdě do očí, i když často právě to nám jediné může pomoci.

06.08.2020 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Shusterman je prostě profík. Jeho knihy vždy umí upoutat, a byť může být příběh nadnesený, je v něm vždy i tak dost pravdy. Kniha byla napsána dobře, měla perfektní spád a určitě v ní najdeme spoustu možností k zamyšlení. Za mě perfektní!

24.06.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Původně jsem byla skeptická. Říkala jsem si, že první díl - Smrtku, to asi nepředčí, a měla jsem strach, že to bude takové to "násilné" pokračování. Ale omyl! Mě se snad Nimbus líbil ještě víc než Smrtka. Ano, ten konec ... ten mě ****al :D .... ale má být ještě třetí díl, u nás tuším ještě nepřeložen .... tak tam to teprve bude tooočo. Už se nemůžu dočkat :)

05.06.2020 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Svižné, čtivé, výstižné. Bavilo mě to. Není to asi kniha, ke které by se vracela, ale jako kniha na pobavení a oddech ideální.

30.12.2020 5 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Tak to je pecka! Kniha je krásná nejen od pohledu ale i poslechu. Ne jen o tom, že i nějaké pravidlo se může občas porušit, ale rozhodně i o významu na první pohled netradičních věcí v tradičním prostředí :)

22.09.2020 5 z 5