TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Temná nádhera

22.04.2023 5 z 5

Ano, Masaryk Ano, Masaryk Zdeněk Mahler

Pokud chce člověk poznat Masaryka o něco více, než co je psáno ve školních učebnicích a nestojí zrovna o podrobné bichle, je tato kniha skutečně velmi dobrým začátkem.
"Pověz mi, co si myslíš o Masarykovi, a já ti řeknu, kdo jsi."

17.10.2022 4 z 5

Deníky, dopisy, vzpomínky Deníky, dopisy, vzpomínky Ferdinand Peroutka

Povedená sbírka o našem novinářském velikánovi.

07.10.2022 5 z 5

Vzpomínám Vzpomínám Alice Masaryková

Krátké, ale velmi emotivní vzpomínky Alice Masarykové na její maminku, první dámu Československa.

21.07.2022 4 z 5

Válečný deník Válečný deník George Orwell (p)

Přiznám se, že mám Orwella velmi rád. Bylo tedy zajímavé proniknout o něco víc do jeho soukromí. Nešlo ani tak o jeho názory, které jsem již před čtením znal, ale zejména o jeho bezprostřední vnímání válečných okolností. První část se mi možná líbila o něco víc. Orwell zde o dost víc popisuje každodenní život v Londýně během německých náletů, náladu společnosti či různé politické prognózy do budoucnosti. V druhé pak spíše komentuje situaci mezinárodní, na což měla určitě velký vliv jeho práce v BBC.
Na deníku mě ale nejvíce zaujala Orwellova schopnost pracovat se zprávami v novinách, rozhlasu či z hovoru kolemjdoucích. Samozřejmě byl v tisku zběhlý a uměl celkem dobře odhalit, z jakého důvodu určité noviny píší o určité věci. Někdy se také mýlil, ale přístup s jakým se ke médiím stavil, by měl být vzorem i v dnešní době.

17.07.2022 4 z 5

Kdo mířil na Hrad? Kdo mířil na Hrad? Jana Čechurová

Hezké a přehledné shrnutí všech možných československých/českých prezidentských kandidátů. S přímou volbou prezidenta bude případné pokračování asi o něco tlustší :)

11.06.2022 5 z 5

Karel IV. - Historie života velkého vladaře Karel IV. - Historie života velkého vladaře František Kavka

Skvělá kniha. Na tak malém počtu stran dokáže zachytit všechny důležité momenty ve velmi zajímavém životě našeho nejznámějšího panovníka.

11.06.2022 5 z 5

Boj o hrad I. + II. Boj o hrad I. + II. Antonín Klimek

Jedna z nejlepších studií o politickém prostředí meziválečného Československa. Nicméně je třeba si některé informace ověřit i z jiných zdrojů, protože autor si občas plete jména a upravuje souvislosti. Toho je však minimum a vyrovná se tomu velmi čtivý sloh.

21.05.2022 4 z 5

František Kutnar a strukturalismus v interpretaci sociálních a hospodářských dějin František Kutnar a strukturalismus v interpretaci sociálních a hospodářských dějin Veronika Středová

Je zajímavé zjistit, že Kutnar se s představiteli Annales nikdy nesetkal, ale vytvořil si svůj zcela originální strukturalismus, který byl v českém prostředí naprosto vyjímečný.

19.05.2022 5 z 5

Francouzská revoluce v dějepisectví: Škola Annales (1929–1989) Francouzská revoluce v dějepisectví: Škola Annales (1929–1989) Peter Burke

Krátké a neuvěřitelně čtivé seznámení s tvorbou všech tří generací školy Annales.

19.05.2022 5 z 5

Budování Evropy Budování Evropy Pierre Gerbet

Několikrát aktualizované vydání předního francouzského historika na mezinárodní organizace a historii moderní Evropy. Autor se sám zúčastnil popisovaných událostí a mohl tak bezprostředně zaznamenávat konstrukci sjednocené Evropy a zrod Evropské unie.

28.03.2022 4 z 5

Sociálně myšlenková tvářnost obrozenského lidu Sociálně myšlenková tvářnost obrozenského lidu František Kutnar

Celkem čtivá kniha, která se zabývá myšlením a vnímáním prostého lidu kolem přelomu 18. a 19. století. Trojí pohled znamená pohled ostatních sociálních vrstev na lid, pohled samotného lidu a nakonec v poslední kapitole pohled náboženského hnutí blouznivců, což jsem pokládal za nejlepší část knihy.

09.03.2022 4 z 5

Malé dějiny brambor Malé dějiny brambor František Kutnar

Pokud o bramborách smýšlíte jako o věci obyčejné až nedůležité, tahle kniha možná váš názor změní.

02.03.2022 5 z 5

Britské impérium: Cesta k modernímu světu Britské impérium: Cesta k modernímu světu Niall Ferguson

Lehce a celkem zábavně vyprávěný příběh evropské země, která na základech pirátského loupení a otroctví vyrostla v nejmocnější říši světa.

03.02.2022 5 z 5

Pavel Janák Pavel Janák Marie Benešová

Krátký souhrn práce jednoho z nejlepších českých architektů první poloviny 20. století.

19.01.2022 4 z 5

Architekt Josip Plečnik - práce pro prezidenta Masaryka Architekt Josip Plečnik - práce pro prezidenta Masaryka Damjan Prelovšek

Stručný popis Plečnikova působení v Čechách, hlavně tedy na Pražském hradě. Nenáročné čtení s fotografiemi krásného Plečnikova odkazu.

19.01.2022 4 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Souhlasím s většinou zde napsaných komentářů.
Kniha vycházela ze situace 80. let v Americe, ale podle mého názoru má mnoho dobrých argumentů, které jsou k zamyšlení i v dnešní situaci. Pokud Postman vnímal televizi jako "pokračovatelku" fotky a rozhlasu s mnohem větším vlivem, je celkem snadné a zároveň děsivé si představit, jakou moc musí mít dnešní pokračovatelé televize - internet a sociální sítě.
Knihu tedy srdečně doporučuji. Je k zamyšlení a zabaví. Na tu malou chvilku, než nás zaplaví informace o počasí, politice a nových čistících prostředcích.
"A teď k něčemu jinému..."

27.12.2021 5 z 5

Prezident Republiky československé - Instituce a osobnost T. G. Masaryka Prezident Republiky československé - Instituce a osobnost T. G. Masaryka Eva Broklová

Velmi pěkná studie o formování úřadu prezidenta ČSR a jeho pravomocí.

20.12.2021 5 z 5

Dějiny českých médií 20. století Dějiny českých médií 20. století Jakub Končelík

Vedle Dějin českých médií od Jiráka určitě druhá nejlepší moderní učebnice o českém mediálním prostředí.

20.12.2021 5 z 5

Politické strany I.díl 1861-1938: Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu v letech 1861-2004 Politické strany I.díl 1861-1938: Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu v letech 1861-2004 Jiří Malíř

Skvělý přehled politických stran, jejich vzniku, vývoje, vnitrostranických poměrů, stranického tisku i programového zaměření.

30.11.2021 5 z 5