TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Dobrý dobrodružný příběh pro začínající milovníky thrillerů. Zajímavé je, že v Anglii zřejmě mohli lekárníci i aplikovat léčiva. V jiných zemích si všechny manipulace s pacienty vyhrazovali lékaři. A i konec byl celkem realistický - lidské povahy takové prostě bývají.

26.07.2023 4 z 5

Zpovědník Zpovědník Daniel Silva

Zajímavý thriller s těžko stravitelným koncem. Úvahy o možném komplotu mezi Německem a Vatikánem vypadají velmi uvěřitelně. Tahle stránka 2. světové války se spíše nezmiňuje. Spekulace o Crux Věra jsou uvěřitelné o poznání méně. Zcela nevysvětlená a neuchopitelná byla změna chování jedné z postav, která pak vedla k tomu, že to celé dopadlo, jak to dopadlo.

23.07.2023 3 z 5

Popíjení půlnočního vína Popíjení půlnočního vína Simon R. Green

Na můj vkus byla kniha až příliš bizarní, a tak jsem ji ani nedočetl. Hvězdičkami ji hodnotit nebudu, abych nekazil průměr těm, kteří ji pochopili. Musím ale uznat, že napsaná je pěkně a překlad je až na pár zaškobrtnutí na dnešní dobu velmi dobrý.

17.07.2023

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Zajímavý fantasy příběh. Jen konec působil tak nějak zmateně. Doufám, že v dalším díle pochopím, co tím chtěl autor říci.

15.07.2023 4 z 5

Podíl na smrti Podíl na smrti Deborah Crombie

Klidná detektivka s překvapivým motivem na konec. Žádný severský krvák, ale poctivé vyšetřování. Někomu může kniha připadat nudná, mě se ale četla dobře.

07.07.2023 4 z 5

Zásah Zásah Lee Child

Velmi povedený thriller. Jen konec byl tak splašený, že nevím, jak to Jack vlastně všechno oběhal a objezdil. Být superhrdina je často těžká a nevděčná práce. Je škoda, že Jack na konci rozerve osobní vazby a zůstane sám jako vítr. Susan by byla skvělý parťák i do dalších dílů. Bude mi chybět.

04.07.2023 4 z 5

Posedlost Posedlost Blake Pierce

Nebýt toho zaúčtování s Petersonem, tak bych uvažoval o plném počtu. Hlavní dějová linie by si to zasloužila. Když se člověk přenese přes strašlivý překlad a hromadu překlepů a pravopisných chyb, tak je to vlastně dobrá detektivka.

01.07.2023 4 z 5

Navždy pryč Navždy pryč Blake Pierce

Velmi dobrý detektivní příběh. I když moc nechybělo a měl by špatný konec a autor by musel hledat jinou hlavní hrdinku.
Překlad byl tragický, možná nejhorší, co jsem za posledních pár let viděl. To i strojové překlady bývají lepší.

29.06.2023 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Za mě nejslabší díl série. Asi díky Xanthe mi kniha opravdu nesedla. Ani všestranně romantické prostředí hradu, kam i prší, už to zachránit nedokázalo. Jen ty přípravy na vánoční vaření mě bavily - vždyť i vykouzlily "zkrocení mrzutého akademika" a nalezení opravdického pokladu, ne?

25.06.2023 3 z 5

Další dveře Další dveře Blake Pierce

Velmi dobrá detektivka. I když... Rodinné a partnerské vztahy tu měly také velmi silné zastoupení. A možná další vývoj vztahů je to, co mě vábí k dalšímu dílu.
Překlad a redakční práce dostaly pořádně na frak. Jak už je v dnešní době smutným zvykem. Dalo se ale přes to přenést.

23.06.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tentokrát to byl opravdu eko-, bio-, local- román. Předpokládám, že originál byl vytištěný na recyklovaném papíru rostlinnou barvou. Ale vážně. Po opravdu prudkému začátku se děj uklidnil a odvíjel se klidným tempem od dobrůtky k dobrůtce. Zajímavá byla právnická klička v závěru. Ta rodina musela být opravdu dobře za vodou, když tucet let neřešila, co jim na louce vyvádí nezvedený soused. Ale stihli to vyřešit včas.

22.06.2023 4 z 5

Nedokončený rukopis Nedokončený rukopis Franck Thilliez

Asi nejvýstižnějsí charakteristika této knihy je "bizarní a zvrácená". A přestože se na začátku omílá, jak literárních kvalit svého otce nehodný syn doplnil konec, tak je i bez konce. Na rozdíl od mnoha hodnotících poslední události v "doplněné" části považuji spíše za výraz autorovy bezradnosti co s překombinovaným dějem - proč by si jinak musel pomoci pošlapáním desátého přikázání pátera Knoxe. Podtrženo a sečteno nechávám dvě hvězdičky jen za dobrý styl psaní.

10.06.2023 2 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Dobré pokračování prvního dílu. Plný počet hvězdiček ale dát nemohu - až příliš často utíká od toho, co je fyzicky možné. Třeba představa, že by se ropné produkty uchovaly po takovou dobu v soudku... Je chvályhodné, že se autor nebál pojmenování některých z hnacích motorů této reformace - chamtivosti, nenávisti, chtíče... Opravdu to nebyla lehká doba.

09.06.2023 4 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dobře napsaná kniha, která staví na skutečné historii tak dobře, že by jeden i uvěřil, že se to tak opravdu mohlo stát. Je to asi jediná kniha, co jsem četl, která má opravdu tragický epilog. A poslední dva odstavce to nezachrání.

18.05.2023 5 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Dobře napsaná kniha, která staví na skutečné historii tak dobře, že by jeden i uvěřil, že se to tak opravdu mohlo stát. Je to asi jediná kniha, co jsem četl, která má opravdu tragický epilog. A poslední dva odstavce to už nezachrání.

18.05.2023 5 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

Tak překombinovanou knihu jsem už nějakou dobu nečetl. Páně Vondruškova knihotepecká huť se právě nevyznamenala. Zástupy postav s podivnými jmény, které se pletly jedna s druhou. A Ota snad nebyl ani Ota... Tentokrát se ale alespoň na konci shrnulo (na vysvětlení to bylo přece jen dost krkolomné) co kdo udělal a trochu i proč.

13.05.2023 2 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Slušný díl série. Jen trochu uspěchaný konec. Chudák Josefínka...

11.05.2023 4 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Špičková pohádka pro dospělé - geniální variace na Popelku, Sněhurku, Hvězdný prach a spoustu dalších. Výborně se čte. Svět umění je světem opravdu velkých peněz a myslím, že to je tady ukázáno moc pěkně - i s backstage, která je všechno jen ne pěkná.

10.05.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Takový švédský Hercule Poirot lite a místo Jappa milá a ambiciózní Tove. Oproti Agátě Christie jsou v duchu současné doby postavy významně inkluzivnější a je to zajímavá partička. Děj je hezky plynulý a knížka se dobře čte, i když mírná zeštíhlující kůra by jí pomohla ke zlepšení.

01.05.2023 5 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Docela hezká pohádka pro dospělé klasického střihu. Nevím jestli to bylo originálem nebo spíše slabým překladem, ale text působil dost neosobně a suše. Rozhodně povedená je ale obálka knihy.

30.04.2023 3 z 5