tereza5844 tereza5844 komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Moje pocity po přečtení knihy jsou velice rozporuplné. Oproti mnohým se mi četla dobře a přečetla jsem ji za 4 dny. Nerozplakala mě ani ve mě nezanechala žádné trauma ze čtení. Možná to je tím, že jsem věděla, do čeho jdu a proto jsem se snažila si udržet co největší odstup od postav, co to jen šlo. Konec je cca od poloviny knihy předvídatelný, což není chybou autorky, naopak to je důkaz toho, jak bravurně zvládla vykreslit rozklad osobnosti člověka po prožitém traumatu. To je to, co bych na knize nejvíce vyzdvihla - jak autorka úžasně a velice pravdivě popisuje psychicky nemocného člověka, který si prošel peklem. To jak se Jude nenáviděl bylo frustrující, vzhledem k tomu, jak skvělé a milující lidi okolo sebe během své dospělosti měl - ale takhle uvažuje psychický nemocný. Není to tak, že se s příchodem lásky odeberou špatné emoce na dovolenou - ba naopak! Láska zvýrazní v člověku všechny emoce, ty dobré jsou intenzivnější a ty špatné hlubší.
No, nakonec hodnotím 4 hvězdami za to, jak kniha byla úžasně čtivá a za to jak věrně zpracovala velmi náročné téma. Sama pro sebe jsem hodnotila 3,5 hvězdy, ale půlky zde dávat nejdou a chce se mi zaokrouhlit spíše nahoru, nežli dolu :) Jinak se ráda o knize pobavím, pocity z ní jsou pořád živé, tak když tak do zprávy :)

23.05.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Knihu jsem četla proto, že jsem si chtěla rozšířit oblasti co se týče klasické literatury. Lady Chatterlyová určitě patří mezi čtivější díla klasické literatury, avšak svým obsahem mě rozhodně nenadchla tak, jako knihy, které se třeba louskají hůře, ale teprve po přečtení vám dochází, s čím jste to měli tu čest. To se mi zde nestalo. Knihu jsem dočetla, odložila a šla jsem číst jinou. Nijak mě nenutila nad ní přemýšlet. To ovšem neznamená, že jsem se u jejího čtení nudila, naopak! Je to věrný obraz těžkého manželství a neovladatelné touhy, stejně tak i dobové společnosti. Jen to pro mě asi není tak příběh tak významný, abych se k němu musela vracet.

21.02.2021 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Kniha místy bolavá, palčivá a nepopíratelně čtivá. To co mě na ni však uchvátilo nejvíce, byla její realističnost. Takhle to v životě mladých prostě někdy chodí, psychické problémy jsou neviditelným zabijákem. Je od autora velice pokrokové, že se takovému tématu otevřel již před více než 30 lety. Většinový pohled na knihu je takový, že se jedná o jakousi sexuální zpověď... nemyslím si. Sex k životu vysokoškoláků prostě patří, a proto jej autor do knihy explicitně zařadil. Podle mého názoru se snažil o co nejvěrnější portrét mládí a jeho krás i úskalí. Bravurně se mu to povedlo.

21.02.2021 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Toto bych klidně zařadila na seznam povinné maturitní četby. Kniha nádherná, palčivá, smutná, ale i plná naděje a dobroty. Závěrečné odhalení o hlavním hrdinovi jsem nečekala a trošičku mi zlomilo srdce. Nemohla jsem knihu odložit a jsem vděčná, že jsem ji přečetla.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Zatím jsem přečetla pouze první díl, čteno v originále, takže jsem se vyhnula až vtipnému překladu některých jmen a míst v knize. Seriál jsem viděla celý, prví série se knihy držela docela věrně.

03.02.2020 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha přečtená jako nic. Vtipné, vkusné, chytré... česká literatura dvacátého století má zkrátka co nabídnout.

Outsider Outsider Stephen King

Moje první setkání s Kingem jako autorem, četla jsem v originále. Napsáno čtivě, ovšem v některých pasážích trošku zdlouhavě a konec se mi zdál trochu uspěchaný. Atmosféra knihy je však nepopíratelná a místy se upřímně bojíte. Je to napínavé, práce s postavami je skvělá.

03.02.2020 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Je to krátké, čtivé a přesto vás z toho mrazí. Kniha perfektně vystihuje všechno špatné, co se dá na totalitním režimu najít. Z posledních vět knihy "Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti." jsem si odnesla dojem hluboký a také vědomí, že jsem přečetla jednu z nejdůležitějších knih vůbec.

03.02.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tohle by si měl přečíst jednoduše každý, knihu jsem četla již před několika lety a velice často na ni vzpomínám. Hodně mě ovlivnila a v mnoha věcech i otevřela oči. Silný čtenářský zážitek, na který nikdy nezapomenu. Rozhodně nejdůležitější kniha, kterou jsem v mém čtenářském životě doposud přečetla.

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Parádní kniha, temná atmosféra a napínavá zápletka.

25.11.2018 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Byla jsem touto knihou naprosto ohromená, stránky mi útíkaly jako nic, rozhodně doporučuji.

25.11.2018 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a jsem velmi ráda, že jsem se ke knize dostala. Mám k ná jedinou výtku, a to tu místy až ubíjející ponurou atmosféru. Na druhou stranu, nejspíše je to to, co dělá knihu výjimečnou.

25.11.2018 4 z 5