Tano Tano komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Naprostá pecka, po tom všem co už člověk přečetl a viděl si myslím, že najít vyloženě neotřelý námět není jednoduché. Smrtka rozhodně neotřelá je, člověku se otevírá nový svět s novými pravidly a jelikož je kniha psaná velice čtivě, slupla jsem ji téměř jedním dechem. Rozhodně by mě nenapadlo, že by byla směřovaná jako vhodná pro děti, dospělý se pobaví výborně totiž také a žádné "dětské zlehčování" jsem v knize nepozorovala :)

17.02.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Dost dobrý, je zajímavé podívat se, jak vypadá scifi v podání jiných autorů, než převážně evropanů a američanů. Zajímavý pohled na věc, prolínání pokroku ve vědě s vývojem politické situace, která v "moderní" Číně nebyla jednoduchá. Politiky jsem se trochu bála, protože to není moje oblíbené téma, ale zde se politika s dějem prolíná nenásilně, takže jsem měla pocit, že děj skutečně spíše dokresluje a dává mu pozadí vývoje. Nápad na možné fungování jiných civilizací vzhledem k rozestavení vesmíru je originální. Konec rozhodně není žádný konec, takže čtenář prostě musí sáhnout po druhém dílu :)
Ačkoli je kniha na počet stran bohatá, nebyl žádný boj ji číst a žádné vyloženě hluché místo pro mě taky neobsahovala.

Dracula Dracula Bram Stoker

Starý dobrý Dracula... díky tomu jak jsme zahlceni mnoha různými verzemi jak upírů, tak konkrétně i Draculy je skvělé si přečíst základní myšlenku. Zajímavý a poutavý příběh zasazený do běžného života, kde se s nadpřirozenou bytostí prostě musí bojovat rozumem, i když se to někdy tváří už jen jako slepá ulička :) Trochu méně "akčních scén" o to více příběhu a taktiky. Nečetla jsem Stokerova Draculu poprvé ani naposledy.

28.04.2023 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Na knihu mě, jak už to tak bývá, navedl seriál. Ačkoli nejsem běžným čtenářem Kinga, pustila jsem se s chutí do díla. V knize jsou výborně rozpracované postavy, je to pecka! Člověk se nepohybuje v žádné šedé zóně, ale od hajzlíků může očekávat přesně to nejhorší a od zkušených postav tomu adekvátní akci. Úplný závěr knihy mě nechal tak trochu neuspokojenou, ale celkově hodnotím knihu jako velice dobré počtení.

30.11.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Pecka, nejedná se o můj běžný žánr, ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a fakt pecka. Člověk sice tuší, že je v zde nějaké temnější pozadí, ale i tak je Eleanořin střet s realitou velice vtipný a zábavný. Speciálně pokud má někdo rád i sarkasmus a ironii, tak se určitě pobaví :) Cca ve 2/3 jsem se začínala obávat, aby kniha neskončila v rozporu s mým dojmem z ní, ale obávala jsem se zbytečně, od začátku do konce je to fakt příjemné čtení.

26.06.2023 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Asimov patří mezi mé nejoblíbenější autory, to, jak dokázal v mnoha věcech předpovědět budoucnost mě vždycky uchvacovalo, ať už se jedná o mikročipy, robotiku jako vědu, či další témata. Jeho představivost navázaná na věděcký vývoj je skutečně obdivuhodná a proto mám tento soubor povídek velice ráda. Lze si totiž živě představit, že by se lidstvo do těchto situací mohlo dostat :)

02.06.2023 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Nestává se mi to často, ale asi mi došla slova... Je to... zvláštní, zajímavé, originální, chvílemi znepokojivé... zrcadlo nastavené společnosti, když Charlie prozře, či je v blažené nevědomosti. Člověk je z knihy plný emocí. Určitě doporučuju přečíst, to jediné se k tomu asi dá říct :)

26.04.2023 5 z 5

Ačkoli je film Blade runner kultovní, nikdy mi nedával úplně smysl, ani základní verze, ani prodoužená, nějak mi tam chyběl ten hnací motor pro Deckarda. Díky bohu za knihu :) Možná to není takový akčňák jako film, avšak alespoň jsem u všech postav ten hnací motor viděla. Když pominu hon na andíky, tak by kniha a film mohly být dvě úplně rozdílné věci, za mě rozhodně vyhrává kniha!

05.06.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Na Silo jsem přišla náhodou, když jsem zjistila, že se připravuje seriál a námět seriálu mě zaujal. Hledala jsem knižní předlohu a povedlo se, chtěla jsem si knihu přečíst hlavně dřív, než seriál vyleze na světlo světa.
Silo jsem schroustla vlastně během 3 dnů, i když má téměř 500 stránek. Jak jsem se jednou začetla, nešlo moc přestat :) Zase je to trochu jiná verze postapo a musím říct, že mě koncept sila a rozpatrování velice snadno vtáhnul. Úhel pohledu více postav se mi taky líbil, aspoň měl člověk pořád přehled, co se kde děje a postav tak akorát, aby se člověku nepletly. Další dva díly už čekají doma :)

14.04.2023 5 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Příběh začal nenápadně, pak se rozjela totální pecka, pak se člověk vciťuje do hlavních postav a jejich únavné a vyčerpávající honby za záchranou lidstva (což si teda ani nechci představit, vzdala bych to dřív :D ) a nakonec vlastně lup lup a bylo vyřízeno. Musím říct, že rychlý spád konce mě vlastně neuspokojil, dočetla jsem poslední stránky a měla jsem pocit, že mi autor ještě pár stránek něčeho dluží :)
Opět se jedná o velice snadno čtivou oddechovku, kdy nemusím přemýšlet na zápletkou dnem i nocí, ale zájem příběh udržet zvládne.

04.06.2023 4 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Městečko mě bavilo, pro mě velice jednoduše čtivé, zase za dva dny bylo po knize :) Hlavnímu hrdinovi se strašně snadno fandí už od začátku, protože si člověk říká, že městská správa má všechno na salámu jako v našem světě a že člověk řve doslova hlady je netrápí :D Umím si živě představit Ethanovu frustraci a když z frustrace přejdeme do pokračujícího děje, který rychle nabere spádu a začínají se nám tam objevovat fantastické prvky, člověka to prostě vtáhne. Vzhledem k zakončení jsem skutečně zvědavá, jak druhý díl bude pokračovat.

02.06.2023 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion jsem četla už několikrát, pokaždé mě baví a pokaždé bych si tak na formát A3-A2 nejradši nakreslila vlastní rodokmen elfů, protože kdo byl čí příbuzný a ze kterého kolene je prostě neudržitelné :D

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Viděla bych to na 4.5*, 4 je málo, ale plných 5 to přeci jen není...Opět je zde neskutečný vývoj děje, co všechno autor dokáže pojmout a domyslet dopředu je úžasné. Ale... ale neuspokojil mě konec a celou boží dobu mě fakt štvala Sin, takhle silné antipatie k hlavní postavě jsem neměla už dlouho. Něco tak blbého, nepoučitelného a přitom se utápějícícho ve vlastních nedomyšlených rozhodnutích aby člověk pohledal :)

29.09.2023 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Kdo by řekl, že se dá napsat tak čtivá kniha zrovna ze světa šachu? Na jednu stranu jsou tahy rozepsány podrobně, pole po poli, ale na druhou stranu si myslím, že knihu byl si zvládnul užít i laik, který se pořádně neorientuje ani v rozestavení kamenů na šachovnici :) Příběh se mi líbil, knihu jsem si určitě užila a jsem ráda, že mě k ní výzva dovedla. Že Beth překonávala během cca 10 let všechny nesnáze a i nějakou tu prohru mi nevadilo. Pokud se mělo jednat o geniální šachový mozek, tak mi dává poměrně smysl, že by běhěm let, až v dospělosti, zvládla udolávat i ty nejlepší. Ostatně kdyby pořád ztroskotávala, ví bůh, jak by kniha byla vůbec populární :)

14.08.2023 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

(SPOILER) Tak jsem zase se Shustermanem naprosto spokojená, Smrtka byla bezkonkureční a originální, Sucho mě moc nebavilo a teď jsem zase na vrcholu blaha. Postavy prodělávají vývoj, jsou mi stále více a více sympatické a není vůbec problém jim fandit, ale i boční linie CyFiho byla zajímavá. Narozdíl od autorů, kteří občas nastíní nějakou pokrokovou metodu z budoucna, kterou pak sami neumí vysvětlit a člověka nechají vlastně ve tmě, ať si snaží sám představit, jak to asi funguje, Shusterman nakonec přece jen zkouší vysvětlit, jak rozpojování probíhá, zajímavá vsuvka :)
Dost mě překvapilo a tím i zaujalo, že se pohybujeme ve velmi blízkém čase, kdy se s rozpojováním teprve přišlo na světlo světa. Sice je zřejmé, že se všechny děti rozpojování bojí a že je jím společnost přímo prodchnutá a připadá to všem jako zažitý pořádek, ale zároveň běžně dospělá populace, tj. generace rodičů dětí, pamatuje dobu, kdy fungovala klasická nemocniční péče a děti se nevykuchávaly. Docela by mě zajímalo, jak se právě tyhle první generace vyrovnávaly s faktem, že roky vychovávají děti, jako se jejich rodiče starali o ně, ale nakonec své dítě pošlou pod kudlu a to v poměrně masovém měřítku.

01.08.2023 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

King není zrovna moje srdcovka, tentokrát to byla skutečně výzva v rámci výzvy. Od Kinga je to moje druhá kniha, první byla Pod kupolí (pro mě daleko lepší) a vidím tu určitě jisté podobnosti. Zajímavé téma, ale pro mě jaksi neuspokojivě zpracované. Na to, kolik má kniha stran, si myslím, že se příběh Růženek mohl odvíjet zajímavěji a konec mě nechal nedojatou. Výzva splněna, ale kniha ve mně dlouho nezůstane, i když mi po začtení už ubíhala docela dobře.

15.10.2023 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

První díl mě dostal, autor má obrovskou představivost a líbí se mi, jak věci popisuje i z vědeckého hlediska. Druhý díl, mno, docela mi trvalo, než jsem se vůbec do knihy začetla, ale ve výsledku zase dost dobré a zajímavé. Prakticky všechny uvedené případy, kdy byli lidé zahnaní do kouta, a proto udělali radikální rozhodnutí, mi přijdou až děsivě realistické :) Autor je prostě hlava, jsem ráda, že jsem se k sérii dostala a určitě půjdu i na další díl.

07.08.2023 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

První díl pecka, druhý díl už byl pro mě lehký boj a třetí díl jsem dočetla jenom díky tomu, že kniha byla z knihovny. Kdybych knížku měla vlastní, tak bych ji s lehkým srdcem odložila, že to "někdy dočtu". Mně osobně už to prostě nějak nesedlo. Události Sila 1 docela beru, ale Jules mě už i lehce štvala, protože vlastně od začátku na co ta holka sáhne, to je prů*er, ale nakonec se za ni stejně všichni postaví a jedeme dál - na začátku dobré, ale poněkolikáté už až únavné :)

02.06.2023 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Pořád zajímavé a kreativně zpracované dílo, ráda jsem v sérii pokračovala.

Zvon Zvon Neal Shusterman

Celá série je skvělá, neotřelá a zajímavá. Úplný závěr mě však zanechal jaksi neuspokojenou, finále mělo rozhodně větší potenciál.

24.03.2023 4 z 5