TeraBla TeraBla komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

České autory nečtu, tentokrát jsem však udělala výjimku a bylo to skvělé. Zajímavé téma, skvělé zpracování, napínavý děj, který byl místy tmavý až děsivý, velmi velmi čtivé. Na knihu a děj budu myslet hodně dlouho.

25.04.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Martina Viktorie (soukromě jí říkám Marťa) je pro mě taková osobní terapeutka. Před několika lety jsem narazila na její rozhovory a články, což mi pomohlo v jednom osobním problému, který jsem tehdy řešila. Od té doby jí sleduji a její Deník se pro mě stal takovou knížkou útěchy - kombinace běžného neobyčejného života farářky s výkladem z Bible. Navíc je to čupr baba.

29.12.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Krásně psaný příběh o rodině, přátelství, dětství, strachu, hrdosti, rozdílech v pohlaví, ve společenských vrstvách a v otázce rasismu, popisovaný z pohledu malého děvčátka. Nevím, proč jsem četbu této knihy tak dlouho odkládala, bylo to jako pohlazení.

21.03.2021 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

To byla taková paráda. Až jsem smutná, že jsem jí dočetla. Je znát, že autorka knize věnovala bezmála 10 let. Je to originální kousek, který nelze k ničemu přirovnat. Zpočátku se kniha četla těžce, a musela jsem se hodně soustředit na čtení. Obtížné bylo zvyknout si odběhnout ke spoustě poznámkám pod čarou. Po třetině knihy se děj vcelku dobře rozjíždí, a pokud si řeknete, že nespěcháte a jen si užíváte čtení, tak je to skvost, radost a doslova cítíte sílu magie všude kolem sebe. Velké díky a poklona patří i překladateli.

24.12.2020 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Příběh o dvou nešťastných životech, které se náhodou potkali a které se pro sebe navzájem stali oporou. Krásně a jemně psané, děj plynulý, dramatičtější úseky zrychlí tep, v některých částech děje mi bylo až fyzicky špatně. Moc se mi líbil popis úkonů na hospodářství. V knize je toho mnoho nevyřčeného, zůstane ve mně dlouho.

24.03.2023 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Napínavé a velmi čtivé. Tohle byl dobrý díl. Nenávist, pomatení, fanatismus a náboženské prvky, a máme tu skvělý námět na detektivní příběh. Jen mám pořád pocit, že se v této sérii neděje nic pozitivního a všechno je hrozně tmavé a depresivní. Nicméně mě to baví a velmi dobře se to čte.

28.03.2021 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Poklidný příběh s prvky tajuplných okamžiků, míst a lidí. Komturova smrt se četla krásně, nebyl to příliš akční děj, přesto vyprávění a popisování obyčejných věcí bylo poutavé. V napětí čtenáře udržoval obraz, rolnička, tajemný soused i Marie. Jediné co mě trochu nudilo byl svět za poklopem. Za mě asi nejlepší kniha pana autora. Velké díky překladateli.

23.02.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Opět skvěle a poutavě napsaná detektivka. Zajímavá zápletka a nečekané rozuzlení. Moc mě to bavilo. Mělo to spád, žádná hluchá místa, bylo tam napětí. A tlustá kniha byla tak akorát, už se těším na další.

21.08.2023 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Opět skvěle napsané, dobře se to četlo. Bylo to svižné, konečně jsme se dostali dál i ve vztahu dvou hlavních postav. Napětí tentokrát nebylo tak výrazné, od začátku jsem tušila, kdo bude viníkem. Nicméně jsem se pobavila.

09.05.2022 4 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Literární perla. Netuším, jak tenhle poklad mohl zapadnout. Nádherná skladba slov, příjemný děj, který svým vlastním tempem plynul napříč rokem 1938 a New Yorkem. Mezi řádky toho bylo tolik, nechť si čtenář vybere. Džentlman v Moskvě byl také svým způsobem zvláštně krásný, Pravidla se mi ale líbila mnohem víc.

15.12.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Klasicky čtivá Rowlingová, se svým jednoduchým vyprávěním plného napětí a zvratů. Tento díl byl pro mě asi nejlepší. Skýtal v sobě jak rovinu detektivní, tak rovnou měrou rozebíral i osobní vztahy obou hrdinů. Délka knihy byla tak akorát.

04.01.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Dnes uz klasický vánoční příběh o nápravě charakteru. Trochu strašidelné, a temné.

27.12.2023 5 z 5

Tohle mě hodně překvapilo. Bylo to velmi mile napsané. Četlo se to samo, bylo to zajímavé, vzpomínkové, místy i dost vtipné. Závěr byl, řekla bych, smutný, ale byl upřímný a určitě nebylo lehké se z toho vypsat a sdělit světu, co si prožil (prožívá). Zákulisí natáčení HP je srdeční záležitost.

30.11.2023 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

To je takový ten "laciný " příběh, u kterého si zaslzíte, dojímáte se, přitrouble se smějete stejně jako postavy v knize, přejete lásce a vůbec je vám celkově tak nějak dobře. Bohužel v pozadí příběhu se popisují hrůzy války a věčně přítomný strach. Přesto mě kniha velmi bavila. Postavy pro mě byly živé a reálné, nacházela jsem se s nimi ve vyprávění.

22.02.2023 4 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

(SPOILER) Nečekaně poklidná kniha, která vás donutí zastavit se a užívat si příběh dvou přátel. Moc se mi to líbilo. Co do akčnosti děje se toho v knize moc neodehrává. A na druhou stranu to není meditační kniha plná skrytých významů. Je to prostě nenasilná kniha plná hezkých věcí. Napsané si můžete i poznamenat.

25.01.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Mám ráda příběhy o cizích rozmanitých lidech, kteří se seznámí v neobvyklé situaci a vzniknou neobvyklá přátelství se šťastným koncem. Autor opět dokázal do příběhu vkomponovat psychologii, životní příběhy a vztahy. Na můj vkus tam bylo až moc věcí týkajících se dětí (ale jsem teď v nějakém citlivém rozpoložení). Dobře se to četlo, bylo to vážné i vtipné, citlivé i upřímně bolestivé.

25.04.2021 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Elena opět boduje. Vyprávění o myšlenkách mladé dívky, která odhaluje svět dospělých a jejich lží, přetvářky a podivnosti ve vztazích. Je zmatená ze svých vlastních myšlenek, z vlastního chování a z činů. Mnohými odsuzovaná poslední scéna byla surová, ale upřímná (a ruku na srdce, dámy, byla reálná). Psáno nádherně, styl psaní je pro mě velmi příjemný a v těch slovech bych se mohla válet každý den.

18.04.2021 5 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Celkem stručné shrnutí aktuálních nejpalčivějších ekologických problémů dnešní doby. Vše vysvětleno vcelku smysluplně a logicky. Bohužel bude přečteno jen těmi, kteří se o danou problematiku zajímají.

09.12.2021 4 z 5

Glennkill – ovce vyšetřují Glennkill – ovce vyšetřují Leonie Swann

Knihu čtu po čase již podruhé a opět mě pobavila. Originální příběh z chytrých ovčích hlaviček, vtipné i smutné situace, napětí a pobavení. To je vše je Glennkill. V mém případě bych byla ještě ráda za takovou partou vynalézavych kamarádů.

01.06.2021 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Můj první Urban. Sáhla jsem po knize, kterou znám alespoň zčásti díky filmové verzi. Překvapila mě krásná čeština, čtivý text a popis tehdejší doby. Zvláštní byly úseky plných fantaskních představ a stavů autora. S ostatními čtenáři souhlasím v tom, že první polovina knihy byla moc hezká. Ta druhá polovina byla odtažitá, studená a poněkud nudnější. Konec mě překvapil. Hezké čtení, ale celkově na mě působilo studeně s lehkým náznakem špatné nálady.

21.01.2021 4 z 5