tami1 tami1 komentáře u knih

Skřivánek zpívá dál Skřivánek zpívá dál Fiona Valpy

V poslední době mám pocit, že všichni píšou knihy, ve kterých se prolíná více časových linek a nějak na to začínám být alergická :o))). Začátek mi přišel tak trochu nijaký a nudný, jako bych četla něco vytvořeného přes šablonu, vůbec jsem se nemohla začíst.

Naštěstí jsem vytrvala a vůbec nelituji! Ten příběh je dokonalý!

Překrásná, divoká krajina Skotska v okolí Loch Ewe, přátelství a láska na pozadí druhé světové války. Smíření se se ztrátou blízkých a nový život, který je třeba žít, když je dobojováno.

Doporučuji!

15.01.2024 5 z 5

Lovcův úplněk Lovcův úplněk Dana Stabenow

Tato kniha je jiná než jsem čekala.
Zase perfektní, ale jinak než obvykle.

Nechci moc prozrazovat, ale brečela jsem jako želva. A asi bych byla krutější než Kate. Snad brzy vyjde pokračování.

12.01.2024 5 z 5

S miliardářem v síti S miliardářem v síti Max Monroe

Nečekala jsem žádné veledílo, ale odpočinkovou pohodovou četbu. Jenže jsem narazila!
Když pominu dětinské chování obou hlavních protagonistů, tak hlavním problémem je jakákoli jejich konverzace. Každý náznak romantiky, touhy nebo jiskření mezi nimi totálně zabila ta spousta "broskviček, fuchtliček, frnd a frndiček".
Asi v žádné knize, kterou jsem kdy četla se tahle slova nevyskytují v takovém množství a hlavně i v naprosto divných situacích. Náznaky humoru to moc nevytrhly.

08.01.2024 2 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Šílená kniha!

Fantazie autora je tak poťouchle zlá, zvrhlá a satirická, že jsem se občas smála nahlas. Je to mistrovská fraška, jež využívá bohatost češtiny až do krajností. Autorova přirovnání, jména postav a k tomu vlastenecká linka s nadsázkou hraničí s kýčovitým absurdnem. Přesto si myslím, že to pan Stančík bezvadně ustál a nesklouzl přes hranu patosu. (Zřejmě se inspiroval u Louise De Bernierese, který je mistrem magického realismu a v kruťárnách se mu rovná málokdo.)
Nejzábavnější postavou je pro mě Komisař Durman, výše zmíněný "prasák", který nikdy nepohrdne žádnou krmí, ženou ani mokem. Vyšetřování je pro něj vskutku až na posledním místě.

02.01.2024 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Moc povedená variace na Krásku a zvíře. Originální prostředí začarovaného lesa, boj s příšerami, dobro i zlo a samozřejmě láska. Těším se na druhý díl.

09.12.2023 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Jsem zklamaná, nejslabší díl série.

Strašně otravné byly nekonečné proslovy o zvrhlé geniálně sériového vraha Luciena. Jednou by to vážně stačilo. Jeho rozhovory s Robertem působily tak umělé, ploše a zdlouhavě až úplně ztrácely smysl.
Robert taky není v nejlepší formě, od počátku příběhu působí nevýrazně a rezignovaně. Jediný kdo se drží nastavené linie a pořád je stejně nenápadně výkonný a přímočarý je Carlos.
Dokonale popsané vraždy jsou u autora samozřejmostí, maximálně se v nich vyžívá. A jde mu to :o)). Naprosto neuvěřitelně dokonale popsal následky výbuchu v baru.

08.12.2023 3 z 5

Život je příliš krátký Život je příliš krátký Abby Jimenez

Začátek skvělý, vtipný, romantický. Od poloviny mi přišlo, že příběhu dochází dech. Škoda.

26.11.2023 3 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Autorka se svým stylem psaní a hloubkou vyprávěného příběhu vymyká běžnému průměru.
Ve mě její knihy ještě nějakou dobu rezonují. Ani tentokrát to není lehké čtení, skoky do minulosti zpočátku nedávají moc smysl, ale vše se brzy vyjasní a nabere příjemné tempo. Babrání v minulosti, ublíženost a sobectví dokážou na několik let přetrhnout pouto mezi nerozlučnými přáteli. Odpustí si?

20.11.2023 5 z 5

Štěstí hřeje jako slunce Štěstí hřeje jako slunce Pauline Mai

Začátek hodně zdlouhavý. Celkově mě příběh Carli moc nezaujal. Daleko zajímavější byla střeštěná Fritzi a také trochu odbytá historická linka o Fabriziově osudové lásce.

17.11.2023 3 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Sbírka básní, která vezme za srdce.

Vztah mladého muže k dívce, který se vyvine v letní romanci a během pár dní se změní v lásku. Mladá láska už bohužel nezestárne, smrt ji ukončí. Mě se nejvíc líbil vztah mladíka a jeho dědečka. V té poeziji je tolik laskavosti a citu.

Zapomenutá píseň

Do šera kláves sněží bílý jas
křehounká ruka brouzdá v závějích
tón měkký růže navečera střás
ševelem křídel plují do snů mých
tak pomalu tak něžně taje sníh
ve Vaší písni: Kdo dřív zmlkne z nás?

Proč tak najednou v duši smutek ztich?
Vyčichly květy zvadající v splín?
Co chtěl tichý vzdech kláves studených?
Tančících lian co chtěl jemný stín
co chtěl tichý zpěv ve tmě u květin
zpěv zmírající který z oken dých?

07.11.2023 4 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Úžasná střílečka.

Akce střídá akci, mrtvoly se vrší vedle hromad použitých nábojů a do toho se ozývají více či méně koordinované výbuchy. Akčností mi to připomíná Lovce monster s.r.o.
Plzeňská skupina PSZÚ je vysílána na řešení různých situací a při jejich řešení se jim občas podaří nezdemolovat široké okolí. Nejlepší jsou přezdívky a hlášky které členové komanda nonstop trousí.

"Kusy lidských těl zaskotačily vzduchem."

Báječně jsem se bavila!

05.11.2023 5 z 5

Svatba o Vánocích Svatba o Vánocích Melanie Moreland

Sladší než cukrová vata.
Všechno je až moc dokonalé a zalité sluncem. Jediné, co příběhu dodalo trochu šťávu byl rodící se vztah mezi Grace a Jaxsonem.

01.11.2023 3 z 5

Praha - podrobný obrazový průvodce Praha - podrobný obrazový průvodce Tomáš Rygl

Nádherná publikace.
Docela dlouho jsem po ní toužila a letos jsem si konečně udělala radost a koupila si ji. Nelituji! Tady je snad popsána každá zajímavá historická budova v Praze. Dozvíte se podrobnosti o každé vitráži, soše, ikoně i reliéfu. Nádherné ilustrace berou dech.

DOPORUČUJI!

28.10.2023 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

I tentokrát jsem nadšená.
Kniha není ani tak o místech, která autor při putování navštívil, ale jako vždy spíše o lidech, které potkal. A že je to opravdu rozmanitá směska národností a povah.
Rozjímání o smyslu života, vtipně popsaná historie pouti a náladové ilustrace dotvářejí skvělý dojem. Určitě je to kniha, ke které se ráda vrátím, zvlášť díky laskavému humoru a atmosféře pohody, která z knihy vyzařuje.

27.10.2023 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Jako vždy perfektní.
Tempo příběhu se zvyšuje úměrně k přibývajícím mrtvolám a brutalitě. Robert a Garcia se báječně doplňují. Kniha nemá jediné hluché místo, není tam žádná zbytečná vata.

DOKONALÉ

19.10.2023 5 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

Velmi citlivě zpracované téma odsunu.

Přitom mám pocit, že se autor nebojí prezentovat pravdu. Nic zbytečně nelakuje na černo nebo bílo. Objektivní a vyvážené, je to příběh o tom, že všude se našli lidé dobří i zlí, ta doba byla hrozná. Rozum a lidskost dost pokulhávaly. Občas se zapomíná i na to, že ti lidé, kteří se na tom tryznění podíleli za sebou mají útrapy války a taky si prožili své.

10.10.2023 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Překvapivě civilní a přímočaré.
Vztah s otcem, minulost i vraždu kamaráda musí řešit dva nevybouření středoškoláci a opravdu to nemají snadné.
Kniha se četla moc dobře.

10.10.2023 4 z 5

Klan Gucci Klan Gucci Sara Gay Forden

Kdyby se to proškrtalo tak na polovinu, daly se tam vysvětlivky (asi by byly tlustší než samotný příběh), zkrátka, kdyby redaktor dělal svou práci pořádně, byla by to úžasná kniha.
Takhle jsem mněla pocit, že čtu Wikipedii. Záplava zbytečných informací zcela zabila pointu knihy. Více bych uvítala fotky než vědět o každém zúčastněném sebemenší blbinu. Dost textu jsem ke konci přeskakovala.
Pro fanoušky značky Gucci asi super.

03.10.2023 2 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Drsné téma, které vyústí v několik vražd a mučení. Tohle není čtení pro slabší povahy.
Inspektorka Lottie mi na rozdíl od svého kolegy Boyda není vůbec sympatická. Je to nezdvořilá, vztahovačná potvora, která předpokládá, že jí půjdou všichni z cesty, ale ona neustoupí ani o píď.

28.09.2023 4 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Musím se opakovat!
Autorka je naprosto geniální!
Kniha vám vezme dech a když dočtete, začněte si říkat, že je to fikce, že se to nemohlo stát. Pak si přečtete doslov a budete zírat stejně jako já. Vše podstatné je pravda a po světě opravdu chodí takto výjimečné ŽENY!

23.09.2023 5 z 5