Terez9119 Terez9119 komentáře u knih

Staříka miluju! Od začátku do konce. Bavila mě ujetá hlavní linka i Alanovo proplouvání historií. Tahle kniha mi svým humorem opravdu sedla. A audiokniha čtená Martinem Stránským tomu dodává ještě další rozměr. Určitě doporučuji!

16.01.2019 5 z 5

Předvečerní láska Předvečerní láska Lisa Kleypas

Tento díl jsem se bála číst. Aby nebyl moc smutný, dojemný, srdcebolný... Ale! Nemohla jsem se od něj odtrhnout. Byl úplně skvělý, dokonalé zakončení série. Beatrix jsem v celé sérii opomíjela, ale po tomhle díle jsem si ji velmi oblíbila. Ta holka byla dokonalá. Christopher není Lisin typický hrdina, občas se chová trochu nesmyslně (před mou láskou se nikam neschováš...jo, ale nemůžu si tě vzít...ale další den chci rychlou svatbu), ale jinak ho nemůžete nemilovat. Celé to bylo milé a uzdravující. Jen si myslím, že Bennet s Audrey si zasloužili vlastní knihu.

04.12.2018 5 z 5

Kouzlo podzimu Kouzlo podzimu Lisa Kleypas

Protiva Markus byl překvapivě sladký hrdina. Druhá knížka je mnohem lepší než ta první, chemie mezi hlavními hrdiny funguje perfektně. Sebastiana jsem si zamilovala na první pohled, o to horší byl pro mě konec, kdy jsem nedokázala pochopit, proč se k Lilian choval tak strašně. Zrovna takové zlatíčko jako Sebastian (zvlášť po přečtení příběhu Lady Pandory a Garbriela), jak ho autorka mohla nechat se takhle chovat. Nemůžu se dočkat třetí knížky!

23.11.2018 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha je skvělá, zvláště když si uvědomíte dobu, ve které vznikla. Muselo být krásné představovat si, že vaším největším problémem je most stržený vodou a dva dny bez proudu během dovolené. Ale seriál mám přesto nějak raději.

28.10.2018 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

S tímhle jsem teda nepočítala! Jako spoustu dalších i mě zaujal trailer na seriál a já sáhla po knize. No co, v horším případě ji nedočtu. Ale já se od ní nemohla odtrhnout! Musela jsem číst dál a dál.
Autorka chytře kombinuje, další postavy postupně dávkuje a má do hlavního příběhu vpletených tolik nitek, že kniha nemá šanci nudit. Jen ten konec se mi zdál už trochu zdlouhavý.
Matthew mi v jedné části knihy přišel tak moc ochranitelský, až to začalo vadit i mně, a to mám tenhle typ hrdinů docela ráda. Nevím, jestli ke konci přibrzdil, nebo mi to přestalo vadit, ale pak už jsem ho zase zbožňovala jako na začátku.
Diana je dobrá silná hrdinka. Její schopnosti se postupně ukazují, takže se pořád těšíte, co přijde příště.
Až se dodívám na seriál, přečtu si tenhle díl rozhodně ještě jednou a pak s chutí navážu.

17.10.2018 5 z 5

Osudový dopis Osudový dopis Vi Keeland

Dostala jsem přesně to, co jsem od těchto dvou autorek čekala. Žádné drama, milý romantický příběh. Nic zázračného, na jedno klidné odpoledne super. Příběh byl zábavně vystavěný a docela neotřelý, za to jedna hvězda navíc.

08.02.2023 4 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Knížka mě vlastně velmi mile překvapila. Film jsem viděla několikrát jako dítě, ale on to není dětský film. Pamatovala jsem si, že jsem vždycky fandila Vaškovi a Lubošovi, maminčiny reakce se mi zdály divné a nepochopitelné. A kromě toho, že mi knížka pomohla lépe pochopit motivace všech postav, tak mě jednoznačně přeřadila na stranu maminky. Je to jednoduchý příběh o zklamání, lásce a odpuštění, kterému dodává kouzlo osmiletý Vašek. Kdo má rád film, užije si i knížku, ale nic navíc se v ní nedozví.

01.02.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak nějak ne...satirické to jistě je, jakási obžaloba společnosti také, ale komedií bych to v dnešních měřítcích nenazývala, kdo to čeká, bude zklamán. Není to hezké ani zábavné čtení, je to spíš smutná realita, která na mnoha místech nejen Ruské federace bohužel stále přetrvává.

17.01.2023 3 z 5

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

Je to...smutné. Možná i trochu romantické, ale hlavně smutné. Grey a Eleanor jsou spíš dvě spřízněné duše, které se dvakrát setkaly v těžkých časech, než romantičtí hrdinové. O lásku tu až tak nejde, spíš o oporu a porozumění, což ale nemusí být nutně špatně. Spíš se mi ale nelíbí koncept, že jedna skvělá žena zachrání rozvrácenou rodinu. Po takové tragédii a traumatu, které mají za sebou tihle tři, s jizvami uvnitř i navenek, potřebují všichni hlavně dobrého terapeuta, než jednu ženu, která se sice snaží pomoct, ale (aspoň ze začátku) jí to moc nejde. Jsem přesvědčená, že potřebují velkou odbornou pomoc, o které tam prakticky není ani slovo. A nejvíc ze všeho by ji potřeboval Grey, na jeho trauma by podle mě ani všechna láska Eleanor nestačila. Takže za mě příliš nerealistické a smutné s příšerně přeslazeným koncem.

28.06.2022 3 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Mrzí mě, že je to velmi krátká brožurka, opravdu nic víc než upravená přednáška. Postřehy jsou sice hezké a zcela pravdivé, ale celé je to kusé a zkratkovité. Ty myšlenky by bylo třeba víc rozvést, aby si z nich čtenář něco odnesl. Možná jako úvod pro muže dobré, ale jinak nic moc...

17.01.2022 3 z 5

Audience Audience Václav Havel

Je v tom kus geniality. Opakující se pasáže a motání se stále v kruhu zvýrazňují absurdnost i trapnost situace a doby. Krátké, ale přesné.

04.01.2022 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Křehký příběh o lásce v těžké době. Tragický konec? Ano i ne, jak se to vezme...

04.01.2022 4 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Ti, kteří jdou na smrt, nechtějí zemřít. Nebylo to špatné, ale zas tak moc mě tenhle díl neoslovil, Mrakoplaš s Cohenem nejsou moje nejoblíbenější postavy. Ale co to zvedlo o dvě stě procent, jsou dokonalé ilustrace Paula Kidbyho. Už kvůli nim je tohle vydání must have.

08.03.2021 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Vůbec se mi k tomu nic nechce psát. Precizní práce s fakty, výborně napsáno. Jen...někoho takového jsme si pustili do čela země...

18.01.2021 5 z 5

Dáma v ohrožení Dáma v ohrožení Stephanie Laurens (p)

Bylo to krásné, ale docela zdlouhavé. Hrdinové si svá vnitřní stanoviska a myšlenky omílali pro sebe pořád dokola a pořád se stejným výsledkem. Ale příběh měl všechno, co měl mít. Julian byl ochranitelský typ až na samou hranici únosnosti, Miranda byla zase skoro stejně (ne)snesitelně svéhlavá, samostatná a odvážná. Roderick se Sarah by si podle mě zasloužili mnohem víc prostoru (na úkor vnitřních úvah hlavních hrdinů). Ještě, co mi docela vadilo, bylo, že všechny kroky v jejich vztahu musela udělat Miranda, protože Julian "to po ní nemohl chtít". No, aspoň něco udělat mohl...

08.09.2020 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Tohle bylo tak milé, že jsem se u čtení culila jako kretén. Na další její knížku jsem se fakt těšila, protože Kulti se mi moc líbil. A ani na podruhé nezklamala. Saša byl jako hřejivá šála. Celá bych se do něho nejradši zabalila. Byl absolutně dokonalý, ale takovým nevtíravým způsobem. Mariana ale musí být pěkný číslo, protože hlavní hrdinky v Kultim i Malychinovi jsou si povahově hrozně podobné a já chápu, čím to asi je (obě dokonce milovaly Kultiho). Tři jezdci z Apokalypsy byli fajn, mělo to díky nim fakt šťávu, i ostatní kluci z kapely byli v pohodě. Žádné drama, žádný extra děj, jen jedna koncertní šňůra. Za mě super.

06.05.2020 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Myslím, že to bylo lepší než jednička. Rychleji to ubíhalo a nebylo tam tolik nepříjemných postav. Sofie mi připadala trochu jiná než v Kavárně v Kodani, ale ani to moc nevadilo. Todd byl takový až příliš dokonalý, ale to k tomu asi patří. Autorka ale do knížky zakomponovala všechno, co se mi líbilo na jedničce. Popis města, voňavé pečení a sílu přátelství. A i když tady už šlo skoro čistě o romantickou linku, moc jsem si to užila. Mimochodem, taky jste si všimli, že autorka napsala Kavárnu v ich-formě a Pekárnu v er-formě?

27.01.2020 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Hlavní myšlenka je výborná jako vždycky. Kolik životní síly je najednou přebytečné, když se prostě přestane umírat? A co bude dělat Smrť na penzi? Miluju Smrtě. Pratchett nenapsal dokonalejší a milejší postavu, než je Smrť. Za mě ale nic nebude lepší než Mort, kde je Smrť ale i další postavy pro mě naprosto nepřekonatelné. Tady mě druhá linka moc nebavila, mágové byli fajn, ostatní postavy byly zajímavé, ale trochu otravné. Chtělo to víc Smrtě.

10.01.2020 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Těžko uvěřit, že Wolkerovi bylo nějakých 22 let, když tohle psal. Byl každopádně velice, velice nadaný. Člověk z básně snadno pozná, co jí chtěl básník říct, a tím mají pro mě jeho básně hodnotu. Na jednu stranu je třeba brát toto dílo s určitým nadhledem. Člověk ve 22 letech má ještě dost černobílé vidění světa, snadno propadá skepsi, nebo něco nekriticky obdivuje. Tak je tomu bezpochyby i tady, Wolker na každé straně ilustruje bezvýchodnou ubíjející chudobu a odsuzuje tehdejší společnost, že pro chudáky nic nedělá. Naopak zcela očividně inklinuje k myšlenkám komunismu. Na druhé straně nám však dnes může do jisté míry zprostředkovat nesentimentální pohled na tehdejší společnost a její nižší vrstvy. Dílo tak z dnešního pohledu už není, i po dalších dějinných zkušenostech, nijak aktuální, ovšem svoji hodnotu i pro dnešek určitě má.

09.01.2020 4 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Ale jo, vtipný to je, párkrát jsem se zasmála i na hlas. Kdyby nebylo Výzvy, nikdy bych se k tomu nedostala, ale o tom to je. Už se k tomu asi nikdy nevrátím, ale pro zajímavost dobrý.

20.02.2019 3 z 5