tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jsem ráda, že jsem knihu četla jako dospělá. Kdybych ji přečetla v povinné četbě, tak by mě nebavila a vůbec bych ji nepochopila. Další důkaz toho, že k některým knihám musíte dorůst.

15.08.2018

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Villon byl génius, básník, zhýralec. Muž rozervaný vlastními démony. Jeho poezie pořád pálí a má co říct, jeho život uchvacuje. Krásná kniha, neobyčejný osud a pravdivé vylíčení středověku. Je paráda jít s Villonem jeho životem. Poznat jeho kámoše zlodějíčky, jeho lásku Kateřinu, středověkou Paříž. V mé verzi knihy je vzadu soubor básní (nevím jestli je to v každém vydání) a to sílu zážitku ještě umocňuje. O to víc je mi líto, že Villon zmizel ze světa a nikdo se nikdy nedozvěděl, jak skončil. Jedna z mých osudových knih.

07.01.2016 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Horor a sci-fi jsou snad jediné dva žánry, co nečtu. Ale vzhledem k blížícímu se filmu a tomu ohlasu kolem, jsem se rozhodla do Duny pustit. A určitě jsem nelitovala. Ta kniha má obří přesah. Uvěřitelné a nejednoznačné charaktery, propracovaná politika, perfektně vystavěný svět, dostatečně protřelí zloduši, romantická linka, mraky filozofie a morálních otázek. Výborně se to četlo a ráda si dám i další díly, i když jsem si všimla, že jejich hodnocení dost klesá.

17.10.2021 5 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Ruce mi zesílily, trup se dokáže ohnout do podivných úhlů a když knihu přenáším, tak mám pocit jako bych nesla hranaté batole. Je krása mít všechny tyto povídky pohromadě. Přečtu jich pár, pak něco jiného, zase pár a tak dál. Chce to dávkovat. Žasnu nad Poirotovými šedými buňkami a jeho schopností všechno vyřešit. Skvělé! Není co dodat, mon ami.

08.09.2019 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tentokrát nás vyšetřování zavede do Prešpurku. Tři vyšetřovatelé se opět zapletou do složitých vztahů ve městě, v podhradí i na šlechtických sídlech. Z těch pěti knih, které jsem ze série četla, se mi tento díl líbil nejméně. Chyběl tomu pořádný náboj. Pořád je to ale nadprůměrné čtení v rámci žánru a já se brzy vrhnu na další díly.

17.03.2023 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Starší a stále velmi aktuální příběh o lidech a jejich povaze. Satan se zjevil na prašné cestě a nastavuje lidem zrcadlo v kterém celý lidský charakter je pokřivený a pokrytecký. Filozofické zamyšlení, které stojí za předčtení.

26.12.2022 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Tak tohle se mi hodně líbilo. Poirot opět nemá klidnou cestu a musí řešit zločin na palubě lodi. Cestující jsou opět rozmanitá banda exotů. Není si na co stěžovat. Paráda. To že jsem nezvládla vypátrat vraha, netřeba zmiňovat. Lady Agatha mě přelstí vždycky.

24.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pořád jsem čekala, kdy se dostaví ten knižní zážitek, který z Hany dělá nejlépe hodnocenou knihu. Příběh je silný a emotivní, ale druhá světová válka vyždímá emoce téměř vždy. I když toto období nevyhledávám, četla jsem pár podobných knih z války (např. Zlodějka knih, Vypravěčka, Život za životem...) a všechny ve mě vyvolaly větší emoce než tato kniha. Musím přiznat, že kniha na mě celkově působí poněkud ploše.

27.05.2018 3 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Musím přiznat, že tentokrát jsem stranila pachatelům. Tedy většinou. Jejich jednání a pohnutky byly pochopitelné. Jenže si vybrali moc vysoký cíl a tak se za nimi pustila naše trojice vyšetřovatelů. Barbarič má morální dilema, ozbrojuje se a ještě stihne laškovat s dámou. Stein je sice pevný ve víře, ale pod vlivem Barbariče je ochoten trochu uznat problémy protestantů. Jaroš je prostě jen hrozivý. Opět parádní čtenářský zážitek.

01.12.2023 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Člověk si občas musí osladit život romantikou. Máme tu divoké Skotsko, knihy, vlaky, muže s pevnými lýtky, kteří tančí v kiltech, další knihy, ovce, lásku a hledaní životní náplně. Báječný krámek s čokoládou mě vůbec nebavil, ale tohle byla paráda. Z tepla a pohodlí domova ty skotské deště vypadají vždycky líbivě a romanticky. Moc pěkný

21.09.2022 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Na knihu mě nalákal výborný seriál, který vznikl podle zmíněné knihy. Takže jsem postavy viděla vykreslené jako v seriálu. Po krátkém úvodu jsme zataženi do děje a úplně pohlceni New Yorkem roku 1896. Z knihy úplně cítíte špínu slumů i lak na dřevo v sálonech smetánky. Vraždy jsou poměrně nechutné a popsané tak, že mi vstávaly vlasy na hlavě. Občas kniha zabředne do moc podrobného technického vysvětlování, ale to mi nevadilo. Za mě nadprůměr a moc jsem se bavila.

30.12.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Občas se mi stane, že kniha kterou oslavuje většina, mě naprosto mine. Je to případ i téhle knihy. Vysloveně jsem se musela nutit číst, postavy mi byly ukradené a děj mi přišel zkratkovitý. Kniha byla zajímavá nápadem a věřím, že lidi by se chovali přesně tahle. Ustrašeně nebo jako svině. Ale tato autorka není pro mě. Vždyť já se nudila i u Hany (a z toho mám blbý pocit). Tak rychle k jiným knihám. Bohužel.

11.11.2021 2 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Moje první setkání s autorem. Nemám načteno moc thrillerů, protože nesnáším detailní popisy divných a úchylných vražd (proto se bojím severských krimi), takže se dám ještě snadno zblbnout a hodně věcí mi přijde nových. I když téma sériového vraha a jeho fandy je dost omílané téma i na mě. Líbil se mi Tristan, který je psán jako gay, ale ještě se k tomu nevyjádřil. Snad příště. Scénka kdy ho balí polo senilní dědoušek byla fakt dobrá. Děj dobře ubíhal a celkově to bylo takové odpočinkové čtení. Pár věcí mě trochu zarazilo. Policie mi přišla docela stupidní a všechny důkazy jim vlastně sehnala Kate. A přišlo mi divné, že ani jedna oběť znásilnění nic nehlásila. A nemyslím si, že by svědkyně měla být přítomná tomu, jak vykopávají mrtvolu její známé. Těch traumat už pro ni bylo dost. Taky ten Tristan byl všude u vyšetřování a zjevně to nikomu nevadilo. A to nechtěli Kate původně pustit ani za pásku v prvním případu. Ale přes to všechno se brzy pustím do dalšího dílu.

05.06.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Tohle se mi muselo v hlavě trochu rozležet. O čem to vlastně bylo? O ničem. Jen skládačka lidských charakterů. Ale musím přiznat, že mi lezlo na nervy, jak všichni všechno dělali pro peníze a pomluvy. Nikdo s nikým pořádně o ničem nemluvil. Bylo to strašně smutné. Taková malost lidského bytí. Ukazovalo to v lidech jen to nejhorší. Ještě zkusím Chirurga - tam je aspoň známé prostředí, z vesnicí zkušenosti nemám.

16.01.2021 2 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Dívku do třinácti let vychovává jedna žena a pak ji vrátí původní rodině. Bez pořádného vysvětlení, bez rozloučení. A to všechno v dívce zanechá citovou díru, která už se nikdy nezaplní. Lásku finanční podporou nenahradíte. V původní chudé rodině to také skřípe. Kniha je dost syrová a předkládá mnoho otázek na které se nedá odpovědět.

13.02.2022 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Moc příjemné překvapení. Romantická kniha, kde mají postavy opravdové a celkem uvěřitelné problémy. Ze začátku mi zápletka o dělení postele připadala jako blbina. Ale nakonec to bylo pěkné, vtipné a milé. Jsem ráda, že jsem se nechala nalákat obálkou.

28.07.2020 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Jsem si jistá, že kdybych žila na anglickém venkově a měla podobně otravné sousedy, tak bych taky vraždila. Vraha jsem opět neodhadla a pátrání po něm se mi velmi líbilo. Zvlášť ten zástup anglických starých panen s vlastními teoriemi a pomluvami.

10.02.2020 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Moje první kniha ze série a jistě ne poslední. Ze začátku mě štvalo, že místo forenzního týmu, jak ho známe z televize, pobíhá po místě činu jen Amélie, ale i to nám Lincoln vysvětlil. Takže trochu vypínám svoje kritické myšlení. Příběh výborný, napínavý. Co víc si přát.

13.09.2019 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Kdo miluje drsňácká klišé? Já! Takže osamělý cizinec v dlouhém kabátě se deštivou nocí dostane do jižanského města, kde je okamžitě zatčen. Následuje výslech, kde se ukáže že tulák je vlastně bývalý voják a drsoň, kterému není rovno. To ukazuje celou knihu. Ať v budovách, lesích, domech nebo vězení všude každému nakope. Taky vládne skvělou intuicí a hromadou štěstí. Dále je tu sexy diva, co je z něj omdlévá při prvním pohledu, hnusné vraždy, padouši, obří spiknutí a osobní pomsta. Líbilo se mi to. Moc jsem se v tom nehrabala a nechala se unášet dějem, takže jsem si to užila.

17.05.2019 4 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Absolutní pecka. Bylo to jako se dívat na dobrý film. Atmosféra, kresba, příběh. Postavy byly živoucí a nečernobílé. Filmový průmysl dostatečně zkažený a všechno prostupoval všudypřítomný strach. Jedním slovem skvělé.

12.01.2022 5 z 5