Tatrman Tatrman komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvěle napsaný příběh! Proč jsem doposud o Aleně Mornštajnové neslyšel?! Snad proto, že ženské autorky moc nečtu, ale na doporučení kolegyně z práce jsem se do Hany pustil. Knih s válečnou tématikou je mnoho a hodně jsem jich přečetl, ale tato mě opravdu dostala. Skvěle vystavěný příběh, který vás okamžitě vtáhne do děje a postupně brilantně odkrývá příčiny chování jednotlivých postav... Za mě je Hana česká top kniha roku 2017!

25.11.2017 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jednoduše a jasně řečeno - Slepá mapa je skvělá! Autorka prostě umí, píše čtivě, příběhy mají spád a má to hlavu a patu. Za sebe musím říct, že Alena Mornštajnová je naše současná nejlepší spisovatelka.

01.02.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro mě osobně byla Trhlina jedna (ne-li jediná) kniha za poslední dobu, která mě doopravdy upoutala a doslova vcucla do hor. Velice přesvědčivě a sugestivně jsou zde vylíčeny pocity hlavního ''hrdiny'', kniha vás připoutá a nepustí, a pokud ji čtěte za burácení větru, který byl v minulých dnech, iluze je dokonalá... Po přečtení několika kritických komentářů pode mnou, bych dodal jediné: napište sami takový poutavý byť značně vyšinutý příběh a pak teprve kritizujte...

01.11.2018 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř... aneb co všechno si musí člověk vytrpět a kde jsou hranice toho, co můžeme (musíme) ještě snést?
Velice zajímavě napsaná kniha. A to knih s tematikou holocaustu nám načteno opravdu mnoho. Ale tato je prostě taková jiná. Někoho možná odradí určitá strohost, absence dialogů, přílišná "krátkost" kapitol. Ale v tom je právě její síla a kniha je tak výjimečná od samého začátku až po trpký konec. Navíc Zuzanin dech se opravdu čte jedním dechem.
Mornštajnová, Lednická, Katalpa - top české autorky současnosti (díky za návrat ke kořenům "klasické" literatury).

23.11.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak se mi nějak začíná zdát, že 21. století v české literatuře bude patřit především spisovatelkám - ženám. Protože Karin Lednická se jistě jako již zde zmiňovaná Alena Mornštajnová nebo Kateřina Tučková zařadí k našim top spisovatelkám současnosti, které umí s lehkostí zachytit často tíživou minulost.
Šikmý kostel je skvěle napsaný román a vystavěný v duchu našich klasiků realismu! Autorka umí perfektně zachytit charakteristiku postav, zejména těžký osud hornických obyvatel konce 19. stol. a poč. 20. stol. Pro nás neznalé je to i úžasný exkurz do této tajemné razovité oblasti. Těším se na další dílo této jedinečné autorky!

31.03.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tak nějak nevím, co k této knize napsat. Trochu Orwel, trochu Severní Korea a přidáme i Československo z let 50.? Autorku a její knihy mám moc rád a vždy se na ně těším, ale toto se podle mě moc nepovedlo, byť jinak čtivá kniha to je.

17.06.2021 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Nevím, zda jsem četl stejnou knihu jak někteří jiní hodnotitelé a "všeználci" na těchto stránkách, ale z určitých názorů je mi velmi smutno. Teď myslím především ty "kritiky", kteří tvrdí, že je to do velké míry smyšlené, od půlky nuda atd.
Vážení a milí, tato paní byla 20 let ve vyhnanství a i kdyby jenom půlka z jejího životního příběhu byla pravda, je to něco děsivého a pro nás v dnešní době nepředstavitelného! Tuto knihu by si měli přečíst všichni novodobí rádoby komunisté a vyznavači minulých dob. Pro mě bylo čtení této knihy o to těžší, neboť sám mám dvě dcery a nedokážu si představit, že by se jim podobná zvěrstva někdy v životě stala jako Věře a Nadi. A co je důležité si uvědomit - toto není fikce z nějakého thrilleru, ale realita, která byla a bohužel nikdo nevíme, jestli se nemůže někdy opakovat. Pro mě je to další velice silné svědectví hrůz 20. století a paní Věře a její (bohužel již zesnulé) sestře Nadi patří můj veliký obdiv. Stejně jako všem obětem všech podobných zrůdných režimů na světě.
Závěrem - jednu hvězdičku ubírám nakladateli či korektorům, v knize je velké množství překlepů a jazykových nedostatků, což trošku škodí celkovému vyznění tohoto díla. A trošku bych se zamyslel nad až bulvárním označením BESTSELLER na obálce knihy (u vyd. z r. 2019). Přijde mi to poněkud "mimo mísu" u knih s touto tematikou...

20.03.2020 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Smutné, drsné, ale pravdivé. Doporučuji všem, kdo nadávají, že se mají špatně.

24.08.2021 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Chlapi sobě! Občas hořkosmutné, místy se budete dobře bavit. Každý se zde aspoň jednou najdeme... Řekl bych taková ukecaná "Hrabalovka" 21. století v tom nejlepším slova smyslu.

10.02.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Po dlouhé době kniha, která mě zaujala a vtáhla do děje. Detektivní zápletka až v druhém plánu, skvěle vykreslené vztahy mezi lidmi a krutý osud hlavního hrdiny. Tento autor nám toho předkládá mnohem více, než známe z dnešní severské krimi. Jdu do dalšího díla Petera Maye!

05.07.2016 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Hájíčkovy knihy mám rád, ale tuto považuji bohužel za nejslabší. Je sice čtivá jako všechny ostatní, ale něco mi zde chybí. Škoda. Na druhou stranu ovšem musím dodat, že na léto je to pohodové čtení a obdivuji autora-muže, jak se dokáže vcítit do hlavní ženské postavy.

12.07.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Za mě opět skvělá kniha od Aleny Mornštajnové, které říkám "paní spisovatelka" v tom nejlepším slova smyslu. Vůbec nechci srovnávat s Hanou, obojí je skvělé. Knihu o rodinných vztazích pochopí a prožijí zejména ti, co mají vlastní děti a mají něco zásadního odžito. Chci jen na závěr napsat, díky paní Mornštajnová za Vaše knihy a těším se na další!

09.06.2019 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Velice smutný příběh plný pravdy. Remarque opět nezklamal, pro mě je to PAN spisovatel.

11.03.2024 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Bohužel se mi zdá, že Keplerovci ztrácí dech. Musím se totiž přidat k nepříliš nadšeným čtenářům. Od této autorské dvojice mám přečtenou celou sérii s Joonem Linnou a myslím, že v nejlepším se už mělo dávno skončit.
Příběh je čtivý, to mu určitě nelze upřít, ale víc než s napětím a očekáváním věcí příštích (jak tomu bývalo zvykem u těchto thrillerů a na co čtenář nejvíc těší) se zde s měrou větší, než lze unést, setkáváme se zálibou v líčení drastických scén. Také se často pozastavíme nad nelogickým chováním a jednáním či naivitou a nevědomostí některých postav (opravdu by Pamela byla taková naivka, či návrat "mrtvé" dcery je také dost přitažený za vlasy...).
Jednoduše se mi zdá, že příběh se často dostal do fáze, kdy jako by nevěděla jedna ruka co má napsat, tak to musela dopsat ruka druhého z manželů...
Moc mě to mrzí, ale adieu Joono Linno!

21.01.2021 3 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Velice zajímavá knížka. Nabízí pohled na vyrovnání se s osudem, kdy si myslíme, že už to nejhorší máme za sebou.
A co je velkou přidanou hodnotou tohoto díla, tak je autorčin jazyk plný metafor. Stylisticky skvěle napsané, Radka Denemarková je jedinečný zjev (jak se psávalo v lit. příručkách:-) české literatury!

22.10.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Klasický Brown. I když souhlasím s tvrzeními, že se opakuje stejné téma atd., tak si dovolím tvrdit, že při záplavě dnešní literatury je toto stále ten vyšší level a Dan Brown umí napsat příběh, který rozhodně nenudí a nutí minimálně k zamyšlení...

26.03.2018 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Opět velmi zajímavě napsaný detektivní román, který plyne " tak nějak pomaleji" a není plný krve, děsu a napětí, jak známe od jiných autorů detektivek. Knihy Petera Maye patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co označení krimiromán nabízí.

31.07.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Uff, tak tahle kniha mi dala zabrat. Přečetl jsem toho hodně o holokaustu, ale tohle je opravdu síla. Děj skvěle uhání, hlavní postavy se vyvíjejí do obludných rozměrů a ocitáme se průběžně na dvou úplně odlišných místech světa, a přesto si tak podobných.
Karika umí velice sugestivně vtáhnout do děje. Někdy až tak moc, že z těch hrůzných scén je nám po všech stránkách špatně. Zde bych trochu šlápl na brzdu, čeho je moc, toho je příliš... Za to mu dávám hvězdu dolů, ale jinak Na smrt je určitě román, který si budu dlouho pamatovat!

04.05.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Ano, souhlasím s většinovým názorem, je to drsná a místy velmi nechutná knížka. Bezpochyby kontroverzní román. Ale co se divíme, vždyť válka musela být ukrutná tak, že ani stránky této knihy to nedokážou vylíčit... Ale na druhou stranu, přečtěte si nějakou severskou krimi, kde to "nechutnostmi" přímo překypuje a autoři si v nich až sadisticky libují. Zde se nemarkýruje a autor píše tak, jak to bylo a s tím nic nenaděláme...
Co však dělá tuto knihu výjimečnou, je bohatý květnatý jazyk a prostě co se to dobře čte. Naturalistické popisy mi místy připomínají Šlejharovo Kuře melancholik, jen té surovosti je zde ještě o něco víc. Pro mě je to kniha, kterou si budu dlouho pamatovat. Ale na Marhoulovo filmové zpracování asi sílu nemám...

12.02.2020 5 z 5

Smutné, drsné, pravdivé... i po 33 letech po této katastrofě z výpovědí v knize stále mrazí.

15.12.2019 4 z 5