Tatsume Tatsume komentáře u knih

Tarot skrytých světů Tarot skrytých světů Barbara Moore

Nádherná a propracovaná sada karet v pastelových barvách, velmi přátelská a plná fantazijních výjevů. Možná i malinko kýčovitá, ale mezi taroty neobvyklá. Doprovodná knížka je sice malá formátem, ale nikoliv tím, co obsahuje.

03.06.2016 5 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Tohle je přesně ten typ knihy, který je potřeba lousknout jedním dechem, pak na ni zapomenout, po letech najít zaprášenou někde v koutu knihovničky a s gustem přečíst znova.

Koralina Koralina Neil Gaiman

Udělala jsem tu chybu, že než jsem si přečetla knihu, podívala jsem se na animák. Ale jinak je to kniha výborná, chvílemi docela strašidelá a velmi čtivá. Vřele doporučuji.

Černý jezdec Černý jezdec S. R. Curtis

Tohle je jedna z prvních knížek, které jsem četla, pominu-li opravdu dětské knížky a slabikář. Srdeční záležitost :-) (přečteno znova, po letech, v rámci čtenářské výzvy)

03.06.2016 5 z 5

Leonardo da Vinci - Malířské dílo Leonardo da Vinci - Malířské dílo Frank Zöllner

Úžasně zpracovaný komplet. Přehledně ale dost detailně mapuje Leonardův život a tvorbu, navíc jsou zde ve vysoké kvalitě vyobrazena i jeho méně známá díla. Kniha zaujme na dlouhé hodiny, a to ji člověk ani pořádně nečte, jen listovat a otáčet stránky je zážitek.

03.06.2016 4 z 5

Živý odkaz minulosti Živý odkaz minulosti Vlastimil Vinter

Přes tendenčně psanou teoretickou část knihy a popisky, spatřuji výpovědní hodnotu této knihy ve fotografiích, které ukazují, jak daná památka vypadala v roce 1961 (nebo i před tímto rokem). Obdobné fotografie dnes jinak nelzneme jen těžko, mnohá místa se změnila k nepoznání.

03.06.2016 2 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Kniha zpracovává velice zajímavý námět, a to realistickým, chvílemi až syrovým způsobem. Na můj vkus bohužel až moc syrovým. Celkově na mě působí dojmem "akce za každou cenu" a uspěchaně.

03.06.2016

Středověk - 101 nejdůležitějších otázek Středověk - 101 nejdůležitějších otázek Claudia Märtl

Na některé konkrétní otázky kniha odpovídá spíše obecně nebo se k odpovědi propracovává ze široka, takže odpověď na otázku není vždy jasná. Jinak je kniha dobře srozumitelná, doporučuji čtenáři, který si chce udělat obecný, nepřikrášlený přehled o tom, jak to ve středověku vypadalo.

03.06.2016

Analytická filosofie : první čítanka Analytická filosofie : první čítanka Ludwig Wittgenstein

Ucelený přehled problematiky analytické filosofie. Sice náročný na čtení, ale i tak (možná patradoxně) čtivý a chvílemi i humorný. Na to, že to je akademická literatura, je tam hodně překlepů, což je tak trochu ostuda...

Jak drahá je nepoctivost? Jak drahá je nepoctivost? Dan Ariely

Zatímco po přečtení "Jak drahé je zdarma" jsem si mohla dát veliký zádoplác a pochválit se, že přeci jen nejsem úplná blbka a na spoustu věcí, které dokazuje experimenty, jsem přišla sama, po přečtení téhle knihy si říkám, že bych se nad sebou měla zamyslet a trochu přehodnotit svůj přístup k některým věcem ve svém životě...

01.06.2016 5 z 5

Rakev do domu Rakev do domu Miloslav Švandrlík

Výborná oddechovka, třeba k vodě ideální četba :-)

31.05.2016 4 z 5

Základní pojmy filosofie jazyka a mysli Základní pojmy filosofie jazyka a mysli Tomáš Marvan

Knihu jsem studovala coby literaturu ke státnicím. Bohužel se jedná o dosti náročné téma, což se ukazuje na zpracování některých hesel - ač se autoři pokoušeli o co nejpřehlednější pojetí, některá témata jsou tak rozsáhlá a komplikovaná, že je nelze vysvětlit pouze několika slovy a je potřeba jim věnovat relativně velké množství prostoru.

28.05.2016 5 z 5

Jak drahé je zdarma Jak drahé je zdarma Dan Ariely

Každému, kdo chce na sobě pracovat, bych před čtením Kyosakiho, Carnegieho a podobně doporučila přečíst si tuhle knihu. Je v ní spoustu nápadů, jak si drobnými fígly hodně usnadnit (a vylepšit) život.

Kniha je čtivá, opravdu snadno srozumitelná a členěná do krátkých kapitol s jasně formulovanou myšlenkou.

28.05.2016 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Od knížky jsem čekala něco trochu jiného. Očekávala jsem, že to bude spíše kompilace příběhů o "rebelkách" typu Johanka z Arku, Mulan, a pod., a že to bude hodně feministické dílo (ač žena, o feminismu - zvláště v jeho extrémní podobě - si myslím svoje). Dlouho jsem se knize vyhýbala a číst ji nechtěla. Nakonec ale zvítězila zvědavost a kniha mne velmi nadchla, je to jednoznačně kniha pro ženy, ale ne feministická. Doporučuji k přečtení všem ženám, které si myslí, že když mají nesnadný život, je chyba v nich. Tato kniha dokáže, že není.

Jediné, co mi na knize vadí, jsou odfláknuté korekce - občas chybí interpunkce, slova jsou občas ve špatném pádu, narazila jsem i na vchybu ve shodě podmětu s přísudkem. Je to škoda, knize to hodně škodí, zvláště, když se taková hrubice objeví v místě, kde je text náročnější na porozumění.

27.05.2016 5 z 5

Přírodní památky a krásy Táborska Přírodní památky a krásy Táborska Antonín Zbyšek Hnízdo

Kniha, ač již docela stará, je i v současnosti dobrým průvodcem po Táborsku, upozorňující na přírodní krásy a památky regionu, o kterých se v současnosti skoro vůbec nemluví a nepíše. Pro čtení se předpokládá alespoň základní znalost regionu. Kniha je dle mého žánrově na pomezí mezi čistě odbornou a populárně naučnou literaturou, jak je patrné z odborných termínů a latinských názvů na straně jedné, a z jazyka bohatého na metafory a lyrické popisy na straně druhé.

27.05.2016 4 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

V rámci zpracování semestrální práce jsem přečetla oba překlady, jak ten po pana Neffa, tak ten od pana Rauvolfa, a anlický originál. Ano, pak se mi o té knize i zdálo, a byly to takové houbičkové sny.

Neffův překlad je překladem nadšence, který spoustu výrazů nezná a neví, jak je přeložit, i když jim intuitivně rozumí, tak to "nějak přeloží". Překlad je na některých místech až kostrbatý a nesrozumitelný, což je nešťastné vzhledem k tomu, že sama kniha je dost náročná na čtení. Doporučila bych spíše překlad pana Rauvolfa, je koherentnější a srozumitelnější. Nicméně i Neffův překlad má své kouzlo (doporučuji pokročilejším čtenářům).

27.05.2016 5 z 5

Komu se to dostane do rukou Komu se to dostane do rukou * antologie

Celkem zajímavý exkurz do doby, kdy se žánry fantasy, hororu a (psychologického) thrilleru začínaly teprve formovat. Některé povídky jsou prostě brak, a asi byly brak už ve své době. Jiné mají dodnes celkem náboj a obstály by celkem slušně i v konkurenci současných povídek a novel. Doporučuji jako letní čtivo, když už fakt nevíte, co lousknout

27.05.2016 2 z 5

Ježíš a mýtus o Kristu Ježíš a mýtus o Kristu Otakar Antoň Funda

Racionalistický a demytologizující pohled na Ježíše Nazaretského (Krista) a křesťanskou církev na základě historických pramenů. Doporučuji k přečtení všem, kteří si myslí, že Ježíš byl bůh a založil křesťanskou víru...

Hrdina pouštní bouře Hrdina pouštní bouře Herbert Norman Schwarzkopf

Z knihy jsem nadšená. Je to jeden z nejlepších životopisů, které jsem četla. Málo kdy se setkáte s někým, komu se podařilo vnést lidskost do vojenské služby, tomuhe pánovi se to ale podařilo. Vřele doporučuji k přečtení, je tam spousta myšlenek, které platí nejen v armádě, ale i v běžném životě.

Diplomovaní hrdinové - Kniha 1. Diplomovaní hrdinové - Kniha 1. Benjamin Hsu

Téměř všemi lapáliemi, které prožívá hlavní hrdina, jsem si během několika posledních měsíců prošla také., a tak jsem knihu četla s hořko-sladkým pocitem porozumění, a zároveň se u ní smála jako šílená. A pak, že hrdinové to mají jednoduché. Doporučuji.